Home automation / Έξυπνο σπίτι

Μηνύματα
1.350
Reaction score
1.141
Λοιπόν ψήθηκα και θα γίνουν κάποια φώτα στο σαλόνι smart.γενικα είμαι της άποψης κάτι που κάνω να γίνεται από την αρχή σωστά και ας μη το εκμεταλλευτώ 100% γιατί μετά είναι 2πλα λεφτά...
οποτε:
Ρελε ισχύος βρηκαμε
Για πείτε κάτι αξιόλογο για
1)smart διακόπτη αυτού (του ρελε ισχυος)χωρίς wifi (άκυρο το sonoff αφού είναι wifi και αποφάσισα να το κάνω σωστα)
2) διακοπτη dimmer για led (εννοείται χωρίς wifi)
3) διακόπτη φώτων απλο
3) hub; google;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
3) hub; google;
Δεν με πιστεύεις που σου λέω ότι το google δεν έχει zigbee; :)
Άρα αν δεν θες wifi, αλλά δεν έχεις και zigbee, ποιός θα αναβοσβήνει τα φώτα;

Εγώ για τα 1, 3 και 4 προτείνω Aqara.

Με το 2 έχουμε θέμα, δεν βρίσκω κάτι στο Skroutz. Προς Κίνα μεριά βλέπω κάποια πραγματάκια όπως αυτό. Που θεωρητικά είναι συμβατό με το Aqara hub, το οποίο έχει zigbee 3.0.
 

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
Να ρωτήσω γιατί δε θέλεις wifi? κάπου διάβασα ότι το κλείνεις το βράδυ....

οπότε και το zigbee wrls είναι.

 

Μηνύματα
1.350
Reaction score
1.141
Ωραιο φαίνεται μιας και θα ελέγχει με υπέρυθρες και TV κλιματιστικο ( φαντάζομαι θα θέλει οπτική επαφή ε;)τελεια!!!
Διακόπτη ραγας γιατί δε βρισκω;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Διακόπτη ραγας γιατί δε βρισκω;
Μπορεί να μην έχει ράγας. Αλλά οκ, δεν είναι και τόσο σημαντικό. Το ρελέ ισχύος θα είναι ράγας, μετά το διακοπτάκι που θα τον ανοιγοκλείνει δεν πειράζει να το έχεις και χύμα μέσα στον πίνακα.

Εμένα άλλο με προβληματίζει. Διαβάζω μερικά reviews για το Μ2 hub της Aqara και λένε πως είναι συμβατό μόνο με τις δικές τους συσκευές. Αυτό δεν είναι καλό, σημαίνει ότι π.χ. το dimmer που έβαλα πριν δεν θα το υποστηρίζει. Problem.
 

Μηνύματα
1.350
Reaction score
1.141
Να ρωτήσω γιατί δε θέλεις wifi? κάπου διάβασα ότι το κλείνεις το βράδυ....

οπότε και το zigbee wrls είναι.

Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός η οχι αλλά δε θέλω να γεμίσω το σπίτι με κεραίες wifi. Γι αυτο το κλείνω και το βράδυ μιας και όταν κοιμάμαι είναι άχρηστο
Το zigbee όπως είπε ο @symos δεν εκπέμπει συνεχώς πάρα μόνο όταν δώσεις εντολή πχ να σβήσουν φώτα.φανταζομαι δεν στέλνει πακέτα ενδιάμεσα για να ελέγξει αν εξ αι εκεί η συσκευή και ίσως αυτό έχει μια μικρή καθυστέρηση αλλά μου ειναι αδιάφορο και να εχει
Μπορεί να μην έχει ράγας. Αλλά οκ, δεν είναι και τόσο σημαντικό. Το ρελέ ισχύος θα είναι ράγας, μετά το διακοπτάκι που θα τον ανοιγοκλείνει δεν πειράζει να το έχεις και χύμα μέσα στον πίνακα.

Εμένα άλλο με προβληματίζει. Διαβάζω μερικά reviews για το Μ2 hub της Aqara και λένε πως είναι συμβατό μόνο με τις δικές τους συσκευές. Αυτό δεν είναι καλό, σημαίνει ότι π.χ. το dimmer που έβαλα πριν δεν θα το υποστηρίζει. Problem.
Μα τι στο καλο δε μπορούν να φτιάξουν ένα πρωτόκολλο ν δουλεύει με ολα;ο καθένας τα δικά του;
 




Μηνύματα
1.350
Reaction score
1.141
Αφου είναι δύσκολο με zigbee θα πάω με wifi.
Τι λέτε γι αυτό το σετάκι; https://ecat.legrand.gr/Images/gc/GenCat2020_21_p 88.pdf (μίλησα με ηλεκτρολόγο που θα το φτιάξει μου είπε 25A για τον ηλιακό είναι υπερ αρκετό )
Ή δεν αξίζει και να πάω στον προηγούμενο ρελέ ισχύος με άλλο διακοπτάκι smart;
Διακόπτες dimmer και απλούς έχει η legrand και συνεργάζονται με alexa and google assistant απο ότι διαβάζω
Γνώμες;
 


Μηνύματα
1.350
Reaction score
1.141
απλά το μόνο που δεν έχω καταλάβει είναι αν είναι απαραίτητο το ''βασικό κιτ'' οπως το ονομάζει (https://www.kafkas.gr/ktiriakos-exo...RtHPSZZq8bhAHb_yp4XetSjKCvrNXowQaAvr8EALw_wcB) ή μπορεί να παίξει χωρίς αυτό με alexa ή google assistant.Δε θα το ήθελα το βασικό κιτ...
Θα ήθελα ειδικά τους διακόπτες legrand για να μη τους αλλάξω όλους που έχω να ταιριάζουν εμφανισιακά
Μετά τι μπορώ να βάλω για ir remote συσκευών σε συνδιασμό με alexa η google; Λέω μεταξύ των 2 γιατί βλέπω είναι τα πιο ευέλικτα και δουλεύουν με πολλές συσκευές απο ότι βλέπω
 

Μηνύματα
1.350
Reaction score
1.141
Απλά το αφήνω εδώ όποιος ψάχνεται υπάρχουν 2 λύσεις για τη σειρά legrand netatmo για τον έλεγχο.
Ή βάζοντας στον πίνακα αυτό https://www.skroutz.gr/s/29567028/Legrand-Συνδεδεμένη-Βασική-Μονάδα-Πίνακα-EDMX3-412181.html
Ή βάζοντας σε μία πρίζα αυτό https://www.skroutz.gr/s/21597823/L...ατων-Ακροδεκτών-με-Διακόπτη-Λευκή-752196.html
Και έτσι ελέγχεις όλες τις υπόλοιπες πρίζες - διακόπτες...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Μετά τι μπορώ να βάλω για ir remote συσκευών σε συνδιασμό με alexa η google; Λέω μεταξύ των 2 γιατί βλέπω είναι τα πιο ευέλικτα και δουλεύουν με πολλές συσκευές απο ότι βλέπω
Αν διαβάσεις λίγο πιο πίσω (από το post #37 και μετά), θα δεις την κουβέντα που κάνουμε για συσκευές τύπου Broadlink RM4 mini.
 

Μηνύματα
1.350
Reaction score
1.141
Τέλεια ότι και θα έγραφα γι αυτό...Πάω πίσω να δω...
Να πάρω Google nest mini για έλεγχο; Θα ήθελε alexa αλλά διαβάζω πολλούς περιορισμούς για Ελλάδα...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Να πάρω Google nest mini για έλεγχο; Θα ήθελε alexa αλλά διαβάζω πολλούς περιορισμούς για Ελλάδα...
Αν θες, μπορείς, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Μπορείς να το ελέγχεις και μέσω κινητού. Είτε από το app, είτε φωνητικά.

Αν δεν θες να εξαρτάσαι από το κινητό, μπορείς να βάλεις ένα μικρό hub.
 

Μηνύματα
1.350
Reaction score
1.141
Δε θέλω να κρατάω τπτ στα χέρια μου για απλά πράγματα...Τώρα βέβαια διαβάζω πίσω το θέμα που μου είπες και δε ξέρω κατα πόσο εν τέλη είναι εύκολα παραμετροποιήσιμο...Θα δείξει μάλλον η δοκιμή...
Αλλά πολύ πίσω θεωρώ το όλο θέμα. Πολλοί περιορισμοί...Μάλλον και εδώ είναι μικρή η αγορά, τουλάχιστον ακόμα... όπως ήταν και με το harmony
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.785
Reaction score
11.020
Αγαπητοί, δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα (σόρρυ) αλλά έχω ένα σχετικά επείγον θέμα:

Ασύρματη έναυση θερμοσίφωνα με αυτόματο οφ.

Στο θερμοσίφωνα (για την ακρίβεια δοχείο ΖΝΧ είναι) υπάρχει αντίσταση και αισθητήριο μέτρησης θερμοκρασίας που συνδέεται με την αντλία θερμότητας και δείχνει τη θερμοκασία του νερού στο remote display της αντλίας. Μπορώ να βάλω την αντλία να ανοιγοκλείνει την αντίσταση του δοχείου ΖΝΧ αλλά θέλω κάτι πιο απλό, για dummy users: Ένα μόνο κουμπί που να ενεργοποιεί την αντίσταση για π.χ. 10 λεπτά. Δηλ. να βλέπεις θερμοκρασία στο display της αντλίας και να πατάς κουμπί.

Λέω να βάλω ένα ασύρματο control που να δίνει εντολή σε έναν αυτόματο κλιμακοστασίου που για π.χ. 10 λεπτά να δίνει εντολή σε ένα ρελέ που με τη σειρά του να ανοιγοκλείνει την αντίσταση (4KW). Αλλά υπάρχουν βλέπω προιόντα όπως τα sonoff που συνδέονται και με αλέξα, κλπ.



Τί προτείνετε; Παρακαλώ κάτι οικονομικό, όχι no-name κινέζικο, και να έχει ένα μόνο κουμπί ;-) Αλέξα και σία δε με νοιάζουν.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.785
Reaction score
11.020
Αυτό εδώ σα να μου κάνει:


Εϊναι 25A άρα δε χρειάζεται ρελέ, έχει countdown άρα δε χρειάζεται αυτόματο κλιμακοστασίου, το μόνο πρόβλημα είναι ότι δε λειτουργεί με "ένα κουμπί" αλλά θέλει κινητό...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Κοίτα, υπάρχουν 2 θέματα:

α) Αν θα έχει κουμπί γενικά
β) Αν αυτό το κουμπί θα ενεργοποιεί τον χρονοδιακόπτη

Το πρώτο είναι εύκολο και δεν βλέπω τον λόγο να ΜΗΝ το έχεις. Βασικά, νομίζω πρέπει να το έχεις, γιατί πες έχει πέσει το wifi, πες κάποιος θέλει να το ανάψει και δεν είναι στο wifi σου, κάτι τέλος πάντων. Οπότε καλύτερα να βάλεις ένα Sonoff basic που έχει πάνω κουμπί και να οπλίζει ένα άλλο ρελέ.

Το δεύτερο είναι πιο δύσκολο, δεν ξέρω αν το κάνει το Sonoff αυτό. Δηλαδή να του πεις "όταν πατάω το κουμπί να ανάβει για 10 λεπτά και μετά να σβήνει". Δεν νομίζω πως το κάνει, αλλά θα το τσεκάρω το βράδυ στο σπίτι.

Οπότε για να γίνει αυτό, θα πρέπει να πάρεις ένα δεύτερο ξεχωριστό "κουμπί", το οποίο όταν το πατάς θα ενεργοποιεί ένα rule/scene το οποίο θα είναι "άναψε το sonoff για 10 λεπτά και μετά κλείστο". Υπάρχουν διάφορα τέτοια σκέτα "κουμπιά" για smart home. Εσύ έχεις αυτή τη στιγμή κάποια βάση; Κάποιο hub, κάποιο σύστημα, κάτι; Ή όχι;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.503
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top