Home automation / Έξυπνο σπίτι

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.952
Reaction score
3.780
Καλέ; Άλλαξε η ζωή μου απο χθες!

Βάλαμε (ο @profi) ένα Sonoff σκ@τουλάκι μ' ένα ρελεδάκι κι ένα αισθητηράκι σ' ένα Legrand κουτάκι στον ηλιακάκη. :p
Τι ομορφιά κι ευκολία είναι τούτηηηη; 😍
Γιατί παιδευόμασταν τόσα χρόνια σαν Νεάντερταλζ με το διακόπτηηηη; :o
Όλα τέλεια κι εύκολα απο τάμπλετς και κινητά.


...που απομένει είναι να βρούμε γιατί ο πρώτος απο τους εν σειρά ηλιακούς δεν ζεσταίνει τόσο αφού τους γεμίσαμε (πήραν άφθονο γ@μώ τους γ@μωεγκαταστάτες γ@μώ) και προσθέσαμε δοχείο διαστολής στον δεύτερο (τον κύριο με φρέσκο δοχείο και συνδεδεμένη αντίσταση) που δεν είχε.
Με βλέπω για εσωτερική μπουγάδα πάνελ την άνοιξη.
Μεγειά, είναι σημαντική βελτίωση ποιότητας ζωής :)
Ο αισθητήρας πώς μπήκε; Είχε ο ηλιακός είχε κυάθιο, στριμώξατε το θερμόμετρο μεταξύ μπόιλερ/μόνωσης, ή κάτι άλλο;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.510
Reaction score
75.122
Ο αισθητήρας πώς μπήκε; Είχε ο ηλιακός είχε κυάθιο, στριμώξατε το θερμόμετρο μεταξύ μπόιλερ/μόνωσης, ή κάτι άλλο;
Δεν είχε δεύτερο, μόνο του θερμοστάτη που έκρινα οτι δεν πρέπει να απενεργοποιήσω. Το κολλήσαμε με αλουμινοταινία πάνω στο δοχείο τ'ς Ηλιοακμής και το στριμώξαμε με Αρμαφλέξ.
Παρατήρησε ο Ηλίαζμου όταν εγκατέστησε τον δικό του οτι σ' εκείνον τον ηλιακό, άγνωστης σ' εμένα εταιρείας, όταν το έχωσε μεταξύ μόνωσης και δοχείου είχε καθυστέρηση.
Στο παλιό μου Nobel δοχείο, η επιφάνεια που νομίζεις οτι είναι το τοίχωμα είναι κρύα οπότε ΥΠΟΘΕΤΩ οτι πρέπει να τοποθετηθεί κατά περίπτωση. :)
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Έχω 2 ηλιακούς 155 λίτρων εν σειρά οπότε δεν αγχώνομαι για την θερμοκρασία αν η ένδειξη είναι πάνω απο 45° και έχει λίγο ήλιο (αν δεν έχει, αγχώνομαι πολύ).
Ακόμα και υπολειτουργώντας όπως τώρα, δεν παύει να έχει 5° περίπου λιγότερους για να τροφοδοτήσει στον κύριο.
Τι υπολειτουργώντας αφού τα σιάξαμε,καλά είναι τίποτα δεν θέλουν
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
IMG20240126193811.jpg


Στην αρχή το είχα εδω αλλά έχει πολύ μεγάλη καθυστέρηση να έρθει σε ισορροπία.( είναι κ η μεριά εισαγωγής κρύου)
Το κόλλησα και στις δύο περιπτώσεις στο καζάνι με αλουμινοταινια κ από πανω ένα μικρό κομματάκι αρμαφλεξ του πόντου πάχος.
Αφού τελειώσει ο πρώτος το μπάνιο μετά από 2-3 λεπτά ο 2ος ξέρει αν έχει νερό.
Οταν ήταν σφηνωμένο στην πολυουρεθάνη τελειώναμε τα μπάνια στις 23 00 κ μέχρι τις 5 το πρωι ανέβαζε

IMG20240126192741.jpg



Αυτό είναι όλο κ όλο αλλά προυποθέτει να εχει wifi signal στον ηλιακό
 

Μηνύματα
3.214
Reaction score
10.574
Χαζαμάρες
Άμα κάνει πρώτα το ντολμαδακι μπάνιο δεν έχει νερό για τον δεύτερο. Αν κάνει ο μπάρμπα Στρουμφ πρώτος , έχει νερο για έναν ακόμη.
ποφφφφφφφ. Τιθελετετουσαισθητηρες ; :roflmao:
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Εγώ έχω 200αρι και τον αισθητήρα τον έχω στις (14:10). όταν ζεσταίνει με ήλιο η απόκλιση είναι λιγότερη από 2 βαθμούς σχεδόν σε όλο το φάσμα, με αντίσταση είναι περίπου στους 7-8 βαθμούς.

και ένα σύνολο αυτοματισμών

Screenshot 2024-02-05 213834.png
Screenshot 2024-02-05 214047.png
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.510
Reaction score
75.122
Χαζαμάρες
Άμα κάνει πρώτα το ντολμαδακι μπάνιο δεν έχει νερό για τον δεύτερο. Αν κάνει ο μπάρμπα Στρουμφ πρώτος , έχει νερο για έναν ακόμη.
ποφφφφφφφ. Τιθελετετουσαισθητηρες ; :roflmao:
Το αντίθετο ισχύει. Το Ντολμαδάκι κλείνει το απλώς ζεστό νερό όταν λούζεται, εγώ το αφήνω να τρέχει καυτό κι αφού τελειώσω με τα σαπούνια ξεβγάζομαι άλλα 10 λεπτά. Καταναλώνω τουλάχιστον 150 λίτρες. :biggrin:
Το καλοκαίρι που έχει άπειρο νερό κάνω μόνο με κρύο. :party:
 


Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
@ankokdog πες καμιά κουβέντα για την πάνω καρτέλα, εάν έχεις διάθεση.

τρέχουν διάφορα automation και helpers τα οποία είναι συγκεντρωμένα σε ένα card.

1. manual με χρονοδιακόπτη.
2. αυτόματα με θερμοκρασία που του ορίζω.
3. βλέπει τη θερμοκρασία τα ξημερώματα αν είναι κάτω από συγκεκριμένου βαθμούς και ανάβει για το χρονικό διάστημα που του ορίζεις.
4. το ίδιο με το προηγούμενο αλλά το μεσημέρι για να ανάψει τις ώρες του νυχτερινού τιμολογίου.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
127
View attachment 321176

Στην αρχή το είχα εδω αλλά έχει πολύ μεγάλη καθυστέρηση να έρθει σε ισορροπία.( είναι κ η μεριά εισαγωγής κρύου)
Το κόλλησα και στις δύο περιπτώσεις στο καζάνι με αλουμινοταινια κ από πανω ένα μικρό κομματάκι αρμαφλεξ του πόντου πάχος.
Αφού τελειώσει ο πρώτος το μπάνιο μετά από 2-3 λεπτά ο 2ος ξέρει αν έχει νερό.
Οταν ήταν σφηνωμένο στην πολυουρεθάνη τελειώναμε τα μπάνια στις 23 00 κ μέχρι τις 5 το πρωι ανέβαζε View attachment 321177
Αυτό είναι όλο κ όλο αλλά προυποθέτει να εχει wifi signal στον ηλιακό
Ρεύμα από που παίρνει το wifi ρελέ;
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Από την γραμμή που πρίν πήγαινε στην αντίσταση του ηλιακού.
 

Μηνύματα
1.085
Reaction score
1.627
υπάρχει πρόταση για πολύπριζο smart
κατά προτίμηση συμβατό με zigbee ;
(θα έλεγα και κατά προτίμηση όχι κινέζικο, αλλά αμφιβάλλω αν θα υπάρχουν επιλογές)
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.727
Reaction score
10.548
Μπορεί να βάλεις έναν διακόπτη που θα ανάβει το πολυπριζο .
Τα Tapo έχουν καλύτερη ποιότητα από τα sonoff αλλά δεν θυμάμαι αν βγαίνουν σε zigbee ή μόνο wifi
 

Μηνύματα
1.085
Reaction score
1.627
Μπορεί να βάλεις έναν διακόπτη που θα ανάβει το πολυπριζο .
Τα Tapo έχουν καλύτερη ποιότητα από τα sonoff αλλά δεν θυμάμαι αν βγαίνουν σε zigbee ή μόνο wifi
θέλω ξεχωριστή διαχείριση για κάθε πρίζα,
αν δε βρω zigbee που να μην είναι κινεζιά της πλάκας θα πάρω Tapo (τα οποία όμως είναι wifi),
καθώς υπάρχει ήδη πρίζα και κάμερα,

απλά προτιμώ όσο γίνεται μικρότερη δέσμευση σε κλειστό σύστημα
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.952
Reaction score
3.780
Μια χαρά είναι τα Sonoff, από αρκετές απόψεις καλύτερα από τα Tapo.
Δυστυχώς δεν έχω υπόψη μου πολύπριζο με τις παραπάνω προδιαγραφές (σίγουρα έχω συναντήσει στο aliexpress, αλλά χωρίς άμεση εμπειρία χρήσης).
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.510
Reaction score
75.122
Οπότε πλέον η αντίσταση του ηλιακού δεν μπορεί να ελεγχθεί από τον πίνακα;
Αν δεν θέλεις να περάσεις κι άλλα καλώδια, δεν μπορεί.
Ο διακόπτης του πίνακα είναι πάντα on, αν κλείσεις το ρεύμα (ανοίγοντας το κύκλωμα :tongue: ) σβήνουν όλα επάνω. Ελέγχεις μόνο απ' το app.
Δεν έχει σημασία βέβαια γιατί αν αφήσεις τον θερμοστάτη ενεργό όπως υποθέτω κάνουν όλοι, θα σβήσει στην καθορισμένη θερμοκρασία. Στους 62° ο δικός μου, περίπου τυχαία. :biggrin:🙄
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.156
Reaction score
28.660
Γενικά που τα ψάχνω δεν έχω βρει smart πολύπριζο. Πόσο μάλλον Zigbee, και με ξεχωριστή διαχείριση. Δεν έχω ψάξει συγκεκριμένα για αυτό, αλλά δεν έχω δει τίποτα σχετικό.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.952
Reaction score
3.780
Εγώ βρίσκω, αλλά δεν μπορώ να τα προτείνω, γιατί δεν έχω άποψη.
Μία ενδεικτική αναζήτηση: Zigbee schuko power strip individual control
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.610
Reaction score
5.942
Ιδιοκατασκευή για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο, και να είναι κατάλληλο για την εκάστοτε χρήση.
Θα κοστίσει ίσως λίγο παραπάνω από τα φθηνά, γνωστά, θέλει λίγες γνώσεις και χέρια που πιάνουν, αλλά είναι καλύτερη λύση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.145
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top