Featured Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Πράγματι, τα HD-560S έχουν εντυπωσιάσει πολλούς και συναντώνται πολύ θετικά σχόλια στα διάφορα φόρουμ διεθνώς. "Κατεβαίνουν" μέχρι πιο χαμηλά σε σχέση με τα 600/650/660 αλλά δεν έχουν το ίδιο ομαλά υψηλά - είναι κάπως τονισμένα στην περιοχή 4.5-7.5 kHz - κάτι που διορθώνεται πολύ εύκολα με λίγο EQ ή με ένα πολύ απλό home-made φιλτράκι τριών στοιχείων (R,C,L), όπως προτείνει ο πάντα αναλυτικός και προσεκτικός "solderdude" (βλ. link και εικόνα). Για πολλούς ίσως δεν θα χρειαστεί ποτέ άλλο ακουστικό. (Σημειώνω ότι δεν τα έχω ακούσει, μεταφέρω απλώς μια γενική ιδέα των εντυπώσεων από διαφόρους χρήστες, όχι εμπορικούς reviewers).


View attachment 264789
Επίσης αναλυτική παρουσίαση με μετρήσεις για μεγάλη γκάμα ακουστικών
μπορεί κάποιος να δει και εδώ.

Sennheiser HD 560S Review - RTINGS.com

Επίσης μπορεί κανείς να κάνει σύγκριση μεταξύ δύο ακουστικών:
πχ HD560s και HD600

Sennheiser HD 560S vs Sennheiser HD 600 Side-by-Side Headphones Comparison - RTINGS.com
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Συνιστώνται ιδιαίτερα για όποιον βιάζεται πολύ να χάσει την ακοή του.
Δεν ισχύει.
Ποιούς 2 τύπους εννοείς;

Εγώ ακούω σχεδόν αποκλειστικά από IEMs, έχω 2 ζευγάρια (εννοώ που έχω αγοράσει, όχι από κινητά κλπ.) και τώρα ζαχαρώνω και την κινεζιά που πόσταρε ο dimi.

Τα προτιμάω γιατί είναι πολύ πιο πρακτικά, μπορείς να τα χρησιμοποιείς παντού και δεν σε κουράζουν. Έκανα και τη δοκιμή μου με over ear με τα AKG Q701, αλλά δεν τα αγάπησα ποτέ. Κυρίως από πλευράς άνεσης, γιατί από ήχο μια χαρά ήτανε (αν και θα ήθελα λίγο μπάσο παραπάνω). Τα χρησιμοποίησε η σύζυγος για ένα διάστημα αλλά τώρα κι αυτή μάλλον πάει για IEMs.
Earbuds & IEM
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Earbuds & IEM
Ναι, έχεις δίκιο.

Δεν πήγε καν το μυαλό μου γιατί τα earbuds δεν τα θεωρώ σοβαρή εναλλακτική για ακρόαση μουσικής. Για hands free να μιλάς στο κινητό ναι, για μουσική δεν νομίζω.
 


Μηνύματα
2.519
Reaction score
7.313
Έφτασαν τα B&W PX8!

Άντε τώρα να περιμένουμε τα reviews/μετρήσεις και φυσικά το πότε θα έρθουν Ελλάδα.
Αν και με αυτή την τιμή (700$) εγώ προσωπικά θα κοιτάξω τα Px7 S2.


Bowers & Wilkins says that aptX Adaptive wireless technology and "powerful digital signal processing" allow the listener to get 24-bit high-resolution sound quality from streaming services like Tidal and Qobuz that offer it.

BW_Px8_Cancel_the_Noise_Desktop.jpg


BW_Px8_A_New_Reference_Desktop.jpg
 

Attachments



Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
χρήσιμο


και όμως.......

"Over-the-ear headphones, as compared to inner-ear earbuds, are gentler on the ears as the sound is applied in a less direct way to the eardrum. You can still very easily harm your hearing with loud music played through over-the-ear headphones, so don’t get carried away. But in general, they are safer as they provide a smoother and more even distribution of sound."
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
χρήσιμο


και όμως.......

"Over-the-ear headphones, as compared to inner-ear earbuds, are gentler on the ears as the sound is applied in a less direct way to the eardrum. You can still very easily harm your hearing with loud music played through over-the-ear headphones, so don’t get carried away. But in general, they are safer as they provide a smoother and more even distribution of sound."
Επιπλέον:
- Όταν το σώμα και ο λοβός του αυτιού δεν δέχονται δονήσεις, αλλά δέχεται μόνο το τύμπανο, η ένταση του ήχου παρερμηνεύεται ως χαμηλότερη και οδηγεί σε υψηλότερες στάθμες.
- Με τα in-ear που σφραγίζουν τον ακουστικό πόρο (λαστιχένια βύσματα), το τύμπανο ακολουθεί με ακρίβεια τις κορυφές και τα δυναμικά του ήχου, άρα ακόμη περισσότερη καταπόνηση.
Επιπλέον:
- Όταν το σώμα και ο λοβός του αυτιού δεν δέχονται δονήσεις, αλλά δέχεται μόνο το τύμπανο, η ένταση του ήχου παρερμηνεύεται ως χαμηλότερη και οδηγεί σε υψηλότερες στάθμες.
- Με τα in-ear που σφραγίζουν τον ακουστικό πόρο (λαστιχένια βύσματα), το τύμπανο ακολουθεί με ακρίβεια τις κορυφές και τα δυναμικά του ήχου, άρα δέχεται ακόμη περισσότερη καταπόνηση.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
- Με τα in-ear που σφραγίζουν τον ακουστικό πόρο (λαστιχένια βύσματα), το τύμπανο ακολουθεί με ακρίβεια τις κορυφές και τα δυναμικά του ήχου, άρα ακόμη περισσότερη καταπόνηση.
πιστότητα-απόλαυση
 


Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Ένας iFi Zen Can (199€) είναι πολύ μεγάλη αναβάθμιση με οτιδήποτε παρέχεται από ολοκληρωμένους ενισχυτές 1.000-2.000 και παραπάνω €
Με το if zen air can τι ισχύει? Είναι περίπου της ίδιας ποιότητας?
Μια και αναφέρεστε σε ψείρες να πώ ότι εδώ και 3-4 χρόνια χρησιμποοιώ μεταξύ άλλων και τις κινεζιές soundmagic E10c που για την τιμή τους είναι πολύ καλές. (30-50 euros). Τώρα υπάρχουν και οι Ε11.

https://reference-audio-analyzer.pro/en/report/hp/soundmagic-e10.php#gsc.tab=0

Και μια ερώτηση. Τι κανετε ρε παιδιά και δεν σας πέφτουν από τα αυτιά? Εμένα συνεχώς φεύγουν....:):p
 
Last edited:

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Μια και αναφέρεστε σε ψείρες να πώ ότι εδώ και 3-4 χρόνια χρησιμποοιώ μεταξύ άλλων και τις κινεζιές soundmagic E10c που για την τιμή τους είναι πολύ καλές. (30-50 euros). Τώρα υπάρχουν και οι Ε11.

https://reference-audio-analyzer.pro/en/report/hp/soundmagic-e10.php#gsc.tab=0

Και μια ερώτηση. Τι κανετε ρε παιδιά και δεν σας πέφτουν από τα αυτιά? Εμένα συνεχώς φεύγουν....
 

Μηνύματα
1.223
Reaction score
5.724
Και μια ερώτηση. Τι κανετε ρε παιδιά και δεν σας πέφτουν από τα αυτιά? Εμένα συνεχώς φεύγουν....
Πρέπει να βάλεις τα κατάλληλα σε μὲγεθος ear-pads . Εγώ με τα realme air buds 2 μόλις έβαλα τα σωστά μαξιλαράκια βρήκα την υγειά μου. Όταν βάλω δε το noise cancellation έχω και ωραίο μπασάκι !
 
Last edited:


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Και μια ερώτηση. Τι κανετε ρε παιδιά και δεν σας πέφτουν από τα αυτιά? Εμένα συνεχώς φεύγουν....:):p
Αν τα ακουστικά είναι σχετικά ελαφριά, τότε με το κατάλληλο μέγεθος pads όπως και είπε και ο @slzr είναι οκ. Έτσι έχω κι εγώ τα Klipsch μου που είναι ελαφριά και δεν φεύγουν καθόλου.

Τώρα όμως που πήρα τα Fiio FH3 που είναι βαριά, παρόλο που έβαλα το ίδιο/σωστό μέγεθος (και παρόλο που το καλώδιο κρεμιέται από τα αυτιά), σιγά σιγά έφευγαν.

Οπότε δοκίμασα και έβαλα τα σφουγγαρένια pads αντί για σιλικόνης που χρησιμοποιώ συνήθως. Αυτά μπαίνουν στο αυτί σαν ωτοασπίδα και βυσματώνουν, οπότε δεν φεύγουν.

Το αρνητικό είναι πως θέλει λίγη περισσότερη ώρα να τα βάλεις και να κάτσουν καλά. Το ίδιο και με το καλώδιο που όπως είπα πιο πάνω πρέπει να περάσει πάνω από το αυτί. Γενικά, ωραίος ήχος, αλλά όχι τόσο εύκολο στο βάλε βγάλε όπως τα παλιά μου (άσχετο, αλλά είπα και τον πόνο μου).
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Με το if zen air can τι ισχύει? Είναι περίπου της ίδιας ποιότητας?
Δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές,εκτός από τις balanced εισόδους-εξόδους και οτι το air δεν έχει το εξωτερικό τροφοδοτικό που έχει το βασικό μοντέλο. Αρα η διαφορά στην τιμή δεν είναι 100 με 200 ευρώ,αλλά σημαντικά μικρότερη. iFi_ZEN-Air-CAN_PCBs_Photos-1.jpg

_1220ifi.instop.jpg
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Και ένα ενδιαφέρον νήμα ,για να χαζέψουμε τα συστήματα ακουστικών κάποιων φίλων του είδους.Ξεκινά από το 2010,οπότε αν κάποιος έχει υπομονή ,μπορεί να δει και την εξέλιξη του τρόπου ακρόασης τα τελευταία 12 χρόνια.

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Εχω sony mdr 1a τα οποία τα έχω λιώσει, μου αρέσει η εφαρμογή στη κεφάλα και η ανάλαφρη αίσθηση στα αυτιά, άνετα μπορώ να βγάλω 3-4 ώρες ακρόαση με αυτά.
Ήχος αρκετά χρωματισμένος, μπάσο που σε φεύγει το μυαλό.
Επίσης έχω audeze shine, σαν ποιότητα κατασκευής είναι κορυφή,κουραζουν όμως μετά από λίγη ώρα, επίσης κάτι γίνεται με τις υψηλές συχνότητες, σαν τζούφιες με ακούγονται.
Τεσπα, αλλού θέλω να καταλήξω, πάντα ήθελα και θέλω τα philips fidelio, τα έχει κάποιος να μας πει εντυπώσεις, αξίζουν?
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Τεσπα, αλλού θέλω να καταλήξω, πάντα ήθελα και θέλω τα philips fidelio, τα έχει κάποιος να μας πει εντυπώσεις, αξίζουν?
Μέτρια ακουστικά, κακή ποιότητα κατασκευής ανάλογα με τη τύχη που θα έχεις στο revision που θα αγοράσεις. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα προτιμήσεις όταν υπάρχουν ακουστικά σαν τα sundara στα ίδια ή παρόμοια λεφτά .

To νέο fidelio ,να σκεφτείς το πετυχαινω συνέχεια -30% από την αρχική του.

Αυτό που στα χαρτιά θα είχε αρκετό ενδιαφέρον είναι τo m1570 της monoprice το οποίο αρκετές φορές το χρόνο έχει ένα 20-30% κάτω από την αρχική. Ξανά βέβαια υπάρχουν υπαρκτά θέματα ποιότητας κατασκευής και μακροζωίας. Ίσως ο @daharis666 που συνεργάζεται μαζί τους ξέρει κάτι παραπάνω.
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Δεν τα έχω ακούσει ποτέ, όμως πράγματι φαίνεται πως υπάρχουν κάποια θέματα κατασκευαστικής ποιότητας (βλ. λινκ παρακάτω). Ωστόσο έχουν ασυνήθιστα ισορροπημένο ήχο και είναι από τα ακουστικά που συγκέντρωσαν πολύ θετικές εντυπώσεις ήδη από την πρώτη βερσιόν. Αναλυτική παρουσίαση (της τρέχουσας νομίζω βερσιόν):
Για την τιμή τους είναι απίθανα αλλά υπάρχουν κοντά τα ακόμη καλύτερα Sennheiser HD-560S.
(Τα HiFiMan Sundara είναι πράγματι καλύτερα από τα Fidelio, αλλά έχουν και σχεδόν τριπλάσια τιμή. Εκεί πια όμως παίζουν και τα ΗD 600/650/660).
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top