Hawkwind78's Multichannel System


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Και εγώ 75 ήξερα αλλά ο γιατρός είπε 85. Τελικά ποιο είναι το σωστο;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

75 + 30 = 105dB, reference level (full scale).


Όταν ρυθμίζεις με AV βγάζουν ήχους έντασης 75, ή 72dB* σε immersive, στα -30dBFS όπου FS (full scale) είναι η αναφορά (reference) των 105 ή 102dB κορυφής ανα κανάλι, το 0.

*Κανονικά το alignment level μετριέται στα 85dB, -20dBFS, αλλά αν οι AV μετρούσαν στα 85dB πολλοί θα έπαιρναν μηχανήματα στο χέρι. Και είναι ενοχλητικό σε σπίτι.








Γιατί το test tone όσων έχουν Audyssey, και σχεδόν όλων των υπόλοιπων μετράει στα -30dBFS. Πόσο μας κάνει παιδάκια όταν απο τα 102 αφαιρέσουμε 30; :D 72dB;*
Κάτι που δεν ισχύει όταν δεν υπάρχει Atmos, εκεί είναι 75dB στα -30dBFS όπως σαφέστατα αναφέρει η Audyssey.

Επαναλαμβάνω πως αυτά ισχύουν για το test tone των AV ενισχυτών. Τα σινεμάδια (και άλλα που μπερδεύουν :roflmao: ) μετρούν στα -20dBFS.


Σε κάθε περίπτωση το απαιτούμενο των HD (και μη) sound formats είναι να έχουμε 105dB κορυφές στο 0 του volume, και του Atmos 102dB. Το οποίο volume δεν θα ανέβαινε πάνω απ' το 0 αν δεν υπήρχαν tracks γραμμένα χαμηλότερα, αλλά υπάρχουν. :)




*Oops, τόσο μετράει η άσχετη η Audyssey.

PS. Άλλο πράγμα τα UHD και άλλο το Atmos. Τέμνονται συχνότατα, αλλά δεν απαιτούνται. ;)
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και κάμποσο καιρό έχω τα Polk Audio XT90 ως Dolby Atmos που στοχεύουν στο ταβάνι και μετά στην θέση ακρόασης τοποθετημενσ πανω στα μπροστινά Tannoy Gold 8. Ωστόσο δεν είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα στην θέση που ειναι. Πιστεύω ότι αν τα βάλω ως height θα δουλέψουν καλύτερα από ότι τώρα γιατι θα στοχεύουν απευθείας στην θεση ακρόασης. Επειδή θα χρειαστεί να τρυπήσω τοίχο πιστεύετε ότι θα είναι έτσι καλύτερα ή να τα αφήσω ως εχουν;
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Εγώ λέω αν είναι να δώσεις λεφτά πάρε καλύτερο sub. Αυτό που έχεις βλέπω από τις παλιότερες φώτο ότι κατεβαίνει ουσιαστικά μέχρι τους 50 κυκλους.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Εγώ λέω αν είναι να δώσεις λεφτά πάρε καλύτερο sub. Αυτό που έχεις βλέπω από τις παλιότερες φώτο ότι κατεβαίνει ουσιαστικά μέχρι τους 50 κυκλους.
Από sub πάσχω αυτό είναι αλήθεια. Πρέπει να δώσω και για αυτά είναι το τελευταίο στην αλυσίδα και δεν έχω δώσει την ανάλογη βάση. Τώρα έχω δύο Yamaha YST0030 προσωρινά.

Ασε τις καραμπόλες. Βάλε τα ηχεία να κοιτάνε στην θέση ακρόασης
Τώρα είναι πάνω στα Tannoy και κοιτάνε ταβάνι. Πως θα τα κάνω να κοιτάνε στην θέση ακρόασης;
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.490
Reaction score
5.639
Omnimount τύπου βάσεις και τα βάζεις ως height.
Επειδή καταλαβαίνω πως τα ιδανικά δεν είναι ο στόχος και ο αυτοσκοπός σου, αλλά περισσότερο "τι είναι εφικτό δίχως να με μαχαιρώσει η σύζυγος", θα έλεγα, οπουδήποτε μεταξύ 30 και 55° (κάθετο άξονα) με την θέση ακρόασης μπορείς να τα βάλεις, it's a go (και ουσιαστική διαφορά σε σχέση με το τωρινό upfiring σου).
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Καλησπέρα. Το ξέρω θα με κράξετε αλλά σκεφτόμουν να συνδυάσω τον Marantz Cinema 60 με ένα ομοιογενές σύστημα ηχείων παθητικών και να πουλήσω ενεργά και σύνοδα στέρεα. Η αλήθεια είναι ότι λόγω της πολλάπλης χρήσης του χώρου (σαλόνι) έχει γεμίσει ο τόπος καλώδια και μπρίζες και έχω γκρίνιες αλλά και . Η πώληση των παραπάνω μπορεί να καλύψει ένα πολύ καλό πόσο (υπολογιζω κανα διχίλιαρο) και να επενδυθεί σε παθητικά ηχεία. Ο Marantz με καλύπτει ηχητικά και για μουσική και για ταινίες οπότε σκεφτόμουν την λύση αυτή. Τι κατασκευαστή προτείνετε που να μετράει όσο καλυτερα γίνεται; Σκεφτόμουν την Polk Audio μιας και έχω και τα Polk XT90 σαν dolby atmos/height. Αξίζει;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
πιέζει η WAF.
Μήπως καλύτερα να αλλάξεις WAF?

Πιο βολικό το βλέπω..




ΥΓ.
Τέλος πάντων, να βγει ΥΠΕΥΘΥΝΑ η γυναίκα να μας πει, ενεργά ή παθητικά...

Να ξέρουμε τι να κάνουμε.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.490
Reaction score
5.639
Καλησπέρα. Το ξέρω θα με κράξετε αλλά σκεφτόμουν να συνδυάσω τον Marantz Cinema 60 με ένα ομοιογενές σύστημα ηχείων παθητικών και να πουλήσω ενεργά και σύνοδα στέρεα. Η αλήθεια είναι ότι λόγω της πολλάπλης χρήσης του χώρου (σαλόνι) έχει γεμίσει ο τόπος καλώδια και μπρίζες και έχω γκρίνιες αλλά και . Η πώληση των παραπάνω μπορεί να καλύψει ένα πολύ καλό πόσο (υπολογιζω κανα διχίλιαρο) και να επενδυθεί σε παθητικά ηχεία. Ο Marantz με καλύπτει ηχητικά και για μουσική και για ταινίες οπότε σκεφτόμουν την λύση αυτή. Τι κατασκευαστή προτείνετε που να μετράει όσο καλυτερα γίνεται; Σκεφτόμουν την Polk Audio μιας και έχω και τα Polk XT90 σαν dolby atmos/height. Αξίζει;
Budget ?
Αν θες Polk π.χ., τα νέα Reserve series παίζουν απροσδόκητα καλά για τα λεφτά τους.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.940
Reaction score
20.442
[...]Η αλήθεια είναι ότι λόγω της πολλάπλης χρήσης του χώρου (σαλόνι) έχει γεμίσει ο τόπος καλώδια και μπρίζες και έχω γκρίνιες αλλά και . [...]
Ρε φίλε, χάθηκαν τα "κανάλια" (=tracking) για να κρύψεις τα καλώδια από την κοινή θέα; Δηλαδή, να πουλήσεις τα πάντα, πλην του ενισχυτή, για να μην βλέπει τα καλώδια η σύζυγος, μου φαίνεται κάπως. Φυσικά, εσείς (το ζεύγος) ξέρετε καλύτερα, απλώς έδωσα μια εναλλακτική.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Υπάρχει φωτογραφία του συστήματος;
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top