Klipsch Greek club

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Αν από την θέση ακρόασης δεν μπορείς να ακούσεις κάποιο θόρυβο, μην ασχολείσαι με τίποτα, όλα είναι ok!

Σαν κύρια ηχεία ποια έχεις?
[DOUBLEPOST=1532944048][/DOUBLEPOST]
View attachment 102030 το βαρος πεθανε απο τοτε που βγηκαν μαγνητες νεοδημιου
Να και κάτι ου μου διέφυγε!
 

Μηνύματα
15
Reaction score
17
Αν από την θέση ακρόασης δεν μπορείς να ακούσεις κάποιο θόρυβο, μην ασχολείσαι με τίποτα, όλα είναι ok!

Σαν κύρια ηχεία ποια έχεις?
[DOUBLEPOST=1532944048][/DOUBLEPOST]

Να και κάτι ου μου διέφυγε!
Ακούγεται ναι . Δεν ειναι φυσιολογικο δλδ? Τι μπορω να κανω?
Κύρια ηχεια έχω τα r 28 f και δορυφόρους τα r 15 m.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Ηχεία που δεν χρειάζονται σαμπ. αρα μόνο σαν +1 αυτό.

Ενισχυτής?
 


Μηνύματα
15
Reaction score
17
Ηχεία που δεν χρειάζονται σαμπ. αρα μόνο σαν +1 αυτό.

Ενισχυτής?
Τον Denon avr -X1000 έχω.
Ερώτηση: μπορεις να βάλεις για δοκιμη κάποια subwoofer test που υπαρχουν στο you tube και να μου πεις αν εκτός από το μπάσο που νιώθεις, ακούς και κάποιο βουητο / τρίξιμο? Εμένα προέρχεται από την οπή που εξέρχεται ο αέρας του γουφερ ενώ παραγει τις χαμηλες.
Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Δεν είναι εύκολο να καταλάβουμε το πρόβλημα έτσι όπως το θέτεις.

Από τα αναγραφόμενά σου, πρέπει:

Να αφήσεις τον denon να κάνει αυτόματη ισοστάθμιση και να μην πειράξεις κατόπιν, τις σχετικές ρυθμίσεις του sub σου.

Ο denon δυστυχώς είναι πολύ λίγος για τα ηχεία σου. Τα σκοτώνεις ως προς την απόδοσή τους. (Εντάξει αυτό δεν έχει σχέση με το πρόβλημά σου, αλλά να γνωρίζεις ότι δεν λαμβάνεις όλη την πληροφορία και τις δυνατότητες των ηχείων σου με αυτό το μηχάνημα).

Αν λοιπόν ήμουν στην θέση σου, οι κινήσεις μου θα ήταν οι εξής:

α. Κάποια στιγμή θα άλλαζα τον denon (ένας λόγος παραπάνω είναι το ότι δεν διαθέτει έξοδο προ ενίσχυσης, ώστε να θέταμε κάποιον τελικό ή stereo apl.).
β. Ασχέτως της επιλογής α, θα προσπαθούσα να ρυθμίσω το σύστημα όσο καλύτερα γίνεται, και κατά την γνώμη μου πρέπει: Τα ηχεία Α σαν large, ώστε να λαμβάνουμε όλες τις πληροφορίες τους, και το sub σαν +1 - δηλαδή σε χρήση μόνο κατά την θέαση ταινιών και όπου αυτό χρειάζεται μόνο.
γ. Προσπάθησε να έχεις μια πιο εμπεριστατωμένη γνώμη για το πρόβλημα με το sub σου, ελέγχοντάς το στην αντιπροσωπεία, ή αν αυτό είναι δύσκολο, να φέρεις κάποιον ειδικό στον χώρο σου για έλεγχο του ιδίου (sub) , του συστήματός σου γενικά, αλλά και να σου κάνει τις βέλτιστες ρυθμίσεις. Yπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα που αναλαμβάνουν αυτήν την εργασία.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
γ ..το σαμπ δεν ξερουμε αν εχει προβλημα........
ας τσεκαρει (για αρχη) αν το σαμπ δουλευει σωστα και μετα το βλεπει..............
 

Μηνύματα
15
Reaction score
17
ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Θα ξαναρυθμισω τον ενισχυτή με το audyssey για να δω αν το σαμπ σταματησει αυτό το βουητο. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και βιντεακι για να καταλαβετε το προβλημα αν και το μικροφωνο του κινητου δύσκολα να το αποτυπωσει.
Με το σαμπ κλειστο, οι χαμηλές των κυριων ηχείων ειναι απολαυση χωρίς να αντιλαμβανομαι βουητά ή θορυβους όπως στο σαμπ.
Τώρα για τον ενισχυτή, θα δω πόσο μπορώ να τον πουλήσω και ίσως κάνω την μετάβαση σε έναν καλυτερο πιο σύντομα απ' ότι σχεδιαζα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
................ενα βιντεακι (ακομα και με λαθος μετρηση)
θα βοηθουσε ........
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Θα ξαναρυθμισω τον ενισχυτή με το audyssey για να δω αν το σαμπ σταματησει αυτό το βουητο. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και βιντεακι για να καταλαβετε το προβλημα αν και το μικροφωνο του κινητου δύσκολα να το αποτυπωσει.
Με το σαμπ κλειστο, οι χαμηλές των κυριων ηχείων ειναι απολαυση χωρίς να αντιλαμβανομαι βουητά ή θορυβους όπως στο σαμπ.
Τώρα για τον ενισχυτή, θα δω πόσο μπορώ να τον πουλήσω και ίσως κάνω την μετάβαση σε έναν καλυτερο πιο σύντομα απ' ότι σχεδιαζα.

Όπως είπαμε, το sub σε έκτακτες ανάγκες! Μόνο σαν +1. Και εγώ έτσι πράττω στο σύστημά μου. Ιεροσυλία, σε ηχεία δαπέδου κλιπσ, η προσθήκη sub!
 


Μηνύματα
15
Reaction score
17
Μάλλον όλα καλα!
Πριν κάνω οτιδήποτε, έτρεξα το ακόλουθο:
Όπου στο εύρος 20 - 35 Ηz το τριξιμο από τον εξερχόμενο αέρα όπισθεν του Σάμπ ήταν έντονο.
Στη συνέχεια έτρεξα το calibration audyssey και επελεξα το dynamic volume function στο off.
Το πρόβλημα εξαφανιστηκε αλλά το μπάσο δεν ήταν τόσο αισθητο. ξαναετρεξα το audyssey και με το dvf στο on έχω άριστο αποτέλεσμα.
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Όπως είπαμε, το sub σε έκτακτες ανάγκες! Μόνο σαν +1. Και εγώ έτσι πράττω στο σύστημά μου. Ιεροσυλία, σε ηχεία δαπέδου κλιπσ, η προσθήκη sub!
Το δικο μου sub αν και μικρο (8αρι Yamaha)και αδυναμο με ψιλοκαλυπτει εμενα.Σίγουρα με τα κυρια το μπασο ειναι περισσοτερο αλλα το βαζω για ξεκουραση των μηχανηματων.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Δεν είναι θέμα αν είναι περισσότερο μόνο. Απλώς είναι πολύ πιο σωστό! Εγώ έχω το yamaha
YST-SW315 και το χρησιμοποιούσα με τα klipsch σαν +1 μόνο. Τώρα φυσικά με τα dali pico (τα οποία δεν θα μείνουν και πολύ στο σύστημα, πάμε πάλι για klipch βιβλιοθήκης - δεν με καλύπτει τίποτα άλλο προς το παρόν σε ηχεία με ταβάνι τα 700 - 800 ευρώ!) το χρησιμοποιώ και εγώ συνεχώς στο σύστημα home cinema. Με τα dali λοιπόν αναδεικνύεται η αξία του , ενώ με τα rf απλώς..... χάνεται!

Μια και το έφερε η κουβέντα, πάλι με Klipch θα βολευτώ. Οτιδήποτε μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει, δεν με καλύπτει. Μπορώ να αναφέρω δε ότι η dali στην χαμηλή κατηγορία ηχείων είναι αξιόπιστη, με όμορφο και αξιόλογο ηχητικό αποτέλεσμα, και την προτείνω, όμως είναι κάτω από την Klipsch φυσικά.

Την ερχόμενη Δευτέρα θα έχω προς ακρόαση στον χώρο μου τα RB-51 II για δοκιμή. Αν με καλύψει ο ήχος τους μάλλον θα τα κρατήσω, έτσι θα επανέλθω πάλι στον σωστό δρόμο, και στο home cinema.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Δεν είναι θέμα αν είναι περισσότερο μόνο. Απλώς είναι πολύ πιο σωστό! Εγώ έχω το yamaha
YST-SW315 και το χρησιμοποιούσα με τα klipsch σαν +1 μόνο. Τώρα φυσικά με τα dali pico (τα οποία δεν θα μείνουν και πολύ στο σύστημα, πάμε πάλι για klipch βιβλιοθήκης - δεν με καλύπτει τίποτα άλλο προς το παρόν σε ηχεία με ταβάνι τα 700 - 800 ευρώ!) το χρησιμοποιώ και εγώ συνεχώς στο σύστημα home cinema. Με τα dali λοιπόν αναδεικνύεται η αξία του , ενώ με τα rf απλώς..... χάνεται!

Μια και το έφερε η κουβέντα, πάλι με Klipch θα βολευτώ. Οτιδήποτε μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει, δεν με καλύπτει. Μπορώ να αναφέρω δε ότι η dali στην χαμηλή κατηγορία ηχείων είναι αξιόπιστη, με όμορφο και αξιόλογο ηχητικό αποτέλεσμα, και την προτείνω, όμως είναι κάτω από την Klipsch φυσικά.

Την ερχόμενη Δευτέρα θα έχω προς ακρόαση στον χώρο μου τα RB-51 II για δοκιμή. Αν με καλύψει ο ήχος τους μάλλον θα τα κρατήσω, έτσι θα επανέλθω πάλι στον σωστό δρόμο, και στο home cinema.
Πολυ καλα για ηχεια βιβλιοθηκης.Τα εχω και εγω για surround.Μαλλον θα τα κρατησεις.χεχε.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Ακριβώς, Θα τα κάνω ύψους μπροστά!

Λοιπόν, όπως προ ανέφερα, μου αρέσει και ο ήχος των pico. Έχω όμως προσέξει ότι αυτό που τα κάνει και χάνουν μπροστά στην klipsch είναι στην φυσικότητα των χροιών στις ανώτερες συχνότητες του ήχου (δηλαδή από εκεί που αναλαμβάνει η κόρνα στα klipsch). Και κάτι άλλο: Όπου τσιρίζουν τα klipsch τσιρίζουν και τα pico - και μάλλον πιο έντονα! Είναι λοιπόν θέμα αρχείων, όλα.

Για να είμαι όμως πιο δίκαιος, λόγω των ανωτέρων ενισχυτικών που συνοδεύουν τα klipsch, θα σας αναφέρω την γνώμη μου πάλι, αφού θα έχω και το δεύτερο ζευγάρι των klipsch και θα τα συνδέσω στην θέση των pico - δηλαδή στον marantz. Από την Δευτέρα λοιπόν, όλα αυτά!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Πρώτη επαφή με τα rb51....

Σε άμεση σύγκριση με τα dali: Πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Δείχνει ηχείο άλλης κατηγορίας.
Σε ήχο τώρα.

Μάλλον ο marantz είναι λίγος. Χρειάζεται ρεύμα. Τι να πω!

Τα dali τελικά, είναι εύκολα στην οδήγηση, για μπορεί να τα διαχειριστεί καλύτερα.
Ενώ λοιπόν, όπως είναι φυσικό τα rb έχουν βαθύτερο χαμηλό, έχουν πολύ καλύτερα μεσαία, έχουν περισσότερη φυσικότητα και διαύγεια, χάνουν στα πρίμα.
Έτσι το αποτέλεσμα κρίνεται πιο μουντό.

Τα δοκίμασα στο σύστημα προ και τελικού και εκεί πράγματι "κελάηδησαν" . Κρυστάλλινος ήχος.
Αυτές τις ημέρες θα έχω τον χρόνο για περισσότερες δοκιμές και φυσικά θα σας ενημερώνω.

Φυσικά όταν τα rb βρίσκονται μόνα τους στον χώρο, και χωρίς την άμεση σύγκριση με το σύστημα stereo, έχουν πολύ όμορφο αποτέλεσμα, έτσι, να μην ανησυχείτε εσείς που διαθέτετε ηχεία Klipsch σε συνδυασμό με av. Να γνωρίζετε όμως ότι δεν λαμβάνετε όλη την πληροφορία που διαθέτουν αυτές οι κατασκευές.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Χαλαρα 120 βατακια.....(ενας ροτελακος 1075) το παει αλλου απο μουσικοτητα
απο εκει και μετα και στα 150-200 γεμιζει καλα......
καλη περιπτωση για μουσικη ενας λαμπατος 3παθος........εκει να δεις κελαιδισματα.....
ή κανα παλιοτρανζιστορ νεας ζηλανδιας.......αστραλιας......κανας μικρος βριστονας (bryston).....γενικα καθε ποιοτικο τρανζιστορ το παει αλλου................
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.470
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top