Home automation / Έξυπνο σπίτι


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Μεγάλη διαφορά.ενταξει εγώ το μετράω χοντρικά δεν έχω βάλει θερμόμετρο.οποτε ίσως είναι και το ίδιο
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Σκέφτομαι για αντλία θερμότητας αέρος νερού να ζεσταίνει το σπίτι με τα σώματα για το καλοριφέρ αλλά δεν είναι τόσο οικονομικά όσο τα a/c νομίζω
Αν πρέπει να δουλέψεις πάνω από 50 βαθμούς νερό στα σώματα το ξεχνάς , δεν αξίζει τον κόπο.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Από τι εξαρτάται η θερμοκρασία που πρέπει να δουλέψουν τα σώματα;(πέρα από το να είναι τα παλιά)
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Από το μέγεθος τους και τις απώλειες, οι υπολογισμοί συνήθως γίνονται στους 70 ή 80 βαθμούς αλλά πολλές φορές στην επιλογή σωμάτων βάζουν μεγαλύτερα για "σιγουριά" οπότε μπορούν να δουλέψουν πιο χαμηλά , το θέμα είναι ότι μια αντλία δεν βολεύεται σε μεγάλες θερμοκρασίες πάνω από 55 βαθμούς.

Πρακτικά πάρε θερμόμετρο και δες τι θερμοκρασία έχουν τα σώματα σου όταν έχει έξω πχ 5 βαθμούς και μέσα είσαι άνετος
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αν είχες ενδοδαπέδια η αντλία είναι μονόδρομος καθώς δουλεύει στους 35°. Έτσι η κατανάλωση ενέργειας είναι μέχρι και 60% χαμηλότερη από μια αντλία για καλοριφέρ.
Στα καλοριφέρ θέλει άλλη αντλία και δουλεύει στους 55° - 60°. Πρέπει να κάνεις μελέτη να δεις αν σε συμφέρει καθώς μεγάλο ρόλο παίζει και η μόνωση του σπιτιού, κουφώματα κλπ.
Ίσως να συμφέρει με κάποια επιδότηση από ενεργειακή αναβάθμιση.

Έκανα πρόσφατα σχετική κουβέντα με τον ενεργειακό επιθεωρητή που μου έβγαλε νέο ενεργειακό πιστοποιητικό. Να πω την αλήθεια την σκέφτομαι την ενδοδαπέδια αλλά με φθηνή αντλία αλλιώς το μαλλί πάει πολύ πάνω. Θα δούμε.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
δεν είναι απαραίτητη η ενδοδαπέδια για αντλία, ούτε πάντα η καλύτερη επιλογή

είχα διαβάσει άπειρα άρθρα και είχα κάνει άπειρους υπολογισμούς μόνος μου όταν ήταν να βάλω αντλία θερμότητας σε προϋπάρχοντα καλοριφέρ,
καθώς από τους ¨ειδικούς" που είχα ρωτήσει οι μισοί λέγανε ότι γίνεται και οι άλλοι μισοί το αποκλείανε

η απάντηση είναι ότι εξαρτάται από το μέγεθός τους και τις απώλειες (=ανάγκες) του χώρου σε θερμίδες

συνήθως επειδή τα καλοριφέρ είναι υπερδιαστασιολογημένα μπορούν να δουλέψουν με αντλία χαμηλών θερμοκρασιών

καθώς είναι διαστασιολογημένα για να δουλεύουν με νερό 70-80 από λέβητα πετρελαίου, αλλά λίγες ώρες τη μέρα,
με αντλία θα δουλεύουν σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες αλλά 24/24 και τελικά θα αποδίδουν τις ίδιες θερμίδες στο χώρο

στην περίπτωσή μου στο Χαλάνδρι με τα προϋπάρχοντα σώματα καλοριφέρ,
με την αντλία θέλω νερό 30 βαθμών όταν έξω έχει 20, 40 βαθμών όταν έξω έχει 10 και 50 βαθμών όταν έξω έχει 0 κ.ο.κ.
με αυτά διατηρείται σταθερή η θερμοκρασία στο σπίτι χωρίς σκαμπανεβάσματα
με τα προϋπάρχοντα σώματα καλοριφέρ από την εποχή του πασόκ του ορθόδοξου ..... εεεε του πετρελαίου ήθελα να πω

υπολόγισα ότι αν τα άλλαζα με μεγαλύτερα σώματα (περίπου 1,5 Χ φέτες) θα έκανα λίγο οικονομία σε ρεύμα παραπάνω, αλλά τόσο μικρή που δεν άξιζε τον κόπο
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Τα καλοριφέρ όλων των τύπων θέλουν αντλίες ή λέβητες ΥΨΗΛΩΝ θερμοκρασιών για να αποδώσουν τις θερμίδες για τις οποίες κατασκευάστηκαν. Με χαμηλές θερμοκρασίες … τζάμπα καίει η λάμπα ….. δεν αποδίδουν όσες ώρες και να τα δουλέψετε.

Χαμηλές θερμοκρασίες είναι για υποδαπεδια, fan-coils τέτοια πράγματα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ε ναι. Και ο Kiriakr το ίδιο λέει βασικά. Για να ζεσταθεί το σπίτι με καλοριφέρ στους 0° θέλει αντλία υψηλών θερμοκρασιών. Χαμηλών και καλοριφέρ δεν παν παρέα, θα παγώσεις.

Η ερώτηση μου τώρα είναι η εξής. Με 0° έξω και αντλία με ενδοδαπέδια, είναι ικανοί αυτοί οι 35° να ζεστάνουν ένα σπίτι; Γιατί γιατί ζεστό το νερό δεν το λές. Επίσης τι γίνεται έχει με το ΖΝΧ;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Προσπαθώ εδώ και ώρα να βγάλω άκρη με το netatmo καθώς απομακρυσμένα δε λειτουργεί τπτ από την εφαρμογή
Τελικά διαβάζω έχει πέσει ο server και σε πολλές χώρες έχουν πρόβλημα
Η αλήθεια είναι πως θα έπρεπε να έχουν προνοήσει θεωρώ και να δούλευε τουλάχιστον στο τοπικό δίκτυο. Δε θα γινόταν;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.523
Ε ναι. Και ο Kiriakr το ίδιο λέει βασικά. Για να ζεσταθεί το σπίτι με καλοριφέρ στους 0° θέλει αντλία υψηλών θερμοκρασιών. Χαμηλών και καλοριφέρ δεν παν παρέα, θα παγώσεις.

Η ερώτηση μου τώρα είναι η εξής. Με 0° έξω και αντλία με ενδοδαπέδια, είναι ικανοί αυτοί οι 35° να ζεστάνουν ένα σπίτι; Γιατί γιατί ζεστό το νερό δεν το λές. Επίσης τι γίνεται έχει με το ΖΝΧ;
Χαλαρά.
Αν θυμάμαι η ενδοδαπεδια είναι στους 27 βαθμούς.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Τα καλοριφέρ όλων των τύπων θέλουν αντλίες ή λέβητες ΥΨΗΛΩΝ θερμοκρασιών για να αποδώσουν τις θερμίδες για τις οποίες κατασκευάστηκαν. Με χαμηλές θερμοκρασίες … τζάμπα καίει η λάμπα ….. δεν αποδίδουν όσες ώρες και να τα δουλέψετε.

Χαμηλές θερμοκρασίες είναι για υποδαπεδια, fan-coils τέτοια πράγματα.
Ε ναι. Και ο Kiriakr το ίδιο λέει βασικά. Για να ζεσταθεί το σπίτι με καλοριφέρ στους 0° θέλει αντλία υψηλών θερμοκρασιών. Χαμηλών και καλοριφέρ δεν παν παρέα, θα παγώσεις.

Η ερώτηση μου τώρα είναι η εξής. Με 0° έξω και αντλία με ενδοδαπέδια, είναι ικανοί αυτοί οι 35° να ζεστάνουν ένα σπίτι; Γιατί γιατί ζεστό το νερό δεν το λές. Επίσης τι γίνεται έχει με το ΖΝΧ;
ξαναλέω γιατί δεν έγινα αντιληπτός,
εξαρτάται από μέγεθος καλοριφέρ και απώλειες,
μια χαρά δουλεύουν στην κεντρική και βόρεια ευρώπη αντλίες και καλοριφέρ (αλλά και ενδοδαπέδια)

η περίπτωσή μου αποτελεί εφαρμογή στην πράξη,
θα πει κάποιος άλλο Χαλάνδρι και άλλο Κοζάνη, συμφωνώ,
απλά αλλάζει το μέγεθος της αντλίας και των σωμάτων

με ενδοδαπέδια θα δούλευα με λίγο χαμηλότερη θερμοκρασία νερού και θα έκανα μια περαιτέρω οικονομία, όχι μεγάλη όμως

αν έχτιζα το διαμέρισμα από την αρχή θα έβαζα μεγαλύτερα σώματα καλοριφέρ και θα δούλευα με 1-2 βαθμούς κάτω και λίγο καλύτερο COP,

αλλά και τώρα που "κούμπωσα" την αντλία σε προϋπάρχοντα σώματα καλοριφέρ είμαι 100% ικανοποιημένος και στα 5-6 χρόνια που την έχω, έχω ήδη κάνει απόσβεση, άμα την πετάξω αύριο έχω ηδη βγάλει τα λεφτά της

οπότε μην λέτε αυτά που λένε διάφοροι ότι καλοριφέρ και ανλίες δεν πάνε μαζί, ΔΕΝ ισχύει
 
Last edited:

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Για πες ποσα kw είναι τετραγωνικά του σπιτιού και τι κατανάλωση έχεις χοντρικά;
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Για πες ποσα kw είναι τετραγωνικά του σπιτιού και τι κατανάλωση έχεις χοντρικά;
122 τ.μ. ενδιάμεσος όροφος, αλλά ανοιχτό γύρω -γύρω (οροφοδιαμέρισμα, χωρίς άλλα κτίρια σε επαφή, Χαλάνδρι με χαμηλό συντελεστή δόμησης, αν το λέω καλά)

έχω αναλυτικά στατιστικά. μεγαλύτερη κατανάλωση το 2021-2022 με 3,163 ΚWh και μικρότερη το 2017-2018 με 2,204 ΚWh

άναμα συνήθως τέλος Οκτώβρη, σβήσιμο μέσα Απρίλη, λειτουργία 24/24 σχεδόν όλη την περίοδο
μόνο για θέρμανση (όχι ΖΝΧ)

αλλά τα παραπάνω μικρή σημασία έχουν

εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, η τοποθέτηση αντλίας είναι μια άσκηση ακριβείας, θέλει καλή μελέτη, καλή επιλογή μοντέλου, καλή εγκατάσταση και καλό σετάρισμα, εύκολα διπλασιάζεις κατανάλωση αν κάποιο από τα προηγούμενα δεν γίνει σωστά

πράγμα που δεν ισχύει πχ με τους λέβητες, μικρές διαφορές θα υπάρξουν από εγκατάσταση σε εγκατάσταση
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
ξαναλέω γιατί δεν έγινα αντιληπτός,
εξαρτάται από μέγεθος καλοριφέρ και απώλειες,
μια χαρά δουλεύουν στην κεντρική και βόρεια ευρώπη αντλίες και καλοριφέρ (αλλά και ενδοδαπέδια)

η περίπτωσή μου αποτελεί εφαρμογή στην πράξη,
θα πει κάποιος άλλο Χαλάνδρι και άλλο Κοζάνη, συμφωνώ,
απλά αλλάζει το μέγεθος της αντλίας και των σωμάτων

με ενδοδαπέδια θα δούλευα με λίγο χαμηλότερη θερμοκρασία νερού και θα έκανα μια περαιτέρω οικονομία, όχι μεγάλη όμως

αν έχτιζα το διαμέρισμα από την αρχή θα έβαζα μεγαλύτερα σώματα καλοριφέρ και θα δούλευα με 1-2 βαθμούς κάτω και λίγο καλύτερο COP,

αλλά και τώρα που "κούμπωσα" την αντλία σε προϋπάρχοντα σώματα καλοριφέρ είμαι 100% ικανοποιημένος και στα 5-6 χρόνια που την έχω, έχω ήδη κάνει απόσβεση, άμα την πετάξω αύριο έχω ηδη βγάλει τα λεφτά της

οπότε μην λέτε αυτά που λένε διάφοροι ότι καλοριφέρ και ανλίες δεν πάνε μαζί, ΔΕΝ ισχύει
Δεν λένε ότι δεν πάνε παρέα αλλά ότι θέλει άλλη αντλία.
122 τ.μ. ενδιάμεσος όροφος, αλλά ανοιχτό γύρω -γύρω (οροφοδιαμέρισμα, χωρίς άλλα κτίρια σε επαφή, Χαλάνδρι με χαμηλό συντελεστή δόμησης, αν το λέω καλά)

έχω αναλυτικά στατιστικά. μεγαλύτερη κατανάλωση το 2021-2022 με 3,163 ΚWh και μικρότερη το 2017-2018 με 2,204 ΚWh

άναμα συνήθως τέλος Οκτώβρη, σβήσιμο μέσα Απρίλη, λειτουργία 24/24 σχεδόν όλη την περίοδο
μόνο για θέρμανση (όχι ΖΝΧ)

αλλά τα παραπάνω μικρή σημασία έχουν

εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, η τοποθέτηση αντλίας είναι μια άσκηση ακριβείας, θέλει καλή μελέτη, καλή επιλογή μοντέλου, καλή εγκατάσταση και καλό σετάρισμα, εύκολα διπλασιάζεις κατανάλωση αν κάποιο από τα προηγούμενα δεν γίνει σωστά

πράγμα που δεν ισχύει πχ με τους λέβητες, μικρές διαφορές θα υπάρξουν από εγκατάσταση σε εγκατάσταση
Το ZNX πόσο θα σου αύξανε την κατανάλωση; Υπάρχει τέτοιος υπολογισμός;

Για να καταλάβω, την αντλία την δουλεύεις χωρίς bolier ή δεν έχεις συνδέσει το bolier του ΖΝΧ;

Η σωστή αγορά και κυρίως η ρύθμιση πάντως είναι το παν. Καταναλωτές μιλούν για τεράστιους λογαριασμούς ηλεκτρικής ενέργειας μετά την τοποθέτηση αντλίας. Διαμέρισμα πχ στο Χαϊδάρι με νορμάλ καταναλώσεις έφτασε να θέλει 800€ το μήνα ΔΕΗ, με σταθερή τιμή 0.10€/ kWh. Χρειάστηκαν άλλοι 3 τεχνικοί και 4 ρυθμίσεις για να έρθει η αντλία εκεί που πρέπει.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Δεν λένε ότι δεν πάνε παρέα αλλά ότι θέλει άλλη αντλία.
Απλά η εμπειρία δείχνει πως ούτε αυτό είναι απαράβατος κανόνας.

Ο @KiriakR απ΄όσο καταλαβαίνω δεν έχει αντλία υψηλών και είναι ευχαριστημένος με την απόδοση/κατανάλωση.

Στην ίδια περίπτωση είναι και ο πατέρας μου, γύρισε πριν αρκετά χρόνια από πετρέλαιο σε αντλία (με τα υπάρχοντα σώματα και όχι αντλία υψηλών). Τώρα που οι τιμές είναι κουκουρούκου δεν βγάζεις άκρη, αλλά με τις τότε τιμές η εξοικονόμησή του ήταν κοντά στο 40% σε σχέση με το πετρέλαιο.

Δουλεύει σε χαμηλότερη θερμοκρασία σε σχέση με το πετρέλαιο; Ναι. Κάνει περισσότερη ώρα να ζεστάνει; Προφανώς ναι. Δεν είναι όσο οικονομική είναι η δική μου με την ενδοδαπέδια; Πάλι ναι. Αλλά ζεσταίνει και η εξοικονόμηση είναι μεγάλη. Οπότε μην είμαστε απόλυτοι.

Προφανώς βέβαια δεν πήγε να ψωνίσει μια αντλία ό,τι να'ναι από το σούπερ μάρκετ. Πήγε σε μηχανικό, είδαν το σπίτι, την εγκατάσταση, τις απώλειες κλπ. και εγκατέστησε την αντλία που του είπε, με τις ρυθμίσεις που του είπε.

Από την άλλη, αυτό που ΔΕΝ ξέρω, είναι αν σε σπίτι με εγκατάσταση πετρελαίου αξίζει να το γυρίσεις σε αντλία ή αξίζει περισσότερο να βάλεις κλιματιστικά. Βέβαια πρέπει να ληφθεί υπόψιν ποιο σύστημα καταναλώνει λιγότερο αλλά και ποιο προσφέρει τη μεγαλύτερη άνεση. Γιατί αν η διαφορά στην κατανάλωση δεν είναι πολύ μεγάλη, χίλιες φορές αντλία/σώματα, παρά κλιματιστικά.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Εχω την εντύπωση πως τα σώματα του καλοριφέρ με 50 βαθμούς δεν πρέπει να είναι και πολύ αποδοτικά.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Εχω την εντύπωση πως τα σώματα του καλοριφέρ με 50 βαθμούς δεν πρέπει να είναι και πολύ αποδοτικά.
Δεν θερμαίνουν τόσο με ακτινοβολία όσο με συναγωγή.
Πρακτικά μια χαρά θερμαίνουν, έτσι δουλεύω 10 χρόνια, 40 με 55 βαθμούς νερό και μέγιστο τους 60
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Δεν λένε ότι δεν πάνε παρέα αλλά ότι θέλει άλλη αντλία.

Το ZNX πόσο θα σου αύξανε την κατανάλωση; Υπάρχει τέτοιος υπολογισμός;

Για να καταλάβω, την αντλία την δουλεύεις χωρίς bolier ή δεν έχεις συνδέσει το bolier του ΖΝΧ;

Η σωστή αγορά και κυρίως η ρύθμιση πάντως είναι το παν. Καταναλωτές μιλούν για τεράστιους λογαριασμούς ηλεκτρικής ενέργειας μετά την τοποθέτηση αντλίας. Διαμέρισμα πχ στο Χαϊδάρι με νορμάλ καταναλώσεις έφτασε να θέλει 800€ το μήνα ΔΕΗ, με σταθερή τιμή 0.10€/ kWh. Χρειάστηκαν άλλοι 3 τεχνικοί και 4 ρυθμίσεις για να έρθει η αντλία εκεί που πρέπει.
δε θέλει απαραίτητα άλλη αντλία,
εγώ έχω αντλία χαμηλών θεμοκρασιών και μάλιστα σε προϋπάρχοντα σώματα καλοριφέρ για πετρέλαιο

για ΖΝΧ με καλύπτει ο ηλιακός
δεν μπορώ να σου πω πόσο θα πήγαινε με ΖΝΧ καθώς η αντλία που έχω είναι υποδιαστασιολογημένη και ιδανικά θα ήθελα μεγαλύτερη για να έχω και ΖΝΧ

(λύση που εγώ πρότεινα στο μηχανικό και δεν μου είχε πει κανένας άλλος από όσους είχα μιλήσει καθώς αυτό σημαίνει και λιγότερα λεφτά για αυτούς)

ήθελα υποδιαστασιολογημένη γιατί εκεί που την τοποθέτησα δεν έμπαινε μεγαλύτερη γιατί θα ήταν εν μέρει μπροστά σε παράθυρο

η υποδιαστασιολόγηση αποτελεί συνήθη πρακτική και καταλήγει σε μεγαλύτερη οικονομία (προφανώς μιλάμε για υποδιαστασιολόγηση μέσα σε συγκεκριμένα πλαίσια, αν είναι μεγαλύτερη καταλήγει στο αντίθετο αποτέλεσμα)

στην περίπτωσή μου σημαίνει ότι μια φορά καθε 2-3 χρόνισ που θα έχει χιόνι για πάνω από 3 μέρες, θα χρειαστεί να βοηθήσω για λίγες ωρίτσες με 1 ή 2 σπλιτάκια που προϋπήρχανε


Αυτό που γράφεις για το Χαϊδάρι είχε σίγουρα χοντρά λάθη από κάποιον που έβαζε ίσως σόμπες και άρχισε να βάζει και αντλίες, δεν στέκει αλλοιώς,

σαν ένα φίλο μου που του είχανε βάλει αντλία που φυσούσε μπροστά σε τοίχο στο μπαλκόνι και τοίχους σχεδόν γύρω γύρω, τι να σου κάνει έτσι; αλλάξανε θέση και έστρωσε η κατανάλωση
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top