Barista Corner

Μηνύματα
564
Reaction score
594
Εδώ και μια βδομάδα μπήκα και εγώ στο club.

Θέλει τέχνη και μεράκι τα σωστά μηχανήματα και πολλές δοκιμές ο καλός καφές...

Αξίζει όμως, επιτέλους πίνουμε Καφέ

View attachment 241122

Aγόρασα προ ημερών την ίδια μηχανή (Delonghi Dedica 685, σωστά;). Tο δεύτερο πορταφιλτερ το έχεις πάρει από ελληνικό κατάστημα; Πώς σου φαίνεται συγκριτικά με το δικό της από ποιότητα κατασκευής, αίσθηση και βάρος.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Aγόρασα προ ημερών την ίδια μηχανή (Delonghi Dedica 685, σωστά;). Tο δεύτερο πορταφιλτερ το έχεις πάρει από ελληνικό κατάστημα; Πώς σου φαίνεται συγκριτικά με το δικό της από ποιότητα κατασκευής, αίσθηση και βάρος.
Οτι αξεσουάρ βλέπεις τα έφερα από ali. Δεν έχει επαφή το ένα με το άλλο, είναι και non pressurized bottomless.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.794
Reaction score
83.744
βλεπω οτι οι καψουλες περιεχουν περιπου 6 γρμ. Σωστα?
Αν η μεριδα του αλεσμενου καφε ειναι 12 με 16 γρμ πρεπει να βαλω 2 καψουλες για να πετυχω 1 δοση καφε?
Αν θες να είναι αντίστοιχος του διπλού εσπρέσο, ναι.

Η κλασική old school ποσότητα για μονό εσπρέσο είναι ~7 γραμμάρια.

Η εξέλιξη τις τελευταίες 3 δεκαετίες έδειξε ότι για να δώσει το πλήρες γευστικό προφίλ ένας special καφές, απαιτούνται από 15-21 γραμμάρια/δόση. Οπότε μιλάμε για διπλό-τριπλό σύμφωνα με την παλιά ονοματολογία.

Στις εσπρεσομηχανές υπολογίζουμε ότι κάθε γραμμάριο αλεσμένου καφέ πρέπει να δίνει 2-2,5 γραμμάρια ροφήματος. Άρα παίρνουμε (περίπου) από 30-55 γραμμάρια τελικό βάρος. Το πώς θα το ονομάσουμε (μονό, διπλό, τριπλό) είναι σχετικό.

Με τις κάψουλες το μόνο που πρέπει να πειραματιστείς είναι πιο αποτέλεσμα σου αρέσει περισσότερο, καθώς δεν υπάρχει τρόπος άμεσης σύγκρισης λόγω διαφορετικής τεχνικής εκχύλισης. Οι κάψουλες της Nespresso έχουν ~5 γραμμάρια καφέ και οι lungo ~7 γρ. Οπότε η αναλογία στο ρόφημα των 25 γραμμαρίων που είναι η default ρύθμιση είναι 1 : 5.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.294
Η Γουατεμαλα για την ωρα.. χμμμ.. οκ δεν τρελλαθηκα, νορμαλ, ωραιο αρωμα, μετρια επιγευση, αλλα λιγο οξινο και μετριο γενικα στη γευση του, δεν βρισκω κατι το "σπεσιαλ"

(μιλα @xfader )
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.794
Reaction score
83.744
Η Γουατεμαλα για την ωρα.. χμμμ.. οκ δεν τρελλαθηκα, νορμαλ, ωραιο αρωμα, μετρια επιγευση, αλλα λιγο οξινο και μετριο γενικα στη γευση του, δεν βρισκω κατι το "σπεσιαλ"

(μιλα @xfader )
Έχω δοκιμάσει όλη τη σειρά το τελευταίο δίμηνο.

Κένυα πρώτη με διαφορά, μετά Αιθιοπία, μετά Βραζιλία και τέλος Γουατεμάλα.
 

Μηνύματα
15.063
Reaction score
20.849
Έχω δοκιμάσει όλη τη σειρά το τελευταίο δίμηνο.

Κένυα πρώτη με διαφορά, μετά Αιθιοπία, μετά Βραζιλία και τέλος Γουατεμάλα.
δηλαδή όπως φωτογραφήθηκαν ένα πράμμα , Γιάν δοκίμαζε ανάποδα
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.294
τον δοκιμαζω ρε, τι νομιζεις... τυχαια τα βαλα ετσι? 8-)

επισης ανοιγω απ το πιο παλιο σε καβουρδισμα ημερολογιακα, αν κ ξανακλεινουν ευκολα, ας κανω 2-3 καφεδες σιγουρα απ το καθενα, και θα επιστρεψω το βραδυ αου πιω καμια 15 ρια καφεδες ...

θα σας σκισω ολους, μη τυχων κι ακουσω κατι, τα νευρα τσαταλια, κανονιστε να τ ακουσετε! κιχ μην ακουσω!

:roflmao::p:fuckyou:
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Έχω μια αυτόματη μηχανή και μια χειροκίνητη και μύλο.
Ο καλύτερος σε γεύση καφές στη χειροκίνητη μπορεί να είναι ο χειρότερος στην αυτόματη.
Ειναι τι θα κάτσει καλύτερα στην αυτόματη. Εμένα μου έκατσε ένας οικονομικός. Θέλει δοκιμές.
Ακόμα και πόσα γραμμάρια θα βγουν.
 



VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Τελικά Αποφασισα για ευκολία, να παρω μια μηχανη που να δεχεται καψουλες.
Delonghi Pixie EN124

Επειδη δεν θα χρησιμοποιω καψουλες νεσπρεσσο αλλα αλλης μαρκας, ξερει καποιος αν η συμβατοτητα ειναι 100% ?
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.744
Η Γουατεμαλα για την ωρα.. χμμμ.. οκ δεν τρελλαθηκα, νορμαλ, ωραιο αρωμα, μετρια επιγευση, αλλα λιγο οξινο και μετριο γενικα στη γευση του, δεν βρισκω κατι το "σπεσιαλ"

(μιλα @xfader )
Ότι δε σ αρέσει, φερτο σε μένα. 😜



ΥΓ
για να δώσει το πλήρες γευστικό προφίλ ένας special καφές, απαιτούνται από 15-21 γραμμάρια/δόση.
Έτσι ακριβώς είναι.

Έχω πάρει ξεχωριστούς κάδους των 15/16/17/19/21 γραμμαρίων, και θέλει λίγο ψάξιμο η ιστορία, αλλά γενικά μιλώντας, για τους Αιθιοπίας που προτιμώ, παίζουν 19-21 γραμμάρια.

Τα 15/16 δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ...

Τυπικά ξεκινάω με τα 19, και συνήθως εκεί μένει. Πολύ σπάνια αν μου φανεί πολύ δυνατό, πάω στα 17, ενώ αν θέλω κι άλλο, μπαίνει το 21.

Γενικα αυτά προτείνω. 17/19/21.
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.985
τον δοκιμαζω ρε, τι νομιζεις... τυχαια τα βαλα ετσι? 8-)

επισης ανοιγω απ το πιο παλιο σε καβουρδισμα ημερολογιακα, αν κ ξανακλεινουν ευκολα, ας κανω 2-3 καφεδες σιγουρα απ το καθενα, και θα επιστρεψω το βραδυ αου πιω καμια 15 ρια καφεδες ...

θα σας σκισω ολους, μη τυχων κι ακουσω κατι, τα νευρα τσαταλια, κανονιστε να τ ακουσετε! κιχ μην ακουσω!

:roflmao::p:fuckyou:
Γιαννη σε βλεπω 48ωρο ξυπνιο να εποπτευεις το σαιτ μερα νυχτα. :roflmao:
Γιαννάκη πάρε τα κλειδιά και ρίξε και κανα σφουγγάρισμα, να έχει στεγνώσει μέχρι το πρωί. :roflmao:
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.794
Reaction score
83.744
Όλες οι maistream εταιρείες κατασκευής μηχανών espresso διαμορφώνουν τις μηχανές τους για την ευρεία πλειονότητα των καταναλωτών.

Τι ζητάει ο μέσος αγοραστής;

Ευκολία χρήσης και συντήρησης με μηδενικό curve εκμάθησης, αποφυγή μελέτης manual και θεωρίας εκχύλισης, κάποια ξεπερασμένα στερεότυπα που του 'χουν καρφωθεί από τη νεανική ηλικία (καϊμάκι, γευστικό προφίλ 80s-90s, Ιταλική Σχολή κλπ), χρήση φτηνού καφέ που υπάρχει παντού.

Άρα ο κατασκευαστής βάζει ένα pressurized καλαθάκι που βγάζει ψεύτικο καϊμάκι λόγω πίεσης και "συγχωρεί" τα περισσότερα λάθη στο άλεσμα (ο εσπρέσο θέλει μύλο midrange και άνω για να δώσει το ψιλό ομοιογενές προφίλ που απαιτείται), ρυθμίζει την πίεση στα 15+ bar για να περνάνε όλα, όταν η ιδανική πίεση σε καλή μηχανή είναι γύρω στα 9 bar, και ...έξω από την πόρτα. :biggrin:

Μετά ο χαρούμενος πελάτης πάει στο AB και παίρνει τον αλεσμένο Illy στον τενεκέ. Φτιάχνει τη νερωμένη ζεστή λάσπη και ονειρεύεται ότι είναι στο Da Capo του 90 στο Κολωνάκι, Κυριακή πρωί, σχολιάζοντας τα γκομενάκια που είδε το προηγούμενο βράδυ στο Mercedes.

Πέρα από την πλάκα, ζηλεύω όποιον ικανοποιείται με τέτοιες πρακτικές και τον συμβουλεύω να μην πιει καλύτερο καφέ, ώστε να παραμείνει βασιλιάς μέσα στην άγνοιά του.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.673
Μηνύματα
2.869.733
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top