Dolby Atmos: Εν αρχή ην.. ενα ζευγος dali 7

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καλύτερα.


Ύψος ταβανιού; Απόσταση καναπέ-οθόνης; Απόσταση καναπέ από τον πίσω τοίχο;
Ύψος ταβανιού περίπου 3.20.

Απόσταση καναπέ του μπροστινού μέρους του καναπέ από την οθόνη 1.5 μέτρο

Απόσταση του πίσω μέρους του καναπέ από τον πίσω τοίχο 70 εκατοστά
[DOUBLEPOST=1528327012][/DOUBLEPOST]Να προσθέσω πως ο καναπές άνετα μεταφέρεται και πιο πίσω αλλά είναι κοντά στη τηλεόραση λόγω καλύτερης θέασης σε 4κ υλικό κυρίως.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.802
Ύψος ταβανιού περίπου 3.20.

Απόσταση καναπέ του μπροστινού μέρους του καναπέ από την οθόνη 1.5 μέτρο

Απόσταση του πίσω μέρους του καναπέ από τον πίσω τοίχο 70 εκατοστά
[DOUBLEPOST=1528327012][/DOUBLEPOST]Να προσθέσω πως ο καναπές άνετα μεταφέρεται και πιο πίσω αλλά είναι κοντά στη τηλεόραση λόγω καλύτερης θέασης σε 4κ υλικό κυρίως.
Για να το θέσω καλύτερα με τον καναπέ: πόσο απέχει το κεφάλι του ακροατή από την οθόνη και τον πίσω τοίχο;

Με μια πρώτη ματιά πάντως, και με βάση το ύψος του ταβανιού, είναι μάλλον αδύνατο να πας σε 4 atmos οροφής.

Με βάση αυτή την προδιαγραφή
Atmos 7.1.4-overhead-speaker-setup-guide 2.png


και το ύψος, χρειάζονται περίπου 1,60 μέτρα από την θέση ακρόασης για την τοποθέτηση των εμπρός Atmos και άλλο τόσο για τα πίσω. Πράγμα που δεν γίνεται στην περίπτωσή σου.

Λογικά μπορείς να πας σε 2 Atmos οροφής.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.802
Για να γίνω πιο σαφής:

Atmos 7.1.4-overhead-speaker-setup-guide 3.png


Η απόσταση από το σημείο 1 της οροφής έως το σημείο 7 πρέπει να είναι το λιγότερο 1,60 μέτρα με βάση το ύψος του δωματίου. Ίδια θα πρέπει να είναι και η απόσταση 1-8.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
E75CC750-4137-4F3F-880F-6E9C11B22792.jpeg
Για να το θέσω καλύτερα με τον καναπέ: πόσο απέχει το κεφάλι του ακροατή από την οθόνη και τον πίσω τοίχο;

Με μια πρώτη ματιά πάντως, και με βάση το ύψος του ταβανιού, είναι μάλλον αδύνατο να πας σε 4 atmos οροφής.

Με βάση αυτή την προδιαγραφή
View attachment 98201

και το ύψος, χρειάζονται περίπου 1,60 μέτρα από την θέση ακρόασης για την τοποθέτηση των εμπρός Atmos και άλλο τόσο για τα πίσω. Πράγμα που δεν γίνεται στην περίπτωσή σου.

Λογικά μπορείς να πας σε 2 Atmos οροφής.
Αυτο Είναι το δωμάτιο. Λες να πεφτω έξω στο ύψος?

Ας μην ξεχνάμε πως αν μπει ψευδοροφή-γυψοσανιδα, το ταβάνι θα κατέβει κι άλλο.
[DOUBLEPOST=1528329099][/DOUBLEPOST]
E75CC750-4137-4F3F-880F-6E9C11B22792.jpeg

Αυτο Είναι το δωμάτιο. Λες να πεφτω έξω στο ύψος?

Ας μην ξεχνάμε πως αν μπει ψευδοροφή-γυψοσανιδα, το ταβάνι θα κατέβει κι άλλο.
Η lg 55’ έχει ύψος 71 εκατοστά όποτε αν κρίνω καλά από την φωτο, ισως το δωμάτιο να έχει ύψος 2.50-2.70 μέτρα
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.802
Στην περίπτωση που το ύψος είναι 2,50, χρειάζονται 1,10 μέτρα μπροστά και άλλα τόσα πίσω. Στα 2,70 χρειάζονται 1,25 μέτρα.
με το παρακάτω εργαλείο:
https://www.calculat.org/gr/εμβαδόν-περίμετρος/ορθογώνιο-τρίγωνο.html

Βάζεις πλευρά a: το ύψος του δωματίου μείον 90 εκατοστα (το ύψος του κεφαλιού)
Γωνία α: 55 μοίρες
και υπολογίζει πόσο θα είναι η πλευρά b, η απόσταση δηλαδή 1-7 και 1-8 που έβαλα στο παρακάτω γράφημα

Και πάλι δεν....

...θα σου πει το μέλος Κεφάλας ότι καλύτερα να στήσεις κατά Auro 3D, και θα 'χει και δίκιο. :D
 


Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Στην περίπτωση που το ύψος είναι 2,50, χρειάζονται 1,10 μέτρα μπροστά και άλλα τόσα πίσω. Στα 2,70 χρειάζονται 1,25 μέτρα.
με το παρακάτω εργαλείο:
https://www.calculat.org/gr/εμβαδόν-περίμετρος/ορθογώνιο-τρίγωνο.html

Βάζεις πλευρά a: το ύψος του δωματίου μείον 90 εκατοστα (το ύψος του κεφαλιού)
Γωνία α: 55 μοίρες
και υπολογίζει πόσο θα είναι η πλευρά b, η απόσταση δηλαδή 1-7 και 1-8 που έβαλα στο παρακάτω γράφημα

Και πάλι δεν....

...θα σου πει το μέλος Κεφάλας ότι καλύτερα να στήσεις κατά Auro 3D, και θα 'χει και δίκιο. :D
παντα εχω δικιο Γιαννουκο :D

σαφως και το auro ειναι πιο προχωρημενο μοντελο απο ταλλα, ομως εχει ο αγαπητος την δυνατοτητα να τα βαλει απο 30-55 μοιρες και να ακουει atmos.

εχει γινει παρεξηγηση για την τοποθετηση atmos στις 45 μοιρες.....καποια στιγμη θα το καταλαβεται:p:D
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Όποιος θέλει, μπορεί ν' ακούει τα effects απο τον τοίχο χαμηλά. Εγώ τα θέλω απο εκεί που προβλέπεται στην ταινία. :p
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Στην περίπτωση που το ύψος είναι 2,50, χρειάζονται 1,10 μέτρα μπροστά και άλλα τόσα πίσω. Στα 2,70 χρειάζονται 1,25 μέτρα.
με το παρακάτω εργαλείο:
https://www.calculat.org/gr/εμβαδόν-περίμετρος/ορθογώνιο-τρίγωνο.html

Βάζεις πλευρά a: το ύψος του δωματίου μείον 90 εκατοστα (το ύψος του κεφαλιού)
Γωνία α: 55 μοίρες
και υπολογίζει πόσο θα είναι η πλευρά b, η απόσταση δηλαδή 1-7 και 1-8 που έβαλα στο παρακάτω γράφημα

Και πάλι δεν....

...θα σου πει το μέλος Κεφάλας ότι καλύτερα να στήσεις κατά Auro 3D, και θα 'χει και δίκιο. :D
Τα ηχεία για το Auro είναι άσχημα. Δεν μπαίνουν μέσα σε γυψοσανίδες και δεν μου αρέσουν.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Στην περίπτωση που το ύψος είναι 2,50, χρειάζονται 1,10 μέτρα μπροστά και άλλα τόσα πίσω. Στα 2,70 χρειάζονται 1,25 μέτρα.
με το παρακάτω εργαλείο:
https://www.calculat.org/gr/εμβαδόν-περίμετρος/ορθογώνιο-τρίγωνο.html

Βάζεις πλευρά a: το ύψος του δωματίου μείον 90 εκατοστα (το ύψος του κεφαλιού)
Γωνία α: 55 μοίρες
και υπολογίζει πόσο θα είναι η πλευρά b, η απόσταση δηλαδή 1-7 και 1-8 που έβαλα στο παρακάτω γράφημα

Και πάλι δεν....

...θα σου πει το μέλος Κεφάλας ότι καλύτερα να στήσεις κατά Auro 3D, και θα 'χει και δίκιο. :D
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορώ να βάλω 4 ατμός.

Ποιο είναι το πρόβλημα στο δωμάτιο μου?
 



Μηνύματα
778
Reaction score
375
δεν εχεις προβλημα φιλε μου....να βαλεις.
Δεν το ρωτησα ειρωνικά. Απλά δεν καταλαβα ποια απόσταση ε8ναι η δεσμευτική στο δωμάτιο μου. Το ύψος? Η απόσταση της τηλεόρασης από τον τοίχο πίσω από τον καναπέ? Η κάτι άλλο?

Άρα, τελικά μπορώ να βάλω ατμός? Να συνεχίσω να ονειρεύομαι τον σχεδιασμό ?
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Δεν το ρωτησα ειρωνικά. Απλά δεν καταλαβα ποια απόσταση ε8ναι η δεσμευτική στο δωμάτιο μου. Το ύψος? Η απόσταση της τηλεόρασης από τον τοίχο πίσω από τον καναπέ? Η κάτι άλλο?

Άρα, τελικά μπορώ να βάλω ατμός? Να συνεχίσω να ονειρεύομαι τον σχεδιασμό ?
Ο ενισχυτής που πρέπει να ψάχνω είναι 11.1? 11.2? Πως λέγονται οι ενισχυτές που σου δίνουν τη δυνατότητα να βαλεις 4 ηχεία ατμός?
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Για τις διαστάσεις του δωματίου μου, ποιο είναι το ιδανικό ύψος που θα πρέπει να κατέβει το ταβάνι έτσι ώστε να μπουν τα ηχεία ατμός? Στο περίπου θα ήθελα να μου πείτε.
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Εγώ θα έλεγα πρώτα να μετρήσεις το δωμάτιο ακριβώς γιατί καμία από τις διαστάσεις που μας έχεις δώσει δεν φαίνεται σωστή.
Ύψος ταβανιού που έχεις εγώ θα έλεγα ότι είναι από 270 μέχρι 280 και όχι 320 (με βάση την πόρτα που είναι συνήθως 220) .
Και επειδή το πλακάκι πρέπει να είναι 50αρι ή 60αρι ούτε οι άλλες αποστάσεις μου φαίνονται σωστές.
Προσπάθησε να μετρήσεις όχι βάση επίπλων αλλά σε σχέση με το που είναι το κεφάλι σου.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.802
Πάμε με την σειρά:
1. Μετράμε ακριβείς διαστάσεις
α. Ύψος δωματίου
β. απόσταση κεφαλιού-οθόνης
γ. απόσταση κεφαλιού-πίσω τοίχου

Μετά
Απόσταση καναπέ του μπροστινού μέρους του καναπέ από την οθόνη 1.5 μέτρο

Απόσταση του πίσω μέρους του καναπέ από τον πίσω τοίχο 70 εκατοστά
Αν το ύψος είναι 2,5 μέτρα χρειάζονται 1,1 μέτρα πίσω από το κεφάλι για να μπουν τα πίσω Atmos. Υπάρχουν;


Rose έκανες λάθος στον υπολογισμό. 1,12m βγαίνει με δεδομένο ύψος 1,6m και 55 μοίρες
Αυτά τα 2 εκατοστά μας μάραναν...:p

Δεν το ρωτησα ειρωνικά. Απλά δεν καταλαβα ποια απόσταση ε8ναι η δεσμευτική στο δωμάτιο μου. Το ύψος? Η απόσταση της τηλεόρασης από τον τοίχο πίσω από τον καναπέ? Η κάτι άλλο?

Άρα, τελικά μπορώ να βάλω ατμός? Να συνεχίσω να ονειρεύομαι τον σχεδιασμό ?
Κυρίως η απόσταση πίσω από τον καναπέ.
Θα είσαι λίγο (?) εκτός προδιαγραφών. Μικρό το κακό. Φρόντισε μόνο να είναι ίσες οι αποστάσεις 1-7 και 1-8 στο διάγραμμα που σου έχω βάλει.

Καλύτερα όμως να μετρήσεις ακριβώς και τα λέμε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.822
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top