Home cinema (ragavelas)

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Νομιζω ειμαι οκ, ετρεξα οντισι, έγινε καλυτερη δουλειά. Στα σαμπ το εχω απενεργοποιήσει ομως.

Νομιζω οτι θα παραμεινω στο αρχικο πλανο, μολις βγει ο ονκυο με ντιρακ σρην αγορα, θα πωληθεί ο ντενον.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
Άκου συγκριτικά μουσική με και χωρίς Audyssey, αφού βάλεις σωστά τα κρος και τις αποστάσεις.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
ΤΕΛΟΣ. Η μέτρηση με κινητό μικρόφωνο έπαιξε καταλυτικό ρόλο νομίζω. Μετά όλα έγιναν σιγά σιγά. Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση/συμβουλές.

Είδα μερικά στιγμιότυπα από ταινίες. Νομίζω ότι το σαραουντ ειναι πιο ζωντανό σε σχέση με παλιά, με τον μάραντζ. Απ την άλλη, μετά από δυο μήνες που άκουγα μόνο από το κεντρικό, μπορεί να ειναι ιδέα μου. Η προσθήκη τρίτου σαμπ και μινιdsp ακούγονται (νομίζω). Οι μετρήσεις επιβεβαιώνουν πάντως, τις οποίες κλασικά, δεν έσωσα......

Κρίμα που το οντισι δεν βελτίωσε κι άλλο τα ήδη ισοσταθμισένα σαμπς, το οποίο και απενεργοποίησα (αναφορικά με τα subs, στα ηχεία είναι ενεργοποιημένο). Φυλάχτηκαν μικρόφωνα, θα ξαναβγούν στην περίπτωση τέταρτου subwoofer ή στην περίπτωση έλευσης ενισχυτή με dirac.

Και πάλι, ευχαριστώ το φόρουμ και τους συμφορουμίτες για την καθοδήγηση!
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
Άκου συγκριτικά μουσική με και χωρίς Audyssey, αφού βάλεις σωστά τα κρος και τις αποστάσεις.
Καλά κάνεις και αποφεύγεις αυτό το τεστ. Είναι πολύ ενοχλητικό. :biggrin:
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Loipon, μετά απο τρεις μέρες συμβίωσης με τον ντενον ας γράψω εντυπώσεις.

Καταρχάς, μειώθηκε σημαντικά το φύσημα των L C R, τα οποία οδηγουνται απο crown xls-1502 (πριν ειχα τον μαραντζ sr7012).

Το auro-2d (το οποίο ο ντενον δεν έχει, ο μαραντζ το είχε) είναι μακράααααν καλύτερο απο τα διάφορα dts που έχει (για upmix). Προτιμώ στερεφωνικά παρά κάποια απο αυτά.

Όπως ξανάγραψα, έχω την εντύπωση ότι το σαραουντ είναι "πιο ζωντανο, κάνει πιο αισθητή την παρουσία του'' αλλα αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι δυο μήνες άκουγα μόνον απο το κεντρικό....

Η μουσική με όντισι ενεργοποιημένο, μου αρέσει περισσότερο σε σχέση με το οντισι απενεργοποιημένο.

Το minidsp κάνει δουλειά, θυμάμαι ότι χωρίς αυτό παιδευόμουν πολύ με την target curve (το προσπαθούσα απο κινητό, ίσως απο ταμπλετ να ήταν πιο εύκολο λόγω μεγαλύτερης οθόνης) και πάλι όμως, το αποτέλεσμα δεν ήταν αντίστοιχο, τώρα είναι καλύτερο. Κι εννοείται ότι πλέον κοιτάζω και για σαμπζζζζ. Το μικρό HTB2 εν τέλει ενσωματώθηκε και φάνηκε και στις μετρήσεις. Το έχω κόψει κάτω απο 30hz καθότι, ούτως ή αλλως, δεν ακουγόταν, απλά κουνιόταν, σε reference στάθμες δεν φαίνεται να τερματίζει πάντως...
Επίσης, έκοψα κάτω απο τους 18 hz, καθότι δεν ακούγονταν (η καμπύλη απόκρισης έκανε βουτιά), οπότε δεν ζορίζονται τα svs άδικα.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Καταρχάς, μειώθηκε σημαντικά το φύσημα των L C R, τα οποία οδηγουνται απο crown xls-1502 (πριν ειχα τον μαραντζ sr7012).
Και πριν, με τον μαραντζ, υπήρχαν οι crown (δεν γίνεται αντιληπτό έτσι όπως το έγραψα).
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Με το minidsp, σκέφτομαι ώρες ώρες να πουλήσω τα pb-4000 και να αγοράσω 4 μικρότερα....

Απ την άλλη, κριμα ειναι.... όπως έχει γραφτεί κι εδω, σαμπς μονο αγοράζουμε, δεν πουλάμε...

Βλέπω πολλά pa sub πάντως που πωλούνται (λογικό, μουσικοι καi dj δεν έχουν δουλεια), για την ακρίβεια τα σκοτώνουν. Ο crown που οδηγεί το κεντρικό έχει ένα κανάλι διαθέσιμο....
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ναι, το auro3d ειναι το καλυτερο και το audyssey παιζει εξαιρετικα...
.....και τα δυο θελουν δουλιτσα, εξου και οι ρυθμισεις που εχουν και τα δυο + ΤΟ
αν ασχοληθεις με την τοποθετηση τους και τις ρυθμισεις των sub και του audyssey ως 4sub δεν χρειαζεται το minidsp και θαχεις πολυ καλο αποτελεσμα για τα δεδομενα του χωρου σου....
.....παρε αλλα 2 pb4000 :biggrin: ....παντα ιδια sub
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Τα σαμπ ανα δύο και συμμετρικά, φαντάζομαι, τοποθετημένα. Κι επίσης ιδια (τουλάχιστον διαδες), σωστα;
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ιδια sub και κρατας ιδιες αποστασεις απο την θεση ακροασης οσο μπορεις.
....η τυπικες θεσεις τους σε χωρους περιεργους δεν ισχυουν...
σε ενδοαφερει να παιζουν σε αποκριση κοντα και με ολιγες διορθωσεις απο το μενου που εχουν τα sub διορθωνεις ....επειδη εχεις 2 εξοδους sub ανα δυαδα να παιζουν παρομοια ....
 

Μηνύματα
3.124
Reaction score
10.331
Με το minidsp, σκέφτομαι ώρες ώρες να πουλήσω τα pb-4000 και να αγοράσω 4 μικρότερα....

Απ την άλλη, κριμα ειναι.... όπως έχει γραφτεί κι εδω, σαμπς μονο αγοράζουμε, δεν πουλάμε...

Βλέπω πολλά pa sub πάντως που πωλούνται (λογικό, μουσικοι καi dj δεν έχουν δουλεια), για την ακρίβεια τα σκοτώνουν. Ο crown που οδηγεί το κεντρικό έχει ένα κανάλι διαθέσιμο....
τι εννοείς ;
Δεν έχεις τον 1502 γεφυρωμένο ;
 



Μηνύματα
243
Reaction score
40
Καλησπέρα. ο χώρος σου μοιάζει αρκετά με το δικό μου, μόνο που εγώ δεν έχω βάλει ακόμα ηχοαπορρόφηση ή διάχυση. Βασικά νομίζω μόνο διάχυση στο ταβάνι μπορώ, αν και σκεφτόμουνα κάτι πιο light σε σχέση με σένα..https://www.thomann.de/gr/vicoustic_multifuser_dc2_white.htm
 

Attachments


Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα. ο χώρος σου μοιάζει αρκετά με το δικό μου, μόνο που εγώ δεν έχω βάλει ακόμα ηχοαπορρόφηση ή διάχυση. Βασικά νομίζω μόνο διάχυση στο ταβάνι μπορώ, αν και σκεφτόμουνα κάτι πιο light σε σχέση με σένα..https://www.thomann.de/gr/vicoustic_multifuser_dc2_white.htm
Γεια σου φίλε @Blade77,
Μια ερώτηση, από τις φώτο βλέπω ότι δε πήρες τελικά τη 65αρα ?
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Η προσθήκη τρίτου σαμπ, παρότι αρκετά υποδεέστερο απο τα άλλα δυο, νομίζω κάνει διαφορά. Εάν όχι τόσο στην κεντρική θέση, σίγουρα στον υπόλοιπο χώρο (όταν πχ ακούω μουσική κάνοντας δουλειες). Βέβαια, χρησιμοποιήθηκε και το minidsp για ρύθμιση, πριν το τρίτο sub δεν είχε αγοραστεί ακόμα, οπότε δεν μπορώ να κάνω άμεση σύγκριση 2 subs vs 3 subs.

Όπως έχω γράψει, έκοψα το τρίτο sub στους τριάντα κύκλους, δεδομένου ότι απο κει και κάτω, δεν ακούγεται. Μέχρι reference, δεν φαίνεται να τερματίζει και να ζορίζεται, ίσως αν δεν το είχα κόψει, να τερμάτιζε....

Ιδανικά, θέλουμε ίδια subs. Εάν δεν είναι ίδια, τουλάχιστον ίδια σχεδίαση.

Όταν δεν γίνεται να βάλουμε ίδια (λόγω του ότι τελείωσαν τα λεφτά πχ), υπάρχει κάποιος "μπούσουλας" που μπορούμε να ακολουθήσουμε για τα ολοκληρωθεί η τετράδα;

Κρίμα μια θέση του minidsp να μένει κενή!
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.624
Μηνύματα
2.868.462
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top