Klipsch Greek club




Μηνύματα
5
Reaction score
18
Τελικά αποφάσισα να επενδύσω στα rp-160m... Τα περιμένω με αγωνία
Update... Τα ηχεία ήρθαν, τοποθετήθηκαν και ξαφνικά μια απορία γεννήθηκε στο κεφάλι μου ... Τι άκουγα τόσα χρόνια ή μάλλον τι ΔΕΝ άκουγα. Σήμερα τους έκανα δώρο ενα ζευγάρι πολύ καλά καλώδια με επίχρυσες μπανάνες και περιμένω και τις βάσεις τους από Γερμανία.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Δυνατό εργαλείο!

Όταν είχα περάσει για κάποιο ανταλλακτικό από τον Λάιο, ένας υπάλληλος επεξεργαζόταν ένα rf 63. Είχε βγάλει λοιπόν το ένα εκ των γούφερς. Δεν μπορείτε να φανταστείτε την ποιότητα κατασκευής! Διπλός μαγνήτης πίσω και βάρος... ασήκωτο! Μετά παραξενευόμαστε για την ποιότητα της απόδοσης! Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Μάλιστα ο μαγνήτης των τουίτερσ των rf είναι διαμέτρου άνω των 10 cm! Μιλάμε για μαγνήτη τουίτερ!
 





Μηνύματα
275
Reaction score
320
Δυνατό εργαλείο!

Όταν είχα περάσει για κάποιο ανταλλακτικό από τον Λάιο, ένας υπάλληλος επεξεργαζόταν ένα rf 63. Είχε βγάλει λοιπόν το ένα εκ των γούφερς. Δεν μπορείτε να φανταστείτε την ποιότητα κατασκευής! Διπλός μαγνήτης πίσω και βάρος... ασήκωτο! Μετά παραξενευόμαστε για την ποιότητα της απόδοσης! Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Μάλιστα ο μαγνήτης των τουίτερσ των rf είναι διαμέτρου άνω των 10 cm! Μιλάμε για μαγνήτη τουίτερ!
Τέτοια να ακουω.Χεχε.
 

Μηνύματα
248
Reaction score
285
Δυνατό εργαλείο!

Όταν είχα περάσει για κάποιο ανταλλακτικό από τον Λάιο, ένας υπάλληλος επεξεργαζόταν ένα rf 63. Είχε βγάλει λοιπόν το ένα εκ των γούφερς. Δεν μπορείτε να φανταστείτε την ποιότητα κατασκευής! Διπλός μαγνήτης πίσω και βάρος... ασήκωτο! Μετά παραξενευόμαστε για την ποιότητα της απόδοσης! Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Μάλιστα ο μαγνήτης των τουίτερσ των rf είναι διαμέτρου άνω των 10 cm! Μιλάμε για μαγνήτη τουίτερ!
Οποτε να υποψιαστω τι "φορανε" τα rf-83 που εχω, που μεχρι τωρα το υποδηλωνει μονο το βαρος τους, αφου φυσικα και δεν τα εχω ανοιξει!!!!
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
86523ed571b2842b7e87a1e660319c73.jpg
το βαρος πεθανε απο τοτε που βγηκαν μαγνητες νεοδημιου
 
Last edited:

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Οποτε να υποψιαστω τι "φορανε" τα rf-83 που εχω, που μεχρι τωρα το υποδηλωνει μονο το βαρος τους, αφου φυσικα και δεν τα εχω ανοιξει!!!!
Τα 63 αρια ειναι 36 κιλα.Τα δικα σου ποσα ειναι;;;
 

Μηνύματα
15
Reaction score
17
Καλησπέρα σας,

Στο σύστημα μου για γουφερ έχω το r10 SW. Βλέπω μια ταινία 5.1 τώρα (blade runner 2049) και από το πρώτο λεπτό αισθάνομαι την χαρά του μπάσου να με διαπερνά (!!!). Παρόλα αυτά είναι αισθητός και ο ήχος / θορυβος του αέρα που εξέρχεται της πίσω οπής του γουφερ. Είναι φυσιολογικό ? Ακούγεται γενικά το γουφερ όταν παράγει ήχο?
Ευχαριστώ πολύ
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Φυσιολογικό! Διακίνηση - δόνηση αέρα βγάζουν όλα τα μεγάφωνα.

Ως προς το θέμα, αν ακούγεται το sub, τι ακριβώς εννοείς, παράγει κάποιο θόρυβο? Και αν ναι έχεις εντοπίσει κάτι? πχ από την ανάρτηση?

Ως προς το αν ξεχωρίζεται το χαμηλό και εντοπίζεται προς την πλευρά του sub, τότε υπάρχει πρόβλημα ρύθμισης. Κανονικά πρέπει να υπάρχει μπροστά σου μια ενιαία μουσική σκηνή, χωρίς να μπορείς να εντοπίσεις- ξεχωρίζεις, τον ήχο του.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
17
Φυσιολογικό! Διακίνηση - δόνηση αέρα βγάζουν όλα τα μεγάφωνα.

Ως προς το θέμα, αν ακούγεται το sub, τι ακριβώς εννοείς, παράγει κάποιο θόρυβο? Και αν ναι έχεις εντοπίσει κάτι? πχ από την ανάρτηση?

Ως προς το αν ξεχωρίζεται το χαμηλό και εντοπίζεται προς την πλευρά του sub, τότε υπάρχει πρόβλημα ρύθμισης. Κανονικά πρέπει να υπάρχει μπροστά σου μια ενιαία μουσική σκηνή, χωρίς να μπορείς να εντοπίσεις- ξεχωρίζεις, τον ήχο του.
Καλημερα!

Η "προελευση - πηγη" των χαμηλων όχι δεν είναι διακριτική οπότε θεωρώ ότι δεν έχω πρόβλημα ρυθμίσεων και τοποθετησης του γουφερ. Αναφορικά με την λειτουργία του γουφερ ναι υπάρχει θορυβος, κάτι σαν βουητο όταν παράγει χαμηλες. Το βουητό εντοπίζεται στην πίσω οπη που εξέρχεται ο αερας . Αυτο το βουητο ρωτάω αν είναι φυσιολογικό. Το γουφερ δεν έχει εμποδια από πίσω. Ο τοίχος απεχει μισό μετρο, ίσως και περισσότερο.

Σε ευχαριστώ πολύ
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top