Featured Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.

Μηνύματα
2.531
Reaction score
7.352
Να και ένα thread για όλους εμάς που λατρεύουμε τις ακροάσεις με ακουστικά. Είτε γιατί δουλεύουμε σε pc όλη μέρα, είτε γιατί είμαστε στο δρόμο πολλές ώρες, είτε γιατί δεν θέλουμε να ενοχλούμε τα άλλα μέλη της οικογένειας. Αλλά κυρίως γιατί μπορεί να έχουμε άθλιο χώρο σπίτι μας και να θέλουμε να ακούσουμε κάτι καλύτερο χωρίς να πρέπει να πουλήσουμε τα νεφρά μας.

Αρχή με τον αγαπητό Darko audio και το πως μπορούμε να έχουμε ένα γ@μ@το σύστημα ακουστικών με dac + ενισχυτή, με λιγότερο από 500€.

 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Το σύστημα που προτείνει έχει εκτός από το dac+ενισχυτη ακουστικών, τα ακουστικά και πηγή, το WIIM MINI Audio Streamer. Πραγματικά το κόστος και για τα τρία, ακόμα και στην χώρα μας, με το έξτρα κόστος των μεταφορικών, είναι οριακά κάτω από 500 ευρώ. Προσωπικά θα διαφωνήσω με την επιλογή των ακουστικών,αλλά όσο αφορά το dac+ενισχυτή (με την απαιτούμενη δυνατότητα οπτικής ψηφιακής εισόδου) ,η επιλογή είναι πολύ εύστοχη (σχεδόν μονόδρομος).
 

Μηνύματα
2.531
Reaction score
7.352
Και αν σας φάνηκαν πολλά τα 500€ που λέει ο Darko, έχω να προτείνω ένα killer desktop σύστημα στα 250€ (το δικό μου δηλαδή).

DAC το πολύ VFM: Ifi ZEN Air DAC. Στην Ελλάδα το βρίσκουμε στα 99€.

zad-1 copy.jpg


Σε αυτά τα χρήματα όπως θα περίμενε κανείς έχουν γίνει εκπτώσεις στα features/connections αλλά ευτυχώς όχι στον τομέα του ήχου. Έτσι έχουμε USB-B είσοδο ήχου και έξοδο RCA για σύνδεση με ενισχυτή. Επίσης λειτουργεί σαν ενισχυτής ακουστικών. Στο μπροστά πάνελ του βρίσκουμε το κουμπί Power Match (Gain) και X Bass (λίγο παραπάνω χαμηλό ειδικά για ακουστικά ανοιχτού τύπου).

Ο ήχος του σαν DAC είναι πεντακάθαρος και αχρωμάτιστος και βγάζει με άνεση τη λεπτομέρεια στις ηχογραφήσεις. Σαν ενισχυτής ακουστικών δεν είναι τέλειος (ζορίζεται με δύσκολα ακουστικά). Αλλά για τα ακουστικά που προτείνω παρακάτω είναι ότι πρέπει.

-----------------------------

Ακουστικά τα Sennheiser HD 560S τα οποία βρίσκουμε στο skroutz στα 150€.

HD_560S_product_shot_staged copy.jpg


Πρόκειται για πάρα πολύ άνετα στο κεφάλι ακουστικά που δεν πιέζουν καθόλου και αυτό τα κάνει ιδανικά για όσους φοράνε γυαλιά και για όσους κάνουν πολύωρες ακροάσεις. Είναι ανοιχτού τύπου, άρα προορίζονται αποκλειστικά για indoor χρήση. Το καλώδιο του είναι 3m και το jack του 6.3mm με αντάπτορα για μικρό jack στη συσκευασία.

Ο ήχος είναι υπερ-αναλυτικός και υπερβολικά flat/αχρωμάτιστος με εξαίρεση το χαμηλό. Εκεί καταφεύγουμε στο XBass του προτεινόμενου DAC για να πάρουμε το ιδανικό αποτέλεσμα.

Συνοψίζοντας:

Ένα πολύ VFM συστηματάκι που θα χαρείτε σε μέτριες ηχογραφήσεις αλλά πραγματικά θα απολαύσετε σε άριστες ηχογραφήσεις. Εξαιρετικό soundstage και λεπτομέρεια που είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς στα 250€. Πολύ καλό σε rock/blues κλπ αλλά πραγματικά απίθανο σε ηλεκτρονική/κλασική/jazz.
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Καλημέρα.
Διαφωνώ ως προς την χρήση της συσκευής σαν ενισχυτή ακουστικών .Έχω την αρχική έκδοση και ενώ σαν dac είναι πολύ καλό , σαν ενισχυτής είναι επιεικώς χάλια.... Το gaming laptop μου βγάζει ήχο μία κλάση πάνω τουλάχιστον. Είμαι σε αναζήτηση ενισχυτή ακουστικών γενικώς αλλά θα ήθελα δοκιμή πρώτα μετά την αποτυχία του ifi.

ακουστικα: NEUMANN NDH20
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Και αν σας φάνηκαν πολλά τα 500€ που λέει ο Darko, έχω να προτείνω ένα killer desktop σύστημα στα 250€ (το δικό μου δηλαδή).

DAC το πολύ VFM: Ifi ZEN Air DAC. Στην Ελλάδα το βρίσκουμε στα 99€.

View attachment 263343

Σε αυτά τα χρήματα όπως θα περίμενε κανείς έχουν γίνει εκπτώσεις στα features/connections αλλά ευτυχώς όχι στον τομέα του ήχου. Έτσι έχουμε USB-B είσοδο ήχου και έξοδο RCA για σύνδεση με ενισχυτή. Επίσης λειτουργεί σαν ενισχυτής ακουστικών. Στο μπροστά πάνελ του βρίσκουμε το κουμπί Power Match (Gain) και X Bass (λίγο παραπάνω χαμηλό ειδικά για ακουστικά ανοιχτού τύπου).

Ο ήχος του σαν DAC είναι πεντακάθαρος και αχρωμάτιστος και βγάζει με άνεση τη λεπτομέρεια στις ηχογραφήσεις. Σαν ενισχυτής ακουστικών δεν είναι τέλειος (ζορίζεται με δύσκολα ακουστικά). Αλλά για τα ακουστικά που προτείνω παρακάτω είναι ότι πρέπει.

-----------------------------

Ακουστικά τα Sennheiser HD 560S τα οποία βρίσκουμε στο skroutz στα 150€.

View attachment 263344

Πρόκειται για πάρα πολύ άνετα στο κεφάλι ακουστικά που δεν πιέζουν καθόλου και αυτό τα κάνει ιδανικά για όσους φοράνε γυαλιά και για όσους κάνουν πολύωρες ακροάσεις. Είναι ανοιχτού τύπου, άρα προορίζονται αποκλειστικά για indoor χρήση. Το καλώδιο του είναι 3m και το jack του 6.3mm με αντάπτορα για μικρό jack στη συσκευασία.

Ο ήχος είναι υπερ-αναλυτικός και υπερβολικά flat/αχρωμάτιστος με εξαίρεση το χαμηλό. Εκεί καταφεύγουμε στο XBass του προτεινόμενου DAC για να πάρουμε το ιδανικό αποτέλεσμα.

Συνοψίζοντας:

Ένα πολύ VFM συστηματάκι που θα χαρείτε σε μέτριες ηχογραφήσεις αλλά πραγματικά θα απολαύσετε σε άριστες ηχογραφήσεις. Εξαιρετικό soundstage και λεπτομέρεια που είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς στα 250€. Πολύ καλό σε rock/blues κλπ αλλά πραγματικά απίθανο σε ηλεκτρονική/κλασική/jazz.
Πολύ καλός συνδυασμός,αλλά κακά τα ψέμματα με δύσκολα ακουστικά δεν μπορεί. Επίσης ο ήχος και σαν dac και σαν ενισχυτής ακουστικών βελτιώνεται σημαντικά με την προσθήκη εξωτερικού τροφοδοτικού.
 

Μηνύματα
2.531
Reaction score
7.352
Διαφωνώ ως προς την χρήση της συσκευής σαν ενισχυτή ακουστικών .Έχω την αρχική έκδοση και ενώ σαν dac είναι πολύ καλό , σαν ενισχυτής είναι επιεικώς χάλια.... Το gaming laptop μου βγάζει ήχο μία κλάση πάνω τουλάχιστον. Είμαι σε αναζήτηση ενισχυτή ακουστικών γενικώς αλλά θα ήθελα δοκιμή πρώτα μετά την αποτυχία του ifi.
Ναι, δεν έχεις άδικο ότι δεν είναι super το τμήμα της ενίσχυσης του ifi αλλά...

Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μια συσκευή των 100€. Εξάλλου η ίδια η IFI προτείνει/διαθέτει ξεχωριστό ενισχυτή ακουστικών. Αλλά στα 250€ dac+ενισχυτής+ακουστικά δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο. Σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι ενισχυτές αλλά μετά αλλάζει η κατηγορία τιμής τελείως.

Δεν σου κρύβω ότι και εγώ είμαι σε αναζήτηση καλύτερου ενισχυτή. Σκέφτομαι να κινηθώ γύρω στα 500€. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι είμαι όλος αυτιά!
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Δεν σου κρύβω ότι και εγώ είμαι σε αναζήτηση καλύτερου ενισχυτή. Σκέφτομαι να κινηθώ γύρω στα 500€. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι είμαι όλος αυτιά!
Λίγο υπερβολή δεν είναι τα 500€ αν μιλάμε μόνο για ενισχυτή ακουστικών;

Εγώ έχω έναν Objective2 που τον είχα φτιάξει από kit. Δεν έχω παράπονο. Βλέπω ότι είναι πλέον discontinued (εκτός αν θες να βρεις τα parts να τον φτιάξεις μόνος σου, γιατί τα designs είναι open source) αλλά έχει "αντικατασταθεί" από αυτόν, για τον οποίο ο Amir λέει:
"JDS Labs targets 99% of the state of the art in headphone performance and delivers. It is a breath of fresh air to check my measurements against their specs and see them very closely match with no weasel words used to get better numbers. Company has impeccable reputation for excellent customer service which when combined with such a low cost, means a winner in my book."

Χρειάζεται κάτι παραπάνω;

Βλέπω ότι υπάρχει στο Amazon.de στα 159€.
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Το ifi zen can air με άλλα 100 ευρώ,απλά θα χρειαστείς και ένα τροφοδοτικό. Για το καλό ifi power x θα χρειατείς 120 ευρώ.
 


Μηνύματα
73
Reaction score
27
Να και ένα thread για όλους εμάς που λατρεύουμε τις ακροάσεις με ακουστικά. Είτε γιατί δουλεύουμε σε pc όλη μέρα, είτε γιατί είμαστε στο δρόμο πολλές ώρες, είτε γιατί δεν θέλουμε να ενοχλούμε τα άλλα μέλη της οικογένειας. Αλλά κυρίως γιατί μπορεί να έχουμε άθλιο χώρο σπίτι μας και να θέλουμε να ακούσουμε κάτι καλύτερο χωρίς να πρέπει να πουλήσουμε τα νεφρά μας.

Αρχή με τον αγαπητό Darko audio και το πως μπορούμε να έχουμε ένα γ@μ@το σύστημα ακουστικών με dac + ενισχυτή, με λιγότερο από 500€.

Εξαιρετικό το νέο νήμα!
 

Μηνύματα
73
Reaction score
27
Σε τι χάνει κάποιος ακροατής ενσύρματων ακουστικών έχοντας την πιο οικονομική σειρά “air” της ifi Zen σε σχέση με την “κανονική” ifi Zen;
 

Μηνύματα
51
Reaction score
87
Τα καλά ακουστικά συνήθως είναι μεγάλης αντίστασης. Για αυτό το λόγο είμαι στη διαδικασία να εξελίξω τον ενισχυτή που είχα σχεδιάσει για τα 16-300 ωμ σε έναν ενισχυτή ακουστικών μεγάλης τάσης τροφοδοσίας ώστε να μπορεί να οδηγεί σε πλήρη ισχύ τα 600 ωμ ακουστικά χωρίς να αγκομαχά.

Όσοι δεν βιάζεστε ίσως αξίζει να περιμένετε. Το κακό είναι ότι ακόμα δεν έχω τέτοια ακουστικά...
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Τα καλά ακουστικά συνήθως είναι μεγάλης αντίστασης. Για αυτό το λόγο είμαι στη διαδικασία να εξελίξω τον ενισχυτή που είχα σχεδιάσει για τα 16-300 ωμ σε έναν ενισχυτή ακουστικών μεγάλης τάσης τροφοδοσίας ώστε να μπορεί να οδηγεί σε πλήρη ισχύ τα 600 ωμ ακουστικά χωρίς να αγκομαχά.

Όσοι δεν βιάζεστε ίσως αξίζει να περιμένετε. Το κακό είναι ότι ακόμα δεν έχω τέτοια ακουστικά...
Όλες οι σύγχρονες ναυαρχίδες είναι κάτω από τα 100Ω και με υψηλή ευαισθησία πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Καλημέρα.
Διαφωνώ ως προς την χρήση της συσκευής σαν ενισχυτή ακουστικών .Έχω την αρχική έκδοση και ενώ σαν dac είναι πολύ καλό , σαν ενισχυτής είναι επιεικώς χάλια.... Το gaming laptop μου βγάζει ήχο μία κλάση πάνω τουλάχιστον. Είμαι σε αναζήτηση ενισχυτή ακουστικών γενικώς αλλά θα ήθελα δοκιμή πρώτα μετά την αποτυχία του ifi.

ακουστικα: NEUMANN NDH20

Ελάτε με τα ακουστικά σας, να δοκιμάσετε το Zen Air Can που κοστίζει μόλις 99,9€ .
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Συγχαρητήρια για το νέο νήμα, τα ακουστικά αξίζουν και ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ θεμάτων, σαν "ομπρέλα" για κάθε νήμα γύρω από το head-fi / head-staff (αργήσαμε κιόλας). Αν η διαχείριση το θέλει, θα ήταν ωραίο να το ξεκινήσουμε. Η προσωπική ακρόαση έχει κερδίσει πολύ μεγάλο έδαφος πια λόγω του σύγχρονου τρόπου ζωής αλλά και των ηχητικών προβλημάτων που λύνει θεαματικά, (φέρνοντας κάποια άλλα μικρότερα).

Σκεφτείτε να έχουμε έναν απίθανα φροντισμένο χώρο, με πρακτικά μηδενικές αντηχήσεις και με ηχεία των οποίων οι κώνοι ακολουθούν με απαράμιλλη πειθαρχία και ταχύτητα το σήμα, αποκαλύπτοντας κάθε μικρολεπτομέρεια και τον αληθινό χαρακτήρα της ηχογράφησης, χωρίς τους χρωματισμούς ξύλινης καμπίνας και χωρίς ακουστές παραμορφώσεις (συχνά κάτω από 0,5% ή και 0,2% για το μεγαλύτερο μέρος του ακουστικού φάσματος!). Αυτός είναι ο κόσμος των καλών ακουστικών. Όχι φυσικά χωρίς άλλα θέματα και ιδιαιτερότητες, αλλά με τη δυνατότητα, ένα σύστημα ακουστικών+ενισχυτή ακουστικών, να ξεπεράσει σε ακρίβεια και πιστότητα ένα οικιακό σύστημα πολλαπλάσιας αξίας. Και για ένα απολύτως κορυφαίο σύστημα ακουστικών συχνά δεν απαιτούνται πάνω από €1000 - και θα το εκμεταλλευτούν πολύ ποιοτικές πηγές, οποιασδήποτε αξίας.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
87
Από την ακρόαση μέσω των ακουστικών συνήθως μου λείπει αυτό που δίνει η ακρόαση στον φυσικό χώρο. Το να ακούω με κάθε αυτί και λίγο από το άλλο κανάλι. Κάτι που οι συνήθεις ενισχυτές και ακουστικά δεν μπορούν να δώσουν.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Συγχαρητήρια για το νέο νήμα, τα ακουστικά αξίζουν και ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ θεμάτων, σαν "ομπρέλα" για κάθε νήμα γύρω από το head-fi / head-staff (αργήσαμε κιόλας). Αν η διαχείριση το θέλει, θα ήταν ωραίο να το ξεκινήσουμε. Η προσωπική ακρόαση έχει κερδίσει πολύ μεγάλο έδαφος πια λόγω του σύγχρονου τρόπου ζωής αλλά και των ηχητικών προβλημάτων που λύνει θεαματικά, (φέρνοντας κάποια άλλα μικρότερα).
Έτοιμο!
Αν μπορείτε να βοηθήσετε διαλέγοντας υπάρχοντα νήματα για μεταφορά, θα είναι σούπερ. :p
 

Μηνύματα
2.531
Reaction score
7.352
Μόνο που σβήστηκε το featured από το παρόν νήμα. Δεν ξέρω αν ήταν σκόπιμο ή από παραδρομή.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top