Denon Audyssey + Subwoofer ρυθμισεις



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αφήστε την παραπληροφόρηση. Όλα μια χαρά τα κάνει. Το ότι με ένα minidsp μπορείς να το βελτιώσεις περαιτέρω δεν σημαίνει ότι δεν κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά. Το μόνο σε λογικά κοστολόγια που το κάνει.

Αφήστε εκεί χαμηλά το nad, μπορώ να αναφέρω αμέτρητα προβλήματα που παρουσιάζει και σαν μηχάνημα και το dirac. Και όχι από αναφορές στο internet αλλά από γνωστούς που τον έχουν.

Καλά είναι το παραμύθι εδω μέσα.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
ποιός το έχει ; πότε πρόλαβε και το πήρε;
Τώρα δεν βγήκε το νέο μοντέλο με dirac?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ποιός το έχει ; πότε πρόλαβε και το πήρε;
Τώρα δεν βγήκε το νέο μοντέλο με dirac?
το παλιο βρε, με την μια εξοδο sub .....το multi sub ακομα το φτιαχνουν, αλλα πουλανε μηχανηματα.:lolsign:

Το ότι με ένα minidsp μπορείς να το βελτιώσεις περαιτέρω δεν σημαίνει ότι δεν κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά.
μαλλον τα χαλαει θα ελεγα εγω.....;)
βεβαια η minidsp λεει οτι μπορειται να το παρετε αν εχετε πανω απο 2 sub για τους AV με audyssey Sub EQ HT
2.Allows more control for time-aligning more than two subs on AVR's with Audyssey MultEQ XT32.


νομιζω οτι ως 4 sub μπορει καποιος να τα φερει με τις δυο εξοδους που εχει το audyssey.
αντε να κανουμε και μια τυφλη ακουστικη με τα γνωστα Room Correction ναχουμε να λεμε :lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Εχω κανει την ισοσταθμιση με το ρυθμιστικο στο Sub να ειναι στο τερμα για το Crossover και μου βγαζει τα ηχεια Full Range και τα Surround αλλα το κεντρικο μου το εχει στα 40Hz. Να τα αφησω ετσι η να πειραξω χειροκινητα το Crossover να το βαλω στα 80 ωστε απο εκει και κατω να πηγαινει στο Sub οι χαμηλες?
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Στους 80 πάντα με πιθανή μία μικρή απόκλιση προς τα πάνω ή προς τα κάτω αναλόγως τι ηχεία έχεις (μικρά ή μεγάλα) και αν σου αρέσει εκεί αυτό που ακούς, πάντως ο κανόνας είναι να κόβονται στους 80.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Στους 80 πάντα με πιθανή μία μικρή απόκλιση προς τα πάνω ή προς τα κάτω αναλόγως τι ηχεία έχεις (μικρά ή μεγάλα) και αν σου αρέσει εκεί αυτό που ακούς, πάντως ο κανόνας είναι να κόβονται στους 80.
Για να καταλάβω μου λες να αφήσω το ρυθμιστικό στο subwoofer στο τέρμα το crossover και να το ρυθμίσω από τον ενισχυτή?? Τα ηχεία μου είναι:
Μπροστινά : B&W Dm 305
Surround : B&W Dm 303
Κεντρικό : B&W CC3
Sub: Klipsch R100sw
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Για να καταλάβω μου λες να αφήσω το ρυθμιστικό στο subwoofer στο τέρμα το crossover και να το ρυθμίσω από τον ενισχυτή?? Τα ηχεία μου είναι:
Μπροστινά : B&W Dm 305
Surround : B&W Dm 303
Κεντρικό : B&W CC3
Sub: Klipsch R100sw
Το ρυθμιστικό του cross πάνω στο sub στο μεγαλύτερο νούμερο.

Μέσα στο denon έχει να ρυθμίσεις το cross ανα ζεύγος στα ηχεία που έχεις.
Πχ
front 80
Center 80
Surround 80-100
.......
Από 80 και πάνω ο γενικός κανόνας.

Για να μη μπερδευτείς δεν θα δεις κάπου μέσα για το sub.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Το ρυθμιστικό του cross πάνω στο sub στο μεγαλύτερο νούμερο.

Μέσα στο denon έχει να ρυθμίσεις το cross ανα ζεύγος στα ηχεία που έχεις.
Πχ
front 80
Center 80
Surround 80-100
.......
Από 80 και πάνω ο γενικός κανόνας.

Για να μη μπερδευτείς δεν θα δεις κάπου μέσα για το sub.
Μεσα στο Audysset Parameter Check το Crossover για ολα τα ηχεια ειναι 40Hz
Εγω μπηκα μεσα στο Manual Setup και τα εκανα ολα 80hz σωστα επραξα?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Μεσα στο Audysset Parameter Check το Crossover για ολα τα ηχεια ειναι 40Hz
Εγω μπηκα μεσα στο Manual Setup και τα εκανα ολα 80hz σωστα επραξα?
Σωστά τα έκανες.
Δοκίμασε τα Surround και πιο ψηλά, 90-120
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Σωστά τα έκανες.
Δοκίμασε τα Surround και πιο ψηλά, 90-120
Ηθελα να σε ρωτησω και κατι αλλο. Απο την στιγμη που εχω κανει ισοσταθμιση εχει βαλει τα δικα του Crossover ο ενισχυτης. Σωστα; Εγω οταν παω και αλλαζω στο Manual γιατι στο Auto setup ειναι το Audyssey, τα crossover τι απο τις 2 ρυθμισεις θα ισχυσει? τα manual η το Auto?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ηθελα να σε ρωτησω και κατι αλλο. Απο την στιγμη που εχω κανει ισοσταθμιση εχει βαλει τα δικα του Crossover ο ενισχυτης. Σωστα; Εγω οταν παω και αλλαζω στο Manual γιατι στο Auto setup ειναι το Audyssey, τα crossover τι απο τις 2 ρυθμισεις θα ισχυσει? τα manual η το Auto?
η βασική αλλαγή μέσα στο setup για τα ηχεία δεν απενεργοποιεί το audyssey.
 



Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Ηθελα να σε ρωτησω και κατι αλλο. Απο την στιγμη που εχω κανει ισοσταθμιση εχει βαλει τα δικα του Crossover ο ενισχυτης. Σωστα; Εγω οταν παω και αλλαζω στο Manual γιατι στο Auto setup ειναι το Audyssey, τα crossover τι απο τις 2 ρυθμισεις θα ισχυσει? τα manual η το Auto?
Το Audyssey δεν δημιουργεί φίλτρα ισοστάθμισης κάτω από τη συχνότητα crossover για τα ηχεία δορυφόρους, για λόγους προστασίας τους από ενδεχόμενη ανάγκη υπερβολικής ενίσχυσης του σήματος. Για το λόγο αυτό, δεν θα πρέπει ο χρήστης να μειώνει χειροκίνητα τη συχνότητα crossover μετά από την ολοκλήρωση των μετρήσεων / υπολογισμών και την αποθήκευση των δεδομένων στο σύστημα, αφού έτσι θα αφήνει μέρος της φασματικής απόκρισης των δορυφόρων χωρίς καθόλου ισοστάθμιση. Ωστόσο, μπορεί να αυξάνει τη συχνότητα crossover εφόσον θεωρεί ότι δεν υπάρχει σημαντική επίπτωση.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το Audyssey δεν δημιουργεί φίλτρα ισοστάθμισης κάτω από τη συχνότητα crossover για τα ηχεία δορυφόρους, για λόγους προστασίας τους από ενδεχόμενη ανάγκη υπερβολικής ενίσχυσης του σήματος. Για το λόγο αυτό, δεν θα πρέπει ο χρήστης να μειώνει χειροκίνητα τη συχνότητα crossover μετά από την ολοκλήρωση των μετρήσεων / υπολογισμών και την αποθήκευση των δεδομένων στο σύστημα, αφού έτσι θα αφήνει μέρος της φασματικής απόκρισης των δορυφόρων χωρίς καθόλου ισοστάθμιση. Ωστόσο, μπορεί να αυξάνει τη συχνότητα crossover εφόσον θεωρεί ότι δεν υπάρχει σημαντική επίπτωση.
Δεν ισχύει αυτό. Φυσικά και φτιάχνει φίλτρα. Βέβαια στο θέμα cross να πούμε ότι το audyssey ψάχνει να βρεί την χαμηλότερη συχνότητα που μπορεί να παίξει κάθε ηχείο και εκεί ορίζει το cross. οπότε πολλές φορές μπορεί να δούμε τα ηχεία να είναι κροσαρισμένα στα 40hz.

το ότι εμείς θα το βάλουμε στα 80-90 δεν σημαίνει ότι δεν εφαρμόζεται eq κάτω από εκεί.

Παράδειγμα, κροσαριμένο ηχείο στα 90hz. Δηλωμένο small με κλειστά sub. Έδωσα στα γρήγορα μεγαλύτερη κλίση στη house curve και αμέσως μειώθηκαν τα ψηλά και ενισχύθηκε ότι μπορούσε χαμηλά.

center.jpg
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Καλά κάθομαι στ¨αυγά μου και προσθέτω ένα ζευγάρι κανάλια ύψους εκατέρωθεν της οθόνης.
Και έχω XLR όπως τα έχω όλα μέχρι τώρα.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ωραία και περιμένουμε τις εντυπώσεις σου για τα κανάλια ύψους και πως ακούγεται η σκηνή μπροστά.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top