Cd κλασικής

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
εμενα μου αρεσουν οι γυναικες ιδεες παντως...να τα λεμε και αυτα... με σωματα και κουκλες και φωτογραφιες δε μπορω 🤯
 



Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
καλα τα λετε δε λεω, αλλα καλυτερα μεινετε στα της μουσικης οσον αφορα για τα συστηματα, ειναι αλλο "σπορ" αυτο , να μη τα συγχεουμε καλυτερα και διαβαζει κι κοσμος διαφορα...
Ξεκαθάρισα σε προηγούμενο ποστ μου ότι δεν είμαι ο ειδικός χαιφιντελίστας για να απαντήσω εμπεριστατωμένα επί της ουσίας. Τα όσα έγραψα αποτελούν το αποτέλεσμα της μακρόχρονης εμπειρίας μου στην κατά το δυνατόν πιο πιστή αναπαραγωγή του ηχογραφημένου υλικού. Σε αυτό με βοήθησαν οι πλέον ειδικοί και φίλοι μουσικοί με τους οποίους άκουγα δείγματα από όλα αυτά που ανέφερα και έκρινα τις δυνατότητες του εκάστοτε συστήματος που επρόκειτο να αποκτήσω. Εξ ου και είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις μέχρι τώρα επενδύσεις μου στον τομέα αυτό που με βοηθά τα μέγιστα στις καθημερινές ακροάσεις/θεματικά προγράμματα.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ξεκαθάρισα σε προηγούμενο ποστ μου ότι δεν είμαι ο ειδικός χαιφιντελίστας για να απαντήσω εμπεριστατωμένα επί της ουσίας. Τα όσα έγραψα αποτελούν το αποτέλεσμα της μακρόχρονης εμπειρίας μου στην κατά το δυνατόν πιο πιστή αναπαραγωγή του ηχογραφημένου υλικού. Σε αυτό με βοήθησαν οι πλέον ειδικοί και φίλοι μουσικοί με τους οποίους άκουγα δείγματα από όλα αυτά που ανέφερα και έκρινα τις δυνατότητες του εκάστοτε συστήματος που επρόκειτο να αποκτήσω. Εξ ου και είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις μέχρι τώρα επενδύσεις μου στον τομέα αυτό που με βοηθά τα μέγιστα στις καθημερινές ακροάσεις/θεματικά προγράμματα.
Πλακα πλακα, μιας και το αναφερατε, εχετε παρουσιασει το συστημα σας; Νομιζω οχι;

αντε, για περαστε-για περαστε μια βολτα απ τις παρουσιασεις συστηματων να δουμε!
 


Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Πλακα πλακα, μιας και το αναφερατε, εχετε παρουσιασει το συστημα σας; Νομιζω οχι;

αντε, για περαστε-για περαστε μια βολτα απ τις παρουσιασεις συστηματων να δουμε!
Αν με ενδιέφερε, θα το είχα κάνει. Για την αδρομερή ενημέρωσή σας, είναι ένα hi-end, όχι πολύ υψηλού κόστους, με βάση Αμερικάνικα, Καναδικά και Βρετανικά μηχανήματα.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Δεν υπάρχει ειδικό σύστημα για κλασσική μουσική ή για ροκ κλπ. Ένα σύστημα για να σου δώσει τα μέγιστα πρέπει να το βάλλεις να παίξει σε έναν σωστό ηχητικά χώρο και το ίδιο το σύστημα να είναι τεχνικά άρτιο σε ολόκληρο το ακουστικό φάσμα. Δεν είναι θέμα μάρκας, απλά κατά την άποψή μου αν είναι να φτιάξεις ένα σύστημα εξαρχής και δεν είσαι και πολύ του τεχνικού πιο ασφαλές είναι να ψωνίσεις ένα ολόκληρο σύστημα από ένα σοβαρό κατασκευαστή γιατί απλά αυτός έχει κάνει από πριν για σένα την δουλειά της συνέργειας των μηχανημάτων. Διαφορετικά πρέπει να ρίξεις πολύ δουλειά για να να το κάνεις να τραγουδήσει. Υπάρχουν και άλλα ασφαλή βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις π.χ. να αγοράσεις ενεργά ηχεία και φυσικά να τιθασεύσεις τα χαμηλά του χώρου σου με μερικά υπογούφερ. Και φυσικά να έχεις χωνέψει ότι η ηλεκτροακουστική και η ψυχοακουστική είναι επιστήμες και πρέπει να συμβουλευόμαστε τους ειδικούς και όχι τους εμπειροτέχνες (στην καλλίτερη....), έχουν παρέλθει οι εποχές που για την γέννα έτρεχαν στις μαμές και για να βγάλουν το δόντι πήγαιναν στον κουρέα. Από προσωπική εμπειρία ένα πολυκάναλλο σύστημα μπορεί να σου προσφέρει πολύ μεγαλίτερη μέθεξη και ψευδαίσθηση του πραγματικού γεγονότος (του είμαι εκεί δλδ) για πολλούς λόγους.
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Δεν υπάρχει ειδικό σύστημα για κλασσική μουσική ή για ροκ κλπ. Ένα σύστημα για να σου δώσει τα μέγιστα πρέπει να το βάλλεις να παίξει σε έναν σωστό ηχητικά χώρο και το ίδιο το σύστημα να είναι τεχνικά άρτιο σε ολόκληρο το ακουστικό φάσμα. Δεν είναι θέμα μάρκας, απλά κατά την άποψή μου αν είναι να φτιάξεις ένα σύστημα εξαρχής και δεν είσαι και πολύ του τεχνικού πιο ασφαλές είναι να ψωνίσεις ένα ολόκληρο σύστημα από ένα σοβαρό κατασκευαστή γιατί απλά αυτός έχει κάνει από πριν για σένα την δουλειά της συνέργειας των μηχανημάτων. Διαφορετικά πρέπει να ρίξεις πολύ δουλειά για να να το κάνεις να τραγουδήσει. Υπάρχουν και άλλα ασφαλή βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις π.χ. να αγοράσεις ενεργά ηχεία και φυσικά να τιθασεύσεις τα χαμηλά του χώρου σου με μερικά υπογούφερ. Και φυσικά να έχεις χωνέψει ότι η ηλεκτροακουστική και η ψυχοακουστική είναι επιστήμες και πρέπει να συμβουλευόμαστε τους ειδικούς και όχι τους εμπειροτέχνες (στην καλλίτερη....), έχουν παρέλθει οι εποχές που για την γέννα έτρεχαν στις μαμές και για να βγάλουν το δόντι πήγαιναν στον κουρέα. Από προσωπική εμπειρία ένα πολυκάναλλο σύστημα μπορεί να σου προσφέρει πολύ μεγαλίτερη μέθεξη και ψευδαίσθηση του πραγματικού γεγονότος (του είμαι εκεί δλδ) για πολλούς λόγους.
Σίγουρα ο χώρος πρέπει να είναι ο καλλίτερος δυνατός και κατάλληλα "ετοιμασμένος" (σωστά τοποθετημένα τα μέρη του συστήματος, το καθιστικό ακρόασης, η μόνωση κλπ.).
Ως προς το σύστημα να είναι από έναν κατασκευαστή, η δική μου εμπειρία δεν μου το έχει αποδείξει. Είχα πάντα μία ιδιαίτερη εμπιστοσύνη σε γνωστή κορυφαία Αμερικανική εταιρεία, γνωστή κυρίως για τα ενισχυτικά της μηχανήματα. Όταν επιχείρησα να δοκιμάσω και την πηγή, το CD/SACD player απεδείχθη εξαιρετικά επισφαλές και ευάλωτο, παρά την εξαιρετική του απόδοση, όταν έπαιζε χωρίς...erratic performance. Εννοείται ότι ούτε που επιχείρησα να δοκιμάσω τα ούτως ή άλλως ολίγα ηχεία που είχε η εν λόγω εταιρεία.
Το σύστημά μου επειδή ήδη καταλαμβάνει πολύ χώρο (αρκετά ογκώδη ενισχυτικά και ηχεία) και δουλεύει εξαιρετικά ως δικάναλο, δεν έχω επιχειρήσει να προχωρήσω σε πολυκάναλο και τα σχετικά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
μια ενσωματωση υπογουφερ ειναι απαραιτητη σε συστηματα ατομων που ακουνε μουσικη και ειναι αρκετα ευκολη και οχι ιδιαιτερα δαπανηρη (οι λογοι ειναι αιτιολογημενοι υπεραρκετες φορες στο παρον φορουμ) .. 🐒
 
Last edited:

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
μια ενσωματωση υπογουφερ ειναι απαραιτητη σε συστηματα ατομων που ακουνε μουσικη και ειναι αρκετα ευκολη και οχι ιδιαιτερα δαπανηρη (οι λογοι ειναι αιτιολογημενοι υπεραρκετες φορες στο παρον φορουμ) .. 🐒
Σε πολυκάναλο πιστεύω ότι είναι...must. Σε δικάναλο, εάν τα ηχεία είναι μεγάλα και με πολύ καλές χαμηλές, φρονώ ότι δεν είναι απαραίτητο. Στο δικό μου έχω τόσες χαμηλές όσες χρειάζονται για μια πολύ ρεαλιστική, βαθιά και ευρεία εικόνα του μουσικού ακροάματος.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Σε πολυκάναλο πιστεύω ότι είναι...must. Σε δικάναλο, εάν τα ηχεία είναι μεγάλα και με πολύ καλές χαμηλές, φρονώ ότι δεν είναι απαραίτητο. Στο δικό μου έχω τόσες χαμηλές όσες χρειάζονται για μια πολύ ρεαλιστική, βαθιά και ευρεία εικόνα του μουσικού ακροάματος.
ολοι ετσι λενε / λεγαμε, ακομα κι αυτοι με 5´´ μεγαφωνα που νομιζαν πως ειχαν μπασσο, ακομα κι εμεις με τα ηχεια τερατα που οντως εχουν περισσοτερο μπασο, αλλα ηταν μεχρι ν ακουσουμε/ακουσουν πως θα πρεπε να ταν με περισσοτερο και σωστοτερο μπασο.
Μετα δεν εχει γυρισμο και τρωγοντας ερχεται η ορεξη.
;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
δεν επιμενω :)
ειμαι σιγουρος οτι καποιοι(μετρημενοι στα δαχτυλα) καταφερνουν να υπερ καλυπτουν την αποκριση που τους λειπει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Στο δικό μου έχω τόσες χαμηλές όσες χρειάζονται για μια πολύ ρεαλιστική, βαθιά και ευρεία εικόνα του μουσικού ακροάματος.
Δεν έχεις. Κι εγώ νόμιζα ότι είχα. Μετά ακούσαμε το "Rite of Spring" με τον @okakosolikos κι όπως έγραψε κι ο ίδιος, σε κάποια φάση, βγήκα έξω από το χώρο να δω εάν οι σοβάδες ήταν ακόμα στη θέση τους.

Μην μπερδεύουμε τις χωρίς παραμορφώσεις υψηλές εντάσεις με το συνδιασμό υψηλών εντάσεων (χωρίς παραμορφώσεις) και της πληρότητας σε όλο το ακουστικό φάσμα. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
η πρωτη οκταβα ειναι η βαση που κτιζεται το υπολοιπο οικοδόμημα... αν μιλαμε για μουσικη και για ηχο :)
ακομα και γω το χω καταλαβει( με τη δευτερη το πιασα... οχι με τη πρωτη.. )
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν έχεις. Κι εγώ νόμιζα ότι είχα. Μετά ακούσαμε το "Rite of Spring" με τον @okakosolikos κι όπως έγραψε κι ο ίδιος, σε κάποια φάση, βγήκα έξω από το χώρο να δω εάν οι σοβάδες ήταν ακόμα στη θέση τους.
Και πρέπει να πέσουν οι σοβάδες για να έχεις ρεαλιστική ακρόαση κλασσικής; :p

Στο δικό μου έχω τόσες χαμηλές όσες χρειάζονται για μια πολύ ρεαλιστική, βαθιά και ευρεία εικόνα του μουσικού ακροάματος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Και πρέπει να πέσουν οι σοφάδες για να έχεις ρεαλιστική ακρόαση κλασσικής; :p
Το σχόλιο πήγαινε στο "έχω τόσες χαμηλές όσες χρειάζονται". Το υπόλοιπο ήταν υπερβολή χάριν έμφασης. :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
η χρηση υπογουφερ εξομαλύνει την αποκριση του συνολου και δινει ενεργεια εκει οπου χρειαζεται δεν μετατρεπει τον χωρο σε κλαμπ (τα κλαμπ εχουν και θυληκα άλλωστε).. και ουτε κινδυνευει το σπιτι να καταρρεύσει στις εντάσεις που ακούμε..
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Δεν έχεις. Κι εγώ νόμιζα ότι είχα. Μετά ακούσαμε το "Rite of Spring" με τον @okakosolikos κι όπως έγραψε κι ο ίδιος, σε κάποια φάση, βγήκα έξω από το χώρο να δω εάν οι σοβάδες ήταν ακόμα στη θέση τους.

Μην μπερδεύουμε τις χωρίς παραμορφώσεις υψηλές εντάσεις με το συνδιασμό υψηλών εντάσεων (χωρίς παραμορφώσεις) και της πληρότητας σε όλο το ακουστικό φάσμα. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Η ακρόαση έργων Κλασικής Μουσικής δεν κρίνεται αποκλειστικά και μόνον από μία ακρόαση ενός πυκνού σε ηχογράφηση έργου όπως η "Ιεροτελεστία της Άνοιξης". Πάνω από το 60% των έργων που τουλάχιστον ένας πλήρης συλλέκτης και γνώστης της Μουσικής ακούει έχει να κάνει με έργα για σόλο όργανα (κυρίως Πιάνο και τους προγόνους του), Μουσική Δωματίου (Σονάτες για δύο όργανα, Lieder, Τρίο, Κουαρτέτα Έγχόρδων ή με άλλα όργανα και έγχορδα, Κουιντέτα κλπ.), έργα για μικρά σύνολα ή Ορχήστρες Δωμάτίου και προς το τέλος κάποιο έργο Συμφωνικής και Χορωδιακής ή/και Οπερατικής Μουσικής.
Πόσες χαμήλες έχει ή χρειάζεται ένα Πιάνο, ένα Τσέλο, μία Κιθάρα ή έστω ένα Κοντραμπάσο? Πόσες χαμηλές χρειάζεται ένα Κουαρτέτο Έγχόρδων για να ακουστεί ρεαλιστικά (στις συναυλίες εάν κάθεσαι λίγο πίσω, μόλις που διακρίνεις τις χαμηλές του τσέλου ή έχεις μία "δυνατή" σε ήχο εικόνα)?
Αλλά και σε έργα με μεγάλες Ορχήστρες, Χορωδίες κλπ. το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ή καθαρότητα, η πλήρης εικόνα και η όσο γίνεται μία πιο ουδέτερη ως προς τον τόνο ηχητική αναπαράσταση.
Και, εν τέλει, εάν έχεις ένα ηχείο της τάξης και της κλάσης (και του όγκου) του Wilson Audio ή της Focal (εννόω τα μεγάλα μοντέλα τους) και αντίστοιχα ενισχυτικά και πηγή που μπορούν να τα υποστηρίξουν, πόσο πραγματικά σου χρειάζεται ένα υπογούφερ?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top