Home cinema (ragavelas)


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
σιγουρακι ταχεις κανει μανταρα με τα sub...ψαξτο.
Το ειχα γράψει και παλαιότερα, ρύθμιζα με μινι dspκαι μετρουσε ευθεια, εμπαινε το οντισι στο παιχνίδι και χαλούσε...Τι μπορεί να κάνω μαντάρα;
Splό μέτρο; Ποιο; weighting?
Ξανάκανα εγκατασταση το rew kai οκ οι ενδείξεις. οι καμπύλες ίδιες βγαίνουν, σε σχέση με τις προηγουμενες...
 

Attachments


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και παλαιοτερα το ιδιο λαθος θα εκανες...οπως κανει και ο anton
....που να ξερω πως δουλευεις το minidsp και το καθε sub !!!
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Εν τω μεταξύ, ξεχασα να το γράψω πριν, δεξι με αριστερο πχ είχαν δυομιση db διαφορα... Και στα surround παρατηρησα διαφορα.

Το οντισι το έτρεξα by the book.

Κι επίσης, πρώτη φορα που στα δεξι/αριστερό στο curve editor βγαζει ισια γραμμη, χωρις να πεφτει απο τα80 και κάτω, όπως έκανε παντα....
και παλαιοτερα το ιδιο λαθος θα εκανες...οπως κανει και ο anton
....που να ξερω πως δουλευεις το minidsp και το καθε sub !!!
Οτι εκανε κι ο νασος έκανα, είχαμε μιλήσει όταν το είχε πρωτοπάρει...
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εν τω μεταξύ, ξεχασα να το γράψω πριν, δεξι με αριστερο πχ είχαν δυομιση db διαφορα... Και στα surround παρατηρησα διαφορα.

Το οντισι το έτρεξα by the book.

Κι επίσης, πρώτη φορα που στα δεξι/αριστερό στο curve editor βγαζει ισια γραμμη, χωρις να πεφτει απο τα80 και κάτω, όπως έκανε παντα....

Οτι εκανε κι ο νασος έκανα, είχαμε μιλήσει όταν το είχε πρωτοπάρει...
Δοκίμασε το ανάποδο.

Να τρέξεις πρώτα audyssey και μετά να φτιάξεις με minidsp
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
διαβαζει τοσο ακριβες το mic audyssey που δεν μπορεις να φανταστεις...
....η διαφορα με το umik, αν υπαρχει, ειναι κατω απο τα 30hz ουσιαστικα με 1-3db
και δεν θα σημαινει οτι ειναι σωστο το umik....;)

δεν ταχεις φτιαξει καλα τα sub...
...πρεπει να σου βγαζει το ιδιο αποτελεσμα το πρασινο γραφημα με αυτο που εφτιαξες...
μικροδιαφορες αν υπαρχουν θα ειναι επειδη μπορει να μην ειναι ιδιες θεσεις μετρησης.
....εσυ εχεις 15db ακυρωση...
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Χαίρομαι που έχει γίνει πλέον αντιληπτό πως το minidsp είναι απαραίτητο. Είχε μαλλιάσει η γλώσσα μου.
 



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Δεξί κι αριστερό, κρος στα 80, απενεργοποιημενο οντισι στο sub. Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται, αλλα δεν θα ασχοληθώ άλλο, απο τη στιγμή που μπορώ να το απενεργοποιησω, τελος.

Νομίζω θα απενεργοποιήσω και το dynamic EQ, καθότι νομιζω ότι είναι λίγο υπερβολικό πλέον το μπάσο σε χαμηλές εντάσεις.
 

Attachments


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Όσον αφορα στο όντισι, δεν έχει λογική. Αναφορικά με το μινι, έκανα ότι λένε οι οδηγίες. Η μέτρηση που ανέβασα, δείχνει αν μη τι άλλο ότι το φίλτρο σιδέρωσε την απόκριση των σαμπ. Όπως έγραψα, έκανα μετρήσεις σε όλο το εμβαδό του καναπέ και η απόκριση των σαμπ ήταν ίδια παντου. Μετά το όντισι δεν ξέρω πως τα κατάφερε.... Δεν είναι η πρώτη φορά που έτρεξα όντισι, πριν τον ντενον είχα μαραντζ με την ιδια έκδοση κι όπως έγραψα, το έτρεξα By the book.
Μετρούσα l+r με οντισι στο σαμπ και χωρίς οντισι στο σαμπ, χωρίς καμιά άλλη αλλαγή/πείραγμα απο μέρους μου. Σε αυτή με το οντισι ενεργό, χαλούσε η απόκριση.... Ακριβώς τα ίδια και την προηγουμενη φορα, με τρια σαμπζ. Την προηγούμενη, έτρεξα το οντισι τρεις ή τεσσερις φορες. Σε δυο απο αυτές, με λιγότερες απο 8 μετρήσεις και παντα το αποτέλεσμα (αναφορικα με τα σαμπ) ίδιο.
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχει λογική αναφορικά με το sub (τα σαμπ δλδ, αλλα τα βλέπει σαν ένα πλέον). Στα υπόλοιπα ΟΚ, δεν έχω μέτρο συγκρισης βέβαια, αλλα και παλιά και τώρα τα φέρνω εκεί που θέλω (τα ηχεία).
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Γενικά ρωταω: μήπως είναι καλύτερα να χρησιμοποιηθούν και οι 2 είσοδοι του minidsp (2 σαμπ σε κάθε είσοδο) ώστε στη συνέχεια στο audyssey να δηλώσουμε 2 σαμπ και τα ρυθμίσει χωριστά;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεξί κι αριστερό, κρος στα 80, απενεργοποιημενο οντισι στο sub. Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται, αλλα δεν θα ασχοληθώ άλλο, απο τη στιγμή που μπορώ να το απενεργοποιησω, τελος.

Νομίζω θα απενεργοποιήσω και το dynamic EQ, καθότι νομιζω ότι είναι λίγο υπερβολικό πλέον το μπάσο σε χαμηλές εντάσεις.
Ανέβασε το sub χωρίς smoothing και ανα 5

Έτσι θα φανεί τι διαβάζει.

Και Ανέβασε και μία χωρίς average

Μόνο την κύρια θέση με το minidsp χωρίς audyssey και με.

Φαντάσου τα φέρνω έτσι χωρίς smoothing, αν βάλω smoothing και ανα 10 μου εμφανίζει μια ίσια γραμμή ;)
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχει λογική αναφορικά με το sub (τα σαμπ δλδ, αλλα τα βλέπει σαν ένα πλέον). Στα υπόλοιπα ΟΚ, δεν έχω μέτρο συγκρισης βέβαια, αλλα και παλιά και τώρα τα φέρνω εκεί που θέλω (τα ηχεία).
Όπως βλέπεις κάνεις κάτι λάθος..
Η διόρθωση που κάνει το audyssey είναι κορυφαία, φτάνει να κάνεις σωστή δουλειά στο στήσιμο ηχείων και σωστή δουλειά αν χρησιμοποιείς εξωτερικό eq.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top