Linux 2019

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Το... 90 % των linuxαδων ειναι dual-bootαδες .Το.. 8.9 % εχει απλως ενα live cd σε περιπτωση που παθει κανα κοκομπλοκο τα win η ο δισκος.Ενα 0.1 % ειναι τεχνοσυλλεκτες και αρνουνται να πανε τον celeron και τον pentium στο νεκροταφειο,του δινουν ορο linux για να τον κρατησουν στην ζωη.:DΕ μενει ..1% οικιακων χρηστων που ειναι καθαρα linuxαδες .Λογικο βεβαια , γιατι το 2019 το να κανεις (οχι παντα , μια στο τοσο ..) την διαιρεση με το χερι..δεν ειναι και το γαματο κινητρο :D
Προφανώς δεν το τρέχεις σε VM. Έτσι βγάζοντας τα παραπάνω στατιστικα με βάση το τι βλέπεις γύρω σου, δεν συμπεριέλαβες το πλήθος όσων το κάνουν στη λίστα....
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
VM ειναι αυτο που φοβασαι μην γινει κανα στραβη και το τρεχεις απο προστατευμενο περιβαλλον ? Αυτο θελει διαβασμα πριν καν ξεκινησεις; να σκεφτεσαι το linux. :D
Δεν εκανα ..δημοσκοπηση για αυτο .Θα ξεκινησω με ερωτηση παγιδα.Ειναι καλυτερα να φορας δυο προφυλακτικα η το πιθανοτερο ειναι να γινουν ολα μπαχαλο ? :D
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Αν ειναι να τρεχεις virtualbox και αλλες ιστοριες δεν παιρνεις ενα μεταχειρισμενο nuc με 60 ευρω να κανεις την πλακα σου με διαφορες εκδοσεις και να εχεις και δευτερο υπολογιστη ? Και πριν πει καποιος οτι ενα ξιοπρεπες nuc δεν κανει 60 ευρω..θυμιζω οτι το μεγακυτερο επιχειρημα υπερ του linux ειναι οτι ειναι ελαφρυ :D
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να διαβάσεις κάποια λίγα (πολύ βασικά) πράγματα για το virtualization...
 

evl

Μηνύματα
279
Reaction score
431
Για όσους χρειάζονται ενα PC αποκλειστικά για
να σερφάρουν, να τσεκάρουν email, να γράφουν, να κατεβάζουν, να ακούν μουσική, να βλέπουν ταινίες ένα linux OS τους υπερκαλύπτει.

Το παράδοξο είναι ότι ενω ποσοστό αυτών είναι αρκετά μεγάλο, οι χρήστες linux λίγοι.
Κάποτε θα εξορθολογισθεί η κατάσταση
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Για όσους χρειάζονται ενα PC αποκλειστικά για
να σερφάρουν, να τσεκάρουν email, να γράφουν, να κατεβάζουν, να ακούν μουσική, να βλέπουν ταινίες ένα linux OS τους υπερκαλύπτει.
Πράγματι το Linux δεν είναι για πολλά-πολλά...

Αλλά τα παραπάνω, τα κάνει κούτσα-κούτσα....
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Εγώ λέω πριν τσουβαλιάσετε και εκφέρετε την οποιαδήποτε άποψη, δείτε το άρθρο σαν μια καλή αιτία να δοκιμάσετε μια εγκατάσταση -με οποιονδήποτε τρόπο, αν και η καθαρή εγκατάσταση έχει τα πλεονεκτήματά της-.
Και αν θέλετε και καμιά βοήθεια, εδώ είμαστε!;)
Αν πάλι δεν θέλετε, no problem! :)
 

D

Deleted member 35

Guest
Να γράψω και την "αιρετική" μου άποψη. Δουλεύω Linux από το 1996 κάνοντας αρχή από τη Red Hat και μετά SuSE, Mandrake, Slackware και τελικά Debian 3.0 όπου και βρήκα το λιμάνι μου. Φυσικά έχω περάσει και από Gentoo που είναι το No 2 σε αγάπη και το Arch. Εννοείται επίσης πως έχω αφιερώσει σημαντικό χρόνο και σε FreeBSD - NetBSD όπως και σε πιο εξωτικά συστήματα όπως QNX, OpenSTEP και OS/2.

Το FOSS κίνημα το έχει φάει η δηθενιά. Τι εννοώ με αυτό. Από τότε που το Linux έκανε το μπαμ και ο απλός κόσμος έμαθε ότι υπάρχει και κάτι άλλο εκτός Win/Mac οι χρήστες - προγραμματιστές προσπάθησαν δυστυχώς να κρατήσουν ελιτισμό. Αυτό έχει περάσει με πολύ άσχημο τρόπο σε όλο το οικοσύστημα με αποτέλεσμα η Microsoft να μην έχει χάσει ούτε δέκατο της μονάδας από το ποσοστό. Και επίσης η Apple να αυτοδιαφιμήζεται σαν το "Leading Unix Workstation".

Το πλεονέκτημα του Unix είναι η δομή του. Μικρά προγράμματα. Άρα μεγάλη ταχύτητα. Ακόμη και σήμερα ένα πλήρες σύστημα είναι πολλές τάξεις μεγέθους πιο ελαφρύ από τα αντίστοιχα Windows. Αλλά αντί να εκμεταλλευτούμε αυτό το πράγμα και να πάμε μπροστά άρχισαν τις δηθενιές που έγραψα και πιο πάνω. Πχ. Εγώ γράφω ένα πρόγραμμα και ξαφνικά το βλέπω θεός. Αντί να ακούσω τους άλλους κάνω του κεφαλιού μου με αποτέλεσμα ο Χ να κλωνοποιήσει τον κώδικά μου και να φτιάξει κάτι καινούριο. Και αυτός θα την ψωνήσει και τότε ο Ψ θα κάνει το ίδιο. Στο τέλος και ο Ζ θα φύγει. Οπότε θα έχουμε 4 ημιτελή προγράμματα που δεν κάνουν ούτε τα βασικά. Έτσι χάνονται ταλέντα τα οποία πραγματικά μπορούν να βοηθήσουν.

Να φέρω προσωπικό παράδειγμα μιας που το κύριο μηχάνημά μου είναι με Windows.

Foobar 2000
Adobe Bridge
MPC-BE
Directory Opus
Internet Download Manager

Τα δουλεύω κάθε μέρα. ΔΕΝ υπάρχει εναλλακτική. Μιλάω για 100% και όχι για ημίμετρα. Αν λοιπόν καθόντουσαν και άφηναν στην άκρη τις δηθενιές και έβαζαν κάτω τη λογική τώρα το FOSS θα ήταν σε πολύ καλύτερη μοίρα ειδικά μετά το φιάσκο των Vista.

Και για να δείτε το τι μπορεί να γίνει με μια σοβαρή λογική δείτε το Android. Linux είναι και με ένα σωστό προγραμματισμό έχει δις συσκευές. Και δεν έχει να κάνει τόσο με τη Google αλλά με τη σωστή σχεδίαση. Έκρυψαν τόσο τέλεια το αποκάτω που κανένας δεν το καταλαβαίνει.
 


Μηνύματα
634
Reaction score
575
Εγώ λέω πριν τσουβαλιάσετε και εκφέρετε την οποιαδήποτε άποψη, δείτε το άρθρο σαν μια καλή αιτία να δοκιμάσετε μια εγκατάσταση -με οποιονδήποτε τρόπο, αν και η καθαρή εγκατάσταση έχει τα πλεονεκτήματά της-.
Και αν θέλετε και καμιά βοήθεια, εδώ είμαστε!;)
Αν πάλι δεν θέλετε, no problem! :)
Με την ευκαιρια το Deepin που δοκιμασα με αφορμη το ανοιγμα του θεματος αυτου, ειναι πολυ καλο και πολυ φιλικο.Οποιος θελει να δοκιμασει μια διανομη για να παρει μια ιδεα για τι μιλαμε αξιζει να κατεβασει το live cd. Λειτουργει υποδειγματικα 1 βδομαδα τωρα με πολυ ομορφο γραφικο περιβαλλον και εντυπωσιακο καταλλογο προγραμματων.
 

D

Deleted member 35

Guest
Ενδιαφέρουσα άποψη.
Δεν είναι άποψη. Είναι ο σχεδιασμός του. Μικρά προγράμματα που κάνουν μια δουλειά τέλεια. Και τα συνδιάζεις για να κάνεις το κάτι παραπάνω. Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις παλιά βιβλία θα το καταλάβεις. Ή ακόμη καλύτερα man pages. Γι' αυτό κυριαρχεί σε κάθε είδους embedded συσκευές.

Πχ έχεις ένα αρχείο κειμένου που είναι μερικές χιλιάδες γραμμές. Και θες να το "καθαρίσεις". Τι κάνεις;

cat file.txt | sort | uniq > new.txt

Δηλαδή. CAT => να εμφανίσει τα περιεχόμενα του αρχείου.

| => να πάρει είσοδο το επόμενο πρόγραμμα από το προηγούμενο

sort => να γίνει ταξινόμιση

uniq => να μείνουν μόνο οι μοναδικές γραμμές

> => να γίνει ανακατεύθυνση της εξόδου σε ένα νέο αρχείο.

Απλά και κατανοητά. Αν διαβάσεις τις σελίδες βοήθειας των παραπάνω προγραμμάτων θα δεις ότι έχουν ελάχιστες απιλογές και όλες μα όλες είναι σχετικές με αυτό.

Βέβαια τώρα θα μου πεις αν θα κάτσεις να ασχοληθείς με γραμμή εντολών. Όχι φυσικά. Αλλά σου έδειξα τη φιλοσοφία που την έχουν ξεσκίσει. Να σου φέρω άλλο παράδειγμα; Το Onyx στο Mac OS X. Τι κάνει ανάμεσα σε όλα τα άλλα; Ένα απλό rm σε κάποιους φακέλους. Εμείς όμως στο FOSS. ΟΟΟΧΧΧΙΙΙ δε θέλουμε γραφικές ευκολίες. Είναι πράγματα του διαβόλου. Άντε πείσε μετά την πιτσιρίκα να γράψει "rm -rf ~/.temp" και να αφήσει κενό μετά το ~ και να διαγράψει τα πάντα. Αλλά θα φταίει η πιτσιρίκα και όχι εσύ που επιμένεις να γράφεις εντολές.

Εδώ υπάρχει ένα εξαιρετικό synaptic για διαχείρηση πακέτων στο debian και οι άλλες διανομές το παίζουν hardcore. Δε θέλουν να λερώσουν τα χέρια τους με φλώρικες λύσεις. Αλλά μετά απορούν γιατί ο ΧΨΩ τρέχει windows.
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Έχεις μπλέξει λίγο το λειτουργικό σύστημα με τις εντολές/εργαλεία που σου επιτρέπει να τρέξεις απο το shell....
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.605
Μόλις έτρεξα το setup του Mageia από USB. Text mode. Text. Μου θύμισε το Redhat του 1997. Καλά, αυτοί οι άνθρωποι πού ζουν; Πόσων χρόνων είναι;
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Μόλις έτρεξα το setup του Mageia από USB. Text mode. Text. Μου θύμισε το Redhat του 1997. Καλά, αυτοί οι άνθρωποι πού ζουν; Πόσων χρόνων είναι;
Γιατί text mode?
Αν θυμάμαι καλά -γιατί έχω χρόνια να κάψω installation dvd, μόνο net install πλέον- επιλέγεις στην εισαγωγική οθόνη, που είναι σε text, τι σόι εγκατάσταση θέλεις να κάνεις. Σε αυτή αναφέρεσαι;
 
Last edited:


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
A!
Νόμισα text mode εγκατάσταση!
Νταξ μωρέ, σιγά τα ωά! Να'ταν αυτό το μόνο πρόβλημα. Τα είπε από πάνω ο tiffany.....αγκυλώσεις!

Α, επίσης δώσε βάση που θα τοποθετήσεις τον bootloader (GUB) σου, θα σε ρωτήσει στο τέλος πριν την επανεκκίνηση. Αν έχεις dual-boot και το κάθε λειτουργικό έχει τον δίσκο του (προτείνεται), τοποθέτησέ τον στον δίσκο με το linux μόνο, ώστε αν απεγκαταστήσεις το Linux να μην πειραχτεί αυτός των windows. Απλά μετά άλλαξε από το Bios από ποιον δίσκο μπουτάρει ο υπολογιστής.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
.. foobar & REW ποιο λειτουργικο μπορει να τρεξει ?
κ' οι καρτες ηχου usb, αναγνωριζονται (πχ NAD Dac) ?
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
.. foobar & REW ποιο λειτουργικο μπορει να τρεξει ?
κ' οι καρτες ηχου usb, αναγνωριζονται (πχ NAD Dac) ?
To REW έχει έκδοση και για linux (το έχω δοκιμάσει, παίζει κανονικότατα). Στο foobar αναφέρεσαι στο bit-perfect χαρκτ/κο του ή στα plugins?
Υπάρχει π.χ. το DeadBeef, που μόνο ψοφίμι δεν είναι (στο bit perfect τουλάχιστον)
Απλά, στο θέμα του ήχου το linux είναι λίγο στριφνό.
Από κάρτες usb/dac δεν έχω εμπειρία, αλλά συνήθως ένα google search θα σου δείξει τι παίζει.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
To REW έχει έκδοση και για linux (το έχω δοκιμάσει, παίζει κανονικότατα). Στο foobar αναφέρεσαι στο bit-perfect χαρκτ/κο του ή στα plugins?
Υπάρχει π.χ. το DeadBeef, που μόνο ψοφίμι δεν είναι (στο bit perfect τουλάχιστον)
Απλά, στο θέμα του ήχου το linux είναι λίγο στριφνό.
Από κάρτες usb/dac δεν έχω εμπειρία, αλλά συνήθως ένα google search θα σου δείξει τι παίζει.
thanks Ryk!
ετσι, εχουμε και το dac να δουλευει εστω κατα τα φαινομενα.. https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=225825
FooBar, με βολευει, και για bitperfect και για plugin..το βρισκεις στο snapstore (?!) βρηκα στο google..
...οκαυ!! μου αρεσει :)
οποτε, μενει να βρω μια διανομη ελαφρια και απερριτη ποια προτεινεται για ενα μικρο netbook?
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.827
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top