Home cinema (ragavelas)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Η προσθήκη τρίτου σαμπ, παρότι αρκετά υποδεέστερο απο τα άλλα δυο, νομίζω κάνει διαφορά. Εάν όχι τόσο στην κεντρική θέση, σίγουρα στον υπόλοιπο χώρο
Πολύ σωστά τα λες.

Η ομοιομορφία απόκρισης που προσφέρει στον ευρύτερο χώρο ακρόασης, χωρίς να γίνονται τόσο αισθητά τα στάσιμα, ακούγεται και στην μια θέση ακρόασης.

Προφανώς, όσο προσθέτεις κι άλλα σαμπ, η "αντιληπτή" διαφορά προς το καλύτερο, δεν είναι αναλογική, δηλαδή όσο περισσότερα σαμπ έχεις τόσο μικρότερη θα είναι η διαφορά από την προσθήκη ενός ακόμα σαμπ.

Η πολύ μεγάλη διαφορά έρχεται στην προσθήκη του δεύτερου σαμπ.

Στο τρίτο και τέταρτο σαμπ η βελτίωση είναι σαφώς υπαρκτή και αντιληπτή, αλλά βεβαίως πολύ μικρότερη από την προσθήκη του δεύτερου.

Από τα 4 σαμπ για να καταλάβεις κι άλλη βελτίωση, πρέπει να πας στα 8, ενώ από κει και πάνω δεν θα είναι πρακτικά αντιληπτή καμία βελτίωση, παρ'οτι θα είναι μετρήσιμη.

Εκτιμώ (εμπειρικά, από 3 χώρους που το έχω δει στην πράξη) πως μόλις μπει το 4ο σαμπ, έρχονται όλα στη θέση τους και είσαι άρχοντας.

Από κει και πάνω, επίσης εμπειρικά εκτιμώ πως δεν έχει νόημα η προσθήκη περισσότερων σαμπ με ίδια χρήση στο γνωστό φάσμα 20-80, αλλά αντιθέτως έχει νόημα ο μοιρασμος του συχνοτικού εύρους των σαμπ σε διαφορετικά σετ από σαμπ, δηλαδή μετά βάζεις σαμπ στα σαμπ και μοιράζεις τις 2 πρώτες οκτάβες σε 2 τετράδες σαμπ, μια τετράδα για κάθε οκτάβα, ή και ακόμα περισσότεροι δρόμοι για υπόηχους.


Προφανώς αυτά μπορούν (και έχει νόημα) να υλοποιηθούν μόνο σε πολύ μεγάλους dedicated χώρους, όπου ας πούμε βάζεις μια τετράδα 21" για 10-20Hz, μια τετράδα 18" για 20-40Hz και μια τετράδα 15" για 40-80Hz.

Η "τετράδα" όμως, για κάθε "δρόμο", είναι επαρκής επιλογή.

Ο αριθμός των μεγαφώνων και η διάμετρος αυτών, για καθένα ηχείο της καθεμιάς τετράδας, εξαρτάται από τα κυβικά μέτρα του χώρου και τις επιθυμητές max SPL στάθμες.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Απορία αναφορικά με sub: Όταν ο κατασκευαστής λέει 110 db, τι εννοεί; Είναι το μέγιστο σε κάποια συχνότητα, ο μέσος όρος κάποιων συχνοτήτων, θεωρητικό μέγιστο βάσει ευαισθησίας/ισχύος, κάτι άλλο;

Μετρήσεις δεν βρίσκω πουθενά για το συγκεκριμένο...
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Διαβασα, δεν θυμάμαι σε ποιο θρεντ, οτι αν δωσεις υψος στα περιφερειακά, βοηθαει....
Το δοκιμασα... Δεν εχω ξανατρεξει οντισι καθοτι περιμενω τεταρτο σαμπ αλλα μέχρι στιγμης, νομίζω οτι βοηθαει, ειδικα σε κατι ελικοπτερα, αεροπλανα κοκ...

Υψος: 1.16
 

Attachments

  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Διαβασα, δεν θυμάμαι σε ποιο θρεντ, οτι αν δωσεις υψος στα περιφερειακά, βοηθαει....
Το δοκιμασα... Δεν εχω ξανατρεξει οντισι καθοτι περιμενω τεταρτο σαμπ αλλα μέχρι στιγμης, νομίζω οτι βοηθαει, ειδικα σε κατι ελικοπτερα, αεροπλανα κοκ...

Υψος: 1.16
καλέ δώσε ύψος, εγώ τα έχω στα 1.60
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Η κορνα ειναι στο 1.45, το κεφαλι στο 0.90. διαβαζα για ενα μετρο το πολυ οπότε ειπα ας δωσω μισο.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Απορία αναφορικά με sub: Όταν ο κατασκευαστής λέει 110 db, τι εννοεί; Είναι το μέγιστο σε κάποια συχνότητα, ο μέσος όρος κάποιων συχνοτήτων, θεωρητικό μέγιστο βάσει ευαισθησίας/ισχύος, κάτι άλλο;

Μετρήσεις δεν βρίσκω πουθενά για το συγκεκριμένο...
Η ATC ας πουμε λεει το σωστο, δηλαδη το ελαχιστο μεγιστο της μετρησης. Οι υπόλοιποι λιγο πολυ οτι τους βολευει.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Αν έχετε ηχεία οροφής μην δίνετε πολύ ύψος.
 


Μηνύματα
266
Reaction score
123
Η κορνα ειναι στο 1.45, το κεφαλι στο 0.90. διαβαζα για ενα μετρο το πολυ οπότε ειπα ας δωσω μισο.
Κάτι Dali που αγόρασα πρόσφατα έλεγαν να είναι στο ύψος του αυτιού και για να μή φαίνονται άσχημα τόσο χαμηλά τα έβαλα και ανάποδα ώστε το tweeter να έρθει πιο κοντά στο σωστό ύψος.

Θα βάλω και οροφής μάλλον μέσα στο έτος αλλά λάθος το έκανα?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Αφού θα βάλεις οροφής, τα έστησες σωστά. Ύψος αυτιού και κάτι.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Αφού θα βάλεις οροφής, τα έστησες σωστά. Ύψος αυτιού και κάτι.
Οι προηγούμενες βάσεις ήταν στο ύψος του αυτιου. Εάν βάλω άτμος, σε αυτές δεν πρέπει να επιστρέψω;

ΥΓ1. απο ότι κατάλαβα απαντάς στον avakias οπότε άκυρο.
ΥΓ2. αν βάλω atmos, κρατάω τις συγκεκριμένες βάσεις, ή επιστρέφω στις παλιές;
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Συνεχώς διαβάζω για μή εμφανή απορρόφηση (κάτι το οποίο έχω εφαρμόσει κιόλας).

Η απορία μου είναι η εξής: Εάν πρόκειται για σαλόνι, στο οποίο υπάρχουν και ντουλάπια ή πχ ενιαίος χώρος όπου σίγουρα θα υπάρχουν αρκετά ντουλάπια κουζίνας, έχει νόημα η τοποθέτηση απορρόφησης εντός του ντουλαπιου (πχ αριθερμ);
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Η απορία μου είναι η εξής: Εάν πρόκειται για σαλόνι, στο οποίο υπάρχουν και ντουλάπια ή πχ ενιαίος χώρος όπου σίγουρα θα υπάρχουν αρκετά ντουλάπια κουζίνας, έχει νόημα η τοποθέτηση απορρόφησης εντός του ντουλαπιου (πχ αριθερμ);
Έχει, αλλά όχι μεγάλη.
Και χάνεται - μειώνεται η εργονομία - χρησιμότητα των ντουλαπιών.

Θα πρότεινα να μπει πίσω από το όποιο έπιπλο μια πυκνή απορρόφηση, μεταξύ επίπλου και τοίχου. 5cm πυκνή απορρόφηση εκεί, θα κάνει δουλειά.
Μεγάλη επιφάνεια, φαίνεται η δουλειά.

Στη μέσα πλευρά των ντουλαπιών δεν είναι κακή ιδέα ένα φύλλο απορρόφησης (1-2cm) στην πλάτη του νυουλαπιου και στην πίσω πλευρά της πόρτας.
Ωστόσο πρόκειται για μικρές επιφάνειες, πολύ μικρή η δουλειά που θα κάνει.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Και χάνεται - μειώνεται η εργονομία - χρησιμότητα των ντουλαπιών.
Αμα δεν υπάρχει γυναίκα στο σπιτι, αυτά δεν εχουν σημασία!

Όπως έχω ξαναγράψει, κάνοντας το κλασικό τεστ που βαρας παλαμάκια, ο αντίλαλος έρχεται πίσω απο την θέση ακρόασης, παρά το γεγονός ότι έχω βάλει απορροφητικές κουρτίνες για να "απομονώσω" το χώρο του σαλονιου απο την κουζίνα. Οπότε σκεφτόμουν, μιας κι έχω αρκετά βαθιά ντουλάπια, να έβαζα μια στρώση αριθερμ, θα μειωθεί ελάχιστα η χωρητικότητα των ντουλαπιών.

Στην βιβλιοθήκη (στο χώρο του σαλονιου) έχω ήδη βάλει 10 εκατοστά απορρόφηση (ορυκτοβάμβακα η μία, η εξωτερική και αριθερμ ή πετροβάμβακα η πίσω) στα ράφια (μη εμφανής απορροφηση καθότι εχω βιβλία). Στα ντουλάπια που υπάρχουν κάτω απο την βιβλιοθήκη έχω βάλει κουβέρτες (πριν ήταν άδεια).

Οπότε, με βλέπω να κάνω τα ίδια και στα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Στη φωτογραφία φαίνεται η μπασοπαγίδα που υπάρχει στην γωνία, πίσω απο την θέση ακρόασης/θέασης. Πίσω απο την μελαμίνη υπάρχει πετροβάμβακας 150αρης (ο πιο βαρύς).

Λόγω του ότι, όπως είπα, είναι πίσω, σύμφωνα με το LEDE θέλουμε απορρόφηση. Να το αφήσω ως έχει ή να το επενδύσω με κάποιο ηχοαπορροφητικό (πχ κοποπρεν)?
 

Attachments


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Τοποθέτησα τους διαχύτες στις γωνίες, στο τζάκι και στην DIY μπασοπαγίδα. Επίσης, πίσω απο τα βιβλία υπάρχουν δέκα ποντοι απορρόφηση, 5 πετροβάμβακας και 5 ορυκτοβάμβακας.

Στο τζάκι (στην γυψοσανίδα, πάνω απο την εστία, μπήκε πετροβάμβακας και απο πάνω μελαμίνη και πάνω στη μελαμίνη οι διαχύτες. Επίσης, εφτιαξα αυτό που βλέπετε μπροστά απο την εστία, μιας και είχα τους δύο διαχύτες, απο πίσω εχει mdf κι απο πίσω πετροβάμβακα με αλουμινόφυλλο ουτως ώστε να μπορεί να τοποθετηθεί και όταν αυτό αναβει το τζάκι, στους 15 πόντους περίπου (δοκιμή δεν έγινε ακόμα, το τζάκι λειτουργεί με βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα οπότε δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα).

Γενικά, αυξήθηκαν οι επιφάνειες διάχυσης (με μη εμφανή απορρόφηση).

Είπα να ξαποστάσω και έβαλα να δω ένα επεισόδιο από νετφλιξ. Σε κάποια πλάνα όπου υπήρχε μουσική, έχω την εντύπωση ότι μεγάλωσε η σκηνή...

Γενικά με το πλασίμπο δεν το 'χω, δλδ επειδή έκανα μιαν αλλαγή, ντε και καλά να ακούσω διαφορά...

Πήρα και ένα φύλλο flexfoam απο περιέργεια, βαρύ είναι πάντως, είναι και πιο φθηνό απο το κοποπρεν, φαντάζει καλή επιλογή, απλά δεν έχω σκεφτεί που θα το αξιοποιήσω.

Μετρήσεις μέσα του επόμενου μήνα όποτε και παραλαμβάνω το τέταρτο sub.
 

Attachments


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
ολα πολυ ωραια, αλλα πολλη ασπριλα βρε παιδι μου.
οταν/αν βαλεις προβολεα, τι θα κανεις;
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.091
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top