Home automation / Έξυπνο σπίτι

Μηνύματα
1.350
Reaction score
1.141
Λέω να δοκιμάσω open hab ή home assistant.
Δύο ερωτήματα.
1)Για όποιο σύστημα και να επιλέξω θα χρησιμοποιήσω ένα rasberry pi4. Να πάρω με τα 4gb ή τα 8gb ram και πόσα gb κάρτα μνήμης θεωρείτε πως είναι αρκετά;
2)Νομίζω κάποιος είχε γράψει πως το open hab είναι καλύτερο;Γιατί να το επιλέξω έναντι του home assistant; Πόσο εύκολο είναι για κάποιον που δεν έχει σχέση με το προγραμματισμό μιας και απο ότι διαβάζω το home assistant είναι ευκολότερο;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Θα ήθελα να μπει στο τοίχο χωρίς καλώδια να φαίνονται και να στηρίζεται όμορφα
Υπάρχει κάποια πρόταση με βάση και φόρτιση (που πιθανόν θα είναι επαγωγική)
Δε θέλω να φαίνεται πως κόλλησα ένα tablet στο τοίχο
Ωραία αυτά που σκέφτεσαι αλλά δύσκολα. Λίγα tablets έχουν επαγωγική φόρτιση αλλά και να βρεις χρειάζεται χώρος από πίσω και με τρόπο που δεν θα φαίνεται. Βάση στήριξης ωραία θα βρεις, αλλά να φορτίζει κιόλας ταυτόχρονα χωρίς να φαίνεται, δύσκολο.

Εγώ κατέληξα πως η πιο απλή και ωραία λύση είναι να μπει σε έπιπλο/τραπέζι και όχι σε τοίχο. Πάλι φαίνεται το καλώδιο, αλλά είναι διακριτικό, δεν με ενοχλεί.

IMG_20230607_225849.jpg

IMG_20230607_225900.jpg


Παραμένει βέβαια το θέμα ότι χαλάει η μπαταρία με τη συνεχή φόρτιση. Έχουν αναφερθεί κάποιες λύσεις και εδώ στο παρελθόν για διακοπή φόρτισης, εμένα δεν έχει τέτοια επιλογή (το κάνει αυτόματα κάποιες φορές, αλλά δεν μπορείς να το επιλέξεις).

1)Για όποιο σύστημα και να επιλέξω θα χρησιμοποιήσω ένα rasberry pi4. Να πάρω με τα 4gb ή τα 8gb ram και πόσα gb κάρτα μνήμης θεωρείτε πως είναι αρκετά;
Το openhab αν δεν κάνω λάθος έβγαλε έκδοση για Android. Οπότε μπορείς να το τρέχεις δοκιμαστικά απευθείας πάνω στο tablet πριν αγοράσεις κάτι. Αργότερα αν θες να προσθέσεις USB adapters (π.χ. ZigBee κλπ) θα το περάσεις κάπου αλλού.

Απαιτήσεις δεν έχει, εγώ το έτρεχα σε raspi 3 με 512MB, κανένα πρόβλημα. Ούτε χώρο στο δίσκο, με 16 είσαι οκ. Αν και θα πρότεινα οπωσδήποτε SSD.

Απλά εμένα μου έσπασαν τα νεύρα τα raspi κάποια στιγμή και τα κατήργησα, τα έβαλα όλα σαν VMs σε ένα PC server. Μια corrupt SD cards (εξού και ο SSD), μια κάτι άλλο. Αλλά με SSD λογικά θα είσαι οκ.

2)Νομίζω κάποιος είχε γράψει πως το open hab είναι καλύτερο;Γιατί να το επιλέξω έναντι του home assistant; Πόσο εύκολο είναι για κάποιον που δεν έχει σχέση με το προγραμματισμό μιας και απο ότι διαβάζω το home assistant είναι ευκολότερο;
Εγώ χρησιμοποιώ openhab αλλά δεν νομίζω να έχω γράψει πως είναι καλύτερο γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει home assistant. Νομίζω είναι πιο ευέλικτο το openhab, που το πληρώνεις σε μια μεγαλύτερη πολυπλοκότητα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα πως πρέπει να είσαι προγραμματιστής για να το χρησιμοποιήσεις.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω. Ένας φίλος που έφυγε από το openhab για να πάει home assistant, σε λίγο καιρό ξαναγύρισε, δεν μπορούσε να κάνει αυτά που ήθελε όπως τα ήθελε. Αλλά οκ, μικρό δείγμα, δεν λέει και πολλά.

Αν ξεκινήσεις με το openhab και μπορώ να βοηθήσω κάπου (αν ξέρω) μου λες.
 

Μηνύματα
1.350
Reaction score
1.141
Θεωρείς πως είναι λοιπόν καλύτερα να το στήσω στο Nas; Έχω το ds920+ με μια κενή θέση και έναν ssd αχρησιμοποίητο για ένα project που δεν έφτιαξα ποτέ. Αξίζει να χαραμίσω τη τελευταία θέση λοιπόν του nas γι αυτό; Υπάρχει περίπτωση να φθήρει τους υπόλοιπους δίσκους γρηγορότερα μιας και θα είναι σε λειτουργία περισσότερη ώρα το σύστημα αντί να είναι standby;Το raspi 4 θα έχει τα ίδια ή παρόμοια θέματα θεωρείς με το 3 που σε ενοχλούσαν; Γιατί η αλήθεια είναι δεν έχω χειρότερο απο το να ασχολούμαι κάθε 3 και λίγο με κάτι που έχω φτιάξει...
Όσον αφορά την έκδοση για android του open hab αυτό που βρήκα πρέπει να έχει γίνει root στη συκευή πράγμα που δε θέλω στο tablet που έχω.
Αν με ικανοποιήσει το όλο σύστημα θα πάρω ένα ταμπλετ μόνο γι αυτή τη χρήση και δε θα με απασχολεί και το θέμα μπαταρίας
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Το raspi 4 θα έχει τα ίδια ή παρόμοια θέματα θεωρείς με το 3 που σε ενοχλούσαν; Γιατί η αλήθεια είναι δεν έχω χειρότερο απο το να ασχολούμαι κάθε 3 και λίγο με κάτι που έχω φτιάξει...
Με SSD όπως είπα πιστεύω θα είσαι ΟΚ. Απλά δεδομένου ότι:
- Εγώ δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος και τελικά το κατήργησα*.
- Τα Pi 4 (μαζί με αξεσουάρ όπως θήκη, SSD κλπ.) δεν έχουν αμελητέο κόστος (αν και βλέπω πτώσεις τιμής τελευταία)
- Δεν το έχεις ήδη στην κατοχή σου

είπα μήπως είναι καλύτερο να ψάξεις άλλη λύση, όπως ένα παλιό PC, laptop κλπ. που είτε έχεις, είτε μπορείς να βρεις δωρεάν. Από πλευράς hardware, μπορεί να είναι κυριολεκτικά αρχαίο, δεν έχει θέμα. Αλλά εξαρτάται και από τις συνθήκες, π.χ. αν το PC είναι κάνα γαϊδούρι με τεράστια standby κατανάλωση, προφανώς δεν κάνει. Επίσης αν δεν μπορείς να το έχεις κάπου "κρυμμένο", αν κάνει θόρυβο κλπ. κλπ.

Όσον αφορά το RPi 4 vs 3, δεν νομίζω να έχουν διαφορά όσον αφορά τα προβλήματα με τις κάρτες κλπ. Πιο γρήγορο θα είναι σίγουρα, κατά τα άλλα δεν ξέρω αν θα βοηθάει κάπου. Ξαναλέω όμως, με SSD θεωρώ θα είσαι ΟΚ.

Θεωρείς πως είναι λοιπόν καλύτερα να το στήσω στο Nas; Έχω το ds920+ με μια κενή θέση και έναν ssd αχρησιμοποίητο για ένα project που δεν έφτιαξα ποτέ. Αξίζει να χαραμίσω τη τελευταία θέση λοιπόν του nas γι αυτό;
Απ'ότι διαβάζω σε DSM 7 το openHAB τρέχει μέσω docker. Χρειάζεται να βάλεις ξεχωριστό δίσκο γι'αυτό;

Επίσης κάπου θυμάμαι να διαβάζω στο documentation του openHAB για κάποια limitations όταν τρέχει μέσω docker, αλλά δεν θυμάμαι ποια ήταν ακριβώς, ψάξτο.

*Πριν βάλω τον proxmox server το είχα αντικαταστήσει με ένα παλιό laptop, πολύ καλά δούλεψε και αυτό για πολύ καιρό. Out of sight το είχα, απλά σαν server.
 

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
Ο ηλιακός που έχω είναι αυτός


το sonoff th16 που είπαμε σε προηγούμενο post να τον αντέξει μόνο του?

Λέει το sonoff 15A

Δλδ 15Ax220v= 3300w

Και ο ηλιακός στα specs

  • Ηλεκτρική αντίσταση 4KW με ρυθμιζόμενο θερμοστάτη ασφαλείας.
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Oχι Νάσο , η ονομαστική τάση του δικτύου είναι 230v άρα 15χ230=3450w.
Οι πιο πολλοί όπως και ο δικός σου έχουν αντίσταση 4KW όπερ σημαίνει 4000/ 230 = 17,391 Αmperes.
Δεν το βλέπω.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: δεν έχω δει ποτέ 16 εκτός και αν πρόκειται για θερμοσιφουνα :laugh:
Να κοβετε τα πάντα όχι μόνο φάση...
 

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
:rolleyes: δεν έχω δει ποτέ 16 εκτός και αν πρόκειται για θερμοσιφουνα :laugh:
Να κοβετε τα πάντα όχι μόνο φάση...
Ναι ηλιακός

Ηλεκτρική αντίσταση 4KW με ρυθμιζόμενο θερμοστάτη ασφαλείας λέει στα specs
 

Μηνύματα
228
Reaction score
393
Με SSD όπως είπα πιστεύω θα είσαι ΟΚ. Απλά δεδομένου ότι:
- Εγώ δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος και τελικά το κατήργησα*.
- Τα Pi 4 (μαζί με αξεσουάρ όπως θήκη, SSD κλπ.) δεν έχουν αμελητέο κόστος (αν και βλέπω πτώσεις τιμής τελευταία)
- Δεν το έχεις ήδη στην κατοχή σου

είπα μήπως είναι καλύτερο να ψάξεις άλλη λύση, όπως ένα παλιό PC, laptop κλπ. που είτε έχεις, είτε μπορείς να βρεις δωρεάν. Από πλευράς hardware, μπορεί να είναι κυριολεκτικά αρχαίο, δεν έχει θέμα. Αλλά εξαρτάται και από τις συνθήκες, π.χ. αν το PC είναι κάνα γαϊδούρι με τεράστια standby κατανάλωση, προφανώς δεν κάνει. Επίσης αν δεν μπορείς να το έχεις κάπου "κρυμμένο", αν κάνει θόρυβο κλπ. κλπ.

Όσον αφορά το RPi 4 vs 3, δεν νομίζω να έχουν διαφορά όσον αφορά τα προβλήματα με τις κάρτες κλπ. Πιο γρήγορο θα είναι σίγουρα, κατά τα άλλα δεν ξέρω αν θα βοηθάει κάπου. Ξαναλέω όμως, με SSD θεωρώ θα είσαι ΟΚ.



Απ'ότι διαβάζω σε DSM 7 το openHAB τρέχει μέσω docker. Χρειάζεται να βάλεις ξεχωριστό δίσκο γι'αυτό;

Επίσης κάπου θυμάμαι να διαβάζω στο documentation του openHAB για κάποια limitations όταν τρέχει μέσω docker, αλλά δεν θυμάμαι ποια ήταν ακριβώς, ψάξτο.

*Πριν βάλω τον proxmox server το είχα αντικαταστήσει με ένα παλιό laptop, πολύ καλά δούλεψε και αυτό για πολύ καιρό. Out of sight το είχα, απλά σαν server.
Sorry για τη σφήνα αλλά δείτε και το hubitat. Είναι αυτόνομη συσκευή με εναωματωμένη υποστήριξη για zigbee, z-wave & integration με homekit για όποιν ενδιαφέρεται. Είναι σοβαρό προιόν.
 

Μηνύματα
1.350
Reaction score
1.141
Κοίτα αν διαβάσεις σχόλια αρκετοί το βάζουν χωρίς ξεχωριστό ρελέ.
Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έβαζα ρελέ όπως είπα και στην αρχή μιας και δεν εμπιστεύομαι το δικό του και λόγο τιμής και λόγο του ότι είναι οριακό όπως λες
Απ'ότι διαβάζω σε DSM 7 το openHAB τρέχει μέσω docker. Χρειάζεται να βάλεις ξεχωριστό δίσκο γι'αυτό;
Ο μόνος λόγος που θα έβαζα ξεχωριστό δίσκο είναι για να μη φθείρω ανούσια τους άλλους που έχω για σοβαρότερους λογους
 
Last edited:

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
Κοίτα αν διαβάσεις σχόλια αρκετοί το βάζουν χωρίς ξεχωριστό ρελέ.
Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έβαζα ρελέ όπως είπα και στην αρχή μιας και δεν εμπιστεύομαι το δικό του και λόγο τιμής και λόγο του ότι είναι οριακό όπως λες
Οπότε η ασφάλεια που έχει τώρα μένει μόνιμα ανοιχτή και προσθέτω το sonoff με ρελε ισχύος?

Με ποια σειρά μπαίνουν?

Ασφάλεια - sonof - ρελέ ισχύος - ηλιακος?

Μπορείτε να προτείνετε ένα ρελέ? Έχει η hager που είναι και οι πίνακές μου?
 


trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Καλησπέρα σας, εγώ έχω φτιάξει το δίκο μου σύστημα πάνω στο Synology DS918+ με home assistant μέσω VM το οποίο δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και περίπου ένα χρόνο.... Για τον θερμοσίφωνα και τους διακόπτες φώτων χρησιμοποιώ sonoff, ένα shelly για την μέτρηση κατανάλωσης και στο σαλόνι επειδή ήθελα να ρυθμίζω τα φώτα από το logitech harmony έχω philips hue.

Όσον αφορά το θερμοσίφωνα η συνδεσμολογία έγινε με το sonoff basic R2 smart και ένα ρελέ ράγας. Το έχω φτιάξει ώστε η 20 αρα ασφάλεια του θερμοσίφωνα να ναι πάντα κλειστή και να ανοιγοκλείνει είτε χειροκίνητα είτε μέσω του home assistant. Έχω φτιάξει σενάρια με 20-30-40 λεπτά και 1 ώρα αναλόγως πόση ώρα θέλω να είναι ανοιχτός και έχω επίσης σενάριο προστασίας ώστε αν τον ξεχάσω ανοιχτό εκτός σεναρίου να κλείνει μετά από μία ώρα.

Screenshot 2023-06-10 at 23.16.28.png
Screenshot 2023-06-10 at 23.16.14.png
 

Μηνύματα
1.350
Reaction score
1.141
ρελέ ισχύος έχουν όλες οι εταιρείες οπότε εγω θα έβαζα την ίδια μάρκα που έχω και στον υπόλοιπο πίνακα για ομοιομορφία.
Στην ουσία με το sonoff θα οπλίζεις το ρελέ ισχύος που θα δίνει ρέυμα στον ηλιακό. Αυτό το κάνεις για να διαχειρίζεται όλο το φορτίο το ρελέ ισχύος που θα βάλεις που θα είναι στα ''κυβικά'' του φορτίου του ηλιακού σου.
Ασφάλεια θα βάλεις και στο sonoff και στο ρελέ ισχύος. Φαντάσου τα σαν 2 διαφορετικά πράγματα. Για το ρελέ ισχύος θα έβαζα ασφάλεια να κόβει και ουδέτερο
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.901
Reaction score
3.696
Συμφωνώ, με την σημείωση ότι μάλλον το Sonoff θα το έβαζα πίσω από υπάρχουσα ασφάλεια, βρίσκω υπερβολή να έχει μία μόνο του...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.332
Reaction score
27.597
Μια χαρά ζεστό νερό έχει και με συννεφιά. Το screenshot είναι τώρα, 75°C με συννεφιά όλη μέρα. Το πρωί ήταν 58°C. Πρέπει να έχει πολύ κρύο και συννεφιά για να είναι το νερό κάτω από 30°C. Προχθές έφτασε 87°C. Ιούλιο - Αύγουστο ποσο θα φτάσει; Καλά μου είπαν από το εργοστάσιο. Πρέπει να σκεπάσω το ένα πάνελ. Έχω παραγγείλει κάλυμμα από τεντόπανο. Αυτά για το video.

Έχω το Sonoff TH16 και ο αισθητήρας μπήκε στο δικό του κυάθιο καθώς το μπόιλερ είχε παραγγελθεί να το έχει.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
1.350
Reaction score
1.141
Συμφωνώ, με την σημείωση ότι μάλλον το Sonoff θα το έβαζα πίσω από υπάρχουσα ασφάλεια, βρίσκω υπερβολή να έχει μία μόνο του...
Αν είχε και άλλα Σμαρτ καλουδια στο πίνακα ίσως να τα έβαζα όλα μαζί.τωρα αν το βάλεις πχ με τα φώτα από ένα δωμάτιο στη περίπτωση που χαλάσει το sonoff και ρίχνει το ρελε η λύση είναι να ρίξει την ασφάλεια για το φωτισμό του δωματίου μέχρι να το φτιάξει. Δε θα το έκανα προσωπικά. Μπορεί να μη χρειαστεί ποτέ. Δε το ξέρεις ομως
(Από θέμα κόστους μια ασφάλεια είναι αστείο. Από θέμα χώρου μαζεύονται πολλά το δέχομαι)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Προχθές έφτασε 87°C. Ιούλιο - Αύγουστο ποσο θα φτάσει;
Εμένα πάνω από 110C, με το ένα πάνελ καλυμμένο.

(Για Ιούλιο-Άυγουστο λέω, όχι τώρα. Τώρα περιμένουμε να σταματήσει να βρέχει :whistling:)
 

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
Από εχθές ξεκίνησα να σετάρω home assistant. Έχω κολλήσει σε 2 πράγματα. To ένα να να κάνω integrate το google nest και το δεύτερο να μπορώ να χρησιμοποιήσω τα hub της google (ηχεία - οθόνες nest) σαν μικρόφωνα για το voice assistant. το έκανα στο 24/7 torrent download pc εγκατάσταση με vm.

Screenshot 2023-06-12 014006.png

Screenshot 2023-06-12 014142.png
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εμένα πάνω από 110C, με το ένα πάνελ καλυμμένο.

(Για Ιούλιο-Άυγουστο λέω, όχι τώρα. Τώρα περιμένουμε να σταματήσει να βρέχει :whistling:)
Και γω 10( δέκα)ρίχνω τη μερα...
(Με διαφορετικες γυναίκες όχι μια )
:laugh:
Υ.Γ.
Πες του αισθητήρα σου.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top