Barista Corner

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.130
Reaction score
30.068

Αδερφέ την ίδια πήρα κι εγώ (προσφορά με ...16 συσκευασίες Dimello, και μόνο για αυτό άξιζε), για τη ρετρό ομορφιά της, αλλά μέτρια πράγματα από καφέ... η παλιότερή μου, καίτοι ακόμη πιο απλή, κάνει καλύτερο καφέ (και "καϊμάκι", καίτοι pressurized). Μπορεί να θέλει ακόμη πιο λεπτοκομμένο γιατί νομίζω ότι βγαίνει κάπως γρήγορα(αν και έχω ρυθμίσει τον μύλο μου, έναν Graef 802, στο πιο λεπτό). Δεν πειράζει, θα την πάρω στο γραφείο, για έναν απλό καφέ μια χαρά είναι.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
καταλαβα τι λες @Abessalom .. δεν ειμαι enthousiast , και δεν εχω απαιτησεις, λαβατζα κοκκινο πινω με ιντεσιτυ 5/10 που πινω 4-5-6 καφεδες μεχρι το απογευμα, αυριο θα παω να παρω mount hagen :

ισως φταιει ο καφες, ή ακομη και να χρειαζεται "πρεσα" αυτη η χαζομαρα που εχει μαζι ...δεν...
 




Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.029
Απο φουλ αυτοματες μηχανες espresso ποια θα επιλεγατε;
Ειμαι αναμεσα σε delonghi dedica plus και καποια απο τις primadonna αλλα φοβαμαι πως με τις primadonna πληρωνεις πολυ το εξωτερικο υλικο κατασκευης και οχι τη διαφορα στους μηχανισμους.
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Έχω τη dedica plus 3 χρόνια τώρα χωρίς κανένα θεμα. Φίλος μου έχει την DeLonghi ECAM 650.55 MS εδώ και περίπου χρόνο. Πολύ όμορφη σίγουρα αλλά όσες φορές του έχω φτιάξει εγώ καφέ στη δική μου και αντίστοιχα εκείνος στη δική του(με ίδια γραμμάρια καφε) δεν βρήκε κανείς μας διαφορα στη γεύση. (Δε ξερώ αν απλα δε το έχουμε στο καφέ ;p )
Ας μας πουν και οι πιο ειδικοι τη γνώμη τους
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Μια μηχανουλα απλή μόνο για εσπρέσο, μύλο να κόβει καφέ και μακριά από κάψουλες και αυτόματες όλα σε ένα.
Με λίγο ψάξιμο θα βγει σούπερ καφές
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
παρε μια espresso μονο μηχανη delonghi ec 685 dedica κανει καλα καφεδακια για τα χρηματα της ειναι σουπερ , αν σε περνει για ποιο μεγαλα γουστα πας σε gaggia clasic η lelit .. με ενα μυλο craef 702 και μετα κανεις αποσβεση θα φιαχνεις καφε καλυτερο απ εξω. μακριά απο κάψουλες και αυτόματες μηχανές .

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Συνήθως αυτοί που κοιτάνε τις αυτόματες μηχανές δεν έχουν διάθεση να ασχοληθούν με το χόμπι του καφέ. Θέλουν απλά ένα καλό ρόφημα στο σπίτι τους χωρίς περαιτέρω απαιτήσεις.

Όσο περνάνε τα χρόνια σκέφτομαι ότι, αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω, δεν θα ξαναέμπαινα στο σπιτικό παιχνίδι του καφέ, με μηχανές, μύλους, ρυθμίσεις, καθαρισμούς, μετατροπές, πειράματα κλπ.

Ούτως ή άλλως, βγαίνω σχεδόν καθημερινά και πίνω τον καλύτερο δυνατό καφέ στα μαγαζιά που συχνάζω.

Είναι και θέμα χαρακτήρα. Θέλω να με περιποιούνται χωρίς να παιδεύομαι καθόλου. :biggrin:
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Συνήθως αυτοί που κοιτάνε τις αυτόματες μηχανές δεν έχουν διάθεση να ασχοληθούν με το χόμπι του καφέ. Θέλουν απλά ένα καλό ρόφημα στο σπίτι τους χωρίς περαιτέρω απαιτήσεις.

Όσο περνάνε τα χρόνια σκέφτομαι ότι, αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω, δεν θα ξαναέμπαινα στο σπιτικό παιχνίδι του καφέ, με μηχανές, μύλους, ρυθμίσεις, καθαρισμούς, μετατροπές, πειράματα κλπ.

Ούτως ή άλλως, βγαίνω σχεδόν καθημερινά και πίνω τον καλύτερο δυνατό καφέ στα μαγαζιά που συχνάζω.

Είναι και θέμα χαρακτήρα. Θέλω να με περιποιούνται χωρίς να παιδεύομαι καθόλου. :biggrin:
δεκτη η αποψη σου αλλα στα μαγαζια γενικα ο καφες ειναι χωμα οταν εγω πληρωνο 28-35 ευρω το κιλο και εχει και ποιο ακριβα χαρμανια το μαγαζι δεν μπορει να μου προσφερει αυτο το καφε με την καμια και ασε που μετα πινεις καφε απ εξω και ειναι μάπα σε σχέση με αυτόν που φτιάχνεις εσύ είναι στο καθένα να θέλει να κάνει αυτή την διαδικασία γιατί δεν είναι κ εύκολη ..
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
δεκτη η αποψη σου αλλα στα μαγαζια γενικα ο καφες ειναι χωμα οταν εγω πληρωνο 28-35 ευρω το κιλο και εχει και ποιο ακριβα χαρμανια το μαγαζι δεν μπορει να μου προσφερει αυτο το καφε με την καμια και ασε που μετα πινεις καφε απ εξω και ειναι μάπα σε σχέση με αυτόν που φτιάχνεις εσύ είναι στο καθένα να θέλει να κάνει αυτή την διαδικασία γιατί δεν είναι κ εύκολη ..
Μιλάω για εξειδικευμένα καφέ με specialty καφέδες και πανάκριβες μηχανές και μύλους.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
δεκτη η αποψη σου αλλα στα μαγαζια γενικα ο καφες ειναι χωμα οταν εγω πληρωνο 28-35 ευρω το κιλο και εχει και ποιο ακριβα χαρμανια το μαγαζι δεν μπορει να μου προσφερει αυτο το καφε με την καμια και ασε που μετα πινεις καφε απ εξω και ειναι μάπα σε σχέση με αυτόν που φτιάχνεις εσύ είναι στο καθένα να θέλει να κάνει αυτή την διαδικασία γιατί δεν είναι κ εύκολη ..
Υπάρχουν μαγαζιά πια με καλό καφέ πια και σε πολλές περιοχές της Αθήνας η αλήθεια είναι.
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Σιγουρα με το να απολαμβάνεις το καφεδάκι σου καθιστός χωρίς κόπο σου προσφέρει μια αίσθηση απόλαυσης και χαλάρωσης
Με το να τον φτιάχνεις σπίτι σου σου προσφέρει τη χαρά της δημιουργίας
Απλα όλα θέλουν μετρο. Δε μπορείς η μάλλον δεν πρέπει-χρειάζεται ψάχνουμε το απόλυτο.εκει μπαίνουμε σε άλλα τρυπακια που εν τέλη αξίζουν;
Μάλλον κάποια στιγμή ίσως όπως λέει ο @xfader βαριέσαι. Αλλα πιστευω δε μετανιώνεις. Εμπειρίες είναι όλα στη ζωή;)
Οποτε ανάλογα το κέφι η βγαίνεις η το φτιαχνεις σπίτι σου;)

Μιλάω για εξειδικευμένα καφέ με specialty καφέδες και πανάκριβες μηχανές και μύλους.
Για πε καμία τέτοια καφετέρια μιας και το εχεις. Αν θες σε πμ δεν έχω θεμα
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.029
Κυριοι θελω την ευκολια.
Θελω να φτιαχνω καπουτσινο με το πατημα ενος κουμπιου. Εχω την dedica 685 και παντα η ροη μου βγαινει διαφορετικη. Θελω μια κι εξω μηχανημα για να ξεμπερδευω ομορφα κι ωραια και με φρεσκοαλεσμενο καφε μπαμ μπαμ. Kudu Habit με το κιλο και τα μυαλα στα καγκελα. Σκεφτομουν και την Primadonna Elite Experience για να μου φτιαχνει και κρυο αφρογαλο αλλα εκει ανεβαινει υπερβολικα το κοστος.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Για πε καμία τέτοια καφετέρια μιας και το εχεις. Αν θες σε πμ δεν έχω θεμα
Εξαρτάται πού μένεις ή κινείσαι.

Εγώ πάω συνήθως στο KUDU στο Νέο Ψυχικό και παίρνω και για το σπίτι.
Στο Cultivos (ΤΑF) του Golden Hall.

Όταν κατεβαίνω κέντρο οι επιλογές είναι πολλές αλλά πάντα περνάω από τον φίλο μου τον Λάμπρο που έχει το KAYA στο Σύνταγμα (ορθάδικο) και τον άλλο φίλο, τον Αντρέα, που έχει το Redd στο Κολωνάκι (και Γλυφάδα).

Αυτά είναι ενδεικτικά αφού γυρίζω αρκετά και ψωνίζω κόκκους από όλους τους roasters.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Οι κάψουλα μου φαίνεται ότι πάει παραπάνω από τον χύμα η κάνω λάθος;
Όχι. Γιατί δεν υπάρχουν απώλειες και τα υπόλοιπα έξοδα του χομπίστα. Αν μπορείς να ανεχτείς καφέ με κορυφή το 5 στα 10, είναι η καλύτερη λύση. Απευθύνεται στο 99% όσων βρίσκουν καλό τον εσπρέσο της μέσης καφετέριας.
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Απο φουλ αυτοματες μηχανες espresso ποια θα επιλεγατε;
Ειμαι αναμεσα σε delonghi dedica plus και καποια απο τις primadonna αλλα φοβαμαι πως με τις primadonna πληρωνεις πολυ το εξωτερικο υλικο κατασκευης και οχι τη διαφορα στους μηχανισμους.
Σε Philips έχεις κοιτάξει;
Έχει εξαγοράσει τις Gaggia & Saeco.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.029
Σε Philips έχεις κοιτάξει;
Έχει εξαγοράσει τις Gaggia & Saeco.
Δεν εχω κοιταξει παραπερα. Εδω δε βγαζω ακρη τι θελω απο μια εταιρεια, αν βαλω και αλλες στο παιχνιδι θα χασω τη μπαλλα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.556
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top