Klipsch Greek club

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- γνώση . . . μία πραγματικά ατελείωτη ''ιστορία'' . . .


. . . 30 + χρόνια φίλος των klipsch , και μόλις χθές έμαθα από πού προέρχεται η ονομασία των heresy . . .

. . . It was the first non-corner speaker that Paul W. Klipsch designed, and thus it was considered heretical in the sense of violating the master’s doctrine of corner-horn loading . . .


http://www.theabsolutesound.com/articles/klipsch-heresy-iii-loudspeaker/
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
και ενα απο εμενα για την παρεα...
Μετά από κάποιες ημέρες έρχομαι να ευχαριστήσω τον Φίλο Absenti για την όμορφη εκτέλεση - αφιέρωση σε κιθάρα και πιάνο ! Ειδικά στο solo πιάνο είναι όλα τα λεφτά! :drinks::hi:
 


Μηνύματα
756
Reaction score
281
Είναι σχεδιασμένα για συγκεκριμένη στενή οριζόντια διασπορά κατά THX. Σου κάνει;
Επειδη βρισκω την απαντηση σου ειναι καπως παραπλανητικη, μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποση ειναι (συγκεριμενα) η "στενη" διασπορα ?
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Επειδη βρισκω την απαντηση σου ειναι καπως παραπλανητικη, μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποση ειναι (συγκεριμενα) η "στενη" διασπορα ?
- αρκετά ποιό στενή σε σχέση με τα συμβατικά ηχεία , συνήθισα να λέω πως οι κόρνες είναι μονοθέσιο σπόρ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Επειδη βρισκω την απαντηση σου ειναι καπως παραπλανητικη, μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποση ειναι (συγκεριμενα) η "στενη" διασπορα ?
Σε μοίρες δεν γνωρίζω κι απ' όσο θυμάμαι δεν ανακοινωνόταν.
Τα κατά ΤΗΧ είχαν συγκεκριμένη οριζόντια (αφού ήταν σχεδιασμένα για πολύ καλό διαχωρισμό σε μικρές μεταξύ των τριών front αποστάσεις) και πολύ περιορισμένη κάθετη διασπορά για ελαχιστοποίηση των ανακλάσεων του πατώματος.
Θυμάμαι επίσης πως τα Ultra είχαν ελαφρά μικρότερους περιορισμούς, αφού είχαμε μπει στην DD-DTS εποχή με τον βελτιωμένο ήχο στις ταινίες και τα HTs άρχισαν να μεγαλώνουν.


Ίσως να ήταν "κάπως παραπλανητική" η απάντηση αν δεν έγραφα το υπογραμμισμένο μπορεί στο επόμενο post μου. :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Η κλιπσ είναι ιδιαίτερη περίπτωση ηχείου... Μπορώ να πω μετά βεβαιότητος 'ότι το σύστημα αποκτά τέλεια θέση ακρόασης,όμως αποκλειστικά για ένα άτομο. Ακόμη και 1 εκατοστό να ξεφύγουμε από την ιδανική - μοναδική θέση ακρόασης, χάνουμε την εστίαση. Στην σωστή όμως θέση, απολαμβάνουμε μοναδικές στιγμές ευχαρίστησης. Με λίγα λόγια, το ηχείο θυμίζει ακρόαση σαν από ένα σετ καλών ακουστικών.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Ακόμη και το σεμενάκι, θα το άφηνα στην θέση του.........Υπέροχο σετ.....
[DOUBLEPOST=1500460560][/DOUBLEPOST]Αγαπητοί φίλοι, ευχαριστείστε τα ηχεία σας, με τέτοια κομμάτια την βρίσκουν. Και μαζί τους και τα ώτα μας.......


Φαντάζομαι, δεν έχετε φίλτρα (αούντισι και άλλες τέτοιες αηδίες), αλλιώς , όλα οφ.
 
Last edited:


Μηνύματα
275
Reaction score
494
.......Αγαπητοί φίλοι, ευχαριστείστε τα ηχεία σας, με τέτοια κομμάτια την βρίσκουν. Και μαζί τους και τα ώτα μας............

"MASONNA" όσο και αν σας δεν φαίνετε παράξενο είναι από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες.

 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Klipsch Forte: Το φέρνει πίσω [Video]



To είχαμε εντοπίσει στην έκθεση CES2017 και το είχαμε βιντεοσκοπήσει κιόλας.
Η Klispch το είχε σταματήσει από την παραγωγή το 1996 και είναι το μοντέλο που ήταν ανάμεσα στα Heresy και Cornwall.




Το Forte ήταν ένα από τα ηχεία της Klispch που σημείωνε μεγάλες πωλήσεις. Τώρα έχουμε στην τρίτη του «ανάσταση» και ονομάζεται Forte III. Aνήκει στην σειρά Heritage και είναι τριών δρόμων με ένα 12 ιντσών γούφερ και μιντ όπως και τουίτερ με φόρτιση κόρνας.

Η κόρνα του μιντρέιντζ έχει σχεδίαση tractrix και μάλιστα custom για να ελέγχει τις μεσαίες συχνότητες. Τα ηχεία είναι στενά σε πάχος, χειροποίητα και και το σημαντικό, έχουν ένα ακόμη γούφερ -12 ιντσών- στο πίσω μέρος (στην πλάτη τους).

Θα κυκλοφορήσουν σε φινίρισμα καρυδιάς, κερασιάς, μαύρης στάχτης και οξιάς. Στις Η.Π.Α. θα βγουν στα 1.800 δολάρια το ζευγάρι.


Klipsch Forte III loudspeaker 2017



http://www.hxoseikona.gr/nea/5643-klipsch-forte-to-fernei-pisw-video.html


CES 2017 - Klipsch Forte III Speaker



 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Επιτέλους,έγινε αντικατάσταση του αδύναμου κεντρικού MAGNAT SUPREME 252 σχετικά με του πανίσχυρου KLIPSCH RC-25.Τελικά δεν ξεφεύγει εύκολα κανείς από τις κόρνες της KLIPSCH.Μέρα με την νύχτα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Και εγώ προσπαθώ να αλλάξω κεντρικό αλλά αυτήν την στιγμή υπάρχουν 3 στο σπίτι, τι να τους πω. Δεν μπορώ και να τα πουλήσω....
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Και εγώ προσπαθώ να αλλάξω κεντρικό αλλά αυτήν την στιγμή υπάρχουν 3 στο σπίτι, τι να τους πω. Δεν μπορώ και να τα πουλήσω....
Βασικά μεταχειρισμένο το βρήκα.130 ευρώ.Ελπίζω να με ανταμείψει.3;;;;Ποια είναι αν επιτρέπεται;
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Υπάρχει ένα Koda το οποίο φυσικά δεν ακούγεται...
Ένα Monitor audio Bronze
Και αυτό που έχω αυτήν την στιγμή επάνω και ακούγεται αρκετά καλύτερα από τα προαναφερόμενα και είναι από μία άγνωστη εταιρεία στην Ελλάδα, πολύ γνωστή όμως στην Γερμανία πχ : http://www.lightav.com/home/earthMKII/earthquake_saturn_2511_1511_3611.html
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Υπάρχει ένα Koda το οποίο φυσικά δεν ακούγεται...
Ένα Monitor audio Bronze
Και αυτό που έχω αυτήν την στιγμή επάνω και ακούγεται αρκετά καλύτερα από τα προαναφερόμενα και είναι από μία άγνωστη εταιρεία στην Ελλάδα, πολύ γνωστή όμως στην Γερμανία πχ : http://www.lightav.com/home/earthMKII/earthquake_saturn_2511_1511_3611.html
Με τις ηχειάρες που έχετε,RF-62,επιβάλεται ενα κέντρικο της KLIPSCH.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top