La Casa de Papel - Money Heist (2017)


Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.036
Reaction score
4.439
Δεν μ’ ενθουσίασε ιδιαίτερα .
Είδα την πρώτη σεζόν με αρκετά επεισόδια σε f/f , το πρώτο και το δεύτερο επεισόδιο της δεύτερης πάλι στο γρήγορο, από το 3-7 καθόλου, το 8 στο γρήγορο , και το τελευταίο ολόκληρο.

Εγώ του δίνω 5/10 :D
 


Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.036
Reaction score
4.439
Τελευταία νιώθω πως έχω γίνει κάπως ησωπαιδοτυκι.
Η μοναξιά του xfader.:D;)
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το τραγουδούσαν σήμερα παιδάκια δημοτικού (ιδιωτικό!) που πήγα να πάρω την κορούλα :o
@haris1308 ωριμάζουν οι συνθήκες

:lolsign:
Δεν ξέρω βρε γιατρέ μου...είναι μπερδεμένα τα παιδιά. Έμενα η ανιψιά μου, μετά τη γιορτή για το Πολυτεχνείο που έκαναν στον παιδικό σταθμό, γύρισε στο σπίτι και φώναζε "κάτω η φούντα"...:D
[DOUBLEPOST=1542639238][/DOUBLEPOST]Άλλωστε..

Ο Ζαραλίκος είχε προειδοποιήσει έγκαιρα πως παράγουμε περισσότερα Bella Ciao απ’όσα μπορούμε να αντέξουμε.....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.294
Reaction score
93.781
Το τραγουδούσαν σήμερα παιδάκια δημοτικού (ιδιωτικό!) που πήγα να πάρω την κορούλα :o
@haris1308 ωριμάζουν οι συνθήκες

:lolsign:
Έχει βγει και σε house remix για τους σκληροπυρηνικούς αριστερούς. :laugh:

 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Πραγματικά γα....με η φάση όλη με αυτό το τραγούδι. Όταν πρωτοβγηκε η σειρά και είχε κάνει παταγο, δηλαδή μόλις εγινε και χιτακι το bella ciao εγώ εζησα το εξής απίστευτο σκηνικό. Έτρωγα σε ένα σουβλατζίδικο και ξαφνικά ακούω να παίζει το bella ciao ως ήχος κλήσης απο ενα τύπο που έτρωγε σε ένα κοντινό τραπέζι. Όλα καλά μέχρι εδώ, το μόνο θεματακι είναι ότι ο τύπος που είχε ήχο κλησης το bella ciao δηλώνει φανατικος χρυσαυγιτης.:o:o
Τώρα αυτό που μένει είναι να δω κομμουνιστή να έχει ήχο κλήσης το erika...:D
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Ήταν μια ταινία με ληστεία σε τράπεζα που έντυσαν όλους τους ομήρους όπως τους ληστές και αφού φυγάδευσαν τα κλοπιμαία από κάποιο υπόγειο αγωγό (αν το θυμαμαι καλα αυτό) στο τέλος με τη λήξη της ομηρείας βγήκαν και οι ληστές μαζί παίζοντας τους ομήρους. Και κάπως έτσι διέφυγαν. Νομίζω οτι η ταινία ξεκινούσε με τις ανακρίσεις που έκαναν στους ομήρους οι οποίοι ήταν οι ληστές.
Την έχω δει την ταινία. Αφού βλέπω ότι δεν αναφέρθηκε από άλλον, τη βάζω στο spoiler.

 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Tα εσπασε η σειρα , οπως και η Τοκιο βεβαια :D
Το Κεντρι του 2018 , με τον καθηγητη να ριχνει και την ιδεολογικη του ατακα και με το απαραιτητο happy end , γιατι οπως ειπε και ο καθηγητης , οι θεατες ειναι με το Καμερουν , αν κερδισει λαβωμενο, ακομα καλυτερα :D
[DOUBLEPOST=1546074682][/DOUBLEPOST]Σε οποιον δεν αρεσε η βρηκε σεναριακες τρυπες, ειτε προτιμα την ρεαλιστικοτητα του Τζεισον Μπορν , ειτε αυτοματως μετα το τελος της σειρας θα σκεφτηκε τι επιπτωση στην οικονομια και το χρηματιστηριο θα ειχε μια πραγματικη ληστεια και θα θυμωσε με την αναποφασιστικοτητα της αστυνομιας :roflmao:
[DOUBLEPOST=1546075185][/DOUBLEPOST]Aντε με το καλο να πετυχει και αυτη η ληστεια :D

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.724
Reaction score
83.480
Ενέδωσα τελικά...
Η καθημερινή πλύση εγκεφάλου στις προτάσεις του Netflix με έσπρωξε να δω το πρώτο επεισόδιο και μέσα σε 10 μέρες ολοκλήρωσα και τις δύο σεζόν. Η σειρά έχει αρκετά κωμικά στοιχεία γιατί όταν ακούω νευριασμένο που βρίζει στα Ισπανικά δεν κρατιέμαι να μη γελάσω. Για μη αμερικανική παραγωγή ήταν πολύ προσεγμένη, "εξοπλισμένη" με όλα τα στοιχεία που απαιτούνται για να είναι αρεστή στην πλειοψηφία των θεατών.

Το πιο αποκρουστικό, για μένα, κάτι που είναι κανόνας στις ευρωπαϊκές παραγωγές, είναι το casting. Κακομούτσουνοι και αντιπαθητικοί τύποι, πολύ λίγοι γι' αυτό που περιμένω να δω. Ο Μπερλίν ήταν ο μόνος που συμπάθησα. Ανακάλυψα το χείριστο είδος χαρακτήρα ever! Τον Αρτουρίτο. Συγκεντρώνει τα περισσότερα από τα χαρακτηριστικά που με κάνουν να αηδιάσω με κάποιον.

Τα μηνύματα τα προσπερνάω. Ο καθένας ψάχνει δικαιολογίες για να δείξει ότι αυτό που κάνει είναι "σωστό".

Συνολικά με κράτησε, με ελάχιστα skips, κι αυτό είναι που μετράει.

5,5/10

Αρτουρίτο
download.jpg


Μπερλίν
24544a3b814e94beaf7e115ceea7d47d.jpg
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Ανακάλυψα το χείριστο είδος χαρακτήρα ever! Τον Αρτουρίτο. Συγκεντρώνει τα περισσότερα από τα χαρακτηριστικά που με κάνουν να αηδιάσω με κάποιον.
Άντε πες τα. Τα χαρακτηριστικά. Θα με κάνεις τώρα να δω ολόκληρο το σήριαλ για να μου φύγει η περιέργεια; :D
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ενέδωσα τελικά...
Η καθημερινή πλύση εγκεφάλου στις προτάσεις του Netflix με έσπρωξε να δω το πρώτο επεισόδιο και μέσα σε 10 μέρες ολοκλήρωσα και τις δύο σεζόν. Η σειρά έχει αρκετά κωμικά στοιχεία γιατί όταν ακούω νευριασμένο που βρίζει στα Ισπανικά δεν κρατιέμαι να μη γελάσω. Για μη αμερικανική παραγωγή ήταν πολύ προσεγμένη, "εξοπλισμένη" με όλα τα στοιχεία που απαιτούνται για να είναι αρεστή στην πλειοψηφία των θεατών.

Το πιο αποκρουστικό, για μένα, κάτι που είναι κανόνας στις ευρωπαϊκές παραγωγές, είναι το casting. Κακομούτσουνοι και αντιπαθητικοί τύποι, πολύ λίγοι γι' αυτό που περιμένω να δω. Ο Μπερλίν ήταν ο μόνος που συμπάθησα. Ανακάλυψα το χείριστο είδος χαρακτήρα ever! Τον Αρτουρίτο. Συγκεντρώνει τα περισσότερα από τα χαρακτηριστικά που με κάνουν να αηδιάσω με κάποιον.

Τα μηνύματα τα προσπερνάω. Ο καθένας ψάχνει δικαιολογίες για να δείξει ότι αυτό που κάνει είναι "σωστό".

Συνολικά με κράτησε, με ελάχιστα skips, κι αυτό είναι που μετράει.

5,5/10

Αρτουρίτο
View attachment 120992

Μπερλίν
View attachment 120993
πες ντε και μια αμερικανικη αντιστοιχη αλλα καλυτερη ...
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Δεν μπορουν να φτιαξουν οι Αμερικανοι σειρα σαν το casa del papel , ουτε καν ταινια σαν τις 9 βασιλισσες , δηλαδη βασισμενο σε εξυπνο σεναριο .Και να θελουν πλεον δεν μπορουν γιατι το πρωτο πραγμα που τους ερχεται στο μυαλο ειναι κανας τρομοκρατης, κανας λευκος οικος,κανας σουπερπρακτορας που βρεθηκε ξωφαλτσα και θα καθαρισει την κατασταση ,μπαμπαμπουμπα, ελικοπτερα , κανας σουπερμαν .:D
[DOUBLEPOST=1552566489][/DOUBLEPOST]Αντε το πολυ πολυ να το γυρισουν ριμεικ με τον Κλουνει στο ρολο του προφεσορ.Γιατι η αληθεια ειναι οτι δειχνε πιο σοφιστικε απο τον Μπατλερ :D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.174
Πανέξυπνο σενάριο, για πανέξυπνους θεατές, μόνο οι Ισπανοί θα μπορούσαν να το σκεφτούν και κατά τη γνώμη μου μόνο σε Ισπανούς θεατέ θα έπρεπε να απευθύνεται.
Πράγματι αναρωτιέμαι αν ποτέ Αμερικανός πόλιτσμαν θα τους άφηνε με ρεύμα τόσες μέρες να κάθονται να τυπώνουν χρήμα.
[DOUBLEPOST=1552567601][/DOUBLEPOST]Χώρια την πρωτοτυπία να ντύνονται όμηροι και μπουκαδόροι με τα ίδια ρούχα και μάσκες για να μην τους ξεχωρίζουν.
Απορώ που το σκεφτήκανε οι Ισπανοί. Bella Ciao.

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.724
Reaction score
83.480
Άντε πες τα. Τα χαρακτηριστικά. Θα με κάνεις τώρα να δω ολόκληρο το σήριαλ για να μου φύγει η περιέργεια; :D
Δες το, Κώστα! :) Έχει πλάκα.

Ο Αρτούρο εκδηλώνει τις "αρετές" του στα πρώτα 5 λεπτά που παίζει. Αν προσπαθούσα να ξεχωρίσω το χειρότερο χαρακτηριστικό του, αυτό θα ήταν η ψευτομαγκιά. Αυτός που θέλει μέγιστο ρίσκο χωρίς αρνητικές συνέπειες. Ταιριάζει πολύ με "επαναστάτη" ψηφοφόρο κι αυτό ήταν για μένα το μόνο ρεαλιστικό μήνυμα της σειράς.

πες ντε και μια αμερικανικη αντιστοιχη αλλα καλυτερη ...
Όλες! :D

Το Casa de Papel μού άρεσε κάπως παραπάνω για μη αμερικανική παραγωγή, επειδή δεν είχε κλασικά ευρωπαϊκά χαρακτηριστικά, όπως η μαυρίλα, η νωχελικότητα, η φιλοσοφία στους διαλόγους, η υπερβολική ασχολία με τους χαρακτήρες και, κυρίως, το έντεχνο ύφος, αυτό το στοιχείο που όπου εμφανίζεται τρέχω μακριά. Ως εκεί όμως. Η καταγωγή δεν κρύβεται...
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Πανέξυπνο σενάριο, για πανέξυπνους θεατές, μόνο οι Ισπανοί θα μπορούσαν να το σκεφτούν και κατά τη γνώμη μου μόνο σε Ισπανούς θεατέ θα έπρεπε να απευθύνεται.
Πράγματι αναρωτιέμαι αν ποτέ Αμερικανός πόλιτσμαν θα τους άφηνε με ρεύμα τόσες μέρες να κάθονται να τυπώνουν χρήμα.
[DOUBLEPOST=1552567601][/DOUBLEPOST]Χώρια την πρωτοτυπία να ντύνονται όμηροι και μπουκαδόροι με τα ίδια ρούχα και μάσκες για να μην τους ξεχωρίζουν.
Απορώ που το σκεφτήκανε οι Ισπανοί. Bella Ciao.

Aυτη μαλιστα ειναι εργαρα .Παλι καλα που δεν εβαλαν τον Μαδουρο να μιλαει :roflmao:

Φαντασου να κραταγε και 20 επεισοδια , τι ''πονηριες '' θα σκεφτοταν ο Σπαικ Λη :roflmao:


 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.689
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top