AVSite εφ' όλης της ύλης...


Μηνύματα
3.861
Reaction score
633
Απάντηση: AVSite εφ' όλης της ύλης...

Ich bin aus Griechenland. :107:

Αυτόματο σβήσιμο των Greeklish, αλλά όχι των Αγγλικών, κ.α.
 




Μηνύματα
20.154
Reaction score
14.590
Δεν ειναι κακο ν αρχισουμε να μαθαινουμε καμια 'ξενη γλωσσα'...Ισως να μας χρειαστει...

Δεν αναφερομαι σ εκεινους που μιλουν 'ολες τις γλωσσες'...
Πω πω...:120:Πεντηκοστη μου θυμιζει...:128:
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Απάντηση: AVSite εφ' όλης της ύλης...

Με το δεδομένο (?) πως ένα forum δεν είναι..."όλη μας η ζωή", αλλά απλώς ένα...forum (όσο αξιόλογο, μοναδικό και υπέροχο κι αν είναι αυτό), τότε, η "βάση" θα μπορούσε ίσως να είναι η όσο το δυνατόν πιο "απλή" επικοινωνία μεταξύ των μελών.

Έχουμε, γενικότερα, μία τάση να περιπλέκουμε τα πάντα, όσο απλά κι αν είναι εξ' αρχής.
Επίσης, έχουμε μία άλλη τάση προς τον εκνευρισμό, μόλις διαπιστώσουμε πως η γνώμη μας δε βρίσκει ανταπόκριση - πόσο μάλλον όταν εγείρει ενστάσεις.

Αυτά τα δύο, πολλές φορές δημιουργούν προβλήματα από το πουθενά.

Προσωπικά:
- Όταν γράφω "Α", εννοώ "Α" και ζητώ να εκλαμβάνεται ως "Α". Όχι ως "α", ούτε ως "a", ούτε ως "@" (κλπ.κλπ.)

- Όταν εκφράζομαι κόσμια, ζητώ να έχω αντίστοιχη συμπεριφορά. Αν παρεκτρέπομαι, να μου επισημανθεί με αυστηρό ύφος/τρόπο.

- Όταν συζητώ (θέλω να) είμαι καλοπροαίρετος απέναντι στο συνομιλητή μου. Επίσης, θέλω να είναι και εκείνος το ίδιο απέναντί μου. Αν υπάρχει οποιουδήποτε είδους "προκατάληψη" από τη μία ή και από την άλλη πλευρά, τότε δεν υφίσταται ουσιαστική συζήτηση. Πάντα, ο ένας θα "περιμένει στη γωνία" τον άλλο.


Τα υπόλοιπα (αν θέλουμε), τα βρίσκουμε στην πορεία. Τόσο απλά...:132:
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Ερώτηση: Πώς στο εξής θα αντιμετωπίζονται άτομα όπως "διαχειριστές" κλπ. οι οποίοι χλευάζουν, προσβάλλουν, διακωμωδούν ανθρώπους που έχουν διαφορετική άποψη από αυτούς; Στο παρελθόν δεν έχουμε δει σε τέτοιυ είδους υβριστές να επεμβαίνει η νέμεσις.
Το λιγότερο που θα περίμενε κανείς είναι οι άνθρωποι αυτοί, αν θέλουν να λογίζονται σοβαροί, να κάνουν την αυτοκριτική τους. Είναι μια ευκαιρία. Αλλιώς δεν βλέπω να έχει νόημα, για μένα τουλάχιστον, η συνέχεια αυτής της κουβέντας, διότι θεωρώ ότι αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα. Λ.Σ.
 

Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
Ερώτηση: Πώς στο εξής θα αντιμετωπίζονται άτομα όπως "διαχειριστές" κλπ. οι οποίοι χλευάζουν, προσβάλλουν, διακωμωδούν ανθρώπους που έχουν διαφορετική άποψη από αυτούς;
Λ.Σ.
Με χιούμορ... :126:
 


Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
Αν είχαν χιούμορ δεν θα χλεύαζαν. Έχουν στέρηση. Λ.Σ.
Ας πούμε λοιπόν ότι κάποιος λέει κάτι σε κάποιον κάτι που δεν είναι και τόσο καλό χιούμορ.
Και ο άλλος απαντάει με καλύτερο χιούμορ.
Τα γραπτά μένουν και αυτό έχει σημασία.
Ποιος από τους δυο έχει καλύτερη εκτίμηση στα μάτια ενός τρίτου που διαβάζει;

Μερικές φορές το αίμα βράζει, ξέρω. Αλλά τότε ο πιο μάγκας είναι εκείνος που ξέρει ότι αυτό είναι τα νεύρα της στιγμής.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Ερώτηση: Πώς στο εξής θα αντιμετωπίζονται άτομα όπως "διαχειριστές" κλπ. οι οποίοι χλευάζουν, προσβάλλουν, διακωμωδούν ανθρώπους που έχουν διαφορετική άποψη από αυτούς; Στο παρελθόν δεν έχουμε δει σε τέτοιυ είδους υβριστές να επεμβαίνει η νέμεσις.
Το λιγότερο που θα περίμενε κανείς είναι οι άνθρωποι αυτοί, αν θέλουν να λογίζονται σοβαροί, να κάνουν την αυτοκριτική τους. Είναι μια ευκαιρία. Αλλιώς δεν βλέπω να έχει νόημα, για μένα τουλάχιστον, η συνέχεια αυτής της κουβέντας, διότι θεωρώ ότι αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα. Λ.Σ.
Κ. Στεφανίδη νομίζω οτι η "κρίση" αυτή ήταν η ερώτηση και όχι η απάντηση.Πιστεύω οφείλουμε να δώσουμε μία ευκαιρία στους εαυτούς μας(αφού το σάιτ είμαστε εμείς) να δείξουν τον απαιτούμενο σεβασμό σε όσα σφάλματα έγιναν.
Ας δώσουμε και εμείς αυτήν την ευκαιρία για απο-πόλωση...
Κρίμα είναι να συνεχίσουμε τις έχθρες και τα υποοούμενα.Όταν κάτι δέν γίνεται σωστά θα υπάρχουν αυτές οι παράγραφοι για να το ισιώνουν...

Αξίζει λίγος χρόνος...
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Κ. Στεφανίδη νομίζω οτι η "κρίση" αυτή ήταν η ερώτηση και όχι η απάντηση.Πιστεύω οφείλουμε να δώσουμε μία ευκαιρία στους εαυτούς μας(αφού το σάιτ είμαστε εμείς) να δείξουν τον απαιτούμενο σεβασμό σε όσα σφάλματα έγιναν.
Ας δώσουμε και εμείς αυτήν την ευκαιρία για απο-πόλωση...
Κρίμα είναι να συνεχίσουμε τις έχθρες και τα υποοούμενα.Όταν κάτι δέν γίνεται σωστά θα υπάρχουν αυτές οι παράγραφοι για να το ισιώνουν...

Αξίζει λίγος χρόνος...
Δεν έθεσα το ερώτημα με διάθεση δημιουργίας πόλωσης. Ούτε με διακατέχει κάποια 'έχθρα' για κάποιον. Είμαι αρκετά ώριμος και κάποιου επιπέδου, γιαυτό θεωρώ σοβαρό το ερώτημά μου. Τα σκατά και να τα σκεπάσεις βρομάνε.
Να δώσουμε πολλές ευκαιρίες αλλά ποιος ο ρόλος του συντονιστή κλπ. Είναι για να χαλάει την σηζήτηση ή να διαθέτει την απαιτούμενη ωριμότητα ώστε να σταματά τις όποιες παρεκλήσεις. Είναι ειρηνοποιός ή αρχηταραξίας; Λ.Σ.
 

Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
It is in the eye of the beholder...

Ακόμα καλύτερα πως τον βλέπουμε εμείς.
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος υπεύθυνος και μάλιστα διαχειριστής που να θέλει να κάνει κακό σε οποιαδήποτε κουβέντα, σε οποιοδήποτε forum του κόσμου εδώ που τα λέμε.

Βρε γιατί τσιμπάτε; :137:
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Ας πούμε λοιπόν ότι κάποιος λέει κάτι σε κάποιον κάτι που δεν είναι και τόσο καλό χιούμορ.
Και ο άλλος απαντάει με καλύτερο χιούμορ.
Τα γραπτά μένουν και αυτό έχει σημασία.
Ποιος από τους δυο έχει καλύτερη εκτίμηση στα μάτια ενός τρίτου που διαβάζει;

Μερικές φορές το αίμα βράζει, ξέρω. Αλλά τότε ο πιο μάγκας είναι εκείνος που ξέρει ότι αυτό είναι τα νεύρα της στιγμής.
Το ποιος θα έχει τη μεγαλύτερη εκτίμηση δεν είναι το πρωταρχικό ζητούμενο, αλλά η διασφάλιση μιας ωραίας συζήτησης με ανταλλαγή απόψεων που οφελούν όλους όσους διαβάζουν και συμμετέχουν στο διάλογο. Αλλιώς χαλάει η συζήτηση, εκτρέπεται από αυτούς που πρέπει, *κατ' αρχήν*, να την διαφυλάττουν ως κόρη οφθαλμού. Εδώ δεν είναι πεδίο εξάσκησης εξουσίας σε εξουσιαζόμενους όπου ο τυχόν συμπλεγματικός από θέση ισχύος χλευάζει όσους σκέπτονται διαφορετικά από αυτόν. Λ.Σ.
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
It is in the eye of the beholder...

Ακόμα καλύτερα πως τον βλέπουμε εμείς.
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος υπεύθυνος και μάλιστα διαχειριστής που να θέλει να κάνει κακό σε οποιαδήποτε κουβέντα, σε οποιοδήποτε forum του κόσμου εδώ που τα λέμε.

Βρε γιατί τσιμπάτε; :137:
Μάλλον είμαστε σε διαφορετικό φόρουμ ή μπορεί και να μην έχει πέσει κάτι στην αντίληψή σου. Υπάρχουν πλείστα παραδείγματα. Έχω υποστεί αρκετές φορές τον χλευασμό από διαχειριστή η επέμβαση του οποίου χαλούσε τη συζήτηση. Γιαυτό ρωτάω αν θα κάνουν κάποιοι αυτοκριτική. Λ.Σ.
 

Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
Το ποιος θα έχει τη μεγαλύτερη εκτίμηση δεν είναι το πρωταρχικό ζητούμενο, αλλά η διασφάλιση μιας ωραίας συζήτησης με ανταλλαγή απόψεων που οφελούν όλους όσους διαβάζουν και συμμετέχουν στο διάλογο. Αλλιώς χαλάει η συζήτηση, εκτρέπεται από αυτούς που πρέπει, *κατ' αρχήν*, να την διαφυλάττουν ως κόρη οφθαλμού. Εδώ δεν είναι πεδίο εξάσκησης εξουσίας σε εξουσιαζόμενους όπου ο τυχόν συμπλεγματικός από θέση ισχύος χλευάζει όσους σκέπτονται διαφορετικά από αυτόν. Λ.Σ.
Δεν είπα αυτό, επ' ουδενί μάλιστα!

Ακριβώς επειδή η συζήτηση μπορεί να γίνει ωραία, αυτές μπορεί να είναι και ωραίες πινελιές. Σιγά τώρα μην επιδιώκουμε και από πάνω να ανέβει η εκτίμησή μας στα μάτια των άλλων μέσα από διαδικτυακές συζητήσεις.

Ή μήπως μερικοί το έχουν ως αυτοσκοπό; :121:
Αν το έχουν, είναι αυτοί λάθος.

Ο σεβασμός κερδίζεται με το χρόνο. Δεν είναι βραβείο που προσπαθείς να το κερδίσεις, αλλά είναι η αναγνώριση από τους άλλους.

Τεσπα, βλέπω ότι δε θα συμφωνήσουμε. Αλλά θα περνάγαμε ωραία ακόμα και αν διαφωνούσαμε, αν μπορούσαμε να κοντρολάρουμε καλύτερα τον εγωισμό μας, γενικώς.
 

Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
Μάλλον είμαστε σε διαφορετικό φόρουμ ή μπορεί και να μην έχει πέσει κάτι στην αντίληψή σου. Υπάρχουν πλείστα παραδείγματα. Έχω υποστεί αρκετές φορές τον χλευασμό από διαχειριστή η επέμβαση του οποίου χαλούσε τη συζήτηση. Γιαυτό ρωτάω αν θα κάνουν κάποιοι αυτοκριτική. Λ.Σ.
Λοιπόν, να το ξαναπώ; Γιατί εμείς πρέπει να το εκλάβουμε ως χλευασμό; Είναι βέβαιον ότι αυτό δεν είναι το τσίμπημα που λέγαμε;

Αλλά δεν ξέρουμε ούτε να συγχωρούμε δυστυχώς, ούτε να παραδεχόμαστε τα λάθη μας. Και δεν έχουμε και χιούμορ. Κακό αυτό.
 

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Αλλά θα περνάγαμε ωραία ακόμα και αν διαφωνούσαμε, αν μπορούσαμε να κοντρολάρουμε καλύτερα τον εγωισμό μας, γενικώς.
Μεγαλη κουβεντα ειπες Pleo... Πολυ μεγαλη!!!!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Re: AVSite εφ' όλης της ύλης...

Ερώτηση: Πώς στο εξής θα αντιμετωπίζονται άτομα όπως "διαχειριστές" κλπ. οι οποίοι χλευάζουν, προσβάλλουν, διακωμωδούν ανθρώπους που έχουν διαφορετική άποψη από αυτούς; Στο παρελθόν δεν έχουμε δει σε τέτοιυ είδους υβριστές να επεμβαίνει η νέμεσις.
Το λιγότερο που θα περίμενε κανείς είναι οι άνθρωποι αυτοί, αν θέλουν να λογίζονται σοβαροί, να κάνουν την αυτοκριτική τους. Είναι μια ευκαιρία. Αλλιώς δεν βλέπω να έχει νόημα, για μένα τουλάχιστον, η συνέχεια αυτής της κουβέντας, διότι θεωρώ ότι αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα. Λ.Σ.
Η χλεύη, η προσβολή και η διακωμώδηση μπορούν και να είναι υποκειμενικά. Πάντως -όπως σωστά παρατηρήθηκε- τα καλύτερα αντίμετρα είναι το χιούμορ και η δική μας παραμονή σε αξιοπρεπές και κόσμιο επίπεδο.

Εάν θεωρήσετε όμως ότι κάποιος συντονιστής υπερβαίνει κάποια στιγμή τα όρια, μπορείτε να τον αναφέρετε με την κανονική διαδικασία του Report. Και οι ελεγκτές ελέγχονται και μάλιστα η θέση τους είναι πιο λεπτή και ευάλωτη από αυτή των απλών μελών.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.871.209
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top