Barista Corner

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
περι Αιθιοπα

Εξαρταται παρα πολυ απο την ποιοτητα του καφε,επισης μια απο τις μεθόδους αποξήρανσης του καφέ ειναι σε διαφορετικα επιπεδα το ενα κατω απο το αλλο,το οποιο έχει σαν αποτέλεσμα να κρατα το καθε επιπεδο διαφορετικο ποσοστο υγρασίας.Αυτο γίνεται γιατι θέλουν να αποδιδει διαφορετικα γευστικα χαρακτηριστικα και να βγαζει αυτο που θέλουν σαν συνολο αλλα ,σαν αποτέλεσμα θα εχει καποιους κοκκους ποιο ανοικτους απο καποιους αλλους μετα το ψησιμο. Και οσο ποιο προσφατο ειναι το crop μπορει και απο εκει να προερχεται αυτο το φαινομενο παλι λογο της υγρασιας. Αν πιεις κατι και γευστικα ειναι απογειωτικο δεν χρειαζεται να κανεις κατι ,και φατσουλες να νομιζεις οτι σε κοιτανε!!!!:lolsign:
Ναι το έχω ακούσει απο αρκετούς αυτό που λες.Το πρόβλημά μου δεν ήταν πως η γεύση του καφέ δεν με ικανοποιούσε
Σπάστηκα με τα 2 εξής θέματα και πείτε μου αν έχω άδικο. Δεν αναφέρω μαγαζί
Ανοίγω συσκευασία πίνω 2-3 καφεδάκια(πάντα τα κρατάω μέσα στο σακουλάκι τους οπότε δε βλέπεις τι έχει μέσα).Πάω να φτιάξω τέταρτο καφέ και πέφτει ένας κόκκος άψητος( ήθελα να δω απο κοντά πως είναι αλλά όχι σε αυτή τη κατάσταση). Ο κόκκος είχε μουχλιάσει... Οπότε πέταξα όλο το καφέ μιας και σιχάθηκα.
Το δεύτερο σκηνικό έχει να κάνει με την ημερομηνία καβουρντίσματος του καφέ
Στο πρώτο με τη μούχλα λεω οκ δε θα πάρω τηλ να πω κάτι θα το πετάξω και τέλος
Παραλαμβάνω το καφέ με ημερομηνία καβουρντίσματος αρχές Μαίου. Παίρνω τηλ τους το λέω μου λένε μέχρι ένα μήνα η πολιτική μας είναι πως τα διαθέτουμε κανονικά.
Δεν είπα κάτι αλλα δε ξέρω αν θα με ξαναδούν. Θεωρώ σε αυτή τη τιμή ο καφές θα έπρεπε να είναι φρέσκος και όχι μήνα παρά 4άρων ημερών
Οπότε ας μαζέψουμε μερικά μαγαζάκια να έχουμε να δοκιμάζουμε και να μην πέφτουμε σε ένα δυο μόνο!!!
Οταν αλεθεις να εισαι απο πανω παντα και να μυριζεις τι κοβεις. Σχεδον παντα το defect η το χαλασμενο μυριζει κατι εκτος του καφε που ξερεις. Δεν θυμαμαι απο ποια χωρα αλλα τα defect μυριζαν σαν κομμενη φρεσκια πατατα,οποτε πετας την δοση.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Παραλαμβάνω το καφέ με ημερομηνία καβουρντίσματος αρχές Μαίου. Παίρνω τηλ τους το λέω μου λένε μέχρι ένα μήνα η πολιτική μας είναι πως τα διαθέτουμε κανονικά.
Δεν είπα κάτι αλλα δε ξέρω αν θα με ξαναδούν. Θεωρώ σε αυτή τη τιμή ο καφές θα έπρεπε να είναι φρέσκος και όχι μήνα παρά 4άρων ημερών
Μεγάλο πρόβλημα αυτό. Για εμπόρους και πελάτες.

Αυτός είναι κι ένας βασικός λόγος που προτιμώ να αγοράζω επιτόπου (όπου είναι εφικτό). Πρώτα κοιτάω τις ημερομηνίες και μετά διαλέγω από τις ποικιλίες που προκρίθηκαν.

Κάθε μαγαζί προσπαθεί να έχει το blend του και μία σειρά από μονοποικιλιακούς. Οι πωλήσεις όμως δεν ακολουθούν κάποιο προβλέψιμο μοτίβο. Ειδικά στους πιο ακριβούς καφέδες είναι συχνό το φαινόμενο να παλιώνουν στα αζήτητα. Το αφεντικό θέλει να τους έχει για το πρεστίζ χωρίς η ζήτηση να είναι μεγάλη μέσα στο χρονικό εύρος της φρεσκάδας τους.

Στην τελευταία μου επίσκεψη στο μαγαζί που εμπιστεύομαι, δεν βρήκα ούτε ένα πακέτο με πρόσφατη ημερομηνία καβουρδίσματος. Ήταν όλα από 3,5 βδομάδες και πάνω. Τώρα που πίνω τους μισούς καφέδες, αν πάρω 2 πακέτα θα έχουν μουχλιάσει μέχρι να τους καταναλώσω. :biggrin:
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Μεγάλο πρόβλημα αυτό. Για εμπόρους και πελάτες.
Συμφωνώ για αυτό θα πρέπει να υπάρχει ενημέρωση. Αλλιώς παίρνω και από το σούπερ μάρκετ καφέ

Δεν είναι πάντα εφικτό να πάμε να αγοράσουμε το καφέ από οπουδήποτε. Αν και είναι το ιδανικότερο ώστε να μιλήσεις με το κατάστημα και να δοκιμασεις

Ο λόγος που δε βρήκες φρέσκο καφέ θεωρείς είναι αυτός που είπε ο @coolmind η κάτι άλλο;

Για πείτε τώρα θα φτιάξουμε λίστα με μερικά αξιόλογα μαγαζιά; Σας βλέπω διστακτικούς
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Ο λόγος που δε βρήκες φρέσκο καφέ θεωρείς είναι αυτός που είπε ο @coolmind η κάτι άλλο;
Ο λόγος είναι ένας: Δεν έχουν την κατανάλωση που απαιτείται για να είναι συνεχώς φρέσκοι.

Για πείτε τώρα θα φτιάξουμε λίστα με μερικά αξιόλογα μαγαζιά; Σας βλέπω διστακτικούς
Αν ψάξεις το νήμα υπάρχουν αρκετές προτάσεις. Μπορούμε να τις ξαναμαζέψουμε.

Υπάρχει και η λύση του Mokka στην Αθηνάς. Μπορεί να είναι και η πιο παλιά επιχείρηση που ακόμα υπάρχει. Είμαι πολύ παλιός πελάτης. Οι καφέδες που πουλάει online αναγράφουν και την ημερομηνία καβουρδίσματος.

SPECIALTY ΚΑΦΕΔΕΣ – Mokka Specialty Coffee

Ο λόγος που δεν παραγγέλνω από 'κει online οφείλεται στο ότι συνεργάζονται με τα ΕΛΤΑ COURIER η οποία στην περιοχή μου είναι για τα πανηγύρια. Όποτε όμως κατέβω κέντρο θα ψωνίσω.
 

Μηνύματα
1.937
Reaction score
369
Ο λόγος που δεν παραγγέλνω από 'κει online οφείλεται στο ότι συνεργάζονται με τα ΕΛΤΑ COURIER η οποία στην περιοχή μου είναι για τα πανηγύρια.
ποτέ δεν μου δημιουργησαν θεμα, αν και ειμαι σε θεωρητικά δυσπροσιτη περιοχή .
Αντιθετα, η speedex μου σπαει τα νευρα. Παρηγγειλα Κυριακή , τον εστειλαν Δευτέρα κι ακόμα δεν ηρθε = Δευτέρα και βλεπουμε.

Και σιγουρα υπαρχει σοβαρό θεμα το καλοκαιρι. Μου εφεραν καφε περσυ που σχεδόν δεν μπορούσα να τον πιασω. 2-3 καφεδες και πεταμα.
 


Μηνύματα
1.937
Reaction score
369
Τελικά ηρθε σημερα...

Guatemala Antigua Single Estate

ριστρετο μου αρεσε αρκετά .
σε 1:2,5 περ. βγήκε ευχάριστο αποτελεσμα με πολλές γευσεις αλλά αδύνατο σωμα.
Ισως γιατί αργησε να ερθει - αν και συνηθως τους αφηνω 7-10 μερες από το καβουρδισμα.

υγ
δεν ειμαι ειδικος να ξεχωριζω στη γευση
λουλούδια - καραμελωμενα αμυγδαλα - κιτ κατ με πορτοκαλι.
Απλά πραγματακια. :D
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
υγ
δεν ειμαι ειδικος να ξεχωριζω στη γευση
λουλούδια - καραμελωμενα αμυγδαλα - κιτ κατ με πορτοκαλι.
Απλά πραγματακια. :D
Το σωστο ειναι αυτο ,οτι σου ερχεται στην γευση οχι τι νομιζεις η τι θα επρεπε,ουτε να ψαχνεις μια ωρα κανονικα πρεπει να σου βγαλει καποια πραγματα χωρις να χρειαζεται αποκωδικοποιηση.
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
έχω γίνει απαιτητικός , στριμμένος ή απλά έχει χαλάσει ο καφές σε 19 στα 20 ντελιβεράδικα τον τελευταία μήνα;
Ειπαμε βιρνα ο καφες το καλοκαιρι μπουρδευει.Συνθηκες κλπ κλπ κλπ.Εγω τελος του μηνου κλεινω μηχανη για καλοκαιρινες διακοπες.
 


TGD

Μηνύματα
7.134
Reaction score
7.172
Το καλό μαγαζί κάνει εκπτώσεις όταν περάσει καιρός από το καβουρδισμα. Στο Taf ας πούμε πηρα 50% σε κάψουλες και 30% σε τσάγια με σύντομη ημερομηνία λήξης. Δηλαδή όχι και τόσο σύντομη, 1 μήνας για το τσάι και 3 για τις κάψουλες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Το καλό μαγαζί κάνει εκπτώσεις όταν περάσει καιρός από το καβουρδισμα. Στο Taf ας πούμε πηρα 50% σε κάψουλες και 30% σε τσάγια με σύντομη ημερομηνία λήξης. Δηλαδή όχι και τόσο σύντομη, 1 μήνας για το τσάι και 3 για τις κάψουλες.
Η ημερομηνία λήξης στον specialty καφέ είναι σχετική. Σχεδόν όλοι δίνουν ένα χρόνο. Έλα όμως που το χρονικό εύρος που είναι στα καλύτερά του είναι μία με τρεις βδομάδες μετά το καβούρδισμα.

Όταν ο καφές που έχω περάσει τον 1,5 μήνα τον πετάω. Η γεύση του πολυκαιρισμένου καφέ είναι αποκρουστική αν έχεις ως σημείο αναφοράς τον φρέσκο.
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
έχω γίνει απαιτητικός , στριμμένος ή απλά έχει χαλάσει ο καφές σε 19 στα 20 ντελιβεράδικα τον τελευταία μήνα;
Ο καφές το τελευταίο χρόνο και κάτι γενικά είναι για πέταμα απ' έξω. Από τότε που πήρα τη μηχανή δεν έχω ξανά πάρει οπότε δε ξέρω αν χειροτερεψε
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
Ναι αλλά επειδή στη δουλειά δεν έχω μηχανή παίρνω από έξω , επίσης παραλία δεν έχω μηχανή. Αλλά μιλάμε για εμετό. Να πει κανείς ότι έχω τίποτα σοβαρά standards , μια brera έχω με πολλούς περιορισμούς, παρόλα αυτά οι διαφορές είναι χαώδεις
 

Μηνύματα
1.937
Reaction score
369
σκεφτείτε και την περιπτωση να μην ξερουν να κανουν καφε...
(δεν το λεω για πλακα)
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
σκεφτείτε και την περιπτωση να μην ξερουν να κανουν καφε...
(δεν το λεω για πλακα)
Τις βασικες γνωσεις τις εχουν τωρα αν καποιος τους ελεγχει αν τις χρησιμοποιουν αυτο ειναι αλλο καπελο.
 

Μηνύματα
1.937
Reaction score
369
Τις βασικες γνωσεις τις εχουν τωρα αν καποιος τους ελεγχει αν τις χρησιμοποιουν αυτο ειναι αλλο καπελο.
σωστό κι αυτό .
Αλλά εχω πετυχει να μην ξερει τα βασικά ...
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Για πείτε καμία ιδέα τι καφέ να πάρω από Mokka...
Υπάρχει κάτι να πλησιάζει san gabriel απο kudu;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Για πείτε καμία ιδέα τι καφέ να πάρω από Mokka...
Υπάρχει κάτι να πλησιάζει san gabriel απο kudu;
Αν δεν το ψάξεις γευστικά μόνος σου, αυτές οι ερωτήσεις είναι πολύ γενικές. Πάρε 2-3 ποικιλίες που πιστεύεις ότι θα σου αρέσουν και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα.

Ακόμα και ο ίδιος ακριβώς καφές έχει σημαντικές διαφορές από παρτίδα σε παρτίδα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.264
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top