Audyssey MultEQ Editor app





Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Καλό θα ήταν να αποφευχθούν οι χαρακτηρισμοί γιατι είναι έμπειρος και έχει γνώσεις.
Επίσης είναι τερμα αξιόπιστος σε ότι λέει.
Ποιός είναι επιτέλους αυτός; Δέχομαι και pm.
 




Μηνύματα
281
Reaction score
92
Μιας και αποκτήθηκε το app παραθέτω και τα αποτελέσματα απο τον δύσκολο αφρόντιστο χώρο και περιμένω συμβουλές μιας και δεν είμαι και πολύ σχετικός με αυτά που βλέπω στα γραφήματα.
Post automatically merged:

 

Attachments


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Μιας και αποκτήθηκε το app παραθέτω και τα αποτελέσματα απο τον δύσκολο αφρόντιστο χώρο και περιμένω συμβουλές μιας και δεν είμαι και πολύ σχετικός με αυτά που βλέπω στα γραφήματα.
Post automatically merged:
μια χαρά....
τα LCR τα κροσάρεις στα 80
τα surround στα 90-100
και το sub (ποιο έχεις?)
γύρνα το καμιά στροφή να κοιτάζει αλλού για αρχή και ξαναπάρε μέτρηση να δούμε πως το βγάζει
αν έχει τα ίδια χάλια....δοκίμασε να το αλλάξεις θέση
και είσαι κουκλί8-):party:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι τα πρώτα τα πράσινα διαγράμματα. αυτά είναι το τι μέτρησε στο χώρο σου.
Βλέπω ότι το left με το right έχουν αρκετή διαφορά χαμηλά, το left το έχεις κοντά σε γωνία?

το ποιο βασικό από αυτά είναι να φτιάξεις την ακύρωση που έχει το sub στους 40 και αν μπορέσει να κατέβει το peak στα 30 θα ήταν super.

δοκίμασε περιστροφή στον εαυτό του και μετά άλλες θέσεις, αν μπορείς να το βάλεις κάτω από το κεντρικό και να μετρήσεις.

και μετά θα ασχοληθούμε με το app.
Post automatically merged:

απενεργοποίησε το midrange compensation
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Το sub είναι svs pb 1000.
Δυστυχώς η θέση του sub έχει επιλεγεί ως μόνη που ακούγεται. σε όποια άλλη θέση απλά είναι σαν να μην υπάρχει ακουστικά. Για να είμαι ακριβής το μπάσο δεν μου λείπε.
Αυτό που λες να φτιάξω την ακύρωση στους 40 μπορεί να γίνει και μέσα απο το app βάζοντας χέρι σε κάποια ρύθμιση ????
Οσο για το front left είναι 1,5 μέτρο μακριά απο τζαμαρία 3,50 μέτρων, βέβαια υπάρχει κουρτίνα και δεν ξέρω πόσο επηρεάζεται. και όχι δεν είναι σε γωνία.
Εκείνο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι το sub και πριν που είχα τρέξει audyssey απο τον ενισχυτή και τώρα μέσω app το βγάζει -10.5 dB kai εννοείται ότι το volume του sub το έχω 12 η ώρα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
απενεργοποίησε το midrange compensation
αυτό το κοιτάμε μετά με δοκιμές...γιατί αν ο χώρος είναι μπουλσσσετ καλό κάνει

φωτό χώρου θα ανεβάσεις @akis1 ?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Εκείνο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι το sub και πριν που είχα τρέξει audyssey απο τον ενισχυτή και τώρα μέσω app το βγάζει -10.5 dB kai εννοείται ότι το volume του sub το έχω 12 η ώρα.
Κατέβασε λοιπόν το volume σε ώρα 9 η 10 και τρέξε audyssey..

Μετά υποστηλωσε το σπίτι... :p
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Κατέβασε λοιπόν το volume σε ώρα 9 η 10 και τρέξε audyssey..

Μετά υποστηλωσε το σπίτι... :p
Οχι ρε συ οκ ειναι. Αν το έβγαζε -12 θα είχε θέμα.
Post automatically merged:

αυτό το κοιτάμε μετά με δοκιμές...γιατί αν ο χώρος είναι μπουλσσσετ καλό κάνει

φωτό χώρου θα ανεβάσεις @akis1 ?
Για να δει τι συμπεριφορά των ηχείων χωρίς φίλτρο
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Ας κάνει μια αποθήκευση ο φίλος και ας ξανατρέξει audyssey με χαμηλότερα το gain..
Και το -10 χαμηλά είναι, στα όρια..
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Ας κάνει μια αποθήκευση ο φίλος και ας ξανατρέξει audyssey με χαμηλότερα το gain..
Και το -10 χαμηλά είναι, στα όρια..
Αντε και το κατέβασα τι ακριβώς θα κερδίσω ???? κατά την γνώμη μου απλά θα προσθέσει dB στο setup σωστά ??? μου διαφεύγει κάτι ???
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ας κάνει μια αποθήκευση ο φίλος και ας ξανατρέξει audyssey με χαμηλότερα το gain..
Και το -10 χαμηλά είναι, στα όρια..
δεν είναι θέμα ορίων, απλά αν το βγάλει -12 δεν ξέρει αν ήταν και -13 ή και πιο κάτω. στο -11.5 ξέρει ότι είναι εκεί. το μόνο που θα κερδίσει αν έχει θέμα, είναι να ξυπνάει πιο εύκολα από stand by.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εσυ πως τακους να μας πεις ......;)
.......dynamic eq on η off ?

για πες μας AV....τι ηχεια εχεις....ποσα sub και ποια ?

εχεις κανει τιποτα εκτος απο αυτα που εκανε το αυτοματο eq ?
....και που εβαλες τα κρος ?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top