Intel Compute Stick (Windows 10). Πραγματικός υπολογιστής τσέπης!

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Σωστά όλα, απλά το LibreOffice (κι' αυτό παρακλάδι του αρχικού OpenOffice) έχει πιο συχνή και πιο δραστήρια ανάπτυξη. Δεν το επαναλαμβάνω για να σε μεταπείσω από την επιλογή σου, απλά για να μείνει πλήρης εικόνα σε όποιον τυχόν διαβάζει :).
Σωστός!
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Σωστά όλα, απλά το LibreOffice (κι' αυτό παρακλάδι του αρχικού OpenOffice) έχει πιο συχνή και πιο δραστήρια ανάπτυξη.
Σωστός!!

Δεν το επαναλαμβάνω για να σε μεταπείσω από την επιλογή σου, απλά για να μείνει πλήρης εικόνα σε όποιον τυχόν διαβάζει :).
Δεν τίθεται θέμα, έτσι κι αλλιώς - όπως έγραψα - την επιλογή μου γι αυτό το μικρό PC την έκανα και να πω την αλήθεια, δεν το μετάνοιιωσα από άποψη επιβάρυνσής του και κατάληψης χώρου στο δίσκο συστήματος.

Το ήδη εγκατεστημένο MS Office 2007 Enterprise (με μη εγκατεστημένα τα InfoPath, OneNote και Publisher) καταλαμβάνει μόλις 22,5 MB συν άλλα 15,8 MB το Office File Validation Add-in, που προέκυψε μετά το κατέβασμα και των τελευταίων ενημερώσεων. Αν είχα επιλέξει κάποιο από τα "ανοιχτού τύπου" λογισμικά, όπως τα παραπάνω, θα είχα σαφώς μεγαλύτερο χώρο καταλάβει, ενώ η χρήση τους (ειδικά στον κειμενογράφο) θα ήταν περισσότερο χρονοβόρα, λόγω έλλειψης μιας κάποιας σχετικής "παντρειάς" του λειτουργικού με αυτά, σε αντίθεση με το Office της Microsoft, που ενδεχομένως να εκμεταλλεύεται κοινό πυρήνα με το λειτουργικό.

Η τελευταία εκτίμησή μου είναι αυθαίρετη. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει, αλλά προέρχεται από την εμπειρία, κατά την οποία, όσες φορές έχω δοκιμάσει να επεξεργαστώ έγγραφα στο OpenOffice, βλέπω ότι ο υπολογιστής παρουσιάζει μια σχετική καθυστέρηση, συγκρινόμενη με την ίδια ακριβώς εργασία στο MS Office.
-
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Να προσθέσω ακόμα ότι το συγκεκριμένο PC Stick το λειτουργώ με ένα USB Hub 7 θέσεων με εξωτερική τροφοδοσία, πάνω στο οποίο έχω συνδέσει ένα ασύρματο πληκτρολόγιο και ένα ενσύρματο USB ποντίκι, και τα δύο Turbo-X, ενώ μόλις λίγο πριν, συνέδεσα και έναν 240άρη SSD SanDisk Extreme, μέσα σε εξωτερική θήκη Turbo-X με σύνδεση USB, έχοντας ήδη ρυθμίσει όλες οι εφαρμογές, τα βίντεο, οι φωτογραφίες και τα λοιπά να αποθηκεύονται στον SSD, για να μην επιβαρύνεται το PC. Ευελπιστώ σε μια πιο άνετη λειτουργία του, μετά από αυτό.

Ο καιρός θα δείξει.
-
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα και πάλι.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στο συγκεκριμένο PC Stick, αμέσως μετά το ξεκίνημά του και τη σύνδεση στο Internet, εμφανίστηκε και η Cortana, για πρώτη φορά από τότε που νταραβερίζομαι με PCs, με αναβαθμισμένο λειτουργικό από παλιότερα Windows σε Windows 10.

Δεν την έχω ακόμα χρησιμοποιήσει, να δω τί ψάρια πιάνει σαν εφαρμογή, απλά την ώρα που εμφανίστηκε για πρώτη φορά το παραθυράκι με το χαιρετισμό "Hi, I am Cortana - How can I help you?" και μετά το "Ask me anything" της έβαλα για πλάκα το ερώτημα "what is the weather in Athens" και μου απάντησε με σχεδόν ακριβείς πληροφορίες γι αυτό.

Τώρα, πώς γίνεται να την έχω μόνο σ' αυτό κι όχι στα άλλα, δεν ξέρω, αφού η μαμά Microsoft ξεκαθαρίζει ότι:

"Cortana is only available in certain countries/regions, and some Cortana features might not be available everywhere. If Cortana isn't available or is turned off, you can still use search."
-
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους

Επαναφέρω στην επικαιρότητα το νήμα για να ρωτήσω αν το έχει κανείς. Αν ναι, ας μου στείλει ένα PM για να τον ρωτήσω κάποια λεπτομέρεια.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους

Επαναφέρω στην επικαιρότητα το νήμα για να ρωτήσω αν το έχει κανείς. Αν ναι, ας μου στείλει ένα PM για να τον ρωτήσω κάποια λεπτομέρεια.

Ευχαριστώ.
Καλημέρα και άκυρο. Η απορία μου λύθηκε.
 

Μηνύματα
80
Reaction score
9
Πριν 4 μέρες με ειδοποίησαν και παρέλαβα το νέο στικάκι, σε αντικατάσταση του παλιού. Καταρχάς, πρέπει να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου, τόσο στην Intel (που με είχε ενημερώσει ότι δικαιούμαι να το αντικαταστήσω και προτρέψει να το κάνω), όσο και στο ΠΛΑΙΣΙΟ (που δέχτηκε χωρίς πολλές γραφειοκρατικές διαδικασίες την αντικατάστασή του).

Παραλαμβάνοντάς το, μπροστά στον υπάλληλο, τσεκάραμε μαζί την ημερομηνία κατασκευής, που ήταν ίδια με αυτήν του προηγούμενου και το Serial Number, που ήταν παλιότερο του προηγούμενου. Του το επεσήμανα και του είπα ότι αναμένω να έχω την ίδια δυσλειτουργία. Παραδέχτηκε ότι είχα δίκιο, σε ότι τουλάχιστον αφορούσε στα της ημερομηνίας και του σειριακού αριθμού. Του είπα ότι θα το τσεκάρω κι αν κάνει τα ίδια ίσως το επιστρέψω πάλι.

Παράλληλα, κι ενώ είχα ήδη κατεβάσει σε ξεχωριστό USB stick τη νεότερη έκδοση 10586, όπως έγραψα εδώ, αφού τσεκάρισα ότι ο διαθέσιμος ελεύθερος χώρος στο "δίσκο συστήματος" ήταν αρκετά πάνω από την ελάχιστη απαίτηση των 15 GB, χωρίς να έχω συνδεδεμένο τον υπολογιστή στο Internet, ξεκίνησα να κάνω την αναβάθμιση μέσα από το USB στικάκι, πάντα με την αμέριστη (τηλεφωνική) βοήθεια του Γιώργου.

Η αναβάθμιση φαινόταν να προχωράει κανονικά κι εκεί, γύρω στο 77%, ξανακόλλησε πάλι, χωρίς εμφανή αιτία. Αναγκάστηκα φυσικά, να βγάλω OFF τον υπολογιστή χειροκίνητα και να τον αφήσω να επιστρέψει στην προηγούμενη έκδοση 10240. Μετά την επιστροφή του, πήρα στην οθόνη μου και το εξής μήνυμα:

View attachment 54441

Ψάχνοντας να βρω τί σημαίνει αυτό το σφάλμα, βρήκα μια σχετική συζήτηση, όπου άνοιξα κι εγώ ένα νήμα στο παρακάτω link:

http://www.tenforums.com/installation-setup/33563-intel-compute-stick-same-problem.html#post499262.

Μέχρι τώρα δεν έχω ακόμα δει κάποιο σχόλιο.

Και θέλω να θέσω κι εδώ την ίδια ερώτηση που έθεσα στο εκεί νήμα.

Στην παρούσα φάση, δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραμείνω στην προηγούμενη έκδοση 10240, αφού η χρήση του συγκεκριμένου "υπολογιστή" είναι χρήση με ελάχιστες απαιτήσεις καθημερινής χρήσης. Ωστόσο, σύμφωνα με την πολιτική που έχει θεσπίσει η Microsoft για τα Windows 10, ο χρήστης είναι αδύνατο να παρακάμψει τις ενημερώσεις, που "περιμένουν" να εγκατασταθούν. Έτσι φοβάμαι ότι θα μπω σε ένα φαύλο κύκλο, όπου η ενημέρωση 1511 θα έρχεται και θα ξαναέρχεται, "ζητώντας" από τον υπολογιστή να εγκατασταθεί με τον αυτόματο τρόπο που εγκαθίστανται οι ενημερώσεις, αυτός θα προσπαθεί να την εγκαταστήσει, η εγκατάσταση θα αποτυγχάνει και θα ξαναγυρνάω ξανά στην προηγούμενη έκδοση και φτου κι απ' την αρχή.

Οπότε αυτό που ρωτάω είναι απλό:

Πώς μπορώ να αποφύγω αυτό τον φαύλο κύκλο, έχοντας "κανονίσει" τον υπολογιστή να μην κατεβάζει αυτή την ενημέρωση; Και μάλιστα, αν μπορώ, να παίρνω τις (άλλες) ενημερώσεις.
-
Στο τέλος του Link http://www.tenforums.com/installation-setup/33563-intel-compute-stick-same-problem.html#post499262.
έχω γράψει την λύση για όσους δεν μπορείτε να αναβαθμίσετε στην 1511.
This PC από την επιφάνεια εργασίας και δεξί κλικ.
MANAGΕ
DEVICE MANAGER
Δεξί klik στο Disk Drive
Properties
Policies
Ξετσεκάρετε το enable write caching on the device.
Ισχύει για όλα τα HDMI STICK αυτού του τύπου αν και για την ΙΝΤΕL αναφέρουν ότι το διόρθωσε μέσα από το BIOS.
Δοκιμασμένο σε beelink p2 και meegopad.

Το παραμύθι περί χωρητικότητας δεν ισχύει.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
5
Καλησπερα ο χειροτερος μου εχθρος εμενα ειναι αυτος εδω παιδια αφου το εχασα το Intel ειπα να παρω το: http://www.stephanis.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=6244&tt=graphic&lang=l1&p_id=330165 MODECOM Free PC PC-MC-FREEONE-32GB-WIN μαύρο. Με το πρωτο ανοιγμα του δεν κουμπονε καλα το καλωδιο του power το τροφοδοτικο του δηλαδη με το ρευμα δεν εκανε καλη διεπαφη πανω. Οκ λεω θα τους το παρω πισω να μου δωσουν καινουργιο. Τους το περνω πισω μου δινουν καινουργιο οπου δουλευε ελα ομως που και αυτο μου βγηκε σκαρτο επειδη επρεπε να το κρατας για να δουλευει το συρματακι του power που πηγαινει στο ρευμα ; Τελικα θα ζητησω Βαουσκετ δεν επιθυμω να μου το φτιαξουν ουτε αντικατασταση του θελω επειδη δεν με θελει αυτο το σκατο πραμα πως να σας το πω ;
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους

Επαναφέρω στην επικαιρότητα το νήμα, αφενός για να ενημερώσω ότι αυτή τη στιγμή το δικό μου Compute Stick τρέχει ήδη την τελευταία έκδοση των 10 (1809) και αφετέρου για να ρωτήσω αν εξακολουθεί να το έχει κάποιος και εφόσον το έχει, αν χρησιμοποιεί κάρτα microSD, βαλμένη στην ειδική υποδοχή της συσκευής και πως αυτή δουλεύει με το Stick.

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί σκέφτομαι να πάρω μια 64άρα Kingston, από αυτές που είναι Intel validated, ώστε να διευρύνω τη συνολική χωρητικότητα του υπολογιστή, η οποία, λόγω μεγέθους της ενσωματωμένης κάρτας eMMC, που ως γνωστόν έχει τον ρόλο του δίσκου συστήματος του Stick, είναι περιορισμένη και δεν αφήνει τον χρήστη να κάνει πολλά πράγματα, που σχετίζονται με τον περιορισμό της χωρητικότητας.

Και το ρωτάω γιατί στο παρελθόν είχαν παρατηρηθεί πολλές περιπτώσεις χρηστών, όπου η πρόσθετη κάρτα microSD δημιουργούσε προβλήματα.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Υ.Γ: Να σημειώσω ότι πολλοί χρήστες είχαν λύσει προσωρινά το θέμα της απαιτούμενης έξτρα χωρητικότητας με ένα USB stick και ένα εξωτερικό USB hub, που έτσι κι αλλιώς κρίνεται απαραίτητο για κλασσική λειτουργία του υπολογιστή, προκειμένου να χρησιμποιεί πληκτρολόγιο και ποντίκι.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους και πάλι

Πριν λίγες μέρες είχα γράψει:
Επαναφέρω στην επικαιρότητα το νήμα, αφενός για να ενημερώσω ότι αυτή τη στιγμή το δικό μου Compute Stick τρέχει ήδη την τελευταία έκδοση των 10 (1809) και αφετέρου για να ρωτήσω αν εξακολουθεί να το έχει κάποιος και εφόσον το έχει, αν χρησιμοποιεί κάρτα microSD, βαλμένη στην ειδική υποδοχή της συσκευής και πως αυτή δουλεύει με το Stick.

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί σκέφτομαι να πάρω μια 64άρα Kingston, από αυτές που είναι Intel validated, ώστε να διευρύνω τη συνολική χωρητικότητα του υπολογιστή, η οποία, λόγω μεγέθους της ενσωματωμένης κάρτας eMMC, που ως γνωστόν έχει τον ρόλο του δίσκου συστήματος του Stick, είναι περιορισμένη και δεν αφήνει τον χρήστη να κάνει πολλά πράγματα, που σχετίζονται με τον περιορισμό της χωρητικότητας.
Ρωτώντας και στην κοινότητα της Intel, πήρα δυο απαντήσεις ότι δεν υπάρχει θέμα μη λειτουργίας ή δυσλειτουργίας με την προσθήκη κάρτας. Προχώρησα λοιπόν και πήρα μια μοντέρνα κάρτα, όχι Kingston, αλλά μια SanDisk Extreme Pro 128GB, την έβαλα στο Stick, το ξεκίνησα και ....τζίφος!!

Δεν θέλει να την δει με τίποτα.

Δοκίμασα κάθε τρόπο:
(1) πρώτα η κάρτα μέσα στο slot και εκκίνηση
(2) με την κάρτα μέσα, επανεκκίνηση
(3) χωρίς την κάρτα μέσα, εκκίνηση και μετά εισαγωγή της κάρτας στο slot

Τίποτα!

Έψαξα κάθε δυνατό τρόπο να κάνω τον υπολογιστή να την "δει", αλλά απέτυχα: (I) Control Panel -> System and Security -> Create and format disc partitions ή (II) Settings -> Storage -> κλπ.

Μου ξεφεύγει κάτι ή κάνω κάπου κάτι που δεν είναι σωστό;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Δεν την βλέπει ουτε στη διαχείριση δίσκων για να την φορμάρει και να την κάνει mount?
Την δοκιμασες την κάρτα αλλού να δεις οτι είναι OK?
 

Μηνύματα
849
Reaction score
2.576
Το Intel STCK1A32WFC την SanDisk micro XC I 64GB τη βλεπει μια χαρα (νομιζω μεχρι 64 βλεπει)
ΔΕΝ δεχεται το λειτουργικο (Windows 10) εκει με τιποτα, μονο τα downloads, αρχεια ηχου εικονας και βιντεο
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Δεν την βλέπει ουτε στη διαχείριση δίσκων για να την φορμάρει και να την κάνει mount?
Την δοκιμασες την κάρτα αλλού να δεις οτι είναι OK?
Καλημέρα.
Η κάρτα είναι καινούργια, αγοράστηκε χθες και την δοκίμασα για πρώτη φορά αμέσως μόλις την έφερα σπίτι, μετά την αγορά. Είναι σχεδόν αδύνατον να έχει πρόβλημα, ωστόσο δεν αντιλέγω, θα την δοκιμάσω και αλλού.

Και ναι, δεν την βλέπει ούτε στη διαχείριση δίσκων για να την φορμάρει, το έγραψα άλλωστε:
...Control Panel -> System and Security -> Create and format disc partitions...
Το Intel STCK1A32WFC την SanDisk micro XC I 64GB τη βλεπει μια χαρα (νομιζω μεχρι 64 βλεπει)
ΔΕΝ δεχεται το λειτουργικο (Windows 10) εκει με τιποτα, μονο τα downloads, αρχεια ηχου εικονας και βιντεο
Το Stick από τις προδιαγραφές του μπορεί να "δει" μέχρι και 128GB κάρτα (η παρακάτω εικόνα από το εγχειρίδιο οδηγιών του):

microSD card.jpg


Και βέβαια, το λειτουργικό μπορεί να μπει μόνο στην ενσωματωμένη κάρτα eMMC, που έχει το ρόλο του Δίσκου Συστήματος.
 


Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Τοτε ισως ειναι καποιο θεμα ασυμβατοτητας και είσαι ατυχος.
Δοκιμασε την πάντως και καπου αλλού.
Αν σου δουλεύει αλλου, φορμαρε την σε NTFS πριν την ξαναβαλεις στο Intel stick.

Δες και εδω

https://forums.sandisk.com/t5/All-S...8G-not-visible-in-Windows-anymore/td-p/367936

https://forums.intel.com/s/question/0D50P0000490VrGSAU/inte-compu-stick-stck1a32wfcl?language=en_US
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
...Αν σου δουλεύει αλλου, φορμαρε την σε NTFS πριν την ξαναβαλεις στο Intel stick.

Δες και εδω
Καλησπέρα και με έβαλες σε σκέψεις.
Τα "νεότερα" νέα:

Λοιπόν
Ζήτημα πρώτον:
Ανακάλυψα ότι στο BIOS η υποδοχή για τις κάρτες microSD ήταν απενεργοποιημένη. Ούτε ξέρω για ποιο λόγο ήταν αυτό, εγώ πάντως δεν είχα ποτέ μου ασχοληθεί να κάνω κάτι τέτοιο και θεωρούσα δεδομένο ότι το slot θα είναι ενεργοποιημένο εξαρχής (default). Τέλος πάντων, το είδα και το ενεργοποίησα.

Ζήτημα δεύτερον:
Το BIOS του δικού μου Stick ήταν πολύ παλιότερο (version FC0031) και το αναβάθμισα στο τελευταίο (version FC0038).
Παρ' όλα αυτά, δηλαδή (1) ενεργοποίηση του slot και (2) αναβάθμιση του BIOS, η δοκιμή απέτυχε πάλι.

Ζήτημα τρίτον:
Έβαλα την κάρτα της SanDisk σε ένα card reader και σε άλλον υπολογιστή, και ανακάλυψα ότι ήταν ήδη φορμαρισμένη σε exFAT, από τη μάνα της. Εικάζω ότι ίσως γι αυτό δεν μπορούσαν να την δούν τα Windows πουθενά. Να σημειώσω ότι ακόμα και στον άλλον υπολογιστή, πριν την ψάξω αλλού, στο Control Panel και στην διαχείριση των δίσκων, δεν την έβλεπαν τα Windows, ώστε να μπορώ να την φορμάρω. Αναμένω να τελειώσει το φορμάρισμα (έχω επιλέξει αργό και πλήρες φορμάρισμα) και στο τέλος θα ξαναδοκιμάσω την τύχη μου.

Θα επανέλθω.
 



Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα και πάλι

Δεν ξέρω αν έπεσα στην περίπτωση, αλλά ότι κι αν έκανα, μετά τις χθεσινές προσπάθειες, κατέληξε σε ...τζίφο!
  1. Η κάρτα είναι μια χαρά. Δουλεύει κανονικά και παντού (π.χ. σε άλλον υπολογιστή), ενώ και το Stick μπορεί να την δει κανονικά, αν την συνδέσω με card reader στη σύνδεση USB (με USB hub, φυσικά, αφού πάνω σ' αυτό δουλεύουν πληκτρολόγιο και ποντίκι).
  2. Όσες προσπάθειες κι αν έκανα να την δει μέσω του card slot, ήταν μάταιες. Πουθενά δεν φαίνεται, ούτε στη διαχείριση δίσκων, ούτε στις Ρυθμίσεις->Χώρος Αποθήκευσης (Settings->Storage).
  3. Προσπαθώ να πάρω κάποια βοήθεια ή έστω κάποιες απαντήσεις μέσω της κοινότητας της ίδιας της Intel, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνουν τον κόπο να μου απαντήσουν.
Καλημέρα και πάλι και βλέπουμε. Το κακό είναι ότι πλήρωσα κοντά στο 50άρικο για να αποκτήσω κάρτα της προκοπής και τώρα τη βλέπω να πηγαίνει στα αζήτητα (εντάξει, μπορώ να την βάλω στη βιντεοκάμερα, αλλά και πάλι θα "αχρηστέψω" την ήδη υπάρχουσα, εκτός κι αν την έχω μονίμως κοτσαρισμένη πάνω στο USB card reader, ώστε να "βοηθάει" ως έξτρα χώρος αποθήκευσης στο Compute Stick, όμως αυτή τη δουλειά θα μπορούσε να την κάνει και ένα κοινό USB stick).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.865.203
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top