Audyssey MultEQ Editor app

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Προχειρότητες

1. κάπου νομίζω λέει ότι δε χρησιμοποίησε το calibration file του mic.

2. Κρατούσε λέει το mic audyssey με το χέρι γιατί η χάρτινη βάση δε του άρεσε και την συγκρίνει με βάση από av των 4000 που ναι μέσα στη τιμή είναι και η μεταλλική βάση του mic :idk:

3. έκανε μια μέτρηση που δε δείχνει ούτε στο ελάχιστο τι μπορεί να κάνει κυρίως στο κομμάτι του χαμηλού. (subs)

4. δε μιλάμε για όλες τις άλλες μετρήσεις που πρέπει να γίνουν.


ΑΛΛΑ το συμπέρασμα βγήκε.

:dance2::dance2::dance2::dance2::dance2:

I am happy to recommend Audyssey XT32 with use of Denon/Marantz app to customize it.

:dance2::dance2::dance2::dance2::dance2:

κουκουρουκου μανταλάκια που λένε στο χωριό μου.

Τουλάχιστον μπορεί να αλλάξουν τα λεγόμενα για το audyssey από τους υποστηρικτές του. (Αμιρ - αμήν)
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Καλά... Δεν υπάρχει ο τυπος

Ακόμα και το πριν δείχνει το ηχείο του..
Τι έκανε το τύπος και τα γκαμησε!!!!

Audyssey Room EQ  Before and After App results.png

Νομίζω ότι την άκουσε και έπρεπε να φέρει το αποτέλεσμα κάπως
Καλά του είπε ένας :roflmao:

Is your mic cal loaded properly in REW? The HF roll-off seems excessive. More than 15dB down at 10k relative to 1kHz...

Αυτό δείχνει το μαύρο - κοκκινο

Audyssey Room EQ  Before and After one third octave filter overlay Measurements.png
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
Τωρα θα μπει ο Dirac-ipman να σας φτιαξει... :laugh:
Το συγκεκριμένο review είναι σημαντικό μόνο για όσους δεν εχουν ιδέα απο RoomEq.
Εχει πολλά κενά και ανακρίβειες. Βοηθάει όμως τους αδαείς του vintage δικάναλου ήχου :gotcha: να αρχίσουν σιγά σιγά να καταλαβαίνουν την αξία των AVRs με ισοστάθμιση.

Κατά τα άλλα εμένα δεν με καλύπτει μιας και δεν χρησιμοποιήθηκε ενσωμάτωση sub, το οποίο ειναι πολυ σημαντικό κριτήριο για την επιτυχία ενός software.

Που θα πάει, θα μάθει σιγά σιγά και ο Αμίρ.
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
μια μικρη ερευνα:

1. ποιο roll off εχετε; το πρωτο ή το δευτερο;
2. midrange compensation on or off
3. me to bbc dip τι κάνετε; το θεωρητε καλο ή κακο;
4. κοβετε το eq γυρω στα 400hz ή το αφήνετε εως τα 20khz ;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
1. Εξαρτάται το χαρακτήρα του ηχείου, εγώ έχω το 2

2.off

3. ότι και το 2

4. Εξαρτάται το χώρο και το ηχείο.
Εγώ το έχω 20-20
 

Μηνύματα
115
Reaction score
236
1. δεν εχει σημασια γιατι κοβω στα 400hz
2. off...
3. δεν το θεωρω σημαντικο και κοβω στα 400 anyway
4. 400hz :) - Πανω απο 400 προτιμω να παιζω με τοποθετηση, room treatment.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πανω απο 400 προτιμω να παιζω με τοποθετηση, room treatment.
Ναι όταν υπάρχει η δυνατότητα και τα ηχεία εχουν καλη συμπεριφορά είναι καλό να γίνεται.

Το θέμα όμως είναι πώς θα εφαρμοστεί house curve?
 

Μηνύματα
115
Reaction score
236
Ναι όταν υπάρχει η δυνατότητα και τα ηχεία εχουν καλη συμπεριφορά είναι καλό να γίνεται.

Το θέμα όμως είναι πώς θα εφαρμοστεί house curve?
Προτιμώ το DEQ από τα πολλαπλά house curves. Με DEQ -15 offset παιζω μουσική, οποτε λιγοστά δικά μου edits κανω στο AutoEQ, και αυτά κάτω από 400hz. Κοιτωντας διπλα δίπλα REW και Audyssey, όπως ξαναείπαμε, το Audyssey συνεχίζει να ανεβοκατεβάζει τα υπερυψηλά για να κρατήσει την τονικότητα ανάλογα με την στάθμη dB (με DEQ on) ακόμα και αν το βάλουμε όριο στα 400. Καλή λεπτομέρεια και αυτή.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Προτιμώ το DEQ από τα πολλαπλά house curves. Με DEQ -15 offset παιζω μουσική, οποτε λιγοστά δικά μου edits κανω στο AutoEQ, και αυτά κάτω από 400hz. Κοιτωντας διπλα δίπλα REW και Audyssey, όπως ξαναείπαμε, το Audyssey συνεχίζει να ανεβοκατεβάζει τα υπερυψηλά για να κρατήσει την τονικότητα ανάλογα με την στάθμη dB (με DEQ on) ακόμα και αν το βάλουμε όριο στα 400. Καλή λεπτομέρεια και αυτή.
Στη περίπτωση μου klipsch rp 280 και όλο το 7. πακέτο rp, λόγο κόρνας και υψηλού rt δεν υπάρχει άλλη λύση. Ακόμη και με μικρότερο toe in τα ψηλά είναι τονισμένα.

Αν εφαρμοστεί eq μέχρι τα 350 που είναι η δική μου, τα υπόλοιπα θα είναι ακόμη πιο τονισμένα.

Το deq δεν το χρησιμοποιώ γιατί συνήθως ακούω σε ένταση που δεν λειτουργεί.

Έχω βέβαια ένα προφιλ late night movie που εκει το έχω ενεργό ταυτόχρονα με το lfc για να μην περνάνε τα πολύ χαμηλά στο κάτω όροφο και ταυτόχρονα να παίζουν πιο δυνατα τα περιφερειακά. Μιλάμε για -40 ένταση.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
μια μικρη ερευνα:

1. ποιο roll off εχετε; το πρωτο ή το δευτερο;
2. midrange compensation on or off
3. me to bbc dip τι κάνετε; το θεωρητε καλο ή κακο;
4. κοβετε το eq γυρω στα 400hz ή το αφήνετε εως τα 20khz ;

1)το 1 αν θυμαμαι καλα.
2)οφ
3)εχει μερικη κλιση εκει.
4)20-20 σε πολυκαναλο......
......σε δικαναλο δεν χρειαζεται αν εισαι στημενος οκ ....και κατω απο τα 200 θα ελεγα.;)
 



Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Προτιμώ το DEQ από τα πολλαπλά house curves. Με DEQ -15 offset παιζω μουσική, οποτε λιγοστά δικά μου edits κανω στο AutoEQ, και αυτά κάτω από 400hz. Κοιτωντας διπλα δίπλα REW και Audyssey, όπως ξαναείπαμε, το Audyssey συνεχίζει να ανεβοκατεβάζει τα υπερυψηλά για να κρατήσει την τονικότητα ανάλογα με την στάθμη dB (με DEQ on) ακόμα και αν το βάλουμε όριο στα 400. Καλή λεπτομέρεια και αυτή.
και οχι μονο εσυ ...
....πεταει και κανα σωστο :p

I was surprised how well it worked and to some extent compensated for the flat target curve. More DSP/EQ products should implement it as the technology is quite old (TacT implemented it some 20 years ago).
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Και κάτι που μάθαμε τελευταία.
Το να τρέξεις το audyssey από το app είναι πολύ καλύτερο γιατί η όλη επεξεργασία γίνεται από το hardware του κινητού - tablet.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
δεν μπορειτε να πειτε ομως....κουραστηκε με την καμπυλη :biggrin: ....2 τελειες !!!!!

Audyssey Room EQ  Target Curve.png


επρεπε να πει ποσο βοηθαει οταν ξεκινας φλατ ως τα 5khz
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.964
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top