Genelec The Ones

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
εμ άντε ντε!
Βάζω μετρήσεις των RPG BAD που είναι διάτρητα με ένα ψευδο-τυχαίο πατερν. (Δε βάζω μετρήσεις διάχυσης γυψοσανίδων γιατί προφανώς δεν υπάρχουν.) Τέτοια προιόντα έχουν πλεόν όλοι οι κατασκευαστές στους καταλόγους τους. Έχει πολύ χαμηλό συντελεστή διάχυσης, λίγο καλύτερο συντελεστή σκέδασης.

Screenshot 2022-06-25 at 5.40.26 PM.png


Πολύ καλύτεροι είναι οι συνετελεστές του BAD ARC που είναι το ίδιο προϊόν αλλά κουρμπαριστό. (Βέβαια εδώ, όπως με όλα τα polys, δημιουργείται λομπινγκ όταν βάζεις πολλά τεμάχια σε γειτονικές θέσεις, άλλη ιστορία αυτή.)

Screenshot 2022-06-25 at 5.41.11 PM.png


Πάρα αυτά, τα BAD, όπως και όλες οι διάτρητες γυψ/δες, έχουν μειούμενη απορρόφηση και αυτό είναι το σημαντικό χαρακτηριστικό τους για ομοιόμορφο RT60. Αν μπουν δε με κατάλληλες κλίσεις και με αρκετή απορρόφηση πίσω τους, τα διάτρητα υλικά είναι ικανά από μόνα τους να φτιάξουν συνολικά την ακουστική ενός χώρου (ομοιόμορφο, χαμηλο RT60 και χαμηλές πρώτες ανακλάσεις). Επίσης είναι σχετικά φτηνά υλικά και αρχιτεκτονικά όμορφα, ειδικά τα ξύλινα διάτρητα.

Για οικιακούς χώρους είναι ΙΜΗΟ η καλύτερη επιλογή. Αλλά ΟΚ, θέλει συνεργείο και μανούρα για να μπουν. Επίσης, δε "φωνάζουν" ξέρω τι είναι διάχυτης και έχω βάλει για μόστρα 5-6 στο χώρο μου (χωρίς να αποδίδουν στο 99.9% των περιπτώσεων, όπως Πχ. και στο δικό μου δωμάτιο, χαχα).
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
δημιουργείται λομπινγκ όταν βάζεις πολλά τεμάχια σε γειτονικές θέσεις, άλλη ιστορία αυτή.)
τι είναι αυτό το λόμπινγκ βρε παιδί?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
τι είναι αυτό το λόμπινγκ βρε παιδί?
Τι είναι «λόμπινγκ» και τι δουλειά κάνει ο «λομπίστας»; - Οι απαντήσεις σε δύο βιβλία

 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Και εδώ ένα άλλο γνωστό site για διαχυση, με δωρεάν σχέδια (και αναφορά και στο lobing, το acoustical όχι το άλλο):

 

Μηνύματα
913
Reaction score
2.565
Πως παντρεύεις το παλιό με το νέο... Ένα απίθανο immersive σύστημα, κρυμμένο μέσα σε παλιές αναλογικές κονσόλες, vintage μικρόφωνα και λοιπά "διαμάντια" (ή σκουπίδια;; :rolleyes: :tongue:).
Τρελοκομείο!

1656260605570.png
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.949
Αν μια κατασκευή με διάτρητη γυψοσανιδά όπως αυτές που βλέπουμε καλυφθεί μετά με ταπετσαρία, θα χάσει κάτι από τους λόγους που κατασκευάστηκε;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Αν μια κατασκευή με διάτρητη γυψοσανιδά όπως αυτές που βλέπουμε καλυφθεί μετά με ταπετσαρία, θα χάσει κάτι από τους λόγους που κατασκευάστηκε;
Οι τυπικές ταπετσαρίες δεν είναι ηχοπερατές, επομένως θα επηρεάζουν την ακουστική (χωρίς να ξέρουμε με ακρίβεια πόσο πολύ και με ποιο τρόπο.)

Ενδεχομένως να υπάρχουν και ηχοπερατές ταπετσαρίες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.335
Μην ακούς τον νταποστ. Είναι μαζοχιζμικά τελειομανής.

Η μετρήσιμη διαφορά στο RT60 μιας γυψοσανίδας με ταπετσαρία, είναι αντίστοιχη αλλαγής καλωδίου ρεύματος στο ψυγείο της κουζίνας στον πάνω όροφο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.949
Αποφασίστε :)

Γεννήθηκε το ερώτημα καθώς ο χώρος που βλέπω στο Studio στο Λονδίνο παίζει να έχει ταπετσαρίες.

Edit: τώρα που το ξαναβλέπω, αυτό δεν είναι βαφή. Αν δεν είναι κάποια ειδική ταπετσαρία, είναι καλά τεντωμένο ύφασμα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.335
Studio4_3~3.jpg


Εντάξει, θα μπορούσε να είναι και ύφασμα, αλλά σιγά μην έκατσαν να τα ντύσουν ένα ένα με ύφασμα. Και ντυμένα πως τα έβαλαν να σταθούν στον τοίχο; δύσκολα..

Ταπετσαρία το κόβω και γω.

Τα ξύλα από κάτω δε ξέρω τι δουλειά κάνουν.
(όχι αυτά που φαίνονται εδώ, τα ρακ, εννοώ τα ξύλα στους τοίχους)

ΥΓ. Γιατί δε τους ρίχνεις ένα email να σου πουν;
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.949
Εγώ πάλι το κόβω για ύφασμα οπτικά, συν ότι η ταπετσαρία θέλει κόλλα περασμένη με ρολό, με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό για τον ήχο και την κατασκευή πίσω από αυτήν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.335
Τι να σημαίνει καλέ;

Μια υδατοδιαλυτη τιποτενια κόλλα χρησιμοποιούν, που στεγνώνει και εξαφανίζεται, σιγά τα ωά.

Λες και τη γυψοσανίδα απαγορεύεται να τη βάψεις..

Η βαφή της γυψοσανίδας πιο μπελαλίδικη είναι, και με ένα χέρι δε σε σώζει τίποτα. Θέλει δουλειά.

Στειλτους ένα μέιλ. Έχω και γω την περιέργεια, γιατί αν είναι όντως ύφασμα, δε μπορώ να καταλάβω πως σκατα τα στερεωσαν χωρίς βίδες;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.335
Γιατί, ταπετσαρια θα έδειχνε διαφορετικά; δε νομίζω..
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.949
Η ταπετσαρία θα μπορούσε να τοποθετηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να μην φαίνεται καμία ένωση. Να μην βλέπουμε τελάρα.
Αυτό δεν μπορεί να γίνει με το ύφασμα καθώς πρέπει να τεντωθεί καλά και να το πιάσουν από πίσω με κάτι. Έτσι θα δημιουργηθούν τελάρα, που βλέπουμε και σε αυτή την κατασκευή.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.782
Το ερώτημα δεν είναι αν είναι ύφασμα ή ταπετσαρία. Οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες και ίσως να επέλεξαν το ύφασμα για να δώσει αυτό το ένα "τσικ" παραπάνω, πληρώνοντας (σε χρόνο και χρήμα) την πιο δύσκολη κατασκευή.

Το ερώτημα είναι αν αυτό που λέει ο Κώστας, ότι δηλαδή και η ταπετσαρία είναι "good enough" ισχύει ή όχι. Γιατί αν ισχύει, τότε για τους περισσότερους από εμάς δεν έχει νόημα να μπλέξουμε με το ύφασμα, ειδικά σε χώρο που δεν είναι dedicated και άρα το ύφασμα κινδυνεύει από χτυπήματα, ζαρώματα κλπ.

Υ.Γ. Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα και το είχα ψάξει παλιότερα, το μόνο που είχα βρει σε ηχοπερατή ταπετσαρία ήταν μια εταιρεία στην Αυστραλία που έχει ηχοπερατά υφάσματα (όπως π.χ. αυτό) αλλά τα βγάζει και με ένα υπόστρωμα για να τα βάλεις ως ταπετσαρία. Αλλά δεν δίνει και τόσο πολλές πληροφορίες, να καταλάβεις π.χ. αν όταν το κολλήσεις στον τοίχο εξακολουθεί να είναι transparent και πόσο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top