EPSON EH-TW9400


Μηνύματα
123
Reaction score
61
Καλημέρα την αναβάθμιση την κατεβασα σε φλασάκι αν και στο εξωτερικο λένε αυτή που έχουν το epson eh-tw6050 (ΗΠΑ ) περαστηκε αυτόματα αν και δεν νομίζω γιατί από ότι γνωρίζω ότι τις αναβαθμίσεις η epson τις δίνει πάντα σε USB και νομίζω καλά κάνει για ασφάλεια.
Επίσης έχω διαβάσει ότι κάτι κάνει κάτι με την κίνηση και.οτι ο ανεμιστήρας όταν βάζεις τη λαμπα στο μέγιστο δεν είναι τόσο θορυβοδεις αυτά δεν τα έχω τσεκαρει σήμερα θα κάτσω να τα δω πιο.αναλυτικα μου κανει εντύπωση ότι στο σάιτ της epson δεν αναγράφει τίποτα το τι κάνει η αναβάθμιση πάντως για να τι βάλουν κάτι θα κάνει ακόμη και στο εξωτερικο ψαχνωνται το το κάνει
Όλα τα ευρωπαϊκά σάιτ της epson.εχουν την.αναβαθμιση ακόμη και το.ελληνικο εγώ την κατεβασα από το αγγλικο
 
Last edited:


Μηνύματα
123
Reaction score
61
Θα επανέλθω παλι για να σας ενημερώσω σχετικα με την αναβαθμιση του EPSON EH-TW 9400 μετά απο αρκετές ώρες παιξίματος διαπίστωσα τα εξής 1 αύξηση της φωτεινότητας στο HDR 2 αύξηση της ευκρίνειας και λεπτομέρειες στις σκοτεινές σκηνες δηλαδη άλλος προβολέας στο εξωτερικο αναφερουν κάτι έχει γίνει με το οπτικό σύστημα δηλαδή το e-shfit επίσης αναφερουν ότι το HDR το διαχειρίζεται καλύτερα και.απο το Ν5 και N7 επίσης έχω παρατηργσει ότι τη μετροπη από τα 1080 στα 3840/2160 είναι απίθανη δεν έχω παρατηρήσει μεγάλες διαφορές στα 1080
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Θα επανέλθω παλι για να σας ενημερώσω σχετικα με την αναβαθμιση του EPSON EH-TW 9400 μετά απο αρκετές ώρες παιξίματος διαπίστωσα τα εξής 1 αύξηση της φωτεινότητας στο HDR 2 αύξηση της ευκρίνειας και λεπτομέρειες στις σκοτεινές σκηνες δηλαδη άλλος προβολέας στο εξωτερικο αναφερουν κάτι έχει γίνει με το οπτικό σύστημα δηλαδή το e-shfit επίσης αναφερουν ότι το HDR το διαχειρίζεται καλύτερα και.απο το Ν5 και N7 επίσης έχω παρατηργσει ότι τη μετροπη από τα 1080 στα 3840/2160 είναι απίθανη δεν έχω παρατηρήσει μεγάλες διαφορές στα 1080
Προφανώς η epson υιοθέτησε καλύτερη ΣΤΑΤΙΚΗ και πιο φωτεινή καμπύλη για το hdr. Συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σου, καθώς είναι ένα εξαιρετικό value for money μηχανάκι. Παίζει καλύτερα απ΄την αξία αγοράς του σίγουρα.
Νομίζω όμως ότι κάποιοι χρήστες υπερβάλουν λιιιιιγο και δημιουργούν άδικες προσδοκίες για το, κατα τ' άλλα, σπουδαίο e-shift μοντέλο της Epson.
Προφανώς όσοι γράφουν για καλύτερο hdr στον Epson, δεν έχουν καταλάβει το concept τόσο καλά.
Συγκρίνουν ένα μηχάνημα με στατική καμπύλη hdr (σχεδόν μια για όλο το υλικό), με μηχανάκια που έχουν τη δυνατότητα να διαβάζουν καρέ καρέ τα metadata και να προσαρμόζουν την καμπύλη τους.
Επίσης συγκρίνουν μηχανάκια που χρησιμοποιούν αλγόριθμο για να παίξουν ψευτό 4k (4 megapixel) με native 4k προβολείς (ως 8,8 megapixel).
Δε θα επεκταθώ σε θέματα contrast και κίνησης.

Σε κάθε περίπτωση περιμένουμε τις εντυπώσεις σου!!!!
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Εγώ πάντως θα περιμένω τον Μανώλη κάστρουνη για να βγάλω συμπέρασμα.
Οχι για τον εάν κάνει δουλειά το νέο fw αλλά πόσο βελτιώνει την ήδη εκπληκτική απόδοση του 9400
Και πολύ καλά θα κάνεις! :drinks:
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Εγώ πάντως θα περιμένω τον Μανώλη κάστρουνη για να βγάλω συμπέρασμα.
Οχι για τον εάν κάνει δουλειά το νέο fw αλλά πόσο βελτιώνει την ήδη εκπληκτική απόδοση του 9400
Μεστο μυαλο μου εισαι σε ο.λα
 

Μηνύματα
123
Reaction score
61
Επειδή έχω μεγάλη πείρα στους προβολείς εγώ αυτό που βλέπω είναι άλλο μηχάνημα ειδικά στο HDR δεν υπρχουν σκοτεινές εικόνες στο HDR πλεον η εικόνα είναι σαν μέρα τα ίδια αναφέρουν και στις ΗΠΑ και.στο Ηνωμένο Βασίλειο αναφερουν και άλλα πράγματα που σημαίνει.οτι. κάτι υπαρχει
Επίσης αυτό που βλέπω τα χρώματα είναι καλύτερα απο αυτό που έβλεπα πριν και η ευκρίνεια καλύτερη δεν ενθουσιάζομαι εύκολα λέω αυτά που βλέπω
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Επειδή έχω μεγάλη πείρα στους προβολείς εγώ αυτό που βλέπω είναι άλλο μηχάνημα ειδικά στο HDR δεν υπρχουν σκοτεινές εικόνες στο HDR πλεον η εικόνα είναι σαν μέρα
Τώρα αυτό, για κάποιον με πείρα στους προβολείς, είναι καλό;
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
αυτο που μπορω να επιβεβαιωσω ειναι το πιο φωτεινο hdr στις ηδη υπαρχουσες ρυθμισεις και ελαφρως καλυτερη κινηση στο 4Κ.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Επειδή έχω μεγάλη πείρα στους προβολείς εγώ αυτό που βλέπω είναι άλλο μηχάνημα ειδικά στο HDR δεν υπρχουν σκοτεινές εικόνες στο HDR πλεον η εικόνα είναι σαν μέρα τα ίδια αναφέρουν και στις ΗΠΑ και.στο Ηνωμένο Βασίλειο αναφερουν και άλλα πράγματα που σημαίνει.οτι. κάτι υπαρχει
Επίσης αυτό που βλέπω τα χρώματα είναι καλύτερα απο αυτό που έβλεπα πριν και η ευκρίνεια καλύτερη δεν ενθουσιάζομαι εύκολα λέω αυτά που βλέπω

Αρχίζω και ζορίζομαι. Γιατί μας διαβάζει κόσμος. Μου αρέσει οι απόψεις να είναι τεκμηριωμένες τεχνικά.
Τι εννοείς δεν υπάρχουν σκοτεινές σκηνές στο hdr; Καταλαβαίνεις πόσο άκυρο είναι αυτό; Γνωρίζεις ότι υπάρχει πληροφορία στις σκοτεινές σκηνές που μπορεί να χαθεί αν συμπιέσεις την καμπύλη κατεβάζοντας το σημείο που αρχίζει να ρολάρει το gamma; Ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό; Ξέρεις πως διορθώνεται ; Γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην κλιπάρεις (χάσεις) πληροφορία στα σκοτεινά με στατική καμπύλη gamma σε hdr; Ξέρεις γιατί γίνεται αυτό;
Τι σημαίνει τα χρώματα είναι καλύτερα; Επειδή φαίνεται πιο φωτεινή η εικόνα (άρα αυξήθηκε το luminance των χρωμάτων); Τι ποσοστό του dci καλύπτεις;
Τι είναι το color volume;
Μπορώ να δημιουργήσω την ψευδαίσθηση πιο φωτεινής εικόνας ανεβάζοντας το gamma, ενώ δεν έχω πολύ φως;
Τι μου κοστίζει;
 


Μηνύματα
123
Reaction score
61
Δεν μπορώ να το κάνω πιο κατανοητό επαναλαμβανω οι σκοτεινές σκηνες με την αναβάθμιση έγιναν πιο λεπτομερής και πιο φωτεινές και πιο ευκρινείς από ότι ήταν πριν πόσο απλά να το πω εσείς ασχολεισται πως είναι η καμπύλη εγώ αυτό.που βλέπω με ευχαριστεί πραγματι έγινε πολύ καλή δουλειά και δεν αξίζει να δίνεις μια περιουσία για να αγοράσεις προβολέα
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αρχίζω και ζορίζομαι. Γιατί μας διαβάζει κόσμος. Μου αρέσει οι απόψεις να είναι τεκμηριωμένες τεχνικά.
Τι εννοείς δεν υπάρχουν σκοτεινές σκηνές στο hdr; Καταλαβαίνεις πόσο άκυρο είναι αυτό; Γνωρίζεις ότι υπάρχει πληροφορία στις σκοτεινές σκηνές που μπορεί να χαθεί αν συμπιέσεις την καμπύλη κατεβάζοντας το σημείο που αρχίζει να ρολάρει το gamma; Ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό; Ξέρεις πως διορθώνεται ; Γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην κλιπάρεις (χάσεις) πληροφορία στα σκοτεινά με στατική καμπύλη gamma σε hdr; Ξέρεις γιατί γίνεται αυτό;
Τι σημαίνει τα χρώματα είναι καλύτερα; Επειδή φαίνεται πιο φωτεινή η εικόνα (άρα αυξήθηκε το luminance των χρωμάτων); Τι ποσοστό του dci καλύπτεις;
Τι είναι το color volume;
Μπορώ να δημιουργήσω την ψευδαίσθηση πιο φωτεινής εικόνας ανεβάζοντας το gamma, ενώ δεν έχω πολύ φως;
Τι μου κοστίζει;
Το έχεις ακούσει;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
οσο προχωραει το thread τοσο ανυπομονω ναα κουσω τον κ.Καστρουνη ;-p
Εσύ να τον ακούσεις, κάποιοι γνώστες θα πρέπει να τον συναντήσουν για πρώτη φορά.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Εσύ να τον ακούσεις, κάποιοι γνώστες θα πρέπει να τον συναντήσουν για πρώτη φορά.
ΌΛΟΙ πρέπει να τον συναντήσουν είτε είναι γνωστές είτε όχι
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top