Barista Corner

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Έχω πετύχει να τον αλέθουν επί τόπου, αλλά παίρνω σπάνια καφέ απέξω και δε θυμάμαι ποιο κατάστημα ήταν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
50" διάβασα.
Λένε ότι οξειδώνεται σε ντετε και χάνονται γεύσεις και αρώματα..

Μπορεί να είναι υπερβολικό, αλλά έτσι έχω διαβάσει και γω.
Είναι αδύνατον να βγει universal χρονικό παράθυρο γιατί κάθε ποικιλία ή χαρμάνι έχει άλλη συμπεριφορά. Ένας γενικός μπούσουλας λέει ότι όσο πιο ιδιαίτερος είναι ο καφές, τόσο πιο γρήγορα "χαλάει" όταν τον αλέσουμε. Οι ποιότητες που χρησιμοποιούν οι καφετέριες που πάει το 99% των πελατών, είναι τόσο αδιάφορες γευστικά που δεν μετράει αν ο χρόνος αυτός είναι 5 λεπτά ή 5 ώρες.

Και πάει πακέτο με τον εξοπλισμό, τη συντήρηση και τη γνώση των υπαλλήλων. Και καλά κάνουν. Αν έπρεπε να κατηγορήσω κάποιον, αυτός θα ήταν ο απαιτητικός πελάτης που θα περίμενε το απόλυτο ρόφημα από τέτοιο μαγαζί. Σαν να πάει ψαγμένος χαϊεντάς να ψωνίσει ηχητικά στο Media Markt. :biggrin:


Δεν έχω συναντήσει κανένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που να μην έχει αλεσμένο τον καφέ να κάθεται μέσα στο δοχείο του μύλου.
Θεωρητικά, πρέπει να τον αλέσει επί τόπου.
Έτσι οφείλει να κάνει όποιο κατάστημα θέλει να θεωρείται ποιοτικό.
 




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Παίρνω τελευταία cold drip καφε από έναν όπως φεύγεις από τη Δυτική Έξοδο της Θεσσαλονίκης. Καταπληκτικός.

Κάνει κανείς από εδώ στο σπίτι του να πει εντυπώσεις;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Παίρνω τελευταία cold drip καφε από έναν όπως φεύγεις από τη Δυτική Έξοδο της Θεσσαλονίκης. Καταπληκτικός.

Κάνει κανείς από εδώ στο σπίτι του να πει εντυπώσεις;
Παλιότερα είχα περισσότερη όρεξη για πειράματα και δοκίμαζα κάθε τρόπο παρασκευής καφέ. Έτσι για τη φάση. Όμως, για μένα, ο μόνος καφές που αξίζει είναι ο εσπρέσο. Όλοι οι άλλοι μου είναι αδιάφοροι, όσο καλοί ποιοτικά κι αν είναι. Η μέθοδος cold brew δίνει ένα αποτέλεσμα πολύ ήπιο για το γούστο μου. Όλα τα θετικά στοιχεία που δίνει η θερμοκρασία απουσιάζουν. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει σωστά κρύα απόσταξη. Το ότι ενθουσιάστηκες είναι αρκετό και σημαίνει ότι κάτι καλό κάνει ο τύπος.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Κι όμως είχε όλα τα αρώματα ίσως και πιο έντονα. Και πολύ λιγότερη πικράδα. Βέβαια φαντάζομαι ότι έβαλε το μονοποικιλιακό του χαρμάνι.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Κι όμως είχε όλα τα αρώματα ίσως και πιο έντονα. Και πολύ λιγότερη πικράδα. Βέβαια φαντάζομαι ότι έβαλε το μονοποικιλιακό του χαρμάνι.
Ένας cold drip καφές έχει έλλειψη οξύτητας και λιπιδίων που χρειάζονται υψηλή θερμοκρασία για να "περάσουν" στο φλιτζάνι. Για μένα, η οξύτητα είναι απαραίτητη στην τελική γεύση.
Επίσης το σώμα (η αίσθηση στο στόμα, η υφή του καφέ) είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Μοιάζει με νερό. Τα αρώματα είναι πιο έντονα γιατί χονδρικά δεν έχει μείνει κάτι άλλο να τα καλύψει.

Η πικράδα έχει άμεση σχέση και με το καβούρντισμα. Οι καφέδες που προορίζονται για φίλτρα, πρέσες και μεθόδους κρύας απόσταξης είναι πιο ελαφριά ψημένοι με διαφορετικό προφίλ.

Δεν μου αρέσουν όλοι οι εσπρέσο. Για παράδειγμα, στην Ιταλία δεν ευχαριστιέμαι καφέ γιατί χρησιμοποιούν dark roasts σε συνδυασμό με robusta και η πίκρα πάει σύννεφο. Οι πελάτες εκεί απαιτούν γρήγορα φιξάκια καφεΐνης. Αυτή είναι η κουλτούρα τους.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Για παράδειγμα, στην Ιταλία δεν ευχαριστιέμαι καφέ γιατί χρησιμοποιούν dark roasts σε συνδυασμό με robusta και η πίκρα πάει σύννεφο. Οι πελάτες εκεί απαιτούν γρήγορα φιξάκια καφεΐνης. Αυτή είναι η κουλτούρα τους.
τι να μας κλασουν μωρε οι μακαροναδες στον καφε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
τι να μας κλασουν μωρε οι μακαροναδες στον καφε.
Μπορεί να το λες ειρωνικά αλλά η Ιταλική Σχολή δεν έχει καμία σχέση με τη σύγχρονη σκηνή του specialty coffee. Κανείς δεν αμφισβητεί την ιστορική συμβολή τους. Έχουν όμως μείνει στο παραδοσιακό μοντέλο (και καλά κάνουν) τη στιγμή που άλλες χώρες έχουν ξεφύγει. Κάτι σαν αναλογικός/ψηφιακός ήχος.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Δεν το λέω ειρωνικά.
Είναι γτπ.
εντάξει δεν έχω πάει και γύρο ιταλιας ψάχνοντας για καφέ , αλλά άμα αν έχεις πιει δέκα καφέδες εδώ και εκεί και δεν πετυχαίνει κανένας κάτι σημαίνει
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλημέρα και σε αυτήν την γωνία του φόρουμ,
είμαι στην αναζήτηση μηχανής εσπρέσσο για το σπίτι, για να αντικαταστήσει μια μηχανή νεσπρέσσο. Μετά από διάβασμα κατέληξα ότι στην χαμηλή κατηγορία τιμής, υπάρχουν 2 βασικές επιλογές, είτε η Gaggia classic είτε η Lelit pl41em. Μετά από σκέψη και αναζήτηση, κατέληξα στην Lelit καθώς μου φάνηκε ότι υπερτερούσε σημαντικά λόγο της στιβαρής κατασκευής, κάτι που για μένα μετράει. Βλέποντας πως υπάρχουν 3 μοντέλα της σειράς και μάλιστα με αξιοσημείωτη διαφορά στην τιμή αναρωτήθηκα τι παραπάνω προσφέρει το κάθε μοντέλο. Μετά από κριτικές περί χαρακτηριστικών, μου μεταφέρθηκε η εντύπωση πως σημαντικό χαρακτηριστικό σε μία μηχανή εσπρέσσο είναι το pid και όλες οι μηχανές θα έπρεπε να το έχουν σαν χαρακτηριστικό. Κάνοντας υπέρβαση λοιπόν κατευθύνθηκα στην pl41 tem pid με τιμή 508 από ελληνικά καταστήματα, όμως από μία έρευνα αγοράς και στις υπόλοιπες χώρες της ευρώπης είδα πως στην Γερμανία παίζει στα 420 ευρώ η ίδια ακριβώς μηχανή. Οπότε έρχομαι και ρωτάω πρώτον, πιστεύεται πως όντως αξίζει το pid και θα κάνει διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα του καφέ; Και δεύτερον αξίζει μήπως η διαφορά στα λεφτά για αγορά από την Γερμανία δεδομένου ότι θα βγουν τα περιφερειακά της μηχανής "τσάμπα"; Είναι γενικά ευαίσθητα μηχανήματα που παθαίνουν βλάβες οπότε και δεν αξίζει η αγορά απ'έξω;
Τέλος γνωρίζω ότι η μηχανή για να λειτουργήσει σωστά χρειάζεται και μύλο, θα αγοραστεί σε δεύτερη φάση αργότερα και θα επιλέξω κάτι ανάμεσα σε graef, compak-eureka, lelit θα δούμε. Άμα επίσης έχετε κάποια πρόταση για ανταγωνιστική μηχανή σε αυτά τα λεφτά ή/και παρόμοιες εμπειρίες με τα συγκεκριμένα μηχανήματα καλοδεχούμενες φυσικά!
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Έχει και μια στις Αγγελίες αν ψήνεσαι.

;)

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Μόλις γύρισα από τον χώρο του Cafeistas, το εξειδικευμένο παρακλάδι της Coffee Republic. Πρόκειται για ένα μαγαζί που μπορείς να απολαύσεις ό,τι βγάζει η εταιρεία. Δεν είναι καφετέρια για ν' αράξεις. Ο barista είναι φίλος και αρχίσαμε τις δοκιμές. Έπινα μία γουλιά από κάθε εσπρέσο. Ήταν όμως τόσο πολλοί που στο σύνολο οι γουλιές έφτιαχναν μία σεβαστή ποσότητα. Αφρική, Ινδονησία, Κεντρική Αμερική.

IMG_20190917_120917.jpg
IMG_20190917_121024.jpg
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Μόλις γύρισα από τον χώρο του Cafeistas, το εξειδικευμένο παρακλάδι της Coffee Republic. Πρόκειται για ένα μαγαζί που μπορείς να απολαύσεις ό,τι βγάζει η εταιρεία. Δεν είναι καφετέρια για ν' αράξεις. Ο barista είναι φίλος και αρχίσαμε τις δοκιμές. Έπινα μία γουλιά από κάθε εσπρέσο. Ήταν όμως τόσο πολλοί που στο σύνολο οι γουλιές έφτιαχναν μία σεβαστή ποσότητα. Αφρική, Ινδονησία, Κεντρική Αμερική.

View attachment 137628 View attachment 137629

πως αισθανεσαι? εχεις μια καποια νευρικοτητα η εισαι οκ?? :roflmao::rolleyes:
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top