Barista Corner

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Μεγιες και παλι,οχι μην το κανεις αυτο. Αγοραζεις εναν καφε που τον εχεις πιει καπου και εχεις reference ιδανικα για του τι προσπαθεις να πιασεις γευστικα(και να σου αρεσει). Ο Μυλος ωσπου να στρωσουν τα μαχαιρια θα σου κανει λιγα νουμερακια αλλα θα ερθει σιγα σιγα. Σε ενα τετραδιο αρχισε να σημειωνεις ονομα καφε ποσοτητα ,κοψιμο, πατημα,και αποτέλεσμα.Λογικα το channeling μπορει να φυγει με λιγο ποιο fine κοψιμο και ποιο ελαφρυ πατημα. Αλλαζε μια παραμετρο την φορα για να καταλαβαίνεις τι επιδραση εχει η αλλαγη που εκανες σε σχεση με το πριν.
Έφτιαξα ενα καφεδάκι το πρωί δοκιμάζοντας το μύλο προς coarse.Βγήκε καφές αλλά και πάλι απο κάτω πιτσίλαγε για κάποιο λόγο και έγιναν όλα ροιδο. Υπάρχει περίπτωση να μην εφαρμόζει στο shower και γι αυτό το κάνει; αν και νομίζω έτσι οπως το είδα είναι απο τις τρύπες που έχει το καλαθάκι(δεν είδα channeling όμως σήμερα )
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.311
Reaction score
30.423
Δεν πρέπει να σου πιτσιλάει.
Σίγουρα εφαρμόζεις σωστά το πορταφίλτερ;
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Δεν πρέπει να σου πιτσιλάει.
Σίγουρα εφαρμόζεις σωστά το πορταφίλτερ;
Ναι 100% απλά δε γυρίζει 90 μοίρες. Δεν έρχεται ευθεία δηλ γιατί σφίγγει νωρίτερα. Να δοκιμάσω να βάλω λίγο ακόμα δύναμη;
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
5.558
Έφτιαξα ενα καφεδάκι το πρωί δοκιμάζοντας το μύλο προς coarse.Βγήκε καφές αλλά και πάλι απο κάτω πιτσίλαγε για κάποιο λόγο και έγιναν όλα ροιδο. Υπάρχει περίπτωση να μην εφαρμόζει στο shower και γι αυτό το κάνει; αν και νομίζω έτσι οπως το είδα είναι απο τις τρύπες που έχει το καλαθάκι(δεν είδα channeling όμως σήμερα )
Πρεπει να αρχισεις να βγαζεις καφε με αυτα που εχεις,μην παρεις κατι αλλο ακομη.
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
βοηθαει
Απο αυτο είναι το θέμα που έχω;
Έχω πάρει εργαλείο κατανομής όχι όμως με τις βελόνες
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
5.558
Ναι 100% απλά δε γυρίζει 90 μοίρες. Δεν έρχεται ευθεία δηλ γιατί σφίγγει νωρίτερα. Να δοκιμάσω να βάλω λίγο ακόμα δύναμη;
Αυτο δειχνει οτι εχεις βαλει παρα πολυ καφε μεσα στο basket. Ζυγισε 17 γραμμαρια αλλεσμενου καφε και φερε το κοψιμο ετσι ωστε να τρεχει σωστα.Λογικα το basket σου θα ειναι το standard διπλο το οποιο ειναι εως 18,και απο αυτο θα πρεπει να παρεις 40 γραμμαρια καφε.
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Κοιτάξτε τι γίνεται.δημιουργουνται πίδακες από διάφορα σημεία και βγαίνουν όλα απ' έξω.δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει
 

Attachments



Μηνύματα
631
Reaction score
534
Κοιτάξτε τι γίνεται.δημιουργουνται πίδακες από διάφορα σημεία και βγαίνουν όλα απ' έξω.δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει
Εγώ για channelling το βλέπω. Το naked pf πώς το πήρες; Δεν είχε μαζί καλαθάκι;
Δεν δοκιμάζεις πρώτα με το κανονικό πορταφίλτερ;
Προφανώς με το κανονικό δεν θα υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Οπότε βρες την κατάλληλη συνταγή (δόση, πάτημα, χρόνο) ώστε να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και μετά γυρνάς στο "γυμνό".
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
368
Απο αυτο είναι το θέμα που έχω;
Έχω πάρει εργαλείο κατανομής όχι όμως με τις βελόνες
αυτό διαλυει τους σβωλους που ισως δημιουργουνται απο το μυλο.
Σιγουρα βοηθαει, αλλά δεν νομιζω οτι θα εξαφανισει το θεμα.

Δοκιμασε λιγο πιο ηρεμα το tamper.
Αν εχεις leveler .
Αρκετοι δεν τον πατανε μετά
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Δεν δοκιμάζεις πρώτα με το κανονικό πορταφίλτερ;
Έχει νόημα;η εκχύλιση δεν θα είναι σωστή και δε θα μπορώ να το καταλάβω πιθανόν αφού δε θα το βλέπω. Απλά δε θα λερώνω

Εγώ για channelling το βλέπω. Το naked pf πώς το πήρες; Δεν είχε μαζί καλαθάκι;

Προφανώς με το κανονικό δεν θα υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Οπότε βρες την κατάλληλη συνταγή (δόση, πάτημα, χρόνο) ώστε να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και μετά γυρνάς στο "γυμνό".
Είχε καλαθάκι και είναι ίδιο με αυτό που είχε μέσα η μηχανή. Έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο για δοκιμή και είχα το ίδιο αποτέλεσμα

αυτό διαλυει τους σβωλους που ισως δημιουργουνται απο το μυλο.
Σιγουρα βοηθαει, αλλά δεν νομιζω οτι θα εξαφανισει το θεμα.

Δοκιμασε λιγο πιο ηρεμα το tamper.
Αν εχεις leveler .
Αρκετοι δεν τον πατανε μετά
Θα δοκιμάσω και μόνο με το leveler χωρίς καθόλου πάτημα


Έχω ξεκινήσει με πιο fine κόψιμο μιας όπως μου είπε και ο @coolmind και εσείς πιθανόν είναι channeling
Δείτε άλλη φωτογραφία τα χω κάνει όλα μη πω... Ευτυχώς δε γκρινιάζει η γυναίκα μου:p

Ξεκίνησα πάλι από το δύο στο μύλο το οποίο στουμπωνει. Μέσα σε 30 δευτερόλεπτα βγάζει 4 γραμμάρια καφέ και στάζει μόνο από το κέντρο ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να ξεκινάει από τις άκρες και να πηγαινει κέντρο η ροή
Δηλ είναι τόσο λεπτή η γραμμή του τέλειου κοψίματος; Από τη μια έχουμε channeling από την άλλη δε βγάζει καφέ;
Πολύ περίεργο μου κανει
Αύριο πρωί θα κάνω δοκιμή στο 2.5 με και χωρίς πάτημα μόνο με leveler και βλέπουμε. Πρέπει να μου έχουν μείνει 2-3 καφέδες για δοκιμή από αυτό το κουτί
 

Attachments


Μηνύματα
47
Reaction score
108
Αυτό είναι ένα φαινόμενο που μου συμβαίνει με μπαγιάτικους κόκκους.
Μήπως έμεινε ανοιχτό το σακούλι?
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Το σκέφτηκα μήπως φταίει ο καφές γιατί μου κάνει όλο αυτό περίεργο χωρίς ν όμως να έχω εμπειρία για να κρίνω σωστά. Όμως παρέλαβα 15 του μήνα και σήμερα τελείωσε :p Οπότε ανοιχτός δεν έμεινε και ημερομηνία καβουρδίσματος ήταν 8 του μήνα
Σήμερα κατάφερα και έβγαλα κουτσά στραβά το πρώτο καφεδάκι. Έβαλα το μύλο στο 2.5 και δε πάτησα το καφέ απλά έβαλα το leveler.Έβαλα 16gr στο gasket αντί 17 που έβαζα. Έβγαλα 40gr σε 30 sec.Η ροή είχε βελτιωθεί καθώς έβγαινε απ όλη την επιφάνεια.Βέβαια θεωρώ πως άργησε να ξεκινήσει και απο τα 15 sec και μετά είχα πάλι μερικές μόνο πιτσιλιές έξω.Θα δοκιμάσω με λίγο πιο fine κόψιμο και χωρίς πάτημα πάλι μήπως σταματήσει τελειως το channeling στα τελευταία 17 gr που έχω
Μετά πάμε στο νέο καφεδάκι να δούμε τι παίζει
Αλλά είναι δυνατόν πατώντας το καφέ να έχω πρόβλημα στην εκχύλιση; Εδώ διαβάζω πως πατάτε 15 και 20 κιλά. Και εγώ στη παλιά μου μηχανή πάταγα αρκετά(καμία σχέση η μηχανή βέβαια)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
5.558
Το σκέφτηκα μήπως φταίει ο καφές γιατί μου κάνει όλο αυτό περίεργο χωρίς ν όμως να έχω εμπειρία για να κρίνω σωστά. Όμως παρέλαβα 15 του μήνα και σήμερα τελείωσε :p Οπότε ανοιχτός δεν έμεινε και ημερομηνία καβουρδίσματος ήταν 8 του μήνα
Σήμερα κατάφερα και έβγαλα κουτσά στραβά το πρώτο καφεδάκι. Έβαλα το μύλο στο 2.5 και δε πάτησα το καφέ απλά έβαλα το leveler.Έβαλα 16gr στο gasket αντί 17 που έβαζα. Έβγαλα 40gr σε 30 sec.Η ροή είχε βελτιωθεί καθώς έβγαινε απ όλη την επιφάνεια.Βέβαια θεωρώ πως άργησε να ξεκινήσει και απο τα 15 sec και μετά είχα πάλι μερικές μόνο πιτσιλιές έξω.Θα δοκιμάσω με λίγο πιο fine κόψιμο και χωρίς πάτημα πάλι μήπως σταματήσει τελειως το channeling στα τελευταία 17 gr που έχω
Μετά πάμε στο νέο καφεδάκι να δούμε τι παίζει
Αλλά είναι δυνατόν πατώντας το καφέ να έχω πρόβλημα στην εκχύλιση; Εδώ διαβάζω πως πατάτε 15 και 20 κιλά. Και εγώ στη παλιά μου μηχανή πάταγα αρκετά(καμία σχέση η μηχανή βέβαια)
Καλημερα,αυτο δειχνει οτι κοβεις πολυ λεπτα τελικα.Τα κιλα στο πατημα δεν ειναι 15 η 20 ,πρεπει να νιωθεις οτι εφτιαξες ενα συμπαγες pack(στις αρχες μου ειχα βαλει ζυγαρια για να δω ποσο ειναι το 20 κλπ :lolsign: .) Αν μπορεις αγορασε τον ιδιο καφε μην αλλαξεις γιατι θα πρεπει να ξαναβρεις τα παντα απο την αρχη. Μετα απο ψαξιμο βρηκα οτι το pid εχει αποκληση 9~10 βαθμους οποτε η ρυθμιση σου πρεπει να ειναι απο 102~104.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Σήμερα κατάφερα και έβγαλα κουτσά στραβά το πρώτο καφεδάκι. Έβαλα το μύλο στο 2.5 και δε πάτησα το καφέ απλά έβαλα το leveler.Έβαλα 16gr στο gasket αντί 17 που έβαζα. Έβγαλα 40gr σε 30 sec.Η ροή είχε βελτιωθεί καθώς έβγαινε απ όλη την επιφάνεια.Βέβαια θεωρώ πως άργησε να ξεκινήσει και απο τα 15 sec και μετά είχα πάλι μερικές μόνο πιτσιλιές έξω.Θα δοκιμάσω με λίγο πιο fine κόψιμο και χωρίς πάτημα πάλι μήπως σταματήσει τελειως το channeling στα τελευταία 17 gr που έχω
Θες πιο χοντρό άλεσμα. Με αυτά που περιγράφεις το puck ασκεί μεγάλη αντίσταση στο νερό. Αυτό δεν μπορεί να περάσει ανάμεσα από τον πολύ λεπτοκομμένο καφέ. Είναι σαν να έχεις βάλει blind καλαθάκι. Κάποια στιγμή τον μουλιάζει και βλέπεις κάποιες σταγόνες. Αλλά τελικά θα βρει ένα αδύνατο σημείο και θα ανοίξει ρυάκι. Κι έχουμε channelling.
 


Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Πόσο καιρό θεωρητικά μπορούμε να τον έχουμε κλειστό το κουτί πριν το ανοίξουμε χωρίς να χάσουμε σε άρωμα και γεύση; Γιατί έλεγα να παίρνω 2-2 τα κουτιά για να είναι φρέσκα. Αν κρατάνε κανένα μήνα μήπως παίρνω παραπάνω...
Ήρθε φίλος το πρωί για καφέ σπίτι και έφερε κοκους δικούς του... Με τη δεύτερη προσπάθεια αλέσματος ήπιαμε εκπληκτικό καφεδάκι χωρίς παρατράγουδα και με πατήματα.
Σε 30sec πήραμε 38gr από τα 18gr που είχαμε βάλει. Πως θα μπορούσα να βγάλω 60gr; θα χρειαστώ παραπάνω gr καφέ ή απλά θα πρέπει να φτιάξω την άλεση και το πάτημα ώστε σε 25-30 sec να μου βγάλει τα 60gr;
View attachment 284949

Αντε να δούμε
Από περιέργεια όταν δοκιμάσεις Los idolos και gitesi πες μου αν θέλεις σε παρακαλώ σε τι νούμερο έκοψες το καφέ μιας και έχουμε παρόμοιο setup
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
@Abessalom είδα έχεις αλλάξει ντουζιέρα με μια ims. Είχες δουλεψει καθόλου αυτή που είχε η μηχανή; Είδες διαφορα ;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.229
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top