Home automation / Έξυπνο σπίτι

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Πολύ φοβάμαι πως θα υπάρχουν τέτοια θέματα μιας και είναι αισθητήρας κίνησης περισσότερο. Βλέπω να πηγαίνω σε hager για δεύτερο συστήματακι για τον εξωτερικό χώρο τουλάχιστον
500 μαραφετια να κάνεις 2 δουλειές :p
Σε 5-6 χρομάκια θα διαλέγεις μάρκα θα βάζεις ένα boxακι που θα έχει τα πάντα μέσα και θα ξεμπερδευεις ούτε hub σουξου μουξου ταιριάζει δε ταιριαζει.Απλα για να παιδευομαστε και είναι η κατάσταση ακόμα αυτό έχω καταλάβει...
Σίγουρα σε απλά πράγματα είναι χρηστικά. Σε ποιο σύνθετα σκαλωνουν κάποιες φορες
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Πολύ φοβάμαι πως θα υπάρχουν τέτοια θέματα μιας και είναι αισθητήρας κίνησης περισσότερο. Βλέπω να πηγαίνω σε hager για δεύτερο συστήματακι για τον εξωτερικό χώρο τουλάχιστον
500 μαραφετια να κάνεις 2 δουλειές :p
δεν νομίζω, κάτι έχει να κάνει με το σύστημα της apple, κάποιοι λένε ότι υποστήριζε αυτοματισμούς με τον αισθητήρα φωτεινότητας πριν την 14 ενώ μετά όχι.

Το κουτί έχει 3 αισθητήρες μέσα, κίνησης, θερμοκρασίας, φωτεινότητας. Δεν έχει να κάνει αν το ένα επηρεάζει το άλλο. Νομίζω πιο πολύ είναι θέμα μάρκετινγκ, βάζουν ένα τίτλο που θεωρούν ότι είναι πιο catching στην αγορά από το να βάλουν ένα μακρυνάρι. Αλλως τε όσοι ενδιαφέρονται θα ψάξουν τα specs και θα το μάθουν.


Γενικά θέλει βήμα βήμα προσέγγιση. Έχει καμπύλη μάθησης το σύστημα και αν δεν το κάνεις με τα χέρια σου δεν βλέπεις δυσκολίες, αδυναμίες, ιδιαιτερότητες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Για εξωτερικό φωτισμό έχω έναν αισθητήρα φωτός σε κάθε λάμπα. Έχω ρυθμίσει τα lux και ανάβουν - σβήνουν μόνα τους. Δεν ασχολούμαι.

Στην είσοδο του γκαράζ το ίδιο, μέσα στο γκαράζ με αισθητήρα κίνησης.

Στην αποθήκη ανάβω με το χέρι, δε με νοιάζει. Έναν "έξυπνο" αισθητήρα καπνού λέω να βάλω επειδή ο αφυγραντήρας δουλεύει 24/7 μη γίνει τίποτα.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Φοβάμαι άμα έχει η κάθε λάμπα αισθητήρα φωτός θα γίνει φωτορυθμικο :p
+ Κάθε φορά που αλλάζεις λάμπα πληρώνεις και το αισθητήρα...Αν έχεις 2-3 οκ.Εγω εχω αρκετές...Ενώ βάζεις ένα σύστημα πχ hager και τέλος.μονο απλες λαμπιτσες μετά
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Έχω 7 εξωτερικά led φώτα με 6 ξεχωριστούς αισθητήρες φωτός.
Δεν είναι αισθητήρας λάμπα ένα κομμάτι.
Είχα τέτοια και χαλούσαν συχνά. Άσε που είχαν τότε 15€ η κάθε λάμπα και δεν είχαν καμία ρύθμιση.
Έβαλα λάμπες led Philips 3000Κ παντού και έναν εξωτερικό αισθητήρα φωτός με ρύθμιση lux σε κάθε λάμπα.
Έδωσα 30€ για τον κάθε αισθητήρα. Τα έβαλα πριν 10 χρόνια περίπου και δεν έχω ασχοληθεί ξανά.
Σαν αυτό είναι αλλά όχι Hager
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Έχει κανείς το amazon echo;
Έχεις δοκιμάσει αν βλέπει sonoff αισθητήρα θερμοκρασίας;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Από την εφαρμογή home προσπαθώ να συνδέσω την lg tv που έχω και μου λέει πως δεν είναι διαθέσιμο για τη χώρα μου. Λέω δε πειράζει πάμε αλλιώς.vpn αγγλικό mail που έχω πάω να τη προσθέσω σφάλμα δεν έχετε συσκευή στο λογαριασμό σας. Βλέπω έχουν παρά πολλοί το ίδιο άλυτο θέμα.
Δε ξεκιναμ καλά :p
Μετά κάμερες πως μπορώ να προσθέσω; Όσες έχω είναι hikvision αλλά δε μου βγάζει κάπου επιλογή για αυτές.Δεν γίνεται;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Δεν έχω SONOFF αισθητήρα να δοκιμάσω.
Έχεις τσεκάρει τη λίστα για να δεις αν το μοντέλο της τηλεόρασης είναι homekit compatible?

Μια eve camera σύνδεσα και την αναγνώρισε αμέσως, από το σκανάρισμα του QR code.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ναι, μπορείς να ανοίξεις μια νέα shopping list, προσωπική ή οικογενειακή, supermarket πχ.
Μπορείς εσύ ή η σύζυγός με φωνητική εντολή να προσθέτει πράγματα σε κάθε λίστα, να την κάνεις share και να την βλέπει και ο άλλος στο κινητό, όπως επίσης να βάλεις καταστήματα στη μνήμη και κάθε φορά που είσαι κοντά στο supermarket για παράδειγμα το κινητό θα σου θυμίσει ότι πρέπει να πάρεις πράγματα από εκεί.
Όσοι μένουν μακριά από καταστήματα βοηθάει αρκετά και γλιτώνεις χιλιόμετρα.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Καλό είναι γενικά το νεστακι :p λίγο κουφό θα έλεγα σε κάποιες φάσεις αλλά το κατσαδιαζω και μου απαντάει:p επιλεκτική ακοή έχει και αυτο
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Και το Nest Hub 2 (monitor) στο ψιθυριστό κάνει πως δεν ακούει. Θέλει λίγο "ένταση". 🙂
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
αλλά το κατσαδιαζω και μου απαντάει:p
Άσχετο, αλλά μου θύμησες χθες που έπιασα κουβέντα με το chatbot της Cosmote και δεν καταλάβαινε με τίποτα τι του έλεγα. Οπότε στο τέλος του έγραψα "Καλά χέστο" και μου κλείνει καπάκι τη συνομιλία, ευχαριστούμε πολύ λέει, γεια σας, αν θέλετε κάτι άλλο ανοίξτε νέα συνομιλία :rofl:
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Προσπαθώ πόσες μέρες να κάνω streaming σταθμούς του ράδιο. Από ότι είδα είναι μέσω tune in .του λέω παίξε το τάδε σταθμό και μου απαντάει play ... on tune in και μετά νεκρο... σήμερα πρώτη φορά μου εμφάνισε μν στο κινητό πως δεν είναι διαθέσιμο για τη χώρα μας. Υπάρχει λύση πρωτου το πετάξω από το παράθυρο ή κάνω άλλο λογαριασμό με άλλη χωρα;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Προσπαθώ πόσες μέρες να κάνω streaming σταθμούς του ράδιο. Από ότι είδα είναι μέσω tune in .του λέω παίξε το τάδε σταθμό και μου απαντάει play ... on tune in και μετά νεκρο... σήμερα πρώτη φορά μου εμφάνισε μν στο κινητό πως δεν είναι διαθέσιμο για τη χώρα μας. Υπάρχει λύση πρωτου το πετάξω από το παράθυρο ή κάνω άλλο λογαριασμό με άλλη χωρα;
Ένας φίλος που αγόρασε πρόσφατα μου έλεγε πως του δουλεύει κανονικά το ραδιόφωνο. Μόνο με κάποιους συγκεκριμένους σταθμούς είχε θέμα, ότι μια τους έβρισκε και μια όχι.

Υπ'όψιν ο συγκεκριμένος είναι παντελώς άσχετος, αποκλείεται δηλαδή να έχει κάνει οποιαδήποτε "χακιά" (π.χ. VPN ή κάτι τέτοιο), ούτε κάτι ιδιαίτερο.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Σε μένα δε παίζει κανένας σταθμός ποτέ.και σήμερα πρώτη φορά μου έβγαλε το μν για τη χώρα...
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Λοιπόν.αν του πω ένα σταθμό που τσεκαρισμένο δε παίζει μετά δε παίζει κανέναν...Αν το αφήσω να ηρεμήσει και του πω κάποιον άλλο σταθμό κάνει αναπαραγωγή κανονικά.δομιμασα και 3-4 άλλους και έπαιζαν. Μόλις του πω το σταθμό που δεν έπαιζε στην αρχή μουλαρώσει και δε παίζει τπτ...
Μάλλον δε της αρέσει η μουσική που βάζω....
Το μπελά μου έχω βρει μαζί της...
Δεν έβαλαν μο ο γυναικεία φωνή αλλά και νοοτροπία:p
+ μόλις της πω πως γύρισα σπίτι μου αρχίζει τα γλυκόλογα...Να με χωρίσει θέλει...
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Είχα στείλει mail στην lg για τη μη σεργασια tv- google home. Μου βγάζει σφάλμα πως δεν υποστηρίζεται στη χώρα μας ή υπηρεσία. Αν θα υπάρξει κάποιο μελλοντικό update η αν υπάρχει άλλος τρόπος συνδεσης
Μιλάμε είναι τέρατα ευγενείας εκεί στην lg μάλλον

Απάντηση:
Καλημέρα
Η υπηρεσία google home δεν είναι διαθέσιμη στη χώρα μας
Ευχαριστώ

Μάλλον δεν έχουν σκοπό να δώσουν κάποιο update για το μοντέλο μου και αποφεύγουν οτιδήποτε άλλο
Από ότι έχω δει όμως και άλλες χώρες έχουν το ίδιο πρόβλημα. Μάλλον δε φταίει η χώρα αλλά η πολιτική της εταιρειας
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
@Jack.v

Είχα ζητήσει από τον Καυκά να δει διαθεσιμότητα των Netatmo EDMX3 και Ρελέ Ισχύος Πίνακα Cx3 Netatmo.

Με κάλεσαν πριν λίγο και είπαν πως το ΕDMX3 μπορεί να κάνει και μήνες, το ρελέ κοντά στο μήνα θα υπάρχουν κομμάτια και όποιος προλάβει.

Καλά πάμε. Θα δώσω παραγγελία από σήμερα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top