Barista Corner

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Πόσο καιρό κάνει;

Έχει ημερομηνία καβουρδισματος;

Στείλε λινκ.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Πόσο καιρό κάνει;

Έχει ημερομηνία καβουρδισματος;

Στείλε λινκ.

Κώστα, είναι πάντα φρεσκότατοι λόγω κατανάλωσης και προγραμματισμού. Το νέο τους εργαστήριο είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου. Τους παραγγέλνω online και την άλλη μέρα είναι έτοιμοι για παραλαβή. Απ' όσο ξέρω και η αποστολή είναι γρήγορη.

Εδώ και 1-2 χρόνια ψωνίζω για το σπίτι κυρίως από KUDU, Cafeistas και Cultivos. Έχω προσωπική σχέση με όλα τα παιδιά.

Το Cafeistas είναι η specialty θυγατρική της Coffee Republic και το Cultivos της TAF.

Τα άλλα brands τα δοκιμάζω στα καταστήματα.

Υ.Γ. Επίσης προτείνω και Area 51.
 


Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Πριν 2 χρόνια και κάτι ψιλά πέταξα 350 ευρώ που φυσικά μου περίσσευαν σε αυτόν τον κατιμά που οι Ιταλοί μέσω των reviews βάφτισαν φιλέτο...Εκτός απο τα μπινελίκια που ρίχνω κάθε 2 μήνες που ζητάει descaling, κάθε 3 μέρες που ζητάει καθάρισμα ο κάδος απόρριψης και κάθε 2 βδομαδες που θέλει καθάρισμα αυτη η παπάτζα που δοσομετράει τον καφέ, κατά τα άλλα κάνει καλούτσικο καφέ.

Πριν 1 βδομάδα η μηχανή αρχισε να "ζορίζεται" στην αντλία νερού απο όσο κατάλαβα απο τον θόρυβο που έκανε. Η ροή είναι τραγικά αργή και ο καφές πλέον είναι ενα ζουμί με πολύ έντονη γευση. Η ερώτηση είναι να την πάω για service ή να την πετάξω απο το παράθυρο ?

Η 2η ερώτηση (γιατί μάλλον έχω αποφασίσει το παράθυρο) με ένα budget γύρω στα 400 ευρώ και πλήρως αυτόματη μηχανή υπάρχουν πρότασεις για κάτι αξιόπιστο ?
 




Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πριν 2 χρόνια και κάτι ψιλά πέταξα 350 ευρώ που φυσικά μου περίσσευαν σε αυτόν τον κατιμά που οι Ιταλοί μέσω των reviews βάφτισαν φιλέτο...Εκτός απο τα μπινελίκια που ρίχνω κάθε 2 μήνες που ζητάει descaling, κάθε 3 μέρες που ζητάει καθάρισμα ο κάδος απόρριψης και κάθε 2 βδομαδες που θέλει καθάρισμα αυτη η παπάτζα που δοσομετράει τον καφέ, κατά τα άλλα κάνει καλούτσικο καφέ.

Πριν 1 βδομάδα η μηχανή αρχισε να "ζορίζεται" στην αντλία νερού απο όσο κατάλαβα απο τον θόρυβο που έκανε. Η ροή είναι τραγικά αργή και ο καφές πλέον είναι ενα ζουμί με πολύ έντονη γευση. Η ερώτηση είναι να την πάω για service ή να την πετάξω απο το παράθυρο ?

Η 2η ερώτηση (γιατί μάλλον έχω αποφασίσει το παράθυρο) με ένα budget γύρω στα 400 ευρώ και πλήρως αυτόματη μηχανή υπάρχουν πρότασεις για κάτι αξιόπιστο ?
Όχι να μην την πετάξεις. Υποψιάζομαι συσσώρευση αλάτων στα σωληνάκια που μεταφέρουν το νερό. Εγώ στη δικιά μου (JURA), έβγαλα τα καπάκια και είχα πρόσβαση στα σωληνάκια. Τα καθάρισα με λευκό ξύδι.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Μπορεις να βαλεις ξυδι στο τεποζιτο και να τρεξεις μερικους κυκλους λειτουργιας μπας και κσεβουλωσει απο τα αλατα (ε μετα οπως λεει και ο Πετρος, κατσαβιδιασμα, γενικα κριμα να παει στα σκουπιδια ή σε κανενα κεφαλι..).
ωρα για ακομα ενα στιγμιαιο γκαιφε 🐒
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Όχι να μην την πετάξεις. Υποψιάζομαι συσσώρευση αλάτων στα σωληνάκια που μεταφέρουν το νερό. Εγώ στη δικιά μου (JURA), έβγαλα τα καπάκια και είχα πρόσβαση στα σωληνάκια. Τα καθάρισα με λευκό ξύδι.
Δεν ξέρω αν έχω πρόσβαση στα σωληνάκια. Το νερό της περιοχής είναι όντως σκληρό ωστόσο περνάει απο τριπλό φιλτράρισμα πριν μπεί στη μηχανή.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Κι εγώ νερό φίλτρου της βάζω, αλλά μαζεύτηκαν. Αν δεν έχεις πρόσβαση στα σωληνάκια, κάνε αυτό:

Μπορεις να βαλεις ξυδι στο τεποζιτο και να τρεξεις μερικους κυκλους λειτουργιας μπας και κσεβουλωσει απο τα αλατα
Και όχι γρήγορα. Το ξύδι θέλει κάποια λεπτά να διαλύσει τα άλατα. Κάνε 2-3 κύκλους για αρχή, μετά άστη 5 λεπτά να κάτσει το ξύδι μέσα, κάνε έναν ακόμα, μετά ξανά 5 λεπτά και ξανά και ξανά και μετά βάλε νερό και κάνε καμιά δεκαριά κύκλους να καθαρίσει.
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Κι εγώ νερό φίλτρου της βάζω, αλλά μαζεύτηκαν. Αν δεν έχεις πρόσβαση στα σωληνάκια, κάνε αυτό:



Και όχι γρήγορα. Το ξύδι θέλει κάποια λεπτά να διαλύσει τα άλατα. Κάνε 2-3 κύκλους για αρχή, μετά άστη 5 λεπτά να κάτσει το ξύδι μέσα, κάνε έναν ακόμα, μετά ξανά 5 λεπτά και ξανά και ξανά και μετά βάλε νερό και κάνε καμιά δεκαριά κύκλους να καθαρίσει.
Θα το δοκιμάσω. Εξάλλου δεν έχω να χάσω τιποτα. Το παράθυρο εκεί θα είναι...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
ναι οπως το λεει ο Πετρος, και μετα πες μας αν εκανε τιποτα..
καλο θα ειναι να γινεται ανα τακτα χρονικα διαστηματα μολις διαπιστωνεται οτι μοιωνεται η ροη.
στη δουλεια εχουμε με καψουλες και το παθαινει συχνα πικνα..οποτε το κανουμε με ξυδι μια φορα το μηνα-διμηνο πρεπει να φτιαχνει σιγουρα καμμια 10ρια καφεδες την ημερα σε νορμαλ συνθηκες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Πριν 2 χρόνια και κάτι ψιλά πέταξα 350 ευρώ που φυσικά μου περίσσευαν σε αυτόν τον κατιμά που οι Ιταλοί μέσω των reviews βάφτισαν φιλέτο...Εκτός απο τα μπινελίκια που ρίχνω κάθε 2 μήνες που ζητάει descaling, κάθε 3 μέρες που ζητάει καθάρισμα ο κάδος απόρριψης και κάθε 2 βδομαδες που θέλει καθάρισμα αυτη η παπάτζα που δοσομετράει τον καφέ, κατά τα άλλα κάνει καλούτσικο καφέ.

Πριν 1 βδομάδα η μηχανή αρχισε να "ζορίζεται" στην αντλία νερού απο όσο κατάλαβα απο τον θόρυβο που έκανε. Η ροή είναι τραγικά αργή και ο καφές πλέον είναι ενα ζουμί με πολύ έντονη γευση. Η ερώτηση είναι να την πάω για service ή να την πετάξω απο το παράθυρο ?

Η 2η ερώτηση (γιατί μάλλον έχω αποφασίσει το παράθυρο) με ένα budget γύρω στα 400 ευρώ και πλήρως αυτόματη μηχανή υπάρχουν πρότασεις για κάτι αξιόπιστο ?

Σε πλήρως αυτόματη "οικονομικής" κατηγορίας θα πήγαινα στη σειρά Cadorna της Gaggia.

Είναι όμως λίγο πιο ακριβή από το όριο που έθεσες.

Εδώ θα δεις τις διαφορές των μοντέλων και αφού είσαι Ιταλία, το μαγαζί των χαϊεντάδων τα έχει όλα:



 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Σε πλήρως αυτόματη "οικονομικής" κατηγορίας θα πήγαινα στη σειρά Cadorna της Gaggia.

Είναι όμως λίγο πιο ακριβή από το όριο που έθεσες.

Εδώ θα δεις τις διαφορές των μοντέλων και αφού είσαι Ιταλία, το μαγαζί των χαϊεντάδων τα έχει όλα:



Άκρώς κατατοπιστικό και σε ευχαριστώ.
Γενικά με την Ιταλική "ποιότητα" επειδή την έχω ζήσει απο 1ο χέρι τα τελευταία 5 χρόνια και έχει πλήρως απομυθοποιηθεί έχω πει οτι δεν θέλω να πάω πάλι σε Ιταλικό προιόν ή τουλάχιστον Ιταλική φίρμα.

Απο εκει και πέρα σε μερικώς αυτόματη στην κατηγορία τιμής 400-500 υπάρχουν ΜΗ Ιταλικές προτάσεις ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Πριν 2 χρόνια και κάτι ψιλά πέταξα 350 ευρώ που φυσικά μου περίσσευαν σε αυτόν τον κατιμά που οι Ιταλοί μέσω των reviews βάφτισαν φιλέτο...Εκτός απο τα μπινελίκια που ρίχνω κάθε 2 μήνες που ζητάει descaling, κάθε 3 μέρες που ζητάει καθάρισμα ο κάδος απόρριψης και κάθε 2 βδομαδες που θέλει καθάρισμα αυτη η παπάτζα που δοσομετράει τον καφέ, κατά τα άλλα κάνει καλούτσικο καφέ.

Πριν 1 βδομάδα η μηχανή αρχισε να "ζορίζεται" στην αντλία νερού απο όσο κατάλαβα απο τον θόρυβο που έκανε. Η ροή είναι τραγικά αργή και ο καφές πλέον είναι ενα ζουμί με πολύ έντονη γευση. Η ερώτηση είναι να την πάω για service ή να την πετάξω απο το παράθυρο ?

Η 2η ερώτηση (γιατί μάλλον έχω αποφασίσει το παράθυρο) με ένα budget γύρω στα 400 ευρώ και πλήρως αυτόματη μηχανή υπάρχουν πρότασεις για κάτι αξιόπιστο ?
Αξιόπιστη είναι σίγουρα η κλασικ, την έχω δεξερωγωπόσα χρόνια, μόνο ένα πλαστικό δαχτυλίδι άλλαξα πριν 2 χρόνια, με 10€..


Δεν έχει τίποτα τρομερό, αλλά αντέχει. Και βγάζει καλό καφέ, δεν έχω θέμα.

Βεβαίως έχω το παλιότερο μοντέλο, αυτό που έδιναν πριν 10-12 χρόνια ίσως, μα οπτικά δε βλέπω καμιά σημαντική διαφορά. Νομίζω πως το είχα πάρει πολύ πιο φτηνά πάντως, αν θυμάμαι γύρω στα 250€..

Μύλο άλλαξα, χάλασε, αυτή δε χάλασε..
Βεβαίως η χρήση είναι πολύ χαλαρή, 1 καφές τη μέρα, τα σβκ 2 καφεδες, πες ~10 καφέδες τη βδομάδα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Γενικά με την Ιταλική "ποιότητα" επειδή την έχω ζήσει απο 1ο χέρι τα τελευταία 5 χρόνια και έχει πλήρως απομυθοποιηθεί έχω πει οτι δεν θέλω να πάω πάλι σε Ιταλικό προιόν ή τουλάχιστον Ιταλική φίρμα.

Απο εκει και πέρα σε μερικώς αυτόματη στην κατηγορία τιμής 400-500 υπάρχουν ΜΗ Ιταλικές προτάσεις ?
Πήγαινε σε Ελβετική αν μπορείς.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top