Linux 2019

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
thanks Ryk!
ετσι, εχουμε και το dac να δουλευει εστω κατα τα φαινομενα.. https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=225825
FooBar, με βολευει, και για bitperfect και για plugin..το βρισκεις στο snapstore (?!) βρηκα στο google..
...οκαυ!! μου αρεσει :)
οποτε, μενει να βρω μια διανομη ελαφρια και απερριτη ποια προτεινεται για ενα μικρο netbook?
Ωπ, τώρα που το θυμήθηκα ένα κινέζικο dac που έχω έπαιζε με raspberry/volumio. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.
 

D

Deleted member 35

Guest
Έχεις μπλέξει λίγο το λειτουργικό σύστημα με τις εντολές/εργαλεία που σου επιτρέπει να τρέξεις απο το shell....
Τι εννοείς; Αφού είναι αλληλένδετα. Στα Win/Mac έχει περάσει προ πολλού η εποχή του δεσίματος. Ενώ στο Unix δυστυχώς εξακολουθούμε και βλέπουμε εντολές ενώ θα μπορούσε να είναι καλυμένες κάτω από ένα όμορφο γραφικό. Όπως κάνει η "μισητή" Apple. Που τους έχει πάρει τα σώβρακα.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Τι εννοείς; Αφού είναι αλληλένδετα. Στα Win/Mac έχει περάσει προ πολλού η εποχή του δεσίματος. Ενώ στο Unix δυστυχώς εξακολουθούμε και βλέπουμε εντολές ενώ θα μπορούσε να είναι καλυμένες κάτω από ένα όμορφο γραφικό. Όπως κάνει η "μισητή" Apple. Που τους έχει πάρει τα σώβρακα.
Αυτά που περιγράφεις έχουν να κάνουν μόνο με user interface.

Λειτουργικό σύστημα =
  • Device interfacing & management (keyboard, mouse, disks, network cards, graphics cards etc.)
  • Memory management
  • CPU scheduling
  • Multitasking
  • Batch processing
  • Resource allocation
  • user management
  • security
  • logging/auditing/accounting
  • κι άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή
 

D

Deleted member 35

Guest
Εγώ πάντως από τα τέλη του '90 που ανακοινώθηκε το Mac OS X ήθελα και εξακολουθώ να θέλω Apple υπολογιστή. Άσχετα αν τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να αγοράσω. Ο λόγος προφανής. Η Unix κληρονομιά με το ομορφότερο γραφικό περιβάλλον. Δεν το κρύβω πως στα Windows δυσανασχετώ. Καλά χρυσά αλλά είναι Windows. Αρκετά προβλήματα και κολλήματα. Αλλά έχουν εφαρμογές τα ρημάδια και πλέον είναι ξεκούραστα σε μεγάλο βαθμό. Το ρημάδι το Linux είναι σταθερό σα βράχος. Σου επιτρέπει να κάνεις παπάδες. Αλλά πάσχει όπως έγραψα από ελιτισμό.

Να φέρω άλλο παράδειγμα να καταλάβετε. Redhat. Σταθερή σα βράχος. Αλλά τα πακέτα της αρχαία σαν την Ακρόπολη. Arch Linux. Πακέτα day one αλλά σταθερότητα Jenga. Τι επιλέγεις; Και αν δεις πχ τεστ από το Phoronix για τις επιδόσεις του Linux στους Ryzen θα πάθες σοκ με την εξέλιξη τα τελευταία 2 χρόνια. Μιλάμε για τραγικές διαφορές.
[DOUBLEPOST=1546954412][/DOUBLEPOST]
Αυτά που περιγράφεις έχουν να κάνουν μόνο με user interface.

Λειτουργικό σύστημα =
  • Device interfacing & management (keyboard, mouse, disks, network cards, graphics cards etc.)
  • Memory management
  • CPU scheduling
  • Multitasking
  • Batch processing
  • Resource allocation
  • user management
  • security
  • logging/auditing/accounting
  • κι άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή
Αυτά δεν ενδιαφέρουν το 99,99% των χρηστών. Και τα Windows πλέον έχουν βελτιωθεί αρκετά. Ο κόσμος θέλει ένα web browser να μπαίνει στο FB - IG - τσοντοsite, να κατεβάζει torrent με τις πιο πρόσφατες ταινίες και να γράφει κανένα κειμενάκι για τη σχολή - δουλειά. Όταν δεν του προσφέρεις αυτά τα βασικά δε θα έρθει.

Πχ την Κυριακή με ρώτησε άσχετος φίλος που όμως τρέχει Linux πως κατεβάζει video από το Youtube με το πρόγραμμα youtube-dl. Του είπα "Γιατί να παιδεύεται έτσι και να μη βάλεις το Jdownloader που κάνει παπάδες και σου επιτρέπει με 1 κλικ να διαλέξεις μορφή, ανάλυση και codec"; Και με κοίταζε σαν εξωγήινος.

Σου εξήγησα που πάσχει το FOSS. Στο UI και μόνο. Όταν φύγει η "κταμάρα" που λέμε και στο χωριό μου το συζητάμε και πάλι. Pacman -Syyu δε θα καθίσει να γράψει ΚΑΝΕΝΑΣ. Όσο καλό και να είναι το αποκάτω.

Θες άλλο παράδειγμα; Εγκατέστησα μέσω ports το FreeBSD 12. Ο δίσκος ένας αρχαίος μηχανικός 7200 στροφές. Το FS του δίσκου φυσικά ZFS και το μηχάνημα με 16GB Ram και AMD Phenom 4core. Η λέξη "Αέρας" δε μπορεί να περιγράψει το πως πήγαινε. Η μνήμη πάνω από 10GB λόγω caching και εβλεπες τη μεταγλώττιση να σκρολάρει σαν το Matrix. Άνοιγα ότι ήθελα για πλάκα. Αλλά τι να το κάνω όταν δεν έχει σωστούς οδηγούς για την κάρτα γραφικών μου; Ή για να κάνεις αναβάθμιση από major σε major έκδοση θες 3 μέρες μεταγλώττιση;
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Πχ την Κυριακή με ρώτησε άσχετος φίλος που όμως τρέχει Linux πως κατεβάζει video από το Youtube με το πρόγραμμα youtube-dl. Του είπα "Γιατί να παιδεύεται έτσι και να μη βάλεις το Jdownloader που κάνει παπάδες και σου επιτρέπει με 1 κλικ να διαλέξεις μορφή, ανάλυση και codec"; Και με κοίταζε σαν εξωγήινος.
Καλά το videodownload helper ή και άλλα πρόσθετα στον firefox δεν τα ξέρει;
Καλά παλιά για την κάρτα γραφικών κατεβάζαμε από την nvidia τον driver και τον τρέχαμε σε καθαρή γραμμή εντολών, αφού βέβαια είχες εγκαταστήσει και τα development πακέτα που ήθελε. Μετά άλλαζες μια εγγραφή σε ένα αρχείο και βουαλά 3d επιτάχυνση. Τώρα πλέον μπαίνεις -γραφικά- στην ρύθμιση του γραφικού περιβάλλοντος και σου λέει, για την κάρτα γραφικών σας υπάρχει driver από τρίτη πηγή, να τον κατεβάσω; Και τέλος!
 

D

Deleted member 35

Guest
Εντάξει φίλε.
Γιατί δεν κάνεις ένα τέστ μόνος σου; Πήγαινε μια μέρα στην Ερμού και ξεκίνα να ρωτάς τους ανθρώπους. Και έλα να μας πεις τα αποτελέσματα.

Το iphone ξέρεις γιατί έπιασε και παρέσυρε και όλους τους υπόλοιπους; Διότι έδωσε αυτό που έγραψα πιο πάνω στον κόσμο. Πρόσβαση σε μαλακίες. Συγνώμη που το γράφω έτσι ωμά αλλά αυτό είναι. Ο κόσμος θέλει μια συσκευή να χαλαρώνει. Και το iPhone του το έδωσε. Και μαζί με αυτό ακολούθησαν και οι υπόλοιποι. Πόσοι νομίζεις αγοράζουν iPhone, Galaxy S, Mate κτλ για τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ τους δυνατότητες; 1 στο εκατομμύριο. Οι υπόλοιποι θέλουν ταχύτητα και φωτογραφική μηχανή.

Όποιος πάει να πουλήσει business έχει καταστραφεί. Έχεις δουλέψει τα παλιά windows mobile; Εγώ τα θεωρώ ότι καλύτερο έχει βγει ποτέ σε φορητή συσκευή. Και συνδιασμένα με το .NET έκαναν παπάδες σε κοινές εφαρμογές με το desktop. Όμως τα έφαγε η χαζομάρα της MS να τα πασάρει σαν επαγγελματικά μηχανήματα. Υπήρχαν εφαρμογές που ακόμη και σήμερα δεν υπάρχουν σε κινητά. Και μάλιστα σε συσκευές με αστεία χαρακτηριστικά. Με τρομάζει και μόνο η ιδέα να τις έβλεπα σε ένα Note 9. Αλλά ο κόσμος θέλει απλά πράγματα. Διασκεδαστικά.

Το ίδιο έγινε και με τα PC. Ναι μεν έπισασαν διότι ήταν "φτηνά" σε σχέση με τα αντίστοιχα Unix Workstations αλλά αν ψάξεις τα τότε περιοδικά ήταν 50-50 παιχνίδι - δουλειά. Μη σου πω 70-30.

Και το FOSS δε θα περάσει ποτέ το 5% αν δεν αλλάξει λογική. Όσο τέλειο και να είναι. Μπορεί στο Top 500 να έχει το 99% των υπολογιστών αλλά στα PC δε θα μπορέσει ποτέ να πάρει μερίδιο αν η κυρά Καλλιόπη δε μπορεί να μπει στο Youtube να βρει συνταγή για κουραμπιέδες.
[DOUBLEPOST=1546970719][/DOUBLEPOST]
Καλά το videodownload helper ή και άλλα πρόσθετα στον firefox δεν τα ξέρει;
Καλά παλιά για την κάρτα γραφικών κατεβάζαμε από την nvidia τον driver και τον τρέχαμε σε καθαρή γραμμή εντολών, αφού βέβαια είχες εγκαταστήσει και τα development πακέτα που ήθελε. Μετά άλλαζες μια εγγραφή σε ένα αρχείο και βουαλά 3d επιτάχυνση. Τώρα πλέον μπαίνεις -γραφικά- στην ρύθμιση του γραφικού περιβάλλοντος και σου λέει, για την κάρτα γραφικών σας υπάρχει driver από τρίτη πηγή, να τον κατεβάσω; Και τέλος!
Μιλάμε για άσχετο όχι αστεία. Την άλλη φορά κάπου είχε κολλήσει ο FF με το Youtube και παλάβωσε για λίγες μέρες.

Καλά ναι αυτό που περιγράφεις ισχύει. Θυμάμαι που έγραφα το αρχείο Xorg με το χέρι για να έχω 3D εφέ. Γιατί παλιότερα που ο 2.2 πυρήνας δεν υποστήριζε ένα νέο πρότυπο ενέργειας και δεν έσβηνε το PC. Αναγκαζόμουν να τον κλείνω με κουμπί όπως με τα Win 95. Και όταν βγήκε ο 2.4 τον μεταγλώττιζα μέχρι να βγει η αναβάθμιση στην διανομή μου.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Γιατί δεν κάνεις ένα τέστ μόνος σου; Πήγαινε μια μέρα στην Ερμού και ξεκίνα να ρωτάς τους ανθρώπους. Και έλα να μας πεις τα αποτελέσματα.
Το Σαββατοκύριακο, καιρού επιτρέποντος...
 

D

Deleted member 35

Guest
Το Σαββατοκύριακο, καιρού επιτρέποντος...
Πάντως αν σου κάτσει καμία μελαχρινή γύρω στο 1.70 με εμφάνιση Kate Beckinsale που να ξέρει από BASH ή την αγάπη μου τον VIM να μου τη γνωρίσεις.

Πέραν της πλάκας. Το κοινό δεν είμαστε εμείς. Αλλά η γυναίκα σου, ο γιός σου, η κόρη σου και ο παππούς στα 70 του. Δηλαδή οι άνθρωποι της διπλανής πόρτας. Όσο και να χτυπιόμαστε για FLAC και DSD αρχεία το streaming θα ζει και θα βασιλεύει για χρόνια. Το ίδιο ισχύει και στους υπολογιστές. Καλή η ισχύς αλλά τα μπιπλίκια καλύτερα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
:offtopic:
Δεν ξέρω για εσάς, στη διανομή Linux που χρησιμοποιώ (not!), "τρέχω" μόνο δύο εντολές:

sudo apt-get purge stress
sudo apt-get -y install hakuna-matata

Note: -y Assume Yes to all queries and do not prompt

:offtopic::lolsign:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
ενταξη, περασα ενα Ubuntu σε ενα λαπτοπ και ολα καλα... εκτος απο το REW.. !
https://www.roomeqwizard.com/
λεει να εγκαταστησω το Java runtime..
https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jre8-downloads-2133155.html
ποιο απ ολα?!
Linux x86 68 MB jre-8u191-linux-i586.rpm
Linux x86 83.72 MB jre-8u191-linux-i586.tar.gz
Linux x64 64.85 MB jre-8u191-linux-x64.rpm
Linux x64 80.67 MB jre-8u191-linux-x64.tar.gz
και πως γινεται εγκατασταση !?!!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
ενταξη, περασα ενα Ubuntu σε ενα λαπτοπ και ολα καλα... εκτος απο το REW.. !
https://www.roomeqwizard.com/
λεει να εγκαταστησω το Java runtime..
https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jre8-downloads-2133155.html
ποιο απ ολα?!
Linux x86 68 MB jre-8u191-linux-i586.rpm
Linux x86 83.72 MB jre-8u191-linux-i586.tar.gz
Linux x64 64.85 MB jre-8u191-linux-x64.rpm
Linux x64 80.67 MB jre-8u191-linux-x64.tar.gz
και πως γινεται εγκατασταση !?!!
Καλύτερα να εγκαταστήσεις τη Java από τον package manager του Ubuntu (ψάξε για synaptic στο μενού του ubuntu).
Πήγαινε στην επιλογή not installed και κάνε check στη java. Πάτα το install και τέλος.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Thanks Ryk! Θα το κανω το βραδυ αυτο με τη synaptic ..
-
μετα το rew λεει :
https://www.roomeqwizard.com/help/help_en-GB/html/welcome.html
Linux installation
  • Install Java before trying to install REW, the Oracle Java run time seems to work best
  • After downloading the installation file set permissions to allow it to run and install it as follows (example is for 5.19):
    chmod 777 REW_linux_5_19.sh
    sudo ./REW_linux_5_19.sh
  • Start REW by running
    roomeqwizard
αυτο το σετ εντολων απο που το τρεχω ?
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Thanks Ryk! Θα το κανω το βραδυ αυτο με τη synaptic ..
-
μετα το rew λεει :
https://www.roomeqwizard.com/help/help_en-GB/html/welcome.html
Linux installation
  • Install Java before trying to install REW, the Oracle Java run time seems to work best
  • After downloading the installation file set permissions to allow it to run and install it as follows (example is for 5.19):
    chmod 777 REW_linux_5_19.sh
    sudo ./REW_linux_5_19.sh
  • Start REW by running
    roomeqwizard
αυτο το σετ εντολων απο που το τρεχω ?
Εάν υπάρχει η java στα αποθετήρια του ubuntu (θα το δεις στο synaptic αυτό), δεν χρειάζεται να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις τίποτα. Μόνο κάνεις την εγκατάσταση από το synaptic.
Αλλιώς κάπου στο menu του ubuntu θα υπάρχει και η κονσόλα (δεν θυμάμαι πως τη λέει το ubuntu, shell?, console?, έξυπνο παιδί είσαι...θα το βρεις! :))
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
1-ctrl+alt+t (root)
sudo apt updatesudo apt install oracle-java8-installer
2-στο φακελο που κατεβασα το rew
chmod 777 REW_linux_5_19.sh
sudo ./REW_linux_5_19.sh
 
  • Like
Reactions: ryk



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.. κοιτα.. η μαικροσοφτ παρεχει καποιο comfort zone, το linux ειναι twilight zone! χαχαχα...
το REW δουλευει , αλλα δεν μου βγαζει waterfall, αυτο ειναι bug αν δεν κανω λαθος..
Κατα τα αλλα τα υπερ-αυτια μου διαπιστωσαν ακομα και ελλειψη μικροχροιων οφειλωμενων οπως ολοι γνωριζουμε στο microsoft jitter :p
 
  • Like
Reactions: ryk

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
1-ctrl+alt+t (root)
sudo apt updatesudo apt install oracle-java8-installer
2-στο φακελο που κατεβασα το rew
chmod 777 REW_linux_5_19.sh
sudo ./REW_linux_5_19.sh
Πω, πω τι ειναι αυτα βρε παιδια ? :D Μου θυμισατε τον μπαγασα τον brad που πειραζε τα firmware των πρωτων wd media players :D
[DOUBLEPOST=1547208391][/DOUBLEPOST]Ετσι θα γινει ...μαινστρημ to linux ? Mε στιχακια... εξωγηινων εντολων ? :roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top