Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δεν έχουμε τις μπόρνες έτσι.
Μπανάνες βιδωτές πάνω στα καλώδια, και κουμπωτά στα ηχεία. :)
IMG_20200131_191335.jpg
 
Last edited:



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Θυμάμαι ότι έβαλα το ίδιο. Κάτσε να ξανανεβάσω. Είναι στο 1/6.
Υπάρχουν δύο διαφορές στο δωμάτιο σε σχέση με τη μέτρηση της 24/12. Τα ηχεία απομακρύνθηκαν του μπροστινού τοίχου κατά 4 εκατοστά περίπου και στη πίσω δεξιά γωνία του δωματίου βρίσκεται το τραπέζι του σαλονιού ( κάτι που πιστεύω ότι ευθύνεται για τη πτώση στους 50 κύκλους του αριστερού καναλιού ). Ο λόγος όμως που έκατσα και μέτρησα εν τάχει χθες ήταν επειδή ήταν ακουστή η διαφορά στον τρόπο που παίζει το σύστημα, αφού όμως έγινε το σφίξιμο στις μπόρνες.
Στη περίπτωσή μου αναγκάζομαι να έχω τα jumpers που ήρθαν μαζί με το ηχείο αφού χρησιμοποιώ μονοκαλωδίωση και προς το παρόν χρησιμοποιώ γυμνό καλώδιο.
Διόρθωση: το τραπέζι βρίσκεται στη πίσω αριστερή γωνία του δωματίου.
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
είναι πολύ αυτή η διαφορα για να είναι από το σφίξιμο των καλωδιων
από τη μετακίνηση κατά 4 εκατοστά δικαιολογείτε
Κι όμως. Η μετακίνηση έγινε στις αρχές της εβδομάδας για να μπει ένα πολύπριζο στη πρίζα πίσω απο το αριστερό ηχείο. Δεν παρατήρησα αισθητή διαφορά. Στα μέσα της εβδομάδας όμως, έσφιξα τις μπόρνες ( τις είχα σφιγμένες όσο καλύτερα μπορούσα με τα δάχτυλά μου ). Αμέσως μόλις μπήκε το σύστημα σε λειτουργία, τα πρώτα που παρατήρησα ήταν ότι στα πρίμα απέκτησε περισσότερη ενέργεια ( στα συριστικά, στα κύμβαλα, στον αέρα της σκηνής ) και τα μπάσα έγιναν ελαφρώς πιο ελεγχόμενα δίνοντάς μου την εντύπωση του "νεύρου". Γι'αυτό το λόγο και έστησα το μικρόφωνο χθες. Σημειωτεόν ότι στις μετρήσεις του Δεκέμβρη πήγαινα βόλτα το μικρόφωνο μέσα στο χώρο και τόσο μεγάλες διαφορές δεν είχαν παρατηρηθεί. Believe it or not, όλο αυτό έγινε με το σφίξιμο στις μπόρνες.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εφόσον δεν μέτρησες όταν έκανες την αλλαγή θέσης, πριν σφίξεις τις μπόρνες, κράτα μια πιθανότητα να οφείλεται στη μετακίνηση η αλλαγή.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ακόμα και μια μετακίνηση της θέσης του μικροφώνου μεταξύ των δυο μετρήσεων, πχ σε ύψος , σε συνδυασμό με την μετακίνηση των ηχείων μπορει να δώσει διαφορετικές μετρήσεις.
Μαλλον υπαρχει και διαφορά στάθμης.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Κι όμως. Η μετακίνηση έγινε στις αρχές της εβδομάδας για να μπει ένα πολύπριζο στη πρίζα πίσω απο το αριστερό ηχείο. Δεν παρατήρησα αισθητή διαφορά. Στα μέσα της εβδομάδας όμως, έσφιξα τις μπόρνες ( τις είχα σφιγμένες όσο καλύτερα μπορούσα με τα δάχτυλά μου ). Αμέσως μόλις μπήκε το σύστημα σε λειτουργία, τα πρώτα που παρατήρησα ήταν ότι στα πρίμα απέκτησε περισσότερη ενέργεια ( στα συριστικά, στα κύμβαλα, στον αέρα της σκηνής ) και τα μπάσα έγιναν ελαφρώς πιο ελεγχόμενα δίνοντάς μου την εντύπωση του "νεύρου". Γι'αυτό το λόγο και έστησα το μικρόφωνο χθες. Σημειωτεόν ότι στις μετρήσεις του Δεκέμβρη πήγαινα βόλτα το μικρόφωνο μέσα στο χώρο και τόσο μεγάλες διαφορές δεν είχαν παρατηρηθεί. Believe it or not, όλο αυτό έγινε με το σφίξιμο στις μπόρνες.
όλα αυτά που λες ακούγονται.
και το καθάρισμα επαφών ακούγεται και στα καλώδια ηχείων και στα rca περισσότερο.
κάνουν φοραση στο σήμα δεν μετρώνται όμως στην αποκριση συχνότητας.
ίσως υπάρχει κάποια άλλη μέτρηση που να τις δείχνει και δεν την γνωρίζουμε.

υ.γ.μια μικρή μετακίνηση στο μικρόφωνο κάνει εύκολα τέτοιες αλλαγές.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
τις τελευταίες μέρες έψαχνα για ένα πολυκάναλο interface.
βρήκα ένα της με κορυφαίες μετρήσεις και καλη τιμή.
η 4καναλη έκδοση του θεωρώ είναι ακριβώς αυτό που θέλεις.
μπορείς να του βάλεις dirac σαν vst plugin αφού έχει daw
και πικάπ με riaa software σε μια είσοδο μικρόφωνο.

 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
τις τελευταίες μέρες έψαχνα για ένα πολυκάναλο interface.
βρήκα ένα της με κορυφαίες μετρήσεις και καλη τιμή.
η 4καναλη έκδοση του θεωρώ είναι ακριβώς αυτό που θέλεις.
μπορείς να του βάλεις dirac σαν vst plugin αφού έχει daw
και πικάπ με riaa software σε μια είσοδο μικρόφωνο.

Ενδιαφέρον. Μιας και το έχεις διαβάσει, στο s/w έχει δυνατότητες για routing και ρυθμίσεις ανά output (φίλτρα, cross delay, κτλ,) ώστε να μπορεί να στήσει κάποιος 2.2 είτε stereo είτε mono?
 



Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ενδιαφέρον. Μιας και το έχεις διαβάσει, στο s/w έχει δυνατότητες για routing και ρυθμίσεις ανά output (φίλτρα, cross delay, κτλ,) ώστε να μπορεί να στήσει κάποιος 2.2 είτε stereo είτε mono?
εννοείται έχει τα πάντα.
Χωρίς τηλεχειρισμό, ό,τι κι αν βρεις, τι να το κάνεις?
τι να τον κανεις τον τηλεχειρισμό για το volume?
το κανεις και από τον υπολογιστή.
αμα βρεις (αφου θα ψαξεις που θα ψαξεις) 9καναλη καρτα (5 συν 4 sub) που να βγαζει balanced και να παιρνει dirac 2.0 σφυρα μου
μα έχω βρει ήδη


τι εννοείς dirac 2,0 το δικαναλο;
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
τις τελευταίες μέρες έψαχνα για ένα πολυκάναλο interface.
βρήκα ένα της με κορυφαίες μετρήσεις και καλη τιμή.
η 4καναλη έκδοση του θεωρώ είναι ακριβώς αυτό που θέλεις.
μπορείς να του βάλεις dirac σαν vst plugin αφού έχει daw
και πικάπ με riaa software σε μια είσοδο μικρόφωνο.

αν το διάλεξες γιατί σ αρέσουν τα specs-τιμή οκ,
αλλά αν το διάλεξες επειδή "...μπορείς να του βάλεις dirac σαν vst plugin αφού έχει daw..."
ίσως κάπου να το έχεις μπερδέψει...
Τα DAW δεν χρειάζονται συγκεκριμένα audio interface για να δουλέψουν, εδώ μια φώτο από το δικό μου (Ableton)

dirac-daw-2.png


Εκτός αν εννοείς πως σου δίνει δωρεάν το Ableton Lite αλλά σχεδόν όλα τα interfaces όλο και κάτι δίνουν.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
αν το διάλεξες γιατί σ αρέσουν τα specs-τιμή οκ,
αλλά αν το διάλεξες επειδή "...μπορείς να του βάλεις dirac σαν vst plugin αφού έχει daw..."
ίσως κάπου να το έχεις μπερδέψει...
Τα DAW δεν χρειάζονται συγκεκριμένα audio interface για να δουλέψουν, εδώ μια φώτο από το δικό μου (Ableton)

View attachment 159902

Εκτός αν εννοείς πως σου δίνει δωρεάν το Ableton Lite αλλά σχεδόν όλα τα interfaces όλο και κάτι δίνουν.
μα φυσικά για το πρώτο το διάλεξα και για τις 10 αναλογικές +4 ψηφιακές (ναι 14 καναλια θέλω)
τα audio interface όλα δουλεύουν αλλα ψάχνοντας στο gearslutz οι επαγγελματίες έχουν καλη γνώμη για το συγκεκριμένο.

φυσικά υπάρχουν και τα λεγόμενα hi end για οποιον θέλει να ξοδέψει παραπάνω: metric halo apogge rme antelope και αλλα.

για πες εσύ ποιο έχεις;εντυπώσεις;τα έχεις γράψει καπου;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
τις τελευταίες μέρες έψαχνα για ένα πολυκάναλο interface.
βρήκα ένα της με κορυφαίες μετρήσεις και καλη τιμή.
η 4καναλη έκδοση του θεωρώ είναι ακριβώς αυτό που θέλεις.
μπορείς να του βάλεις dirac σαν vst plugin αφού έχει daw
και πικάπ με riaa software σε μια είσοδο μικρόφωνο.

Ενδιαφερον! Θα το τσεκαρω καλυτερα! Ευχαριστω!!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Βοηθήστε με λίγο γιατί δεν καταλαβαίνω μάλλον κάτι σωστά. Με ένα τέτοιο interface (που δεχόμαστε πως παίζει καλά) πρέπει να έχεις ένα pc που να τρέχεις το daw ώστε να έχεις το mapping των εξόδων, τις ρυθμίσεις cross, delay, eq, dirac κτλ, οκ? Μετά ο player πχ foobar πως θα κάνει redirect στο daw? Αν θες spotify, tidal κτλ πως θα το κάνεις?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Βοηθήστε με λίγο γιατί δεν καταλαβαίνω μάλλον κάτι σωστά. Με ένα τέτοιο interface (που δεχόμαστε πως παίζει καλά) πρέπει να έχεις ένα pc που να τρέχεις το daw ώστε να έχεις το mapping των εξόδων, τις ρυθμίσεις cross, delay, eq, dirac κτλ, οκ? Μετά ο player πχ foobar πως θα κάνει redirect στο daw? Αν θες spotify, tidal κτλ πως θα το κάνεις?
δεν τρέχει στο pc τρέχει στο interface.απο το pc το ρυθμίζεις μονο και μετά το αφήνεις ήσυχο.
όλοι οι ήχοι είτε είναι player είτε spotify κλπ παίρνανε από μεσα.

σαν ένα usb dac είναι με περισσότερες δυνατότητες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top