Dolby Atmos: Εν αρχή ην.. ενα ζευγος dali 7

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
εχει γινει παρεξηγηση για την τοποθετηση atmos στις 45 μοιρες.....καποια στιγμη θα το καταλαβεται:p:D
Εδώ μιλάμε για την τοποθέτηση στην κοντινότερη απόσταση βάσει προδιαγραφών (35 μοίρες το ελάχιστο), ενώ έχει μόλις 80-90 εκατοστά πίσω του.

Ακόμα και με 30 μοίρες και αν το ύψος είναι μόνο 2,5 μέτρα, χρειάζονται 92 εκατοστά πίσω.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
χρειάζονται περίπου 1,60 μέτρα από την θέση ακρόασης για την τοποθέτηση των εμπρός Atmos και άλλο τόσο για τα πίσω. Πράγμα που δεν γίνεται στην περίπτωσή σου.
Σ' αυτό απάντησα....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Σ' αυτό απάντησα....
Αυτή η απόσταση υπολογίστηκε με το αρχικό ύψος που έγραψε ο φίλος ότι ήταν 3,20 μέτρα, ήτοι 2,30 μέτρα από το κεφάλι μέχρι την οροφή.

Ορθογώνιο τρίγωνο.png


Μετά έγραψα:

Στην περίπτωση που το ύψος είναι 2,50, χρειάζονται 1,10 μέτρα μπροστά και άλλα τόσα πίσω. Στα 2,70 χρειάζονται 1,25 μέτρα.
με το παρακάτω εργαλείο:
https://www.calculat.org/gr/εμβαδόν-περίμετρος/ορθογώνιο-τρίγωνο.html

Βάζεις πλευρά a: το ύψος του δωματίου μείον 90 εκατοστα (το ύψος του κεφαλιού)
Γωνία α: 55 μοίρες
και υπολογίζει πόσο θα είναι η πλευρά b, η απόσταση δηλαδή 1-7 και 1-8 που έβαλα στο παρακάτω γράφημα

Και πάλι δεν....

...θα σου πει το μέλος Κεφάλας ότι καλύτερα να στήσεις κατά Auro 3D, και θα 'χει και δίκιο. :D
 
Last edited:


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Πάμε με την σειρά:
1. Μετράμε ακριβείς διαστάσεις
α. Ύψος δωματίου
β. απόσταση κεφαλιού-οθόνης
γ. απόσταση κεφαλιού-πίσω τοίχου

Μετά

Αν το ύψος είναι 2,5 μέτρα χρειάζονται 1,1 μέτρα πίσω από το κεφάλι για να μπουν τα πίσω Atmos. Υπάρχουν;



Αυτά τα 2 εκατοστά μας μάραναν...:p


Κυρίως η απόσταση πίσω από τον καναπέ.
Θα είσαι λίγο (?) εκτός προδιαγραφών. Μικρό το κακό. Φρόντισε μόνο να είναι ίσες οι αποστάσεις 1-7 και 1-8 στο διάγραμμα που σου έχω βάλει.

Καλύτερα όμως να μετρήσεις ακριβώς και τα λέμε.
Nαι, πρεπει να μετρησω ακριβως! Θα το κανω και θα επανελιω.
 




Μηνύματα
778
Reaction score
375
Εγω δεν εχω ατμος. Ο λογος βεβαια ειναι οτι για να παρω τον pre pro που ηθελα ξεφευγε η τιμη οποτε εκατσα στα αβγα μου. Ειναι ολα σχετικα. Αν ειχες jtr σε 5.1 μαλλον θα ηταν καλυτερα απο 7.1.4 της dali. (Το μαλλον το εβαλα για να ειμαι ευγενικος)
Τι εννοεις με αυτο το σχολιο? Τωρα το διαβασα! Δεν ειναι καλη μαρκα η dali? Αν ειναι ετσι, να μην προβψ σε αγορα αλλων ηχειων dali.. Να παω σε αλλη μαρκα τωρα που ειναι νωρις
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Το πιο είναι καλύτερο ηχείο είναι υποκειμενικό τελειως
Το dali είναι καλό για τα χρήματα που ζητάει
Μέχρι εκει όμως
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Τι εννοεις με αυτο το σχολιο? Τωρα το διαβασα! Δεν ειναι καλη μαρκα η dali? Αν ειναι ετσι, να μην προβψ σε αγορα αλλων ηχειων dali.. Να παω σε αλλη μαρκα τωρα που ειναι νωρις
Αν μπορεις να αγορασεις jtr τοτε να μην παρεις dali. Aν θες ομως κατι οικονομικο μια χαρα κανουν δουλεια τα dali....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.461
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top