Barista Corner

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Το ψιλιαστηκα αλλά δεν ήμουν σίγουρος μιας και σκεφτόμουν πως πιθανότατα θα θέλει και τροποποίηση ο μύλος να να έχει σωστό αποτέλεσμα
Όχι δεν έπαιξα καθόλου. Αύριο αν προλάβω θα φτιάξω 2 καφεδάκια το πρωί ένα με τη θερμοκρασία που έχω τώρα και ένα με 2 βαθμούς χαμηλότερη να εντοπίσω διάφορες
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.571
Το ψιλιαστηκα αλλά δεν ήμουν σίγουρος μιας και σκεφτόμουν πως πιθανότατα θα θέλει και τροποποίηση ο μύλος να να έχει σωστό αποτέλεσμα
Όχι δεν έπαιξα καθόλου. Αύριο αν προλάβω θα φτιάξω 2 καφεδάκια το πρωί ένα με τη θερμοκρασία που έχω τώρα και ένα με 2 βαθμούς χαμηλότερη να εντοπίσω διάφορες
Οχι χαμηλοτερη ποιο πανω πρεπει να πας.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Χωρίς να έχω δοκιμάσει, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια από γνωστό, καλό ελληνικό έχει:
https://spinoscoffee.gr/
για τον εσπρέσσο του, καλός λέει είναι, αλλά ο κόκκος του είναι λαδερός.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Για αρχή δεν έβαλα ζάχαρη σήμερα στο καφέ
Επηρεάστηκα από ένα άλλο θέμα που συζητάμε με όνομα ''Υγεία''
Ακόμα δεν έχω πιει το καφέ μου μιας και είναι σκέτος. Υπό άλλες προυποθέσεις ειναι δυο γουλιές θα είχε εξαφανιστεί
Έφαγα μετά και 2 κρουασανάκια με μαύρη σοκολάτα και λέω κοιτα να δεις δεν έβαλα ζάχαρη στο καφέ για να φάω κρουασάν. Οπότε αύριο θα βάλω λίγη ζάχαρη όπως πάντα μιας και δε γλιτώνουμε απο αυτή και μετά συζητάμε για τη θερμοκρασία ξανά :p
 






Μηνύματα
15.010
Reaction score
20.740
πλάκα με κάνεις, κάποτε έπινα φραπέγλυκόμεγάλα, τώρα δεν μπορώ ούτε να μυρίσω το γάλα στον καφέ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.507
Για αρχή δεν έβαλα ζάχαρη σήμερα στο καφέ
Επηρεάστηκα από ένα άλλο θέμα που συζητάμε με όνομα ''Υγεία''
Ακόμα δεν έχω πιει το καφέ μου μιας και είναι σκέτος. Υπό άλλες προυποθέσεις ειναι δυο γουλιές θα είχε εξαφανιστεί
Έφαγα μετά και 2 κρουασανάκια με μαύρη σοκολάτα και λέω κοιτα να δεις δεν έβαλα ζάχαρη στο καφέ για να φάω κρουασάν. Οπότε αύριο θα βάλω λίγη ζάχαρη όπως πάντα μιας και δε γλιτώνουμε απο αυτή και μετά συζητάμε για τη θερμοκρασία ξανά :p
Μην ανησυχείς. Δεν είσαι ο μόνος. Κι εγώ βάζω συχνά ζάχαρη και σχεδόν πάντα όταν πίνω καφέ σε "απλή" καφετέρια με άγνωστους καφέδες.

Μία παρένθεση:

Από τα 28-29 μου ξεκίνησα να έχω έντονα προβλήματα με το στομάχι. Μέχρι τα 35 είχα νοσηλευτεί τρεις φορές με έλκη στομάχου-δωδεκαδάκτυλου και προχωρημένη γαστρίτιδα. Έκανα πολλά χρόνια για να φτάσω σε σημείο να μη χρειάζομαι φάρμακα σε καθημερινή βάση. Συνεχίζω όμως να έχω ευαίσθητο στομάχι που χαλάει με το παραμικρό. Το άλλο μαρτύριο είναι ότι όλες οι τροφές που μου αρέσουν πολύ είναι αυτές που το ενοχλούν. :biggrin: Ο καφές είναι κι αυτός στη λίστα.

Έχει πέσει πολύ διάβασμα όλα αυτά τα χρόνια για να βρω τη χρυσή τομή. Όπως σε όλα τα θέματα της διατροφής που συζητάμε στο νήμα της Υγείας οι απόψεις διίστανται. Δεν έχουν γίνει αρκετές σωστές έρευνες και το κυριότερο για όλα: Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και απαιτεί άλλη αντιμετώπιση.

Για τον καφέ και το στομάχι έχουν γραφτεί πολλά. Σχεδόν όλοι συμφωνούν ότι το ερεθίζει αρνητικά από λίγο έως πολύ. Οι περισσότεροι μιλάνε για την οξύτητα του ροφήματος αλλά αυτή δεν είναι τόσο τραγική από μόνη της για να εξηγήσει τις παρενέργειες. Στην κλίμακα του pH από το 1-14 (όξινο προς αλκαλικό με ουδέτερο το 7) ο καφές βρίσκεται στο 5. Ναι είναι πιο όξινος. Αλλά η ντομάτα είναι στο 4 και ο χυμός πορτοκάλι στο 3 και το λεμόνι στο 2. Η κλίμακα του pH είναι λογαριθμική και κάθε μονάδα έχει δεκαπλάσια διαφορά έντασης από την προηγούμενη!

Ο καφές λοιπόν έχει ενώσεις (εκ φύσεως και λόγω ψησίματος) που κάνουν το στομάχι να παράγει οξέα. Όσο πιο σκούρος είναι τόσο λιγότερες είναι. Από την άλλη, η καφεΐνη είναι κι αυτή μία από αυτές. Όταν το στομάχι είναι άδειο και βγουν πολλά οξέα δεν έχουν τι να κάψουν και βλάπτουν το ίδιο το όργανο .

Τέλος, ένα σημαντικό στοιχείο που τα τελευταία χρόνια βγαίνει στην επιφάνεια: Υπάρχει άμεση σχέση της πικρής γεύσης και της έκκρισης οξέων. Όταν διεγείρονται οι υποδοχείς της πικρής γεύσης στη γλώσσα, στέλνουν εντολή στο γαστρικό σύστημα για να βγάλει οξύ.

Μία από τις μελέτες:

Bitter Peptides YFYPEL, VAPFPEVF, and YQEPVLGPVRGPFPIIV, Released during Gastric Digestion of Casein, Stimulate Mechanisms of Gastric Acid Secretion via Bitter Taste Receptors TAS2R16 and TAS2R38 | Journal of Agricultural and Food Chemistry (acs.org)

Έχω παρατηρήσει εδώ και δεκαετίες ότι ο σκέτος καφές με πειράζει περισσότερο από τον ίδιο ακριβώς με λίγη ζάχαρη. Μετά από την παραπάνω διαπίστωση άρχισα να σκέφτομαι ότι μπορεί να έχει βάση. Αλλά δεν έχω βρει καμία επίσημη γνώμη για το αν η προσθήκη ζάχαρης ακυρώνει τον παραπάνω μηχανισμό. Όσο όμως δουλεύει σε μένα το κάνω.
 


Μηνύματα
1.941
Reaction score
373
Εδώ το γυρισαμε ολοι στη la mia stevia.
5-6 νοματαιοι κοψαμε τελείως τη ζαχαρη.
 




Μηνύματα
2.404
Reaction score
3.611
Για όποιον ετοιμάζεται για αγορά καφέ η KUDU ξεκίνησε από το πρωί 25% έκπτωση.

Κατηγορίες – KUDU Coffee
Έκανα παραγγελία ηλεκτρονικά και κατόπιν τους πήρα τηλέφωνο να μου προσθέσουν από μια 10αδα των καινούριων καψουλών που έβγαλαν και αρνήθηκαν..

Δλδ για να δοκιμάσω αν μου αρέσει η νέα ποικιλία θα πρέπει να αγοράσω μια 50αδα!!

Μιας και τους γνωρίζεις, πες τους ότι είναι εντελώς άκυροι...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.507
Έκανα παραγγελία ηλεκτρονικά και κατόπιν τους πήρα τηλέφωνο να μου προσθέσουν από μια 10αδα των καινούριων καψουλών που έβγαλαν και αρνήθηκαν..

Δλδ για να δοκιμάσω αν μου αρέσει η νέα ποικιλία θα πρέπει να αγοράσω μια 50αδα!!

Μιας και τους γνωρίζεις, πες τους ότι είναι εντελώς άκυροι...

Δεν γνωρίζω τα αφεντικά προσωπικά. Έχουμε μιλήσει 1-2 φορές στην παλιά τους έδρα στο Γκάζι αλλά μέχρι εκεί. Οι baristas έρχονται και φεύγουν.

Οι κεντρικές εγκαταστάσεις τους είναι κοντά στο σπίτι μου γι' αυτό και είχα αποκτήσει μία οικειότητα με ένα δυο υπαλλήλους όταν πήγαινα να παραλάβω τις παραγγελίες μου.

Το μαγαζί τους στο Νέο Ψυχικό το σνόμπαρα για καιρό ως αποτέλεσμα του δικού τους σνομπισμού. :biggrin:

Η ατμόσφαιρα και η φήμη που βγάζει η κάθε εταιρεία είναι άλλες φορές εσκεμμένη κι άλλες αντικατοπτρίζει τη λογική των αφεντικών. Η KUDU (για μένα) μαζί με άλλες 2-3 (Area 51, The Roosters κλπ ) έχει το ύφος αυτοί είμαστε και σε όποιον αρέσουμε. Κι αυτό το δέχομαι για όποιον έχει ξεχωρίσει και ζητά την αναγνώριση από τους πελάτες του. Σαν τον καλλιτέχνη με τις ιδιαιτερότητές του.

Εκεί που στραβώνω είναι όταν οι αφοσιωμένοι/γνώστες πελάτες έχουν την ίδια αντιμετώπιση με τους πιο αδαείς. Οι πρώτοι είναι αυτοί που ανεβάζουν τις εταιρείες αυτές και είναι και οι μόνοι που μπορούν μέσω της κριτικής τους να τονίσουν τα αδύνατα σημεία.

Η κουλτούρα του specialty coffee βασίζεται στην προσωπική επαφή με τον ψήστη, τον barista, τον προμηθευτή, τον απαιτητικό πελάτη. Ένα συνεχές κυνήγι της τελειότητας. Έτσι άρχισαν όλοι τους. Όταν αυτό χάνεται, μετατρέπεται σε εμπειρία super market, μία ωμή εξαργύρωση της παλιότερης προσπάθειας με ταυτόχρονη περιφρόνηση της φάσης που σε ανέδειξε.

Δεν τους κατηγορώ γιατί κι εγώ στη θέση τους μάλλον το ίδιο θα έκανα. 8-)

Το συμπέρασμα είναι ότι εμείς που είμαστε απλοί χομπίστες επιλέγουμε στην κάθε περίοδο τον προμηθευτή που βρίσκεται ακόμα στη φάση της καύλ@ς. Μόλις γίνει μόνο έμπορος ψάχνουμε και για άλλες επιλογές.

Όσον αφορά τις κάψουλες, έχουν 2 πακέτα με επιλογή ποικιλιών.

Capsules fusion – KUDU Coffee

Tasting Pack / 40 Espresso Pods – KUDU Coffee

Στο πρώτο μπορεί ο πελάτης να διαμορφώσει τη σύνθεση με ό,τι καφέ θέλει.

Η πώληση λιγότερων συσκευασιών από τις 4-5 του κάθε πακέτου δεν τους συμφέρει οικονομικά και λογιστικά.
Δεν ξέρω αν στο cafe τους δίνουν μεμονωμένα (μάλλον ναι) γιατί δεν χρησιμοποιώ κάψουλες. Αλλά κι εκεί πρέπει να μένεις κοντά για να ψωνίσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.571
Εγω θα συμπληρωσω κατι σχετικα με τις καψουλες,μην αγοραζετε πολυ ακριβους καλους καφεδες σε καψουλες.Λογο της ποσοτητας του καφε δεν θα βγει αυτο που πρεπει και θα εχετε πεταξει χρήματα στον νεροχυτη. Η καψουλα απαιτει τελειως διαφορετικη μεταχείριση και συνταγη στον καφε και δεν ειναι για πολυ καλους καφεδες. Φιλικα το αναφερω.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.507
Εγω θα συμπληρωσω κατι σχετικα με τις καψουλες,μην αγοραζετε πολυ ακριβους καλους καφεδες σε καψουλες.Λογο της ποσοτητας του καφε δεν θα βγει αυτο που πρεπει και θα εχετε πεταξει χρήματα στον νεροχυτη. Η καψουλα απαιτει τελειως διαφορετικη μεταχείριση και συνταγη στον καφε και δεν ειναι για πολυ καλους καφεδες. Φιλικα το αναφερω.
Να μην μπορεί να το καταλάβει ο μέσος πότης καφέ! Με τίποτα. :biggrin:

Ο καλός καφές θέλει "ελαφρύ" ψήσιμο και ψιλό κόψιμο. Το αντίθετο ακριβώς από αυτό που μπορεί να χειριστεί μια μηχανή για κάψουλες. Και μιλάμε για 6-7 γραμμάρια καφέ.

Ναι θα έχει διαφορετική γεύση από τον πιο φτηνό. Άλλο διαφορετική άλλο καλύτερη. Ένα πιο νόστιμό νεροζούμι θα βγει. Εφόσον βέβαια ξέρει κάποιος ή έστω έχει γευθεί το "καλύτερο" για να το ξεχωρίσει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.209
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top