Home automation / Έξυπνο σπίτι

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
@symos χτες δούλεψε η εντολή με το delay. Σήμερα έλεγα τη φράση που πρέπει και αντί να εκτελεί τη ρουτίνα έκανε search αυτό που έλεγα. Μπαίνω στις ρουτίνες να ελέγξω μη το έσβησα καταλάθος ήταν εκεί. Πατάω απλά μια αποθήκευση ξανά και μετά δούλεψε. Καμία ιδέα του τι έγινε;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.307
Reaction score
1.383
Διαβαζω και δεν καταλαβαινω τιποτα βεβαια, αλλα μου ηρθε μια φαση το 1995 περιπου, που ειμαστε με ενα φιλο στο σπιτι μου και λεει καποια στιγμη, "" κατσε να αναψω το θερμοσιφωνα ""
Παιρνει το τηλεφωνο του σπιτιου μου (το σταθερο) και ακουγεται... ""μανα, αναψε το θεμοσιφωνα""

Χαχαχαχαχαχ
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
Καμία ιδέα του τι έγινε;
🤷‍♂️

Δυστυχώς όπως έχω ξαναπεί δεν έχω καμία εμπειρία με το Google Home (άρα ούτε και με τις ιδιαιτερότητες και τις παραξενιές του) γιατί δεν το χρησιμοποιώ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.349
Reaction score
42.126



* μήπως να γινόταν μια κατηγορία Smart Home στις ειδικές κατηγορίες;
και από κάτω να μπουν σε ξεχωριστά topics οι διάφορες 'σχολές' (Apple HomeKit, Google, Amazon Alexa, ...) ή ότι άλλο θα θέλει να ξεκινήσει κάποιο μέλος;
 

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Ωραια ιδέα. Θα ήταν ωραίο να φτιάχναμε και για τα συστήματα netatmo sonoff κτλ...
@alexis
Ψαχουλευω την εφαρμογή.Μπορεις να ρυθμίσεις νυχτερινό ώρες τιμές τα πάντα για να έχεις εικόνα του τι γίνεται
Σου βάζω και ένα screenshot
Προχωρά με κλειστά μάτια
 

Attachments


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Θα προχωρήσω δεν είναι θέμα.

Ωραία ιδέα η κατηγορία Smart Home και μέσα οι διάφορες "σχολές".
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.634
Reaction score
86.416
Σίγουρα μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτά όπως τόσα χρόνια.
Σκοπός τους είναι να μας εξυπηρετούν και να μας αυξάνουν την ποιότητα διαβίωσης κατά κάποιο τρόπο.τπτ παραπάνω
Ψυχαναγκασμός ως προς τι; Καμία σχέση νομίζω.
Ξεγνοιασιά θα το έλεγα εγώ...
Ξέρεις τι ευκολία είναι να πηγαίνεις για ύπνο απλά λέγοντας ένα καληνύχτα και να κλείνουν όλα μόνα τους;
Έχω πιάσει τον εαυτό μου φορές που είμαι κουρασμένος να βαριέμαι να σηκωθώ από το καναπέ και να κλείσω τηλεόραση φώτα κτλ...
Και λιγομίλητος να είσαι πάλι είναι βολικό. Με μια λέξη όλα γίνονται
Μέχρι τώρα έχω ένα Philips Hue Bridge με 2 τέτοια και μερικές Xiaomi Smart λάμπες. Τα χειρίζομαι όλα μέσω Google Home και είμαι ευχαριστημένος.

Αν και μου αρέσει η ευκολία, περισσότερο τα έχω αγοράσει λόγω καταναλωτισμού. Και παρόλο που είναι χρήσιμα δεν μπορώ να πω ότι μου είναι απαραίτητα.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
133
Πολύ φοβάμαι πως θα υπάρχουν τέτοια θέματα μιας και είναι αισθητήρας κίνησης περισσότερο. Βλέπω να πηγαίνω σε hager για δεύτερο συστήματακι για τον εξωτερικό χώρο τουλάχιστον
500 μαραφετια να κάνεις 2 δουλειές :p
Σε 5-6 χρομάκια θα διαλέγεις μάρκα θα βάζεις ένα boxακι που θα έχει τα πάντα μέσα και θα ξεμπερδευεις ούτε hub σουξου μουξου ταιριάζει δε ταιριαζει.Απλα για να παιδευομαστε και είναι η κατάσταση ακόμα αυτό έχω καταλάβει...
Σίγουρα σε απλά πράγματα είναι χρηστικά. Σε ποιο σύνθετα σκαλωνουν κάποιες φορες
Υπάρχει κάτι τέτοιο και είναι το Homey Pro.
Υπάρχει κάτι τέτοιο και είναι το Homey Pro. Επίσης δουλευει και με τα προιόντα της Somfy.
Ειμαι σε Tahoma V2 εδώ και 2,5 χρόνια. Πριν κανα 2μηνο πήρα το Hub της Legrand σε εξωτερικό. Οχι το DinRail.

Αγόρασα 15 dimmer, 6 πριζες Legrand (καθε μια μετραει καταναλώσεις κτλπ) και περιμένω και 4 module για τον πίνακα μαζί με το μετρητή.

Απο Somfy χειρίζεσαι απο 1 εφαρμογή απο αντλίες θερμότητας, θερμοπομπούς,φωτα (Legrand,Somfy,HUE) και ενα σωρό αλλά. Εννοείται κουρτίνες και ρολλά παίζουν ΟΛΑ και παίζουν και απο την εφαρμογή της Legrand. Το κακό είναι οτι είναι πολύ φτωχή η υποστήριξη και πολύ φτωχη η ελληνική αγορα. Για θερμοπομπούς που να παίζουν σε IO βγάζει μονο η Atlantic και Thermor (600-650 ευρώ ο πιο φτηνός) αλλά τώρα εβγαλε και η Noirot οι οποίοι παίρνουν Module Netatmo το οποίo περιβάλλον Netatmo παιζει μεσα απο την εφαρμογή της Somfy.

Αυτό που με έχει ενοχλησει αφάνταστα είναι που στο Tahoma Pro που είναι ΟΛΟ DinRail η παλιοSomfy δινει τα πάντα Zigbee,ZwavePLus,Wifi,RTS,IO ενώ στο Hub το εξωτερικό της μονο IO,RTS,ZWAVE. Θεωρητικά ΑΝ καποιος βρει το firmware απο το DinRail Zigbee module Tahoma Pro (που απλά ενα USB Με ένα κεραιάκι) και το περάσει σε ενα programmable zigbee USB θα παίζει και στο Hub το εξωτερικό.

Το Tuya ειναι οτι χειρότερο για εμένα και το μόνο που παιζει super ειναι το Apple Home και το Home Assistanτ απο εφαρμογές.

Αν τώρα εχει καποιος όρεξη να γράφει κώδικα κανεις παπάδες και με RaspBerry. Εγω φυσικά δεν έχω.
 
Last edited:

Μηνύματα
57
Reaction score
26
0.03 για να κόψει είναι υπερβολικά νωρίς και χωρίς λόγο.
Για κόψιμο χρόνοι της τάξης των 10 δευτερολέπτων είναι μια χαρά.
Τα 30 που λέω είναι για την επαναφορά
Δηλαδή είναι οκ ας πούμε να παίξει για 5 δευτερόλεπτα η τηλεόραση ή ο ενισχυτής με 260 v ή με 180 ας πούμε;
 

Μηνύματα
15.567
Reaction score
21.773
οι συσκευές γενικά έχουν αποδεκτές ανοχές για λίγη ώρα. Αυτό που θα κάνει ίσως περισσότερη ζημιά είναι η διακοπή που θα προκαλέσεις αν πέσει η τάση πχ για μισό δευτερόλεπτο.
 

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Last edited:

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Ψάχνοντας βρήκα και αυτό. Ασύρματη φόρτιση του tablet για όποιον τον ενδιαφέρει
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
Υπάρχει κάτι σαν αυτό https://sonoff.tech/product/smart-wall-swtich/nspanel/ με μεγαλύτερη οθόνη που να μπορώ να τρέξω openhab ή κάτι άλλο παρόμοιο;
Έχω δει αυτά εδώ https://community.openhab.org/t/your-setup-for-a-wall-mounted-tablet/22540/182
απλά έλεγα αν υπάρχει κάτι που να μην είναι τόσο πατέντα
Εδώ εμμέσως θέτεις 2 θέματα. Το ένα είναι που θα τρέχει το openHAB και το άλλο είναι που θα βλέπεις το interface του.

Το δεύτερο είναι σχετικά εύκολο, αγοράζεις ένα tablet και το τοποθετείς. Όσον αφορά το εμφανισιακό κομμάτι, κι εμένα δεν μου άρεσε το wall mounted καθώς φαίνεται περίεργο να έχεις ένα κανονικό tablet κολλημένο στον τοίχο, συν το καλώδιο που κρέμεται. Οπότε προτίμησα να το βάλω σε μια πολύ διακριτική βάση και να το έχω στο έπιπλο της εισόδου (κάτι σαν "μπουφές" ας πούμε, αν και αυτό παραπέμπει σε κάτι κλασικό που δεν είναι). Δες το post #6 του παρόντος.

Για τη φόρτιση, όπως έχω ξαναπεί αγόρασα μια πρίζα με USB οπότε υπάρχει μόνο ένα μικρό καλωδιάκι, ούτε φορτιστής, ούτε τίποτα. Σε ένα παλιότερο που είχα, είχα βρει και βάση με φόρτιση (οπότε δεν φαινόταν καν το καλώδιο από το πλάι) αλλά δυστυχώς κάηκε αυτό και δεν βρήκα αντίστοιχο.

Για το πρώτο κομμάτι (πού θα τρέχει δηλαδή το openHAB) δυστυχώς δεν γίνεται να τρέχει στο ίδιο μηχάνημα αν μιλάμε για Android tablet. Θα ήταν βολικό ομολογουμένως (με κάποιους αστερίσκους, βλέπε παρακάτω), αλλά δεν γίνεται. Για να φτιάξεις ένα μηχάνημα "all in one" θα πρέπει να πάρεις κάποιο mini pc και μια οθόνη touch και να τα βάλεις μέσα σε ένα δικό σου κουτάκι. Το έχει κάνει ένας ξάδερφός μου με Raspberry, αλλά το αποτέλεσμα ήταν λίγο απογοητευτικό όσον αφορά κυρίως το responsiveness του interface. Κατά τα άλλα σαν server μια χαρά είναι το RPi. Αν το έφτιαχνες όμως με ένα πιο δυνατό mini pc (π.χ. NUC ή και κάποια Κινεζιά που έχω δει να κυκλοφορούν με ~200€ και είναι τουμπανάκια) σίγουρα θα σε κάλυπτε μια χαρά. Bέβαια δεν είναι "έτοιμη λύση".

Αλλιώς ξεχωριστά το mini pc για τον server και ξεχωριστά η οθόνη. Αυτό στην πράξη είναι και το πιο βολικό. Εγώ πάνω στον server έχω το USΒ για το Z-Wave adapter, το USB για το MySensors serial adapter και ίσως στο μέλλον προστεθούν κι άλλα. Αν το είχα wall mounted σε ένα μικρό κουτάκι, ίσως να είχα πρόβλημα χώρου. Συν θόρυβο ανεμιστήρα σε σημείο που ίσως δεν θα ήταν αποδεκτό κάτι τέτοιο.

Όσον αφορά τον server του πάντως, το openHAB έχει πολύ λίγες απαιτήσεις. Εγώ παλιά το είχα σε ένα μηχάνημα που έτρεχε και OpenMediaVault και Plex και κάνα δυο docker containers και ήταν και αρχαιολογία. Κανένα θέμα. Και σε κάποιο καλό NAS τρέχει.

Ψιλοάσχετο με τη συζήτηση, αλλά τώρα σκέφτομαι να φτιάξω έναν καινούργιο server με καλύτερα specs όπου θα τρέχει proxmox και θα βάλω εκεί μαζί σε VMs όλα τα μηχανήματα που χρειάζομαι: openHAB, mosquitto, Plex, Roon Core, Roon endpoint, Dirac κλπ.

Υ.Γ. Σχετικά με το tablet ως οθόνη, έχε υπόψιν πως το να έχεις το tablet συνεχώς συνδεδεμένο στο ρεύμα μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα με τη μπαταρία. Εγώ την έχω αλλάξει ήδη μια φορά γιατί φούσκωσε, αλλά συνολικά το έχω πάνω από 2 χρόνια χωρίς κάποιο άλλο θέμα. Εντελώς ιδανικά πάντως, θα ήθελες μια συσκευή που να είναι φτιαγμένη για να μπαίνει στην πρίζα, όπως τα Google Nest Hub. Εναλλακτικά να το έχεις συνδεδεμένο σε μια smart πρίζα που ανοίγει συγκεκριμένες ώρες της ημέρας, για να περιορίσεις το πρόβλημα.
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.968
Reaction score
3.812
Υ.Γ. Σχετικά με το tablet ως οθόνη, έχε υπόψιν πως το να έχεις το tablet συνεχώς συνδεδεμένο στο ρεύμα μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα με τη μπαταρία. Εγώ την έχω αλλάξει ήδη μια φορά γιατί φούσκωσε, αλλά συνολικά το έχω πάνω από 2 χρόνια χωρίς κάποιο άλλο θέμα. Εντελώς ιδανικά πάντως, θα ήθελες μια συσκευή που να είναι φτιαγμένη για να μπαίνει στην πρίζα, όπως τα Google Nest Hub. Εναλλακτικά να το έχεις συνδεδεμένο σε μια smart πρίζα που ανοίγει συγκεκριμένες ώρες της ημέρας, για να περιορίσεις το πρόβλημα.
Υπάρχει και η λύση να βάλεις όριο φόρτισης πχ 50%. Πολλές συσκευές το υποστηρίζουν εγγενώς, σε άλλες μπορείς να το κάνεις με λίγο "πείραγμα".
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Το Samsung A52s smartphone που έχω έχει δυνατότητα να σταματά η φόρτωση στο 85%. Οπότε παίζει να το κάνουν και τα Tablets της.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
Υπάρχει και η λύση να βάλεις όριο φόρτισης πχ 50%. Πολλές συσκευές το υποστηρίζουν εγγενώς, σε άλλες μπορείς να το κάνεις με λίγο "πείραγμα".
Δεν έχω δει κάτι, αλλά θα το ψάξω. Huawei είναι το δικό μου.

Θα βοηθήσει όμως λες;

Σίγουρα για τη μακροχρόνια υγεία της μπαταρίας είναι καλύτερα να μην είναι φορτισμένη συνεχώς στο 100%, αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει τόσο αυτό (η μακροχρόνια υγεία) καθώς το έχω συνέχεια στην πρίζα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην φουσκώνει η μπαταρία (που το έχει ήδη πάθει η πρώτη καθώς και ένα τηλέφωνο που χρησιμοποιούσα παλιά ως VoIP ασύρματο και το είχα επίσης συνέχεια στη φόρτιση) το οποίο φαντάζομαι το παθαίνει από τη θερμότητα και όχι από το γεγονός ότι είναι στο 100%.

Η θερμότητα όμως αναπτύσσεται επειδή είναι συνεχώς στο ρεύμα και η φόρτιση σταματάει/ξεκινάει συνέχεια. Όχι επειδή σταματάει στο 100% αντί για π.χ. το 70%. Γι'αυτό είπα η καλύτερη λύση είναι μια smart πρίζα που να διακόπτει τη φόρτιση.

Ίσως να κάνω και λάθος όμως και να επηρεάζεται και από το ποσοστό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Προχθές που έκανε πτώση τάσης σταμάτησε να μιλάει ο Google Assistant.
Όχι εντελώς, αλλά σε κάποιες εντολές.
Παράδειγμα όταν του έλεγα να ανάψει τα φώτα, τα άναβε και σου έλεγε τι άναψε. Πλέον τα ανάβει και κάνει ένα ηχητικό εφέ.
Αν ρωτήσεις την ώρα ή τον καιρό θα μιλήσει κανονικά. Τι γίνεται με τα διαόλια που μπλέξαμε; 🙂
 

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Και εγώ έλεγα θα το τρέχω στο ταμπλετακι...Έχει και το δικό μου όριο στη φόρτιση 80% samsung 5e. Το πρόβλημα όμως είναι πως θα είναι συνέχεια στο ρεύμα όπως λέει και ο @symos
Θα το σκεφτώ μήπως πάω σε nest hub λοιπόν αν και θα μου τρώει χώρο....

Να το έβαζα στο nas; Φοβάμαι όμως μη δουλεύω συνέχεια το δίσκο έτσι και τον βγάλω off. Δε ξέρω τη χρήση του κάνει από θέμα εγραφων
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.593
Reaction score
75.474
Αν η συσκευή βρίσκεται συνεχώς συδεδεμένη στο ρεύμα δεν θερμαίνεται αφού η φόρτιση είναι ελάχιστη.
Είχα 2 κινητά μόνιμα στο ρεύμα επι χρόνια όταν χρειαζόμουν 4G λόγω κακής γραμμής τηλεφώνου και ούτε χάλασε η μπαταρία τους, μόνο έπεσε 30-40% η διάρκεια αναμονής.
Απο άλλη αιτία φούσκωσε.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
Να το έβαζα στο nas; Φοβάμαι όμως μη δουλεύω συνέχεια το δίσκο έτσι και τον βγάλω off. Δε ξέρω τη χρήση του κάνει από θέμα εγραφων
Αν το NAS σου το υποστηρίζει, τότε 100%, τουλάχιστον για αρχή, μέχρι να δεις αν σε βολεύει, αν κάνει αυτά που θες κλπ.

Τις εγγραφές μην τις φοβάσαι, αφενός δεν κάνει πολλές, αφετέρου οι δίσκοι δεν έχουν πρόβλημα, δεν είναι κάρτες μνήμης. Υπάρχουν servers που δουλεύουν βάσεις δεδομένων με χιλιάδες εγγραφές την ώρα (ποιά ώρα, το λεπτό!) για χρόνια ολόκληρα και δεν χαλάει κανένας δίσκος. ΟΚ ναι, στατιστικά, στους κάποιους εκατοντάδες δίσκους κάποιος θα χαλάσει, αλλά δεν παθαίνουν τίποτα με τέτοια χρήση που συζητάμε.

Απο άλλη αιτία φούσκωσε.
Τι να σου πω, το έχει πάθει και ένα κινητό που είχα μόνιμα στη φόρτιση και τώρα το tablet. Samsung το ένα, Huawei το άλλο. Τώρα εσύ είσαι τυχερός, εγώ άτυχος; Δεν ξέρω :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.064
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top