Logitech Harmony, το απαραίτητο τηλεχειριστήριο

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.858
Πρόβλημα με nova:

Μόλις εγκατέστησα τον νέο δέκτη Nova Novabox. Όμως δεν τον βλέπω στην λίστα της logitech.

Τον έχει κανείς και γνωρίζει τον λόγο που δεν τον βρίσκω? Μήπως έχει κάποια άλλη ονομασία στο εξωτερικό??
Pace 831, Pace 865.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Ψηλά στην κολώνα. Υπολόγισε επίσης οτι το εύρος εκπομπής και η ισχύς τους δεν έχουν σχέση με ενός remote.

View attachment 80269

Το δικό μου hab έχει δύο εξόδους για αντίστοιχα βύσματα, (αν προσέξατε στην παραπάνω φωτογραφία με τα εξαρτήματα) , έχουν δε αρκετά μεγάλη καλωδίωση, κοντά στα 2μ το καθένα, οπότε δεν χρειάζεται να κάνομε ακροβατικά με το hab. Άρα όλα τα νέα μοντέλα δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.709
Το δικό μου hab έχει δύο εξόδους για αντίστοιχα βύσματα, (αν προσέξατε στην παραπάνω φωτογραφία με τα εξαρτήματα) , έχουν δε αρκετά μεγάλη καλωδίωση, κοντά στα 2μ το καθένα, οπότε δεν χρειάζεται να κάνομε ακροβατικά με το hab. Άρα όλα τα νέα μοντέλα δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.
Και τα δικά μου έχουν, αλλά αυτά είναι συνήθως για συσκευές που βρίσκονται σε ντουλάπια. Πουθενά δεν μου χρειάστηκαν.
Στο σύστημα της υπόγας που τα μηχανάκια είναι πίσω απ' τον καναπέ και βλέπουν προς αυτόν, δεν χρειάστηκαν όταν τοποθέτησα το hub κατάλληλα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Προσωπικά είχα την εντύπωση ότι από αυτά παίρνουν εντολές τα μηχανήματα και όχι από το hub, Γράψτε λάθος!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Πόσες ρουτίνες μπορεί να φτιάξει κάποιος;

Το κλείσιμο του προβολέα που χρειάζεται διπλό πάτημα το ίδιο πλήκτρο προγραμματίζεται και στο harmony?

Στα νέα μοντέλα ( με το hub) δεν υπάρχει περιορισμός, στα παλαιότερα, (harmony one, άνω των 4-5 ετών αν θυμάμαι καλά) άρα και στα σημερινά απλά μοντέλα, όπως βλέπετε και από την φωτογραφία, 7 τις σηκώνουν άνετα, και παραπάνω φαντάζομαι.
147266_5b90b95958b9524bd33e1baa66c26103.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.709
Προσωπικά είχα την εντύπωση ότι από αυτά παίρνουν εντολές τα μηχανήματα και όχι από το hub, Γράψτε λάθος!
Είναι απλά extenders.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Άσχετο!!!

Δύο πράγματα ζηλεύω και δεν μπορώ να κάνω τίποτα: Τις υπόγες, και μία θέση στάθμευσης!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Ρε σε μπελάδες που με βάζετε!!!!

Και πως την παλεύετε με τα έξτρα κουμπάκια που συνήθως χρησιμοποιείτε σε κάποιες συσκευές.
Για παράδειγμα, πατώ ένα πλήκτρο στο marantz και βλέπω τι ήχος έρχεται και τι ήχος βγαίνει.
Πατώ ένα άλλο πλήκτρο στο oppo και επιλέγω υπότιτλους...α,χα! κρατώ πατημένο αρκετά αυτό το ίδιο πλήκτρο και μπορώ να ρυθμίσω τη θέση τους στην οθόνη, αυτό θα γίνεται με το elite?
Ο δορυφορικός δέκτης της cosmote tv (KAON) έχει πάλι διάφορα κουμπάκια, info, +/- κανάλι και φωνή....

Και άντε έφτιαξα μια ρουτίνα να ανοίξουν τα σύστηματα να παίξει ταινία και για κάποιο λόγο δεν άκουσε το oppο, τι κάνω μετά; προφανώς πρέπει να γυρίσω το remote σε oppo mode για να το ανοίξω γιατί αν ξανατρέξω τη ρουτίνα φαντάζομαι κάποιες συσκευές θα κλείσουν π.χ. ο ενισχυτής όταν δει δεύτερο πάτημα on/off.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.709
Πατώ ένα άλλο πλήκτρο στο oppo και επιλέγω υπότιτλους...α,χα! κρατώ πατημένο αρκετά αυτό το ίδιο πλήκτρο και μπορώ να ρυθμίσω τη θέση τους στην οθόνη, αυτό θα γίνεται με το elite?
Ο δορυφορικός δέκτης της cosmote tv (KAON) έχει πάλι διάφορα κουμπάκια, info, +/- κανάλι και φωνή....
Αυτά τα βάζεις στο οθονάκι. Το Atmos, DTS:X, Auro το έβαλα και στην οθόνη και στο άχρηστο record.

και για κάποιο λόγο δεν άκουσε το oppο, τι κάνω μετά;
Πατάς Help!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Πατάς Help!
Τι εννοείς καλέ;
Δεν λέω να μην έχω φτιάξει σωστά τη ρουτίνα (δεν κάνω λάθος ΕΓΩ! :D) αλλά την ώρα που έτρεχε να μην κοιτούσε σωστά το remote και αυτή την εντολή να μην την άκουσε το oppo.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.709
Ναι καλέ. Κάνει ξανά κύκλο το activity και τ' ανάβει, σε συνδυασμό με ερωταπαντήσεις:


-Is Oppo on now?
-Yes.
-I'm turned on.

-Ti foras;
-Τίποτα μωρό μου.
-Teleia.

Εάν κάτι συμβαίνει συχνά, υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξει μόνο του τη διάρκεια του ir μιάς συσκευής για παράδειγμα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Οποιοδήποτε "κουμπάκι το προσθέτουμε εκ των υστέρων...
Άσε που έχω καταβολευτεί και ξανα χρησιμοποιώ το παλιό samsung j5 2015 ή το tablet μου, αποκλειστικά σαν τηλεχειριστήριο...

Πάρτε μια ιδέα για δυνατότητες:

Στην φωτογραφία 001 βλέπετε ένα έτοιμο μενού, (πρόχειρο μενού)
μενου μιβι.jpg



Στις υπόλοιπες βλέπετε τον προγραμματισμό (οι + είναι καινές θέσεις για προσωπικές εντολές, προστίθενται άπειρες σελίδες....

Εδώ οι πηγές για διαλέξουμε κουμπάκια:

επιλογη για πηγη.jpg

εδώ η οθόνη που θέτουμε εντολές, επιλέγοντας κάποιον σταυρό, βγαίνουν οι εντολές προς επιλογή, εδώ του marantz (πάνω από 10 σελίδες εντολών για να διαλέξουμε!!!).

σταυροι.jpg

και μερικές εντολές: (είπαμε... marantz...)

Σημείωση, στα μοντέλα που δεν έχουν hub μπορούμε να έχομε εντολές στις οθονίτσες, ή και στα πλήκτρα που δεν χρησιμοποιούμε συχνά, πχ προσωπικά τα 0-10 τα είχα όλα σαν διάφορες χρήσιμες εντολές, με την χρήση συνηθίζονται...

εντολες 1.jpg εντολες 2.jpg κλπ (Πάνω από 10 σελίδες παρόμοιες).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Επί πλέον για τους παράξενους, οι οθόνες σκοτεινιάζουν όσο θέλουμε μετά από λίγα δεύτερα, ή κλείνουν τελείως και με μία απλή αφή επανέρχονται.

πχ. (Tablet) . Ακόμη καλύτερη κατάσταση στο κινητό (οι φωτογραφίες όμως δεν μπορούν να αποτυπώσουν σωστά τις οθόνες του).

20170927_163022.jpg , 20170927_163044.jpg , 20170927_163114.jpg
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Ναι καλέ. Κάνει ξανά κύκλο το activity και τ' ανάβει, σε συνδυασμό με ερωταπαντήσεις:


-Is Oppo on now?
-Yes.
-I'm turned on.

-Ti foras;
-Τίποτα μωρό μου.
-Teleia.

Εάν κάτι συμβαίνει συχνά, υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξει μόνο του κάτι, τη διάρκεια του ir μιάς συσκευής για παράδειγμα.
Ωχ, πες μου ότι έχει και δονητή!

Βρε τρελό αγόρι, αν κάνει κύκλο το activity τότε ότι βρει ανοικτό θα το κλείσει!

Τέλος πάντων με πείσατε ότι είναι καλό και χρήσιμο, μπήκε στο παρατηρητήριο τιμών με στόχο το αργότερο στο black friday να "πιστολιαστεί"!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.709
αν κάνει κύκλο το activity τότε ότι βρει ανοικτό θα το κλείσει!
Μόνο αν ήταν χαζό σαν τα άλλα. Δεν τα κλείνει.-

Οι περισσότερες σύγχρονες συσκευές έχουν τρεις εντολές: power cycle, power on, power off.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Μόνο αν ήταν χαζό σαν τα άλλα. Δεν τα κλείνει.-

Οι περισσότερες σύγχρονες συσκευές έχουν τρεις εντολές: power cycle, power on, power off.
Τι είναι το power cycle?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.709
Τι είναι το power cycle?
Αμάν καλή μου, μας χτίκιασες! :D
Κάθε φορά που πατάς δίνει μία εντολή power, δεν έχει δηλαδή και (κρυφές ή εμφανείς με πλήκτρο) χωριστές εντολές on-off.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.858
Τι είναι το power cycle?
Αμάν καλή μου, μας χτίκιασες! :D
Κάθε φορά που πατάς δίνει μία εντολή power, δεν έχει δηλαδή και (κρυφές ή εμφανείς με πλήκτρο) χωριστές εντολές on-off.
Κάποιοι χρεώνουν τα ιδιαίτερα 50€/ώρα. Για σένα ο Μήτσος θα κάνει καλύτερη τιμή. :laugh:
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Τι εννοείς καλέ;
Δεν λέω να μην έχω φτιάξει σωστά τη ρουτίνα (δεν κάνω λάθος ΕΓΩ! :D) αλλά την ώρα που έτρεχε να μην κοιτούσε σωστά το remote και αυτή την εντολή να μην την άκουσε το oppo.
Εκτος από το Help που ουσιαστικά ξανατρέχει όλη τη ρουτίνα, υπαρχει και το Fix It Myself που όταν μπεις μέσα, σου δείχνει όλες τις εντολες και διαλέγεις αυτη που απετυχε.

Γενικά, όλα γίνονται, με εξυπνο προγραμματισμό. Αν εχεις οποιοδηποτε πρόβλημα, παρε με τηλεφωνο να σε βοηθήσω. Το έχω δουλεψει αρκετα το Elite.
[DOUBLEPOST=1506546631][/DOUBLEPOST]Για τον αποκωδικοποιητη Nova, ακόμα κι αν δεν τον βρεις στην database, παίρνεις αγκαλιά το remote και δημιουργείς μια νέα συσκευη με τις εντολες του παλιου. Απλά, θα πρέπει να πατησεις ΟΛΑ τα κουμπια του remote για να τα μαθει το Harmony.

Πάντως, υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ πιθανότητα όταν θα πας να φτιαξεις τη συσκευη, αφου δεν την εχεις βρει στην database, όταν σε ρωτησει ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ συσκευη είναι, να σε βάλει να πατησεις 2-3 κουμπια, ωστε να βρει το pattern και να μην χρειαστει να τις μάθεις όλες στο remote.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Σχετικά με την Nova, θα προσπαθήσω, και τα ξαναλέμε. Παλαιότερα με κάτι media players της πλάκας - άγνωστα δηλαδή ,έκανα καλή δουλειά. Εδώ φοβάμαι μήπως η Nova με κάποιο τρόπο κλειδώνει το τηλεχειριστήριο της. Είδομεν...

Σχετικά πάντως με τις δυνατότητες της logitech στο θέμα.... πολυ τηλεχειριστήριο , δεν υπάρχει ανταγωνισμός, στο γήπεδο παίζει μόνη της.
Δεν θα μετανιώσει κανείς με την αγορά κάποιας από τις επιλογές της.
Για οποιοδήποτε δε, πρόβλημα - βοήθεια, εδώ είμαστε! Πάντως να γνωρίζετε ότι η εφαρμογή σας οδηγεί βήμα -βήμα, με την μέθοδο των ερωτήσεων - απαντήσεων.

Σχετικά με την δόνηση, ναι έχουν - οι εφαρμογές android. Και μάλιστα με ρυθμιζόμενη ένταση. Πολύ χρήσιμη δυνατότητα.

Η δε εφαρμογή λόγω του ότι η βάση της ευρίσκεται σε server της logitech, δεν χάνει ποτέ τις ρυθμίσεις της, αλλά και μπορούμε να την χειριστούμε από οποιοδήποτε pc αρκεί να συνδέσουμε το τηλεχειριστήριο σε αυτό, ή να θέσουμε τους κωδικούς μας/
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.562
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top