Home automation / Έξυπνο σπίτι

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αμα είναι να το κάνεις θα το κάνεις για όλο το σπίτι.
Που είναι η εισαγωγή του ζεστού από τον ηλιακό ? έ εκεί θα μπεί ένας δεύτερος παράλληλος σωλήνας με τον κυκλοφορητή , και έναν θερμοστάτη .
Αν θέλεις το επεκτείνεις και προς τα κάτω.
Παράλληλος σωλήνας από τους ηλιακούς μέχρι κάθε μπαταρία που θέλω να έχω ζεστό?
αυτό το σενάριο δεν παίζει, να το ήξερα όταν έκανα την ανακαίνιση να το είχα βάλει.

υπάρχει κεντρικός πίνακας σε κάθε μπάνιο που ίσως να έχει spare κάποια σωλήνα. δεν ξέρω αν γίνεται και είναι πιο εύκολο. μετά από τον πίνακα μέχρι τις μπαταρίες είναι μικρή απόσταση.
Αν το κάνεις όπως ο @dapost με... μαγικό κουμπί, τότε δεν έχεις απώλειες. Αν το κάνεις μόνιμα με θερμοστάτη, τότε εννοείται πως έχεις.

Εμένα τον χειμώνα μέσα σε λίγα λεπτά το νερό στους σωλήνες έχει κρυώσει. Αν είναι να το κυκλοφορεί συνεχώς για να το κρατάει ζεστό, τότε από το μεσημέρι που μπορεί να έχει ζεσταθεί κάπως το νερό από τον ήλιο μέχρι το βράδυ, θα έχει κρυώσει.
νομίζω ένας ταχυθερμαντήρας θα ήταν πιο εύκολο
 


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Αυτό που είπε ο symos.τι σημασία έχει αν ειναι ηλιακός ; Αν τα κυκλοφορεί συνέχεια όσο μόνωση και να έχει ειδικά τώρα που λογικά θα είναι εξωτερική εγκατάσταση το νερό θα έρχεται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος συντομα
.στο πίνακα θα τα συνδέσεις όχι σε κάθε βρύση.αλλα πως θα περάσεις έξτρα σωληνα;
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αυτό που είπε ο symos.τι σημασία έχει αν ειναι ηλιακός ; Αν τα κυκλοφορεί συνέχεια όσο μόνωση και να έχει ειδικά τώρα που λογικά θα είναι εξωτερική εγκατάσταση το νερό θα έρχεται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος συντομα
.στο πίνακα θα τα συνδέσεις όχι σε κάθε βρύση.αλλα πως θα περάσεις έξτρα σωληνα;
τσέκαρα τους πίνακες και υπάρχει γραμμή που στέλνει νερό στη ταράτσα σε 2 βρύσες ακριβώς δίπλα από τον ένα ηλιακό. οπότε θα μπορούσα να την εκμεταλλευτώ.
 



Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος smart hub μόνο για rf;
Θέλω να βάλω ένα για το γκαράζ. Οποτε το ir μου είναι αχρηστο. Έχει δει κάποια της sonoff πχ https://www.skroutz.gr/s/21548203/Sonoff-RF-Bridge-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home.html
Διαβάζω πως δεν είναι συμβατά με όλες τις πόρτες έχει δοκιμάσει κανεις;
Υπάρχει κάποιο να είναι με ethernet (εγώ δε βρήκα κατι)
Κοιταγα και για το σπίτι το broadlink που μου στείλατε. Όλα αυτά είναι με usb για παροχή ρεύματος. Επίσης θα προτιμούσα αν υπάρχει κάτι με poe ethernet.αν βάλω κάποιο μετασχηματιστη (στυλ κινητου) θα ει αι ολόκληρη γκουμουτσα
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μόλις παρέλαβα ένα broadlink rm4. αρχικά να πω ότι είναι πολύ μικρότερο από ότι υπολόγιζα σε σχέση με τα nedis smartlife ir που έχω.
η σύνδεση είναι πανεύκολη το ίδιο και με το google.

στα αρνητικά η πολύ μικρή βάση συσκευών ( της nedis έχει 100Χ περισσότερα)
Στα θετικά ότι τα diy δουλεύουν πολύ καλύτερα σε σχέση με της Nedis

Τα fujitsu aitconition πχ δεν τα είχε και έφτιαξα ένα και δουλεύει πολύ καλά

αλλά, στο google της nedis με όποιο mode κάνεις power off με το ίδιο θα κάνει power on πχ heat auto 22

στο rm4 το κάνω power off ενώ είναι σε heat - fan - dry αλλά πάντα κάνει power on σε cool

θα δοκιμάσω και το καλώδιο με τον σένσορα θερμοκρασίας να δω αν θα φτιάξει.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Κοιταγα και για το σπίτι το broadlink που μου στείλατε. Όλα αυτά είναι με usb για παροχή ρεύματος. Επίσης θα προτιμούσα αν υπάρχει κάτι με poe ethernet.αν βάλω κάποιο μετασχηματιστη (στυλ κινητου) θα ει αι ολόκληρη γκουμουτσα
Εγώ στο σαλόνι έχω βάλει ένα tablet σε εμφανή θέση, που λειτουργεί ως dashboard/interface του smart home. Επειδή επίσης δεν ήθελα να φαίνεται μόνιμα ένας φορτιστής, έβαλα μια τέτοια με ένα μικρό καλωδιάκι:

Και πάλι το καλωδιάκι δεν είναι αόρατο, αλλά πολύ καλύτερο από φορτιστή στην πρίζα με καλώδιο.

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος smart hub μόνο για rf;
Θέλω να βάλω ένα για το γκαράζ. Οποτε το ir μου είναι αχρηστο. Έχει δει κάποια της sonoff πχ https://www.skroutz.gr/s/21548203/Sonoff-RF-Bridge-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home.html
Διαβάζω πως δεν είναι συμβατά με όλες τις πόρτες έχει δοκιμάσει κανεις;
Αρχικά πρέπει να σιγουρευτείς ότι θα πάρεις κάποιο που θα λειτουργεί στην ίδια συχνότητα, αλλιώς είναι σίγουρο πως δεν θα δουλεύει. Η πιο συνηθισμένη είναι μάλλον τα 433MHz αλλά δεν είναι και η μόνη, οπότε δες το.

Μετά πρέπει να δεις αν το σύστημα που έχει η πόρτα σου είναι "απλό", ή με κυλιόμενους κωδικούς όπως π.χ. της Somfy. Για το δεύτερο δεν νομίζω πως έχει βρεθεί κάτι που να δουλεύει, εκτός φυσικά από λύσεις της ίδιας της Somfy, οι οποίες υπάρχουν μεν, είναι αρκετά ακριβές δε:


Από την άλλη, το hub της Somfy δουλεύει με πολλές συσκευές (συμπ. zigbee) και όχι μόνο δικές της, οπότε αν το δεις σαν επένδυση για κεντρικό hub όλου του σπιτιού, ίσως τελικά αξίζει. Διάβασε και το review στο link που έβαλα παραπάνω για να δεις μερικά παραδείγματα συσκευών που ελέγχει.

Εγώ για τη δική μου τέντα που είναι επίσης Somfy, ζήτησα απλά ένα επιπλέον τηλεκοντρόλ το οποίο έχω σκοπό να ανοίξω και να του προσαρμόσω ένα arduino που θα "πατάει" τα κουμπιά. Το ίδιο έχω κάνει και με την οθόνη του προτζέκτορα, αλλά προφανώς είναι DIY λύση αυτή, θέλει δουλίτσα. Δεν είναι όμως ιδιαίτερα δύσκολη και μπορεί να λειτουργήσει και μέσω Ethernet/MQTT.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Μόλις παρέλαβα ένα broadlink rm4. αρχικά να πω ότι είναι πολύ μικρότερο από ότι υπολόγιζα σε σχέση με τα nedis smartlife ir που έχω.
η σύνδεση είναι πανεύκολη το ίδιο και με το google.

στα αρνητικά η πολύ μικρή βάση συσκευών ( της nedis έχει 100Χ περισσότερα)
Στα θετικά ότι τα diy δουλεύουν πολύ καλύτερα σε σχέση με της Nedis

Τα fujitsu aitconition πχ δεν τα είχε και έφτιαξα ένα και δουλεύει πολύ καλά

αλλά, στο google της nedis με όποιο mode κάνεις power off με το ίδιο θα κάνει power on πχ heat auto 22

στο rm4 το κάνω power off ενώ είναι σε heat - fan - dry αλλά πάντα κάνει power on σε cool

θα δοκιμάσω και το καλώδιο με τον σένσορα θερμοκρασίας να δω αν θα φτιάξει.
Απο ότι διάβασα όλοι το ίδιο θέμα έχουν
Εγώ στο σαλόνι έχω βάλει ένα tablet σε εμφανή θέση, που λειτουργεί ως dashboard/interface του smart home. Επειδή επίσης δεν ήθελα να φαίνεται μόνιμα ένας φορτιστής, έβαλα μια τέτοια με ένα μικρό καλωδιάκι:

Και πάλι το καλωδιάκι δεν είναι αόρατο, αλλά πολύ καλύτερο από φορτιστή στην πρίζα με καλώδιο.



Αρχικά πρέπει να σιγουρευτείς ότι θα πάρεις κάποιο που θα λειτουργεί στην ίδια συχνότητα, αλλιώς είναι σίγουρο πως δεν θα δουλεύει. Η πιο συνηθισμένη είναι μάλλον τα 433MHz αλλά δεν είναι και η μόνη, οπότε δες το.

Μετά πρέπει να δεις αν το σύστημα που έχει η πόρτα σου είναι "απλό", ή με κυλιόμενους κωδικούς όπως π.χ. της Somfy. Για το δεύτερο δεν νομίζω πως έχει βρεθεί κάτι που να δουλεύει, εκτός φυσικά από λύσεις της ίδιας της Somfy, οι οποίες υπάρχουν μεν, είναι αρκετά ακριβές δε:


Από την άλλη, το hub της Somfy δουλεύει με πολλές συσκευές (συμπ. zigbee) και όχι μόνο δικές της, οπότε αν το δεις σαν επένδυση για κεντρικό hub όλου του σπιτιού, ίσως τελικά αξίζει. Διάβασε και το review στο link που έβαλα παραπάνω για να δεις μερικά παραδείγματα συσκευών που ελέγχει.

Εγώ για τη δική μου τέντα που είναι επίσης Somfy, ζήτησα απλά ένα επιπλέον τηλεκοντρόλ το οποίο έχω σκοπό να ανοίξω και να του προσαρμόσω ένα arduino που θα "πατάει" τα κουμπιά. Το ίδιο έχω κάνει και με την οθόνη του προτζέκτορα, αλλά προφανώς είναι DIY λύση αυτή, θέλει δουλίτσα. Δεν είναι όμως ιδιαίτερα δύσκολη και μπορεί να λειτουργήσει και μέσω Ethernet/MQTT.
Δε βλέπω να γράφει κάπου συχνότητα. Θα πάρω αυτόν που μου έβαλε την πορτα και ελπίζω να ξέρει να μου πει...
Θα γεμίσω καλώδια όλο το σπίτι(τα μισώ μην ακούτε εσείς που είστε hiend :p ). Το γέμισα πρίζες δικτύου για να μην έχω καλώδια και τελικά....
Σε περίεργο τρυπάκι μπήκαμε :p
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ευχαριστώ Σίμο αλλά μην ασχοληθείς πολύ. Θα πάρω ένα sonoff για να πειραματιστώ και να δω τις δυνατότητές του αλλά για τη συγκεκριμένη εφαρμογή δεν είναι απαραίτητο.

Υπάρχει ήδη το "ένα κουμπί" έξω από κάθε μπάνιο, το οποίο δίνει εντολή στον αυτόματο κλιμακοστασίου να ενεργοποιήσει τον κυκλοφορητή ανακυκλοφορίας ΖΝΧ, από το δοχείο και προς τα μπάνια. (Αυτός μπήκε για να μη σπαταλάμε νερό μέχρι να ανέβει το ζεστό νερό από το υπόγειο που είναι το δοχείο στα μπάνια.)

Ε, θα συνδέσω ένα ρελέ στην έξοδο του αυτόματου κλιμακοστασίου να ενεργοποιεί και την αντίσταση του δοχείου ΖΝΧ. Βλέπεις θερμοκρασία, πατάς κουμπί και αρχίζει το ζεσταίνει το νερό για π.χ. 20 λεπτά. Νομίζω είναι ότι πιο απλό / οικονομικό και εργονομικό. Μόνο ένα ρελέ θα αγοράσω.

Το μόνο μείον είναι ότι θα δουλεύει κυκλοφορητής και αντίσταση ταυτόχρονα, όχι βέλτιστο για γρήγορο ζέσταμα. Αλλά το ΖΝΧ είναι πάντα τουλάχιστον στους 30 περίπου βαθμούς προ-ζεσταμένο από την αντλία θερμότητας και τους ηλιακούς συλλέκτες, επομένως η αντίσταση θα το πηγαίνει από τους 30 στους 35/40, πολύ μικρό ΔΤ.
Μετα απο μερικες βδομαδες χρησης, ενημερωνω οτι το ενα κουμπι μου δουλευει φανταστικα. Τις περισσοτερες φορες η αντισταση δεν ανοιγει καν επειδη το νερο ειναι ηδη σχετικα ζεστο (απο ηλιακους /ΑΘ). Οταν ανοιγει, ζεσταινει το νερο σε θερμοκρασια μπανιου σε 10 λεπτα. Ελαχιστες φορες μεχρι τωρα, δεν προλαβε να το ζεστανει σε 10 λεπτα αρκετα, επειδη δεν ειχε ηλιο ή η ΑΘ δουλευε σε χαμηλες θερμοκρασιες. Η λυση ειναι ή να αλλαξω τον αυτοματο κλιμακοστασιου σε καποιον αλλο που να εχει μαξ χρονο πανω απο 10 λεπτα, ή να πειραξω την καμπυλη της ΑΘ ωστε να δουλευει λιγο πιο ψηλα (χαλωντας ομως λιγο το βαθμο αποδοσης της).
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εργονομικα, το ενα κουμπι ειναι αψογο, υπαρχει ενα εξω απο καθε μπανιο. Φυσικα, ακομη καλυτερα θα ηταν το κανενα κουμπι, λυση που προυποθετει ταχυθερμαντηρα αν δε θες να σπαταλας ενεργεια να ζεσταινεις συνεχως το δοχειο ΖΝΧ.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Ξεκίνα με άλλο αυτόματο , υπάρχουν και ψηφιακοί Hager , με ρύθμιση ανά δευτερόλεπτο αν θέλεις.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ξεκίνα με άλλο αυτόματο , υπάρχουν και ψηφιακοί Hager , με ρύθμιση ανά δευτερόλεπτο αν θέλεις.
Ναι, αυτό θα κάνω. Δυστυχώς αυτός που έχω τώρα στον πίνακα πάει μέχρι 10 λεπτά.

 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Εχω παραγγείλει τα πραγματάκια που ήθελα από τη legrand. Θα έρθουν με το νέο έτος. Για πείτε καμία ιδέα μέχρι τότε για το πως θα ελέγχω θερμοκρασία που λέγαμε νερού. Απλα έλεγχος όχι κάτι παραπάνω μιας και ήταν λίγο δυσκολο. Ώστε όταν λείπω από το σπίτι και θέλω να κάνω μπάνιο όταν γυρίσω να μην ανάβω άσκοπα το νερό. Να βλέπω πρώτα θερμοκρασία και αν δε μου αρκεί τότε να προγραμματίσουμε ποτέ θα ανάψει κτλ
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Εχω παραγγείλει τα πραγματάκια που ήθελα από τη legrand. Θα έρθουν με το νέο έτος. Για πείτε καμία ιδέα μέχρι τότε για το πως θα ελέγχω θερμοκρασία που λέγαμε νερού. Απλα έλεγχος όχι κάτι παραπάνω μιας και ήταν λίγο δυσκολο. Ώστε όταν λείπω από το σπίτι και θέλω να κάνω μπάνιο όταν γυρίσω να μην ανάβω άσκοπα το νερό. Να βλέπω πρώτα θερμοκρασία και αν δε μου αρκεί τότε να προγραμματίσουμε ποτέ θα ανάψει κτλ
Δύσκολη η πρόταση, γιατί δεν δίνεις και πολλές πληροφορίες.
Εάν ο θερμοσίφωνάς σου έχει κενό κυάθιο εκτός αυτό της αντίστασης, μπορείς να τοποθετήσεις εκεί ένα θερμόμετρο.
Εάν η απόσταση και η διαδρομή εξυπηρετεί, το κάνεις ενσύρματο, διαφορετικά βάζεις τα ηλεκτρονικά κάπου δίπλα στον θερμοσίφωνα και τους μιλάς με όποιο πρωτόκολλο σε βολεύει (πχ WiFi).
Η θεωρία είναι απλή, στην υλοποίηση είναι λίγο απαιτητικό, ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες της εγκατάστασης...
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Κάτι είχα συζητήσει με το @symos .
Είναι 3 ορόφους πάνω ο ηλιακός.στη ταράτσα έχω wifi. Οποτε θέλω να βάλω κάτι ασύρματο.
Δεν έχω πάει να δω αν έχει κυαθιο. Στη χειρότερη θα αλλάξω την αντίσταση. Τι θερμόμετρο να βάλω μέσα στο κυαθιο και τι άλλο θα χρειαστώ;
Κοιταγα καμία έτοιμη λύση πχ sonoff αλλά δε νερω κατά πόσο μπορώ να επεμβω στο καλωδιο καλωδιο γιατί είναι κοντο.θα δουλεύει μετα;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Μόλις παρέλαβα ένα broadlink rm4. αρχικά να πω ότι είναι πολύ μικρότερο από ότι υπολόγιζα σε σχέση με τα nedis smartlife ir που έχω.
η σύνδεση είναι πανεύκολη το ίδιο και με το google.

στα αρνητικά η πολύ μικρή βάση συσκευών ( της nedis έχει 100Χ περισσότερα)
Στα θετικά ότι τα diy δουλεύουν πολύ καλύτερα σε σχέση με της Nedis

Τα fujitsu aitconition πχ δεν τα είχε και έφτιαξα ένα και δουλεύει πολύ καλά

αλλά, στο google της nedis με όποιο mode κάνεις power off με το ίδιο θα κάνει power on πχ heat auto 22

στο rm4 το κάνω power off ενώ είναι σε heat - fan - dry αλλά πάντα κάνει power on σε cool

θα δοκιμάσω και το καλώδιο με τον σένσορα θερμοκρασίας να δω αν θα φτιάξει.
Έχω και εγώ 4 κλιματιστικά Fujitsu και μου έχουν χαλάσει τα 2 remotes.
Έλεγα να πάρω αλλά όπως διαπίστωσα δεν τα βρίσκεις εύκολα.
Λέω να τα κάνω "έξυπνα" με smartphone & Google Home.

Ότι λύση βρεις να δουλεύουν σωστά με ενδιαφέρει. 👍
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Κάτι είχα συζητήσει με το @symos .
Είναι 3 ορόφους πάνω ο ηλιακός.στη ταράτσα έχω wifi. Οποτε θέλω να βάλω κάτι ασύρματο.
Δεν έχω πάει να δω αν έχει κυαθιο. Στη χειρότερη θα αλλάξω την αντίσταση. Τι θερμόμετρο να βάλω μέσα στο κυαθιο και τι άλλο θα χρειαστώ;
Κοιταγα καμία έτοιμη λύση πχ sonoff αλλά δε νερω κατά πόσο μπορώ να επεμβω στο καλωδιο καλωδιο γιατί είναι κοντο.θα δουλεύει μετα;
Αφού έχεις ήδη WiFi, το μόνο που μένει είναι το πρακτικό μέρος :)
Μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο:
ή κάτι τέτοιο:
Η λογική είναι ίδια και υπάρχουν πολλά παρόμοια, απλά ως ενδεικτικές επιλογές τα παρέθεσα.

Το μοναδικό πρόβλημα που παραμένει είναι να δεις πως σε βολεύει να προσαρμόσεις το θερμόμετρο μέσα στο δοχείο του θερμοσίφωνα, και ιδανικά κοντά στην έξοδο του ζεστού νερού.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top