Barista Corner

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.461
To pre-infusion ετσι οπως το κανουν οι οικιακες μηχανες θα πρεπει να υπαρχει σαν επιλογη στο μενου της μηχανης σου,και απο οτι ξερω δεν πρεπει να εχει.Ενεργοποιει την αντλια για λιγα δευτερολεπτα για να φτασει να βραχει ο καφες με νερο,περιμενεις και ακομη λιγα δευτερολεπτα να φουσκωσει το pack και μετα ξεκινα εκ νεου την αντλια και ολοκληρωνει την εκχυλιση. Δεν μπορεις να το κανεις μονος σου γιατι μολις κλεισεις τον διακοπτη θα ανοιξει η τριοδη βαλβιδα και θα αδειασει το κυκλωμα του νερου. Στις επαγγελματικες λειτουργει διαφορετικα,απλα ανοιγει το κυκλωμα του νερου(ειναι συνδεδεμενες στην ευδαπ)και εκμεταλλευεται την πιεση του δικτυου(περιπου 3 bar)για να βρεξει τον καφε,μετα ενεργοποιει την αντλια και ολοκληρωνεται η διαδικασια.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Έβαλα παραγγελία καλαθάκι ascaso, τυφλό καλαθάκι, χωνί για το γέμισμα του portafilter και kafiza
Βρήκα όμως και αυτό https://www.liveyourhome.gr/ell/pro...9WGEJI-aCgpjitFVYFF9W4j2SMXzEyqBoCpe8QAvD_BwE
Λέτε να κάνει δουλίτσα; Το λέω επειδή αναφέρει πως είναι φυτικής προέλευσης μήπως είναι καλύτερο για εμάς που τους πίνουμε
Βρήκα και αυτό για καθαρισμό του μύλου χωρίς να λυθεί.Το χρησιμοποιεί κανεις;
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές στο παρελθόν. Κάνει δουλειά για τα χοντρά. Μόνο με το λύσιμο κάνουμε σοβαρό καθαρισμό.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Ειμαι κοντα στο να παιξω μπαλα με την sage impress express λογω χωρου, design και ευκολιας.

Μια ερωτηση μοναχα επειδη τα 8 με 9 κατοσταρικα δεν ειναι λιγα.

Βγαζοντας απ εξω την ευκολια, που ομολογουμενως θα ναι πιο δυσκολα τα πραγματα με μυλο και μηχανη χωρια, σε αυτα τα χρηματα εχετε να προτεινετε καποιον αλλο συνδυασμο που με πιο πολυ κοπο μεν θα παρω καλυτερο αποτελεσμα δε;

Ας πουμε παλι μου αρεσει η sage bambino σα design πολυ. Με ποιον μυλο θα μπορουσα να την συνδυασω για καφε "αξιωσεων";
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Ας πουμε παλι μου αρεσει η sage bambino σα design πολυ. Με ποιον μυλο θα μπορουσα να την συνδυασω για καφε "αξιωσεων";
Εγώ την έχω με τον Smart Grinder Pro για να είναι πιο ταιριαστά στον πάγκο. Μου έχει βγει αρκετά καλός για το κόστος του. Αν έπαιρνα σήμερα μύλο θα πήγαινα στην mid κατηγορία, γύρω από τα 500€.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.461
Έβαλα παραγγελία καλαθάκι ascaso, τυφλό καλαθάκι, χωνί για το γέμισμα του portafilter και kafiza
Βρήκα όμως και αυτό https://www.liveyourhome.gr/ell/pro...9WGEJI-aCgpjitFVYFF9W4j2SMXzEyqBoCpe8QAvD_BwE
Λέτε να κάνει δουλίτσα; Το λέω επειδή αναφέρει πως είναι φυτικής προέλευσης μήπως είναι καλύτερο για εμάς που τους πίνουμε
Βρήκα και αυτό για καθαρισμό του μύλου χωρίς να λυθεί.Το χρησιμοποιεί κανεις;
Απο την στιγμη που θα κανεις την διαδικασια με το καθαριστικο μετα θα ξεβιδωσεις την σιτα και θα την ξεπλυνεις με νερο στην βρυση να φυγουν τα υπολειματα του ,τα οποια θα υπαρχουν στην επανω πλευρα.Επισης θα καθαρισεις και εκει που καθεται το shower με βρεγμενο καλα vetex η χαρτι κουζινας(για να μην καουν). Τα οικολογικα δεν καθαρίζουν πολυ καλα τα λαδια,τωρα χρησιμοποιω ενα της lacip,ok καλο ειναι,αλλα ειχα χρησιμοποιησει στο παρελθον καποια και δεν καθαριζαν καλα.

Αυτα για τους μυλους εχουν βαση το αμυλο(μυλο,αμυλο πλακα εχει :lolsign: )το προβλημα ομως ειναι οτι δεν απομακρύνουν τον καφε και τα ελαια που βρίσκεται κατω απο τα μαχαιρια,καθαριζουν μονο την επιφάνεια κοπής.Οποτε οπως σου ειπε και ο xfader λυσιμο και καθαρισμα με πινελακι και οδοντογλυφιδα τις εγκοπες των μαχαιριων,η λεπτη χαλκινη συρματόβουρτα.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Εγώ την έχω με τον Smart Grinder Pro για να είναι πιο ταιριαστά στον πάγκο. Μου έχει βγει αρκετά καλός για το κόστος του. Αν έπαιρνα σήμερα μύλο θα πήγαινα στην mid κατηγορία, γύρω από τα 500€.
Οκ αρα με bambino και μυλο 500 ευρω περιπου παμε στα ιδια λεφτα με impress. Και φανταζομαι καλυτερο αποτελεσμα αλλα χωρις την ευκολια.

Ειναι ομορφα ολα τα προιοντα sage παντως.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Ειναι ομορφα ολα τα προιοντα sage παντως.
Συμφωνώ μαζί σου γι' αυτό άλλωστε τα επέλεξα. Αλλά μιλάμε για γούστο.

Για όσους δεν το ξέρουν υπάρχει μεγάλη διαδικτυακή κόντρα, μεταξύ οπαδών της Sage και όλων των ιταλοσχεδιαστών. Αντίστοιχη της Android vs iPhone.

Ποτέ δεν με τράβηξε η ιταλικού τύπου κλασική σχεδίαση στις "φτηνές" μηχανές, αυτές κάτω των 700-800. Μου θυμίζει περισσότερο DIY κατάσταση. Κι ενώ κατηγορούν τη Sage για έλλειψη ελέγχου ποιότητας που πράγματι ισχύει ως ένα βαθμό, οι 3 τελευταίες ιταλικές που είχα, δύο Gaggia και μία Rancilio είχαν προβλήματα από το κουτί. Καλά, η συναρμολόγηση της Gaggia Baby πρέπει να είχε γίνει από υπάλληλο γραφείου που βρέθηκε εύκαιρος. Όλα ήταν βιδωμένα στραβά, μέσα κι έξω. Θυμάμαι την πρώτη φορά που πάτησα το μηχανικό On, ξεκόλλησε και μπήκε μέσα κι έπρεπε να την ανοίξω για να το στηρίξω. Είχα πάρει την τελευταία της παρτίδας και η επόμενη θα ερχόταν μετά 2-3 μήνες οπότε την κράτησα κι έπαιζα με επισκευές. :biggrin:

Από την άλλη η Bambino Plus είναι πιο προσεγμένη, με πιο καθαρή σχεδίαση και σύγχρονα πλήκτρα. Ο Smart Grinder Pro μύλος δείχνει ελάχιστα πιο ψεύτικος. Θα ήθελα πιο μεγάλη ακρίβεια στη ρύθμιση άλεσης γιατί δεν είναι stepless.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Συμφωνείτε να αφήνουμε το καφέ με βάση το σχεδιάγραμμα; Έχω διαβάσει 5-7 μέρες μετά είναι ιδανικό διάστημα.Γιατί στους περισσότερο ψημένους αργούν περισσότερο τα αρώματα να βγουν;Δε θα ήταν λογικότερο πως σε αυτούς θα ήταν καλύτεροι τουλάχιστον σε θέμα αρώματος όσο πιο κοντά ήμασταν στο καβούρδισμα;όσοι έχετε εμπειρία πάνω στο θέμα για πείτε. Πέρα από το άρωμα με τη γεύση πως πάει;
336999701_5967791426603998_8492759464171141197_n.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.461
Συμφωνείτε να αφήνουμε το καφέ με βάση το σχεδιάγραμμα; Έχω διαβάσει 5-7 μέρες μετά είναι ιδανικό διάστημα.Γιατί στους περισσότερο ψημένους αργούν περισσότερο τα αρώματα να βγουν;Δε θα ήταν λογικότερο πως σε αυτούς θα ήταν καλύτεροι τουλάχιστον σε θέμα αρώματος όσο πιο κοντά ήμασταν στο καβούρδισμα;όσοι έχετε εμπειρία πάνω στο θέμα για πείτε. Πέρα από το άρωμα με τη γεύση πως πάει;
View attachment 285670
Μπορεις κανονικα να πιείς θελει διαφορετικη διαχειριση δηλαδη ποιο λεπτή αλεση,για να γινουν μικροτερα τα σωματιδια του καφέ και να επιταχυνθει το degussing και να περιμενεις ενα λεπτο αφου εχεις κοψει τον καφε για να φυγει το co2. Εμενα δυστυχως μου αρεσει ο καφες ετσι γιατι ειναι σαν πικαντικος, και ειναι πολυ εθιστικο αυτο. Συνηθως θελει περιπου μισο γραμμαριο παραπάνω απο το κανονικο για να βγαλει τις γευσεις του. και ναι το γευστικο pick συνηθως ειναι εκει στις 10 ημερες αναλογα βεβαια με τον καφε,και δεν κραταει πανω απο δυο ημερες. Γενικα ο καφες εχει αντιστροφες μετρήσεις,πολλες οχι μια δυο, και ξεκινάνε απο την στιγμη που κόβεται απο το δέντρο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Συμφωνείτε να αφήνουμε το καφέ με βάση το σχεδιάγραμμα; Έχω διαβάσει 5-7 μέρες μετά είναι ιδανικό διάστημα.Γιατί στους περισσότερο ψημένους αργούν περισσότερο τα αρώματα να βγουν;Δε θα ήταν λογικότερο πως σε αυτούς θα ήταν καλύτεροι τουλάχιστον σε θέμα αρώματος όσο πιο κοντά ήμασταν στο καβούρδισμα;όσοι έχετε εμπειρία πάνω στο θέμα για πείτε. Πέρα από το άρωμα με τη γεύση πως πάει;
View attachment 285670

Ας αφήσουμε τα διαγράμματα στην άκρη.

Μερικές απλές γνώσεις:

Στο ψήσιμο καφέ παράγεται μεγάλη ποσότητα CO2. Το περισσότερο απελευθερώνεται στον αέρα αλλά μένει αρκετό μέσα στους κόκκους. Όσο πηγαίνουμε προς dark, το CO2 που παράγεται είναι περισσότερο. Άρα οι σκούροι καφέδες έχουν περισσότερο διοξείδιο του άνθρακα.

Το CO2 δεν θέλουμε να είναι πολύ γιατί αλλοιώνει τη γεύση (προς το ξινό) και εμποδίζει τη σωστή εκχύλιση.
Άρα μετά το καβούρντισμα αφήνουμε τον καφέ να "ξεκουραστεί" έτσι ώστε να φύγει το περιττό διοξείδιο.

Προσοχή:

Οι light roasted καφέδες όμως θέλουν περισσότερο χρόνο ξεκούρασης. Γιατί;

Ο σκούρος καφές είναι πιο πορώδης και χάνει πολύ πιο γρήγορα το (περισσότερο) CO2 που έχει. Σε 2-3 μέρες είναι έτοιμος.

Ο ξανθός λόγω πυκνότητας αργεί να χάσει το λιγότερο CO2 που έχει. Θέλει 7-10 μέρες.

O medium roasted είναι κάπου ανάμεσα.

Όπως πολύ σωστά έγραψε ο @coolmind, η κορύφωση έχει μικρή διάρκεια. Γιατί από το ψήσιμο και μετά ξεκινάει και η σήψη των κόκκων. Οπότε ψάχνουμε τη χρυσή τομή ώστε να έχει ηρεμήσει από το CO2 αλλά να μην έχει προλάβει η αποσύνθεση να επηρεάσει τη γεύση.


Υ.Γ. Είμαι κι εγώ μεταξύ αυτών που προτιμούν την ιδιαίτερη γεύση του ολόφρεσκου καφέ, πριν την ολοκλήρωση του degassing.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Πραγματικά τις τελευταίες μέρες απολαμβάνω το καφέ που φτιάχνω και πίνω. Είναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με το τι έφτιαχνα και έπινα και τι έπινα στο 90% των έξω καφέδων.
Ήταν περισσότερο συνήθεια ο καφές το τελευταίο διάστημα μιας και έχω την εντύπωση (μου το έχουν πει και φίλοι) πως γενικά έξω ο καφές έχει χαλάσει πολύ
Σαββατοκύριακο συνήθως έπινα καφέ που να αξίζει
Χτες παρέλαβα και το νέο καλαθάκι το οποίο έχει διαφορα με το στοκ.το μόνο κακό δεν ταιριάζει το leveler και πρέπει να παραγγείλω άλλο.Σήμερα πέτυχα τη καλύτερη εκχύλιση και το καλύτερο αποτέλεσμα μέχρι στιγμής και στους 2 καφέδες μου.
Θεωρώ πως άξιζε τα χρήματα που έδωσα
Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι το αισθητικό κομμάτι μιας και συμφωνώ με τον @xfader ότι είναι σαν διαλυμένα ρομπότ ειδικά ακριβότερα μοντέλα αλλά προς το παρόν υπερισχύει ο ενθουσιασμός για το καφέ
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
το grail τι λέει;
ήθελα κάποια στιγμή να το δοκιμάσω σαν blend αλλά δεν έτυχε.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Είμαι να ανοίξω αύριο το grail η το uraga tome gr1 που είναι και ψημένος δύο ημερών. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα...
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.055
Ωστόσο για καπουτσίνο, επειδή δοκίμασα και τα 3 μπλεντ του kudu, θα έλεγα ότι προτιμω το 2ο, τον περτικαλι τιν habit (το grail ειναι το κίτρινο και ακριβότερο) .
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top