Audyssey MultEQ Editor app


Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.798
Αχρηστο είναι, σα να κλείνεις το - τα subwoofer απ τον διακόπτη, αφού μπορείς να το χαμηλώσεις απ το μενού audio ποιος ο λόγος ύπαρξης αυτού του μενού;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ειναι για βραδυνα ακουσματα που δεν θελει καποιος να ενοχλει με τις χαμηλες συχνοτητες...
........προσπαθει να μην χασεις σε αισθηση....
αλλαζει ολο το φασμα απο 20-20khz ...

απλα ο Νασος εβαλε μονο το sub
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.798
Εγώ που το δοκίμασα και μάλιστα στο 1 που έχει τη λιγότερη επίδραση, ήταν σα να κλεισαν τα σαμπ, θεωρώ ότι είναι περιττή προσθήκη στο μενού απ τη στιγμή που αν δεν θες να ενοχλείς απλά χαμηλώνεις τη στάθμη απ το μενού, εκτός αν θεωρούν ότι αυτό είναι πιο γρήγορο με λιγότερα βήματα ρύθμιση και για να μη ξεχνάς μετά και ψάχνεσαι πόσο ήταν η στάθμη, μάλλον αυτό το σκοπό εξυπηρετεί.
 


Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.798
Εχει κλίμακα απ το 1 έως το 4, η παραπάνω μέτρηση που είναι στο 1; Εν τω μεταξύ όχι μόνο κατεβάζει αρκετά απ ό,τι βλέπω τις χαμηλές αλλά ανεβάζει κι όλας όλες τις υπόλοιπες συχνότητες, τελικά ό,τι άκουσαν τ αυτιά μου το αποτυπώνει κι η μέτρηση, χάλια.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Εγώ που το δοκίμασα και μάλιστα στο 1 που έχει τη λιγότερη επίδραση, ήταν σα να κλεισαν τα σαμπ, θεωρώ ότι είναι περιττή προσθήκη στο μενού απ τη στιγμή που αν δεν θες να ενοχλείς απλά χαμηλώνεις τη στάθμη απ το μενού, εκτός αν θεωρούν ότι αυτό είναι πιο γρήγορο με λιγότερα βήματα ρύθμιση και για να μη ξεχνάς μετά και ψάχνεσαι πόσο ήταν η στάθμη, μάλλον αυτό το σκοπό εξυπηρετεί.
Εχει κλίμακα απ το 1 έως το 4, η παραπάνω μέτρηση που είναι στο 1; Εν τω μεταξύ όχι μόνο κατεβάζει αρκετά απ ό,τι βλέπω τις χαμηλές αλλά ανεβάζει κι όλας όλες τις υπόλοιπες συχνότητες, τελικά ό,τι άκουσαν τ αυτιά μου το αποτυπώνει κι η μέτρηση, χάλια.
Ανάλογα πώς έχεις φτιάξει την αρχική target curve.

Αν θυμάμαι καλά εσύ έχεις 1 db στα 20 kai -1 στα 20κ σωστά?
το sub το έχεις πιο δυνατά σε σχέση με το αρχικό αποτέλεσμα του audyssey?

εγώ πχ που παίζω αρκετά μπασάτα σε συνδυασμό με deq μου κάνει τεράστια διαφορά όταν παίζω κάτω από 35db το volume.

χωρίς αυτό φωνάζουν 2 ορόφους πιο κάτω όταν το βάλω βράδυ
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.798
Εγώ Νάσο ναι το έχω βάλει πιο δυνατά απ ό,τι το χει βάλει το Audyssey και συν τοις άλλοις για πρώτη φορά στη ζωή μου νοίκιασα μονοκατοικία οπότε ακόμα και στις 4 το πρωί παίζω στο -10 -5 ενίοτε και στο 0. Οταν θ αλλάξω σπίτι φυσικά θα κλαίω.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
-10 -5 ενίοτε και στο 0.
Μα δεν μιλάμε για τέτοιο επίπεδο. εγώ το χρησιμοποιώ με deq on offset 0, lfc -2 βραδυνές ακροάσεις σε ένταση κάτω από -35
 


Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.798
Εγώ ταινίες από το Dune στο -10, απ το Netflix στο -5 κι όλα με Deq On, Dynamic volume light, offset 0 και το LFC πάντα κλειστό.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Εσύ -35 !!! :lolsign:
2 μήνες τώρα ναι. :o
Εγώ ταινίες από το Dune στο -10, απ το Netflix στο -5 κι όλα με Deq On, Dynamic volume light, offset 0 και το LFC πάντα κλειστό.
όλα αυτά κοντά στο 0 δεν έχουν μεγάλη επίδραση. όταν είσαι χαμηλά ακούς έντονα την διαφορά. και εγώ το τελευταίο δίμηνο τα χρησιμοποίησα.
 


Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Γεία σας και απο μένα ξανά
Θέλω τη βοήθειά σας.Έκανα ισοστάθμιση χτες για το καινούριο sub ( arendal 1723 sub 1 ) για δείτε λίγο το γράφημα. Τα δικά σας γιατί ξεκινάνε απο ψηλότερα;τόσο θέμα έχει ο χώρος μου;
klipsch r112sw.jpg

το πρώτο είναι απο το klipsch r112sw που είχα
arendal 1723 sub1.jpg

το δευτερο είναι απο το νέο μου sub arendal
Νομίζω το περίμενα ποιο δυνατό.Δεν έχει τη βαβούρα που είχε το προηγούμενο και ίσως αυτό με μπερδεύει
Για πείτε καμία γνώμη.Τι μπορώ να κάνω;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
τιποτα, μια χαρα ειναι..
.....εκτος και αν θες λιγο ενταση... δωσε 2-3db

ποσες μετρησεις εκανες με το audyssey ?
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
ένταση θέλω σιγουρα δε μου αρκεί.Το έχει βάλει -4,5 db το sub.Να το πειράξω απο το μενού του ενισχυτή να κάνω το -4,5 -1,5 ή να πειράξω το level πίσω απο το sub; Για να με ικανοποιεί το μπασο έχω βάλει το bass level πίσω απο το sub στο +13
Το δικό σου sub γιατι ξεκινάει απο τα 0 db;
Η κοιλιά που κάνει στους 40 κύκλους περίπου απο τι μπορεί να είναι; Σήμερα θα δοκιμάσω σε άλλο σημείο να δω αν έχει διαφορά
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
Ενώ παίζει ταινια options από το remote και πας στα channel level adjust και δίνεις από κει
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ένταση θέλω σιγουρα δε μου αρκεί.Το έχει βάλει -4,5 db το sub.Να το πειράξω απο το μενού του ενισχυτή να κάνω το -4,5 -1,5 ή να πειράξω το level πίσω απο το sub; Για να με ικανοποιεί το μπασο έχω βάλει το bass level πίσω απο το sub στο +13
Το δικό σου sub γιατι ξεκινάει απο τα 0 db;
Η κοιλιά που κάνει στους 40 κύκλους περίπου απο τι μπορεί να είναι; Σήμερα θα δοκιμάσω σε άλλο σημείο να δω αν έχει διαφορά
δοκιμασε αλλες θεσεις....

το level πισω απο το sub το ρυθμιζεις οταν κανεις μετρηση με το app (σου βγαζει μια μπαρα)
....και να κανεις 8 μετρησεις οπως λενε οι οδηγιες...
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Όταν έκανα τη ρύθμιση το είχα βάλει στη θέση ref level όπως μου είπε ο @ankokdog και δεν μου έβγαλε τη μπάρα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.865.204
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top