DIY ενεργό σύστημα

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Μπράβο Χάρη, για αυτή την διαφορετική και "ανεξάρτητη" άποψη ενός ηχοσυστήματος και πάντα να χαίρεσαι τις "κατασκευές" σου. Επίσης να σε ευχαριστήσω και από εδώ, για την μεγάλη βοήθεια και γνώση που έχω "κερδίσει" μέσα από την φιλία μας!:hi:
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Σε ευχαριστώ και εγώ Βασίλη για τα καλά σου λόγια, αλλά κυρίως για τις πάντα εύστοχες υποδήξεις σου, οι οποίες με έχουν βοηθήσει στην εξέλιξη του συστήματος.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Για να μην αδικήσω βέβαια και κανέναν, να πω πως αισθάνομαι και λίγο τυχερός γιατί όσοι φίλοι πέρασαν από εδώ, όλοι με τον τρόπο τους και την καλοπροαίρετη κριτική τους συνέβαλαν στην βελτίωση του συστήματος.
 
Last edited by a moderator:


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση (από παλιότερα θρεντς), οτι χρησιμοποιείς γεφυρωμένα LM. Λάθος εντύπωση, ή εγκατέλειψες αυτή τη λύση;
Αν ναι γιατί; Πως ακουγόταν;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Συγχαρητήρια για το κουραγιο πρωτα απ' όλα. Μπορεις να πεις λεπτομεριες για το "στησιμο" του DSP?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση (από παλιότερα θρεντς), οτι χρησιμοποιείς γεφυρωμένα LM. Λάθος εντύπωση, ή εγκατέλειψες αυτή τη λύση;
Αν ναι γιατί; Πως ακουγόταν;
Που το θυμήθηκες αυτό!!!!

Ναι, όταν είχα 8 κανάλια στον ενισχυτή υπήρχε η δυνατότητα γεφύρωσης στα 4 κανάλια (ανά δύο).
Αυτό είχα κάνει με σκοπό να μπορώ να οδηγήσω "δύσκολα" ηχεία με παθητικά cross, ενώ στα ενεργά cross δεν μου χρειάστηκε ποτέ. Για αυτό και δεν το χρησιμοποιώ πλέον.

Είχε ομολογουμένως Πάρα Πολύ δύναμη και ταχύτητα και θυμάμαι κάτι Tannoy που είχα τότε <85db απλά τα ξέσκιζε.

Στα αρνητικά ήταν ο υψηλότερος θόρυβος, ο περιορισμός σε 8ohm φορτία και να έντονο thumb (γκαπ) κατά την εκκίνηση.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Συγχαρητήρια για το κουραγιο πρωτα απ' όλα. Μπορεις να πεις λεπτομεριες για το "στησιμο" του DSP?
Κουράγιο:):):):):)


Ναι ευχαρίστως, τι ακριβώς θέλεις να μάθεις για το DSP.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Εκτος από ντακ και κρος τι αλλο, και πως, κανουν το minidsp και minidigi?
προφανως κανουν και ισοσταθμιση. Είναι σε ολο το φασμα? μπορεις να επέμβεις σε συγκεγκριμενες συχνότητες?
Είναι ευκολο? ή θελει πολύ παιδεμα?
Μπορει να δουλεψει σε ηχειο με παθητικο κρος?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εκτος από ντακ και κρος τι αλλο, και πως, κανουν το minidsp και minidigi? ------ Παθητικός προενισχυτής αν χρησιμοποιήσεις το ψηφιακό volume & Biquad programming, που σημαίνει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και Άλλα Κόλπα όπως Cascaded filters & Linkwitz transform.

Tο miniDSP διαθέτει μια αναλογική είσοδο, ενώ το miniDigi προσθέτει 4 ψηφιακές εισόδους (2x spdif & 2 toslink).

προφανως κανουν και ισοσταθμιση. ----- Ναι

Είναι σε ολο το φασμα? μπορεις να επέμβεις σε συγκεγκριμενες συχνότητες? ---- Ναι όπου θέλεις και όσο θέλεις.

Είναι ευκολο? ή θελει πολύ παιδεμα? ----- Είναι το ποιο εύκολο από τα DSP που κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή για αυτό και η μεγάλη επιτυχία που έχει αυτή η εταιρεία.

Μπορει να δουλεψει σε ηχειο με παθητικο κρος? ----- Ναι σαν παραμετρικό equalizer. έχεις 18 peq ανά κανάλι (left, right).

upload_2014-11-21_11-54-58.png
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
DIY πολύμπριζο με AC meter, noise filter, surge suppressor & dc blockers.

Βασίζεται σε σχέδιο του John Risch, στο οποίο πρόσθεσα και ενα Dc filter για τον μεγάλο τοροειδή του τελικού.

Δωρητής σώματος (κουτιού), ένα παλιό ups.

IMG_0844.JPG

IMG_0831.JPG
 
Last edited:


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
τα Helmholtz οταν τα ειχες δουλευαν σε εκεινη τη θεση η τα εβαλες για τις αναγκες της φωτο?
γενικα αν θες πες πως εβαλες στις συγκεκριμενες θεσεις basstraps και διαχυτες ...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Από τις θέσεις που δοκίμασα αυτή της φωτογραφίας ήταν η καλύτερη.

Δυστυχώς δεν χώραγαν στις γωνίες που πιστεύω θα ήταν ακόμα καλύτερα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Να συμπληρώσω για το AC filter, πως τελικά ο ρόλος του είναι πολύ πιο σημαντικός από ότι αρχικά είχα φανταστεί.

Όχι μόνο μου έλυσε τα προβλήματα που είχα με θορύβους που ακούγονταν στα ηχεία από τους διακόπτες και το ψυγείο, αλλά μου έδωσε και ένα ποιο ήσυχο και "σκοτεινό" background.


Και εδώ ένα review για το συγκεκριμένο φίλτρο (λίγο υπερβολικό κατά την γνώμη μου).

Και εδώ το σχέδιο.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το rack.
Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες από την κατασκευή του rack, αλλά θα προσπαθήσω να το περιγράψω.

Το rack φτιάχτηκε χρησιμοποιώντας τα τραπεζάκια της IKEA που λέγονται Lack (4 τον αριθμό).

Τα πόδια τους κόπηκαν στο επιθυμητό ύψος. Τα πόδια εσωτερικά είναι κούφια με εσωτερική περίμετρο 45x45mm (ο λόγος που το επέλεξα).

Αγόρασα καδρόνι (45x45mm) και άμμο, γέμισα τα πόδια με άμμο και τα τάπωσα με το καδρόνι.

το αποτέλεσμα ήταν αυτό.

rack.jpg



Τα τραπεζάκια ενώθηκαν μεταξύ τους με bluetack, σαν ένα ακόμα στρώμα απορρόφησης.

Οι μετρήσεις έδειξαν, λίγους κραδασμούς μόνο στο πρώτο ράφι του rack. Στα υπόλοιπα ράφια η ένδειξη ήταν μηδενική.

Οι μετρήσεις έγιναν με το vibration meter του κινητού μου.
Το ηχείο βρισκόταν σε απόσταση 40cm περίπου από το rack και έπαιζε μουσική σε ένταση 75 db περίπου.
Το πάτωμα είναι ξύλινο.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει ένα φθηνό και εύκολο στην κατασκευή rack.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Χαρη ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις πολύτιμες εμπειρίες σου μαζί μας !

Αν γνώριζα λίγο παραπάνω από ηχητικές μετρήσεις ψηφιακά dsp κτλπ θα σε είχα ταράξει στις ερωτήσεις .

Μετά την επίσκεψη σπίτι σου εχω λίγο αναθεωρήσει την προσέγγιση του audio.

Respect man!
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Πολύ κατατοπιστικος , θα πεσει μελετη και βλέπουμε. Ευχαριστω Χαρη.

Η διαφορα του από το open DRC? http://www.minidsp.com/products/dirac-series/ddrc-22d

Κατι ακομα.......εχεις καθολου βομβο/φυσημα από το minidsp? γιατι ο back ετσι μου ειπε, και με απέτρεψε.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το Dirac, χρησιμοποιεί FIR φίλτρα αντί των IIR που έχει το miniDsp.

Αν και δεν έχω ακούσει το συγκεκριμένο, έχω διαβάσει πολύ θετικά σχόλια. Είναι ουσιαστικά ένα αυτοματοποιημένο EQ που λαμβάνει υπόψην και την φάση.

Αν θες σκέτο EQ νομίζω είναι ιδανικό.

Αν όμως το προορίζεις για τα Avantgarde τότε εγώ θα έβαζα σαν προτεραιότητα την χρονική ευθυγράμμιση των μονάδων (time alignment) κάτι που δεν μπορεί να κάνεις με σκέτο EQ, χρειάζεσαι και ηλεκτρονικό cross.

Έχει αναφερθεί από πολλούς χρήστες ότι τo minidsp ballanced έχει θόρυβο, ενώ το απλό που έχω εγώ, είναι dead silent.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Eχω την εντυπωση ότι τα FIR είναι γενικα καλυτερα από τα IIR, ή κανω λαθος?

Ναι για τα avantgarde ειναι.....αλλα αυτο που θελω να κανω, είναι EQ, μονο στα χαμηλα (το πολύ μεχρι τα 200ΗΖ)
Ενεργο για τα δικα μου δε νομιζω να εχει νοημα.......μια που το μονο παθητικο κρος είναι στο τουητερ.
Τα γουφερ είναι ενεργα, το μεσαιο βλεπει μονο τον ενισχυτή (δεν υπαρχει κρος καθολου)
και στο τουητερ υπαρχει ένα δεύτερης ταξης.
Το τime alignment υποτίθεται ότι εχει ερθει "μηχανικα" , αφου το τουητερ είναι πο μπροστα από το γουφερ και το μεσαιο
πιο μπροστα από το τουητερ.



Χμ..............νομιζω ότι ο Γιωργος εχει το μπαλανς, θα τον ρωτησω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top