Barista Corner

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.507
το λοιπόν, πήρα και εγώ μια brera μεταχειρισμένη για να χουμε να λέγαμε.
άρχισα το διάβασμα για να δούμε τι και πως.

έχω λίγο μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω. το εγχειρίδιο λέει οτι κόβει από 7 έως 10.5 γρ (σε 3 διαβαθμίσεις). η ποσότητα εκχύλισης είναι ρυθμιζόμενη για τις δύο κλίμακες.
ο kudu από όπου πήρα ένα καφεδάκι για να ξεκινήσουμε , λέει 18-20 γρ για 50ml ρόφημα σε 25-30 δευτερόλεπτα - το συγκεκριμένο που πήρα μου το έφτιαξε εκείνη τη στιγμή για δοκιμή και ήταν πραγματικά πολύ καλό που σε βάζει σε σκέψεις όταν παίρνεις καφέ από αλλού.

τα 10.5 γρ λοιπόν της brera θα έπρεπε να αντιστοιχούν σε 25-30 ml ρόφημα σύμφωνα με το παραπάνω πρότυπο/συμβουλή και να εκχυλίζεται σε 25-30 δευτερόλεπτα. Αυτό στην συγκεκριμένη μηχανή είναι ανέφικτο ακόμα και στο πιο λεπτό κόψιμο, κρατάει το πολύ 15 δευτερόλεπτα.

Η λογική λέει οτι θέλει λεπτότερο άλεσμα;
αν ακολουθήσω αυτό εδώ
τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει;

από την άλλη το υπόλειμμα που βγάζει η μηχανή όχι τελείως στεγνό ζυγίζει 22 γρ (το κράτησα στην άκρη να στεγνώσει τελείως να το ξαναζυγίσω το πρωί) , είναι σωστές οι ποσότητες που αναφέρει το εγχειρίδιο άραγε ;

Πάνο, καλά ξεμπερδέματα με το ψάξιμο! :p

Μερικές παρατηρήσεις:

* Η αντιστοίχιση gr με ml είναι ξεπερασμένη γιατί η κρέμα στο τελικό αποτέλεσμα μπερδεύει την μέτρηση. Άσε που δεν είναι η ίδια σε κάθε ποικιλία. Μετράμε gr in - gr out. Η θεωρητική αναλογία είναι από 1:2 έως 1:2,5
Άρα τα 10 gr πρέπει να δίνουν 20-25 gr ροφήματος.

* Τα νούμερα που λαμβάνονται ως οδηγοί στις χειροκίνητες μηχανές είναι από δύσκολο ως απίθανο να επιτευχθούν στις αυτόματες.

* Στις brera ισχύει το παρακάτω:
The three bean settings are how you set the dose. 1 bean is 7g, 2 is 9g, 3 is 11g. So if you want a double shot at 14g, keep it on setting 1 and press the espresso button twice. Setting to the 2 bean setting and pressing the espresso button twice will give you a double shot from 18g, and 3 will give you 22g.

* Επειδή η μηχανή είναι μεταχειρισμένη θα θέλει σίγουρα καθάρισμα ο μύλος. Τα υπολείμματα καφέ με το λάδι που περιέχουν δημιουργούν πουρί που κολλάει στα μαχαίρια.

Ένα video από ένα από τα πιο δημοφιλή κανάλια στο youtube:


Στο ίδιο κανάλι υπάρχουν κι άλλα videos για τη μηχανή σου.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μέτρησα τη δικιά μου, "κλέβοντας" τον καφέ αμέσως μόλις φύγει από το μύλο και στην μεγάλη ρύθμιση είναι 16 γραμμάρια. Δε θα το έλεγα λίγο.
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Τελικά ανέβηκα λίγο σε budget και πήρα αυτή κυρίως λόγω της inox κανάτας γιατί η γυάλινη με τα παιδια θα μας χαιρετούσε γρήγορα:


Να ρωτήσω, από ποιο κατάστημα ψωνίζω ποιοτικό καφέ φίλτρου σε κόκκους; Επίσης ποια μάρκα προτείνετε;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.507
Να ρωτήσω, από ποιο κατάστημα ψωνίζω ποιοτικό καφέ φίλτρου σε κόκκους; Επίσης ποια μάρκα προτείνετε;

 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Ευχαριστώ Alex!

Και μια ηλίθια ερωτηση, γευστικά θα μπορούσα να βάλω και κόκκους espresso η μόνο φίλτρου;
 

Μηνύματα
15.010
Reaction score
20.740
Από ότι κατάλαβα επειδή στον εσπρέσσο η εκχύλιση γίνεται υπό πίεση ενώ στον φίλτρου όχι , υποθέτω ότι δεν γίνεται να έχουν το ίδιο ψήσιμο για αυτό και τους ξεχωρίζουν
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.186
Στο kudu όταν αγοράζεις σε ρωτάει αν είναι για εσπρεσο ή για φίλτρου, έχουν άλλο ψήσιμο. Επίσης αλλάζει και το άλεσμα, είτε το κάνεις μόνος σου είτε πάρεις αλεσμένο.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.259
Μετα απο εντολη αφεντικου-αρχηγου εεε @xfader ηθελα να πω, Παρήγγειλα από το area 51 , τέσσερις διαφορετικές ποικιλίες για espresso και περιμένω να έρθουν από βδομάδα λογικά για να δούμε.
Επίσης περιμένω από το chain που πάλι με πήγε ο αρχηγός και μου άρεσε πολύ ο καφές να δω και να μου πούνε αν θα στείλουνε πακέτο Θεσσαλονίκη.
Πήρα κι από δω μία συσκευασία καλή από το valenio, Θεσσαλονίκη, Πολύ ωραίος καφές ακριβος βέβαια, ωραίο άρωμα, φρεσκοκομμένος μάλλον ,μυρίζει πολύ ωραια, έντονη γεύση ...

αλλά ένα περίεργο πράγμα ,πρώτη φορά δεν ξέρω πως να το πω , αλλά με ενοχλεί πάρα πολύ ο ουρανίσκος μου μετά από -2-3 καφέδες σα να με τσούζει .μήπως έχει υψηλή οξύτητα δεν ξέρω ... μη με κοροϊδεύετε αλλά είναι έντονο το φαινόμενο ,όταν αλλάζω καφέ φεύγει.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.259
Ρε αντιχρηστε 4 κουτιά μέχρι να τα δοκιμάσεις θα ζει περάσει ένας μήνας από το καβουρδισμα
Ένα ένα τα δοκιμάζουν
250 γρ ρε συ το καθενα, εδω που να βρω σωστο καφε, οτι δοκιμασα δε με τρελλανε, τι να Παραγγέλνω 1-1 συσκευασία 250γρ Μέχρι να παραγγείλω και να έρθει θα έχει τελειώσει η προηγούμενη και θα ‘χω πληρώσει άλλα τόσα σε courier
 

Μηνύματα
15.010
Reaction score
20.740
Μπα , Σαλονίκη χαΛαρα καφεδάκι και δεν έχουμε καφέ της προκοπής; Μπα καφέ από το αθηναϊκό κατεστημένο;
(Πήρα και εγώ δύο από το kudu και προσπαθώ να τελειώσω το πρώτο)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.507
αλλά ένα περίεργο πράγμα ,πρώτη φορά δεν ξέρω πως να το πω , αλλά με ενοχλεί πάρα πολύ ο ουρανίσκος μου μετά από -2-3 καφέδες σα να με τσούζει .μήπως έχει υψηλή οξύτητα δεν ξέρω ... μη με κοροϊδεύετε αλλά είναι έντονο το φαινόμενο ,όταν αλλάζω καφέ φεύγει.
Γιάννη, στον καφέ υπάρχουν πολλές εκατοντάδες ενώσεις . Οξέα, αλκαλοειδή, αλκοόλες, αμίνες, εστέρες, κετόνες, λιπαρά οξέα κλπ. Και μεταβάλλονται αναλόγως την περιοχή, το υψόμετρο, το έδαφος, την επεξεργασία, το καβούρντισμα, την εκχύλιση.

Λογικό είναι κάποιος καφές να έχει τουλάχιστον μία ένωση που πιθανόν να αντιδρά αρνητικά με το σώμα μας. Αφού διαπιστώνεις από μόνος σου ότι σε ενοχλεί μην τον ξαναγοράσεις.

Είναι κάποιος από αυτούς που έχει στο e-shop;

 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.259
Νομιζω φιλε πως ηταν αυτος , το κλασσικο μπλεντ


7009A781-2291-4355-BD3F-19E43F9921FC.png


, παντως δεν τους λες κ φτηνους απ οτι βλεπεις Και δεν ξέρω η αλήθεια αν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο Θεσσαλονίκη.
Είναι πολύ ωραίος αλλά με ενοχλεί πολύ τσούζει το στόμα μου .
περίεργο αλλά και όντως αληθινό.
Νομίζω το πιο ωραίο για την ώρα ήταν το chain που είχαμε πάει, Ακόμα περιμένω να με πάρουνε τηλέφωνο, θα δω και του άρια 51
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Από Θεσσαλονίκη μου άρεσε αρκετά το kolektiva, που μπορείς να δοκιμάσεις αλλά στις τιμές κυμαίνεται στα ίδια περίπου. Έχει καταστήματα στην έξοδο περιφερειακού στις συκιές, και 2 κατάστημα στην περιοχή της Καλαμαριάς. Μια αναζήτηση στο google θα δεις και τις ποικιλίες. Όσες φορές πήρα ήταν αρκετά καλός μπορώ να πω αλλά λίγο ακριβώς για την τσέπη μου.
 






Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Τους καφέδες τους δοκιμάζουμε όλους μαζί ρε, πως αλλιώς να καταλάβουμε;
Δεν υπάρχει γευστική μνήμη!
Μα δεν υπάρχει ενας amir για τους καφέδες μη πηγαίνουμε και δοκιμάζουμε τζάμπα και περνάει ο καιρός χωρίς να πίνουμε σωστό καφέ;
😁😁😁😁😁
ΥΓ:Τζώνι τι φοβάσαι ρε μη σε παρεξηγήσουμε για τους καφέδες, εδώ δε σε παρεξηγήσαμε που έκοβες τις ηχειάρες σου στα 100hz....
Καλημέρα ρεεεε
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.214
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top