Barista Corner

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Μα δεν υπάρχει ενας amir για τους καφέδες μη πηγαίνουμε και δοκιμάζουμε τζάμπα και περνάει ο καιρός χωρίς να πίνουμε σωστό καφέ;
Κοιτα γνωστες υπαρχουν και ενας πολυ καλος ειναι αυτος https://www.youtube.com/channel/UCMb0O2CdPBNi-QqPk5T3gsQ
.Οτι και να σου πουν τα διαλυτα στερεα και οι μετρησεις αν δεν σου κάνει στον ουρανισκο απλα δεν....
Το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Κοιτα γνωστες υπαρχουν και ενας πολυ καλος ειναι αυτος https://www.youtube.com/channel/UCMb0O2CdPBNi-QqPk5T3gsQ
.Οτι και να σου πουν τα διαλυτα στερεα και οι μετρησεις αν δεν σου κάνει στον ουρανισκο απλα δεν....
Το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα.
Ο συνονόματε. Μόλις παρέλαβα distributor και θα δοκιμάσω λίγο πιο χοντρό κόψιμο.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Χαρίζω στο Ηράκλειο αυτή την καφετιέρα Illy Iperespreso με πρόβλημα (σταμάτησε η κανονική ροή νερού, στάζει πολύ αργά):
Francis Francis Y3

Κατά τα άλλα σε πολύ καλή κατάσταση.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Μήπως απλώς έχει πιάσει άλατα;
Νομίζω πως όχι, γιατί το έκανε ξαφνικά και επίσης έχω κάνει μερικές αφαλατώσεις. Μπορεί να είναι απλά κάποιο τσιμουχάκι, ή ακόμα και η αντλία, αλλά δεν με ενδιαφέρει να το ανακαλύψω :).
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Καλημέρα ωρέ ομορφοπαιδα...!

Ψάχνουμε λοιπόν για μηχανή εσπρέσο.
Στο σπίτι εχουμε μια Tassimo που μας είχε βολέψει πολύ. Έχει μάλιστα μια λειτουργία ανάγνωσης της κάψουλας με μπαρ κοντ που βολεύει πάρα πολύ..!
Το θέμα ειναι ότι είχαμε βολευτεί πολύ γιατί ένα μίνι μάρκετ εδώ δίπλα έφερνε τις κάψουλες και πεταγομασταν και παίρναμε, τώρα δεν τις φέρνει πια, μάλλον γιατί δεν έχει κατανάλωση... Πρέπει να πάω σε άλλαγη μηχανής για να βρίσκω εύκολα κάψουλες.... Η βόλτα μου στο νετ με μπέρδεψε πολύ, για πείτε καμία γνώμη... Οι απαιτήσεις είναι χαμηλές.... Μπάτζετ, ένα κατοστάρικο πάνω κάτω....
Θενκς!
Μην αρχίσουμε τις χαιεντιες όμως, ναι..;
:smile:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.518
Reaction score
30.743
Αντί να αλλάξεις μηχανή με την οποία φαίνεται να έχεις βολευτεί, δεν είναι λογικότερο να παραγγείλεις από σκρουτζ 2-3 συσκευασίες κάψουλες;
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Ναι.. Μπορώ να πηγαίνω σε μεγαλο σούπερ μάρκετ να παίρνω κάψουλες αλλά φοβάμαι ότι θα το ξεχνάω και θα ξεμενω......
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.223
Σιγά,η ημερομηνία λήξης είναι μήνες μετά. Στοκαρε μια ντάνα κάψουλες. Εγώ το συνήθισα από τότε που η νεσπρεσσο είχε μόνο πωλήσεις μέσω ίντερνετ.
Και η tassimo είχε με ροφήματα που δεν κυκλοφορούσαν στα σουπερμάρκετ...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Πολύ καλά λοιπόν.... Ας το δοκιμάσουμε έτσι και βλέπουμε... Θενκςςςςςς μπόυζ!
 



Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Έχω χαρίσει συνολικά 6 μηχανές. Με βασάνισαν από την αρχή μέχρι το τέλος.
Ο καφές, μου συνοδεύει μόνιμα το τσιγάρο και φτιἀχνω συνεχώς από τις 5 το πρωί έως 9 το βράδυ.
Οπὀτε δεν μιλάμε για απόλαυση, αλλά για πρἐζα.
Αφού χρόνια πειραματίστηκα με κάθε τρόπο εκχύλισης, και είδος καφέ, κατέληξα στις κάψουλες όπου η διαδικασία είναι μηδενική. Εκεί ὀμως γευστικά δεν μου άρεσε τίποτα.
Τελικἀ με βόλεψε η φτηνὀτερη (που εἰναι και η καλὐτερἠ τους) κι ἐχω πἀρει τρεἰς : Essenza Mini
Από κάψουλες, έχω ξεχωρίσει αυτές (ανώτερες από τις μαμἰσιες Nespresso) και τις ἐχουν παντοὐ:
L'OR Barista 13 (Σε πολὐ λἰγα super market αλλἀ αξἰζει τον κὀπο)
Και τις παρακἀτω, αν τις πάρεις από Skroutz ἐχει μεγἀλες συσκευασἰες φτηνὀτερα και δεν ξεμἐνεις:
ILLY Espresso Classico 100τεμ.
L'OR Lungo Profondo 200τεμ.
Βάζω 2 κάψουλες για 30ml
]
Γενικά έχω αρχίσει ένα downsizing (μιἀ αφαιρετικἠ ρε παιδἰ μου) ὠστε να μη ζορἰζομαι γιατἰ το μυαλὀ μου ἐχει ξεχειλἰσει και δεν χωρἀει ἀλλες χαϊεντιἐς.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
από τις 5 το πρωί έως 9 το βράδυ.
Κάπως έτσι κι εγώ όταν είμαι σπίτι... Η γεύση δεν με απασχόλει ιδιαίτερα, απλα να υπάρχει ένα φλιτζάνι μπροστά μου και με τον ελάχιστο χρόνο προετοιμασίας... Η τασσιμο τα έχει καταφέρει μια χαρά.... Άσε που δουλεύει απροβληματιστα 4-5 χρόνια...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κάπως έτσι κι εγώ όταν είμαι σπίτι... Η γεύση δεν με απασχόλει ιδιαίτερα, απλα να υπάρχει ένα φλιτζάνι μπροστά μου και με τον ελάχιστο χρόνο προετοιμασίας... Η τασσιμο τα έχει καταφέρει μια χαρά.... Άσε που δουλεύει απροβληματιστα 4-5 χρόνια...
Αν πάρεις μηχανή για για κάψουλες να πάρεις και το Aeroccino γιατί πίνω καπουτσίνο και θέλω αφρογαλο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.528
Η αυστραλιανή Breville (Sage στην Ευρώπη) συνεχίζει την επεκτατική της πολιτική. Το 2020 αγόρασε την αμερικανική κατασκευάστρια μύλων άλεσης Baratza και πριν λίγες μέρες την Ιταλική κατασκευάστρια συσκευών για εσπρέσο Lelit.

 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.541
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top