Linux 2019

gid

Μηνύματα
7.393
Reaction score
8.627
Χωρίς αμφιβολία, και χωρίς ίχνος αστεϊσμού, όποιος βραχυκυκλώνει βλέποντας 2-3 εντολές που πρέπει να τρέξει από το Linux command line, καλό ειναι να τρέξει πίσω στην αγκαλιά της Microsoft/Apple. Το Linux θέλει άλλη νοοτροπία, όσο κι αν έχει "ευκολύνει" σε σύγκριση με τα 90's.

Τώρα βέβαια, αν το ίδιο άτομο, σε λίγες εβδομάδες ή μήνες, ποστάρει σε στυλ "να πώς θα κάνετε την Χ δουλειά" κάποιο μακρυνάρι εντολή που έτρεξε στο Windows Powershell ή στο Apple shell (που βέβαια είναι Unix shell), θα γεννηθούν ορισμένα ερωτήματα.... :D
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Χωρίς αμφιβολία, και χωρίς ίχνος αστεϊσμού, όποιος βραχυκυκλώνει βλέποντας 2-3 εντολές που πρέπει να τρέξει από το Linux command line, καλό ειναι να τρέξει πίσω στην αγκαλιά της Microsoft/Apple. Το Linux θέλει άλλη νοοτροπία, όσο κι αν έχει "ευκολύνει" σε σύγκριση με τα 90's.
Εγω παντως ειμαι μεταξυ της ενασχολησης με το linux και της αγορας παζλ 3000 κομματιων :D

Για περιμενετε παιδια , μην ειστε αυστηροι.Τωρα εμαθαν τα παππουδια να παιρνουν την συνταξη μεσω καρτας .Θελει τουλαχιστον ...8 γεννες για να μπει ο προγραμματισμος στα υποψηφια για επαγγελματικη αποκατασταση , μετα τον γιατρο, δικηγορο κλπ, ξερετε τα γνωστα :D
Το καλο ειναι οτι μπορει να δουλεψεις απο το σπιτι,αρα ο πανω οροφος και τα γιουβαρλακια της μαμας θα αποκτησουν επιτελους και αναπτυξιακη προοπτικη :D
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Το Linux θέλει άλλη νοοτροπία, όσο κι αν έχει "ευκολύνει" σε σύγκριση με τα 90's.
Χωρις κερδη, δηλαδη μπικικινια δεν γινεται τιποτα.Οταν μια εταιρεια παει για κερδη, θα δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος μπροστα στην ms.:D
Tωρα οι linuxαδες ειναι η χομπυστες η οι ικανοτεροι αυτων,...αμισθοι μισθοφοροι που μαζευουν προγραμματιστικες δαφνες και ενσημα για να προσληφθουν σε μια εταιρεια η να μοσχοπουλησουν καποια εφαρμογη.
Αλλη καουρα δεν ειχαν απο το να..δωσουν ετοιμη μπουκια στους χρηστες
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Ετσι θα γινει ...μαινστρημ to linux ? Mε στιχακια... εξωγηινων εντολων ? :roflmao:
Μπα σε καλό σου....ξεκαρδίστηκα......
[DOUBLEPOST=1547217390][/DOUBLEPOST]
Tωρα οι linuxαδες ειναι η χομπυστες η οι ικανοτεροι αυτων,...αμισθοι μισθοφοροι που μαζευουν προγραμματιστικες δαφνες και ενσημα για να προσληφθουν σε μια εταιρεια η να μοσχοπουλησουν καποια εφαρμογη.
Αλλη καουρα δεν ειχαν απο το να..δωσουν ετοιμη μπουκια στους χρηστες
Εκτίθεσαι.....
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.795
Hiψter μη γινει :)
Mainstream δε γίνεται..ο κοσμος θελει απλα πραγματα μεχρι fakebook και παλι και εκει βραχυκυκλωνει...
 

D

Deleted member 35

Guest
Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Υπάρει κόσμος που του αρέσει να βοηθάει. Κακά τα ψέματα. Άλλος το κάνει βοηθόντας στην κοινότητα τους ΑΜΕΑ και άλλος γράφοντας κώδικα. Δεν περιμένουν όλοι διορισμό.

Το κακό με τη FOSS κοινότητα είναι πως έχει αντικαταστήσει τα Classic Windows και τα παλιά Home Computers. Τι εννοώ με αυτό. Στα 80's όλοι άρχισαν να ασχολούνται με τα διάφορα Spectrum, Atari, Amiga κτλ. Ο κάθε ένας έγραφε ένα προγραμματάκι και το έπαιζε ιστορία. Και μέσα στους 1000 υπήρχε και κάποιος άξιος που πήγαινε μπροστά. Όταν μετά ήρθαν τα 95 και τους σάρωσαν όλους έφυγαν και πήγαν εκεί. Το μοτίβο ίδιο. Όλοι Windows Hackers. Μόλις η MS πήγε στον πυρήνα των NT με τα XP και άρχισαν τα πραγματικά ζόρια έφυγαν οι δήθεν και πήγαν στο νέο τότε trend το Linux. Και η Ιστορία συνεχίζεται. Απλά επειδή έχουμε ξεφύγει πλέον από την κλασική έννοια των υπολογιστών και έχουμε πάει στο Cloud δεν υπάρχει το επόμενο βήμα για τους επίδοξους hackers. Έχουμε ξεμείνει στο Linux και τις διάφορες διανομές. Πχ Arch, Void κτλ.

Το γράφω πάλι. Δε φταίει το Linux αλλά η νοοτροπία όσων ασχολούνται. Και η ειρωνεία είναι πως ο Linus ακολουθεί ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο μονοπάτι. Θα βάλει ότι του δώσεις στον πυρήνα αρκεί να είναι καλογραμμένο και να δουλεύει.

Και να δεν είναι κακό να βραχυκυκλώνεις με 2-3 εντολές. Εσείς θα κάνατε μπάνιο αν το σπίτι είχε εξωτερική τουαλέτα; Κι όμως πριν λίγα χρόνια ήταν κοινό σε όλα τα χωριά ή φτωχογειτονιές. Δε σημαίνει πως ένας νέος πρέπει να το αποδεχτεί ή αλλοιώς να τον πούμε "φλώρο". Όταν έχεις μάθει με Windows ή iOS καλά κάνεις και τις φοβάσαι. Και δεν είναι μαγκιά αλλά αγκύλωση. Αν θές να γίνεις SysAdmin ΟΚ. Γράφε και σε Assembly τα προγράμματά σου. Αλλά το να θες να εγκαταστήσεις ένα τόσο βασικό πρόγραμμα όπως είναι η Java και να πρέπει να γράψεις στο τερματικό είναι βασικό λάθος.
 

Μηνύματα
1.261
Reaction score
5.940
Πάντως εγώ για τα απλά που περιέγραψα, την έχω καταβρεί με το manjaro. Μέχρι και 32μπιτο ήχο έχει... :lol:




Πέρα απ'την πλάκα κατέβασα μια playlist σπό yt και την αναπαράγει κάπως έτσι..

Screenshot from 2019-01-11 22-33-40.png
 


Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.066
Πάντως εγώ για τα απλά που περιέγραψα, την έχω καταβρεί με το manjaro. Μέχρι και 32μπιτο ήχο έχει... :lol:

Α, ακούς κι εσύ τέτοια; Κι εγώ.


Πέρα απ'την πλάκα κατέβασα μια playlist σπό yt και την αναπαράγει κάπως έτσι..

View attachment 115345
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Υπάρει κόσμος που του αρέσει να βοηθάει. Κακά τα ψέματα. Άλλος το κάνει βοηθόντας στην κοινότητα τους ΑΜΕΑ και άλλος γράφοντας κώδικα. Δεν περιμένουν όλοι διορισμό.
Προφανως .Και υπαρχουν υπεργαματα free προγραμματα.Και μια σειρα κωδικα να γραψεις δηλαδη , αν χιλια ατομα το βελτιωσουν μπορει να βγει κατι υπεργαματο που μπορει να μην το ειχε φανταστει ο αρχικος προγραμματιστης,..η να το ειχε παρατησει απο βαρεμαρα.Αλλα αν αρχιζει καποιος να λεει για την ανιδιοτελη , σαν μια γροθια, κοινοτητα (των ...5000 εκδοσεων ) που θα κανει την..διαφορα ειναι σαν να λεει οτι επειδη ενας ατρομητος γιατρος πηγε στο Κονγκο και περιθαλπει ασθενεις του εμπολα, οι μκο θα συναγωνιστουν τις φαρμακευτικες εταιρειες.
Εγω βαζω στοιχημα οτι αν πιασουν κουβεντα οι linuxades για την καλυτερη εκδοση θα ειναι χειροτεροι και απο ποδοσφαιρικους χουλιγκανς :D
 


D

Deleted member 35

Guest
Πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό του σημερινού λογισμικού βασίζεται πάνω σε τέτοιες κινήσεις. Μη το γελάς καθόλου. Πχ οι κακιές γλώσσες λένε πως το δικτυακό υποσύστημα των Windows NT ήταν copy-paste από το FreeBSD. Ενώ είναι επίσης γνωστό πως η Apple πληρώνει μερικούς core developers στην ομάδα του FreeBSD. Το άσχημο είναι όταν μπαίνει το ψώνιο στη μέση. Όχι το χρήμα.

Πχ είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια μια συνέντευξη του GKH που είναι ο No. 2 του Linux. Εξηγούσε με πολύ όμορφα λόγια γιατί δεν φτιάχνουν ένα σταθερό API για οδηγούς συσκευών και χρειάζεται κάθε φορά επανεγκατάσταση η συσκευή. Από την άλλη διαβάζεις κάτι ανακοινώσεις από άλλους που σε λένε στεγνά ηλίθιο.

Αν θέλετε να ρίξετε γέλιο μπείτε στο 4chan και συγκεκριμένα στο Technology. Θα κλάψετε. Σχεδόν κάθε βράδυ μπαίνω για μερικά λεπτά και μου φεύγει όλο το άγχος της μέρας. Είναι ακριβώς αυτό που συζητάμε εδώ. Ψώνια που εγκατέστησαν Linux και το είδαν Hackers. Τύποι που πραγματικά θέλουν να ξεφύγουν από τα Windows. Χρήστες Mac που νομίζουν ότι αγόρασαν χρυσάφι κτλ.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Πχ είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια μια συνέντευξη του GKH που είναι ο No. 2 του Linux. Εξηγούσε με πολύ όμορφα λόγια γιατί δεν φτιάχνουν ένα σταθερό API για οδηγούς συσκευών και χρειάζεται κάθε φορά επανεγκατάσταση η συσκευή. Από την άλλη διαβάζεις κάτι ανακοινώσεις από άλλους που σε λένε στεγνά ηλίθιο.
Kαι τι ειχε πει πανω κατω ?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.429
Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Υπάρει κόσμος που του αρέσει να βοηθάει. Κακά τα ψέματα. Άλλος το κάνει βοηθόντας στην κοινότητα τους ΑΜΕΑ και άλλος γράφοντας κώδικα. Δεν περιμένουν όλοι διορισμό.

Το κακό με τη FOSS κοινότητα είναι πως έχει αντικαταστήσει τα Classic Windows και τα παλιά Home Computers. Τι εννοώ με αυτό. Στα 80's όλοι άρχισαν να ασχολούνται με τα διάφορα Spectrum, Atari, Amiga κτλ. Ο κάθε ένας έγραφε ένα προγραμματάκι και το έπαιζε ιστορία. Και μέσα στους 1000 υπήρχε και κάποιος άξιος που πήγαινε μπροστά. Όταν μετά ήρθαν τα 95 και τους σάρωσαν όλους έφυγαν και πήγαν εκεί. Το μοτίβο ίδιο. Όλοι Windows Hackers. Μόλις η MS πήγε στον πυρήνα των NT με τα XP και άρχισαν τα πραγματικά ζόρια έφυγαν οι δήθεν και πήγαν στο νέο τότε trend το Linux. Και η Ιστορία συνεχίζεται. Απλά επειδή έχουμε ξεφύγει πλέον από την κλασική έννοια των υπολογιστών και έχουμε πάει στο Cloud δεν υπάρχει το επόμενο βήμα για τους επίδοξους hackers. Έχουμε ξεμείνει στο Linux και τις διάφορες διανομές. Πχ Arch, Void κτλ.

Το γράφω πάλι. Δε φταίει το Linux αλλά η νοοτροπία όσων ασχολούνται. Και η ειρωνεία είναι πως ο Linus ακολουθεί ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο μονοπάτι. Θα βάλει ότι του δώσεις στον πυρήνα αρκεί να είναι καλογραμμένο και να δουλεύει.

Και να δεν είναι κακό να βραχυκυκλώνεις με 2-3 εντολές. Εσείς θα κάνατε μπάνιο αν το σπίτι είχε εξωτερική τουαλέτα; Κι όμως πριν λίγα χρόνια ήταν κοινό σε όλα τα χωριά ή φτωχογειτονιές. Δε σημαίνει πως ένας νέος πρέπει να το αποδεχτεί ή αλλοιώς να τον πούμε "φλώρο". Όταν έχεις μάθει με Windows ή iOS καλά κάνεις και τις φοβάσαι. Και δεν είναι μαγκιά αλλά αγκύλωση. Αν θές να γίνεις SysAdmin ΟΚ. Γράφε και σε Assembly τα προγράμματά σου. Αλλά το να θες να εγκαταστήσεις ένα τόσο βασικό πρόγραμμα όπως είναι η Java και να πρέπει να γράψεις στο τερματικό είναι βασικό λάθος.

Πολύ σωστή περίληψη των πραγμάτων.

Το πρόβλημα σε όλες αυτές τις "κινήσεις" ξεκινάει από τον χαρακτήρα των μελών. Αν το κάνουν για μαγκιά και "γροθιά στο κατεστημένο" είναι χαμένοι εξαρχής. Για το 99% του κόσμου είναι από αστείο έως εντελώς αδιάφορο. Οι πολλοί θέλουν το απλό να γίνει απλούστερο και να είναι μαζικό.

Έχω περάσει κι εγώ στην εφηβεία από όλη τη φάση των πρώιμων κομπιουτεράδων. Τότε που τα αποθηκευτικά μέσα ήταν ...κασέτες! Είχα μάθει Basic, μετά Fortran που ήταν και υποχρεωτική αργότερα στη Σχολή. Πώς το βλέπω τώρα; Χάσιμο χρόνου και χρημάτων για κάτι που δεν είναι βασική ασχολία για να έχει πρακτικό κέρδος.

Υ.Γ. Δεν ανέχομαι πλέον καμία δράση ακτιβισμού, κόντρα στο "κατεστημένο" και στα "συμφέροντα", ούτε τον άρρωστο ελιτισμό των εκπροσώπων τους που νομίζουν ότι όσοι δεν γνωρίζουν το συγκεκριμένο θέμα ενασχόλησης είναι κακομοίρηδες. Ο πραγματικός μάγκας, για μένα, είναι αυτός που θα ξεχωρίσει στους δημοφιλείς τομείς και θα μπορέσει να το εξαργυρώσει. Οι υπόλοιποι είναι απλά αντιδραστικοί. Δεν αναφέρομαι φυσικά σε απλούς χομπίστες αλλά σε αυτούς που οι πράξεις είναι αποτέλεσμα ιδεολογίας.
 

D

Deleted member 35

Guest
Kαι τι ειχε πει πανω κατω ?
Έλεγε πως ο πυρήνας είναι κάτι "ζωντανό" και πρέπει να εξελίσσετε ώστε να μπορεί πάντα να είναι ένα βήμα μπροστά. Να μπορεί να υιοθετεί νέες τεχνολογίες χωρίς να χρειάζεται βαθιές αλλαγές. Το αντίθετο φυσικά απ' ότι γίνεται στα άλλα λειτουργικά. Πχ τα Windows Classic είχαν εντελώς διαφορετική αρχιτεκτονική με τα XP. Οπότε δεν ήταν δυνατή η απευθείας αναβάθμιση χωρίς προβλήματα. Ενώ στο Linux μπορείς να κάνεις ακόμη και αλλαγή αρχιτεκτονικής πχ από x86 σε x86-64.

Νομίζω πως όταν η AMD ανακοίνωσε την 64bit αρχιτεκτονική που όλοι πλέον έχουμε, δεν είχε δείγματα επεξεργαστών αλλά μόνο τα whitepapers. Όλη η δουλειά έγινε με εξομοίωση αρχιτεκτονικής στους κλασικούς 32bit που υπήρχαν τότε. Και όταν βγήκαν τα πρώτα δείγματα το Linux ήταν ήδη έτοιμο και μάλιστα με μεγάλο βαθμό βελτιστοποίησης.
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Ωπ, τώρα που το θυμήθηκα ένα κινέζικο dac που έχω έπαιζε με raspberry/volumio. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.
Το dac (BREEZE AUDIO SU0 XMOS_U8+AK4490) μια χαρά ανιχνεύθηκε από το Linux και πλέον έχω την επιλογή στον player π.χ. vlc να δρομολογήσω τον ήχο από κει όπως μπορεί το dac, π.χ. μου δίνει δυνατότητα 7.1 σε μια μεγάλη λίστα.
Επίσης spek και mediainfo είναι ωραία προγραμματάκια να υπάρχουν στη συλλογή σου.

Και ένα ενδιαφέρον άρθρο στο οποίο έπεσα πάνω (σχετικό με τις αρχιτεκτονικές των υπολογιστών) για όποιον έχει όρεξη:
https://www.linuxinsider.gr/forum/g...syfidis-mas-myei-ston-kosmo-tis-neas-anoiktis
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.795
Λοιπον, ξαναγυρισα (το μουσικο λαπτοπ) σε windows 10 (!!) ... προβληματα: εβαλα και εβγαλα το πονιτκι και δεν το αναγνωρησε, το foobar δεν επαιζε μπ3 (εκει τα πηρα κρανιο), ενα στικακι το αναγνωρησε μετα απο restart, δεν μου αρεσε η διαχειρηση αρχειων, το gimp (επεξεργασια εικονων) δεν εμπαινε σε πληρη οθονη και δεν εβγαζε το rew waterfall ..

.. δε βλεπω να κανει για μενα, αλλα μονο για firefox/pdf ereading/gimp κτλ αποκλειστικα σε απλους χρηστες :)
 


Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
όποιος είναι μάγκας, να βάλει linux και να χρησιμοποιήσει logitech ποντίκι wireless με πάνω από 4 κουμπιά.
Μισοτελειωμένες δουλειές παντού.

Πάταγα δεξί κλικ όταν ήταν ανοικτό το google hangouts και μου άνοιγε νέο tab στο chrome.

Το διανοείστε αυτό; Αστεία πράγματα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.502
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top