DIY..HOME CINEMA!



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αχαχα! Σωστά!

Δώστε μου εμένα το χώρο του Μι (π.χ. την ομοιογένεια 40 με 200Hz , την ETC του και όλα τα υπόλοιπα) και σας χαρίζω τα 5Hz!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Εγω παλι θα εφτιαχνα DIY σπιτακι - δωματιο οπως το εκανε ο Μι. Δειτε λιγο τις μετρησεις που ειχε παρει ο Αλεξανδρος καποια χρονια πριν. Αξιοζήλευτες!
α ρε εποχές που τα μπάσα τελειωναν στα 50hz :lolsign:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αχαχα! Σωστά! Δώστε μου εμένα το χώρο του Μι (π.χ. την ομοιογένεια 40 με 200Hz , την ETC του και όλα τα υπόλοιπα) και σας χαρίζω τα 5Hz!
Να ξεκινας και εσυ τα σουιπ απο τα 40 τοτε...θα δεις δε θα θες τιποτε να κανεις στους τοιχους σου... :laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Εντάξει τα 5 χερτζ, αλλά με τόσες μεγάλες επιφάνειες που προσφέρουν συνηχηση, αν καταφέρεις και στρώσει από 40 και πάνω, δεν θα σε ενοχλεί τίποτα πιο κάτω. ;)
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
και εγω στις μετρησεις απο 5 hz και μεχρι να κλιπαρει το umik flat ειμαι .
το θεμα ειναι τι γινεται στον χωρο στα 120 , 130 db χαμηλου?
μεχρι καποια ενταση συμπιεζεται ο χωρος και ολα καλα , αλλα οταν περναω καποια συγκεκριμμενη ενταση τοτε ειναι σαν να παιζω εξω και χανεται το πολυ χαμηλο.
ειχα ενα project με earthworks μικροφωνο και καλη καρτα ηχου αλλα πολλα λεφτα απλα για να μετρησω ...
πιστευω η μονη καλη λυση ειναι τσιμεντο .
αυτο που σκεφτομαι και ειναι σχετικα οικονομικο ειναι να κανω εξωτερικα ενα τσιμεντενιο π γυρω απο το σπιτακι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Δε θα σε σώσει, απλώς θα αυξήσει το gain.

Αρχίζει εκεί πάνω στις στάθμες να έχει ελαστικότητα ο χώρος... Παύει να κρατάει πίεση. Είναι η δομική ακεραιότητα του χώρου τέτοια.

Ωστόσο, όσον αφορά τις στάθμες και τα τοιχωματικα όρια που δεν έχεις, το χτίσιμο απ'εξω στον εμπρός τοίχο, είναι εξαιρετική ιδέα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δηλαδη απο ενα οριο db και πανω αλλαζει η καμπυλη αποκρισης του χαμηλου; Εχει καπως μετρηθεί αυτο εστω και με umik;
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Δηλαδη απο ενα οριο db και πανω αλλαζει η καμπυλη αποκρισης του χαμηλου; Εχει καπως μετρηθεί αυτο εστω και με umik;
ναι αλλαζει , αλλα δεν βγαινει στο umik γιατι κλιπαρει πολυ πριν να συμβει.
ακουγεται ομως σχετικα ευκολα αυξανωντας σταδιακα την ενταση η ακουγωντας μουσικη με συνεχομενο μπασο οπου κατεβαινει σε αποκριση.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
αυτο που σκεφτομαι και ειναι σχετικα οικονομικο ειναι να κανω εξωτερικα ενα τσιμεντενιο π γυρω απο το σπιτακι.
ναι...Π
άσε ένα άνοιγμα να φύγεις μαζί με τον πίσω ξύλινο τοίχο μόλις πιάσει συμπίεση ο χώρος :lolsign:


Υ.Γ. και γιατί δεν σκάβεις 3 μέτρα...να χώσεις όλο το σπιτάκι μέσα?:laugh:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Άμα φύγει η σκεπή καμιά μέρα, να μη λες ότι δε στο είπα.

Να φοράς κράνος καλού κακού.


:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:


Έλα μωρέ, είναι ελαστικά τα ξύλινα τοιχώματα, και σε κάποιο σημείο πίεσης και μετά, δεν κρατάνε δομική ακαμψία στο χώρο..

Για τόσο μεγάλη πίεση, θέλει τσιμέντο όλ οβερ.

Ελπίζω με το έξτρα γκειν από εντοιχισμό των εμπρός, να στρώσεις επιδερμίδα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δεν ξέρω, δεν έχω διαβάσει για μεταβολή ακουστικής συμπεριφοράς υλικών ανάλογα με τη στάθμη. Δεν ξέρω τί παίζει.

Προσωπικά όμως δε θα έβαζα τσιμέντα και άλλα τέτοια σκληρά υλικά για να κερδίσω gain. Ούτε ο "ήχος¨τους μου αρέσει, ούτε τα προβλήματα που θα δημιουργήσουν και σε υψηλότερες συχνότητες.

Τόσο χαμηλές συνχότητες, ναι, χωρίς βοήθεια από τοιχώματα δύσκολο να αναπαραχθούν σε τόσο υψηλές στάθμες. Τί να σου κάνουν τα πολλά γούφερς; Τα 20Hz χρειάζονται πηγή τύπου μετακίνηση σεισμικών πλακών για να τα ακούσεις, έ, να τα νιώσεις σε ανοιχτό χώρο. Physics. Ούτε στη συναυλία των U2 δεν έπαιζαν τόσο χαμηλές συχνότητες σε τέτοιες στάθμες, σε ανοικτό χώρο. Δε γίνεται.

Βοήθεια από τσιμέντο εγώ δε θέλω. Εδώ δε θέλω βοήθεια από bass reflex ;-) Αλλά μπορεί να είμαι εγώ ο περίεργος.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Βρε καλά τα λες εσύ, αλλά όπως επίσης σωστά λες, δεν βγαίνουν τα κουκιά, όταν έχει εκπομπή 360 μοίρες.

Τσιμέντο λέω εδώ και καιρό να βάλει μόνο στον εμπρός τοίχο, με τέτοιο τρόπο ώστε να εντοιχιστουν τα σαμπ, ώστε να βγαίνει όλη η ενέργεια προς τα εμπρός, να συγκεντρωθεί το ωστικό κύμα προς μια κατεύθυνση.

Ειδάλλως μοιράζεται στην αυλή πέριξ του χώρου ακρόασης, ο οποίος λόγω κατασκευής, δεν έχει πουθενά τοιχωματικα όρια σε τέτοιες συχνότητες, είναι σα να παίζει σε γήπεδο.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ο άνθρωπος είναι Home cinema freak τα στάσιμα των 20hz είναι απλά τα αγαπημένα του, οι σταθμες στα 10 hz είναι έρωτας αγιατρευτος... :laugh:
Οπότε σκάψιμο όπως είπε ο Νταχαρης και το κάνεις και καταφύγιο ποτέ δεν ξέρεις....

Αλλιώς ωραία είναι και η νευρωμενη λαμαρίνα όπως των κοντεινερς... :D και για οροφή.Η κι ανευρωτη καλή είναι αλλά ανεβαίνεις σε κιλά για την ίδια ακαμψία...
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top