Logitech Harmony, το απαραίτητο τηλεχειριστήριο

Μηνύματα
600
Reaction score
880
Για το Νοva θα πατε στον δεκτη, στις πληροφοριες συσκευης, και εκει θα βρειτε το μοντελο της.Στη βαση δεδομενων της logitech υπαρχει σιγουρα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ο rose έγραψε τα μοντέλα στην προηγούμενη σελίδα. :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
καλημέρα

Ευχαριστώ όλους σας, το απόγευμα που θα έχω ελεύθερο χρόνο θα ασχοληθώ και θα ενημερώσω!
Πολλοί εδώ μέσα έχουν αυτόν τον δέκτη φαντάζομαι... Αν και είναι λίγες οι μέρες του. Μάπα το πρόγραμμα της αν δεν ασχολείται κάποιος με τα αθλητικά! Όποτε την ανοίξω λιοντάρια και φίδια δείχνει, λες και ενδιαφέρει πολλούς η ζωή τους...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Οκ με τον δέκτη της nova.

Από ότι φαίνεται είναι ειδική παραγγελία της nova στην race.

Τέλος πάντων. Ο δέκτης έχει την ονομασία Novabox hd 3001.

Θέτοντας στην εφαρμογή

Όνομα, Novabox και μοντέλο, hd 3001, μας ρωτά σε λίστα τι μηχάνημα είναι , θέτουμε sat δέκτη, κατόπιν ρωτά αν έχομε τηλεχειριστήριο,

απατώντας ναι, τότε ζητά να πατήσουμε το πλήκτρο ON και αυτό ήτανε. Λειτουργεί πλέον άψογα!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Ziziko μου είχες απόλυτο δίκιο! τα βισματάκια είναι για τον λόγο που αναφέρεις, περιττά αν το hub "βλέπει¨ το σύστημα. Τα έβγαλα και εγώ!

Όλα καλά λοιπόν!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Επανέρχομαι στο θέμα, για την χρήση κινητού ή tablet αντί του τηλεχειριστηρίου.

Επιμένω ότι το τηλ/ριο είναι άχρηστο εμπρός στις δυνατότητες που μα δίνουν οι παραπάνω συσκευές.

Έτσι όπως έχω ξανά αναφέρει έχω ένα j5 2015 αποκλειστικά για τον σκοπό αυτό.

Το κινητό λοιπόν αυτό, έχει γίνει ένα με το χέρι μου και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με αφή κλπ. Παρ όλο που έχω 2,5 βαθμούς πρεσβυωπίας.
Κατά την χρήση παρατηρώ κάποιες ευκολίες που δεν μπορούμε να τις εντοπίσουμε εξ αρχής! Έτσι θα τις σημειώνω εδώ:


Tips:

Κατά την χρήση της εφαρμογής, τα κουμπιά του ήχου του κινητού, αντικαθίστανται με την ένταση του συστήματος, άρα αν πχ λειτουργεί για τον σκοπό αυτό ο av μας, τότε τα πλήκτρα ήχου του αντικαθίστανται από το + - των κινητών μας. Έτσι κλείνουμε τελείως την οθόνη του κατά την χρήση πχ htpc αφού χρησιμοποιούμε τα υπόλοιπα από με το ποντίκι.

Επίσης, με μία κίνηση η οθόνη μετατρέπεται σε pand για μία μεγάλη σειρά κινήσεων αν θέλουμε.
[DOUBLEPOST=1509876069][/DOUBLEPOST]Tips

Αν υπάρχει δυνατότητα αποκλειστικής χρήσης κινητής συσκευής για τον σκοπό αυτό, καλό είναι να ρυθμίσουμε την φωτεινότητά της στο χαμηλότερο σημείο, διότι η εφαρμογή είναι ευκρινείς σε οποιοδήποτε επίπεδο. Έτσι κερδίζουμε χρόνο στην χρήση μπαταρίας και δεν ενοχλούμαστε εξ αιτίας της φωτεινότητας.
Επίσης καλό είναι να ενεργοποιήσουμε την δυνατότητα της εφαρμογής με την οποία μετά από λίγα δεύτερα πέφτει η φωτεινότητα και επανέρχεται με οποιαδήποτε κίνησή μας.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Πως να κάνεις τα 5 > 1!

5kmNZNxUQZaqutBZeRHJAg.jpg


Να πω και εγώ τις εντυπώσεις μου από το harmony elite.
Δεν θα σας ζαλίσω με τα θετικά, τα έχουν πει οι προηγούμενοι και η φωτογραφία είναι 1000 λέξεις :D

Θα πω αυτά που δεν μου αρέσουν από τη μέχρι τώρα εμπειρία.

Θα ήθελα η οθόνη (touch pad) να μην ανοίγει από μόνη της παρά μόνο αν ο χρήστης επιλέξει τα soft buttons activities - devices. Αυτό για δύο λόγους, πρώτον για να μην φωτίζει καθόλου την ώρα της προβολής (π. χ. παίρνοντας το remote στα χέρια για να αυξομειώσεις ένταση ήχου) και για να αποφεύγονται τα ακούσια πατήματα ενός activity...για το τελευταίο έχει μια ρύθμιση απόκρισης χρόνου στο πάτημα του touch pad και ψιλολύνεται έτσι το θέμα αλλά καλύτερα θα ήταν να μην ανάβει καν χωρίς να το θέλει ο χρήστης.

Θα ήθελα όταν πατάω κάποιο πλήκτρο, π.χ. της έντασης ήχου, να δίνει την εντολή και με το infrared και όχι μέσω του hub που παρατηρώ αξιοσημείωτη καθυστέρηση στην απόκριση. Αποτέλεσμα είναι να δίνω πολλές φορές την εντολή με πολλά πατήματα και αυτή να υλοποιείται αφού εγώ έχω σταματήσει να πατάω (αυξάνει η ένταση του ήχου και περιμένω να δω που θα σταματήσει >:(). Αν έδινε την εντολή (και) από το infrared και εφόσον βλέπει τον ενισχυτή στα ίσα πιστεύω ότι θα ήταν άμεση η απόκριση όπως είναι από το remote του ενισχυτή.
Θυμάμαι όταν "έστηνα" την συσκευή είχε την επιλογή αν θες οι εντολές να δίνονται μέσω hub μόνο ή και με infrared και είχα επιλέξει και τα δύο, δυστυχώς όμως δεν μπορώ να βρω από κάποιο μενού ποια επιλογή έχει κρατήσει, από το edit το συσκευών δεν βρίσκω αυτήν την επιλογή.

Επίσης, στο edit των συσκευών έχει μια επιλογή που αφορά τα power settings. Για παράδειγμα υπάρχει επιλογή να μην κλείνει ποτέ μια συσκευή παρά μόνο αν πατηθεί στο τέλος το κουμπί off στο remote. Ετσι αν για παράδειγμα αλλάξω από τη δραστηριότητα θέαση ταινίας (όπου είναι ανοικτός ο προβολέας) στη δραστηριότητα ακρόασης ραδιοφώνου, όπως είμαι τώρα, θα κλείσει τον προβολέα και θα κρατήσει τις υπόλοιπες συσκευές που συμμετέχουν ανοικτές.
Δυστυχώς αυτή την επιλογή δεν μπορώ να την αποθηκεύσω (για καμία συσκευή), δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.

Το κουμπί off μέχρι πριν την προτελευταία φορά που το χρησιμοποίησα ήθελε παρατεταμένα πάτημα για πολύ ώρα για να σβήσει το remote και μαζί με αυτό να σβήσουν και όλα τα μηχανήματα, χωρίς μάλιστα να δίνει και κάποιο feedback π.χ. με τη δόνηση ότι μπήκε σε κατάσταση off. Την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα λειτούργησε αμέσως με το πρώτο άγγιγμα :o. Θα προτιμούσα ένα απλό πάτημα να σβήνει την οθόνη άμεσα και ένα παρατεταμένο με ανάδραση να κλείνει το remote και τις συσκευές.

Οταν τρέχει κάποια δραστηριότητα το remote περνά σε κατάσταση της συσκευής που έχεις ορίσει (αν το θυμάμαι καλά ότι το ορίζεις αυτό). Ας πούμε λοιπόν ότι το remote είναι σε κατάσταση ελέγχου του oppo. Επίσης, και πολύ σωστά, σε έχει ρωτήσει από ποια συσκευή ελέγχεις την ένταση του ήχου οπότε ενώ είναι σε κατάσταση oppο ο ήχος από τα πλήκτρα +/- δίνει εντολή στον marantz.
Παράλληλα όμως μπορείς να ορίσεις κάποια 'ελεύθερα' πλήκτρα να κάνουν άλλες λειτουργίες για άλλες συσκευές. Αυτό έχει το εξής πρόβλημα, όταν ας πούμε πατήσω ένα πλήκτρο που μου δίνει μια λειτουργία του marantz αν αυτό είναι κάποια επιλογή που θα πρέπει να πατήσω τα βελάκια ή το πλήκτρο ΟΚ τότε αυτά τα πλήκτρα είναι σε mode της άλλης default συσκευής. Οπότε τα πράγματα μπερδεύουν.

Επειδή είναι wifi based όταν το wifi πέφτει (ή ακόμα και το δίκτυο προς τα έξω) παρατηρώ μπερδεμένη συμπεριφορά, στη φάση που κάνω αλλαγές από το app στο ipad ή και σε θέματα συγχρονισμού. Νομίζω θα ήταν καλύτερα αν έδιναν τη δυνατότητα και για ενσύρματη σύνδεση του hub.

Τέλος, ενώ ενσωματώνει λειτουργίες home automation (περισσότερα παρακάτω) παρατηρώ ότι αυτές, στην περίπτωση μου τουλάχιστον, δεν λειτουργούν σωστά όταν περιλαμβάνονται εντός μιας δραστηριότητας (activity), πετυχαίνει η ενεργοποίηση τους κατά τυχαίο τρόπο κάθε φορά που αρχίζει ή τελειώνει η δραστηριότητα. Ενώ ως devices είτε από το touch pad είτε από πλήκτρο που έχω ορίσει δουλεύουν κανονικά, σταθερά και πάντα.

Στη φωτογραφία βλέπετε και ένα μικρό τηλεκοντρόλ που χρησιμοποιούσα για τις πρίζες των ηχείων, ώστε να μπορώ να τα ανοίγω και να τα κλείνω από μακριά. Αυτά επειδή είναι RF based δεν υπήρχε η δυνατότητα άμεσου χειρισμού από το harmony. Υπάρχει ένα gateway της εταιρείας που αναλαμβάνει να τις εντάξει σε σύστημα IP αλλά δεν είναι compatible με το harmony (δεν το έχει συμπεριλάβει η logitech στις διαχειριζόμενες συσκευές).

Γενικά το θέμα πρίζες χειριζόμενες από το harmony είναι δύσκολο σε ότι αφορά λύσεις για ευρωπαία sockets. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στη μόνη λύση που βρήκα ότι μπορεί να παίξει και αυτή είναι ο συνδυασμός wifi πριζών της Osram Smart+ plug και το gateway της Philips Hue Bridge. Το bridge είναι συμβατό με το harmony hub και οι πρίζες της osram δουλεύουν με το bridge Philips ενώ τα αντίστοιχα φώτα της osram διαβάζω ότι παρουσιάζουν πρόβλημα συνεργασίας.
Βέβαια με παίδεψε πολύ να τα κάνω να δουλέψουν όλα αυτά γιατί οι οδηγίες που δίνουν είναι είτε άχρηστες είτε λανθασμένες και κατέφυγα σε πολύ google search για να βγάλω άκρη. Τελικά όμως επιβεβαιώνω ότι δουλεύουν και είναι μια εξαιρετική λύση που ανοίγει ορίζοντες και για άλλα παιχνίδια στο σπίτι με φώτα και άλλα στοιχεία αυτοματισμού.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Στην β παρατήρηση, καθυστερήσεις. Στο δικό μου σύστημα https://www.logitech.com/en-us/product/harmony-ultimate-home?crid=60 δεν παρατηρώ καθυστερήσεις. Το χαμπ έχει ακαριαία απόκριση (όπως προανέφερα χρησιμοποιώ κινητό) . Μήπως κάτι συμβαίνει με το δικό σου?
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Στην β παρατήρηση, καθυστερήσεις. Στο δικό μου σύστημα https://www.logitech.com/en-us/product/harmony-ultimate-home?crid=60 δεν παρατηρώ καθυστερήσεις. Το χαμπ έχει ακαριαία απόκριση (όπως προανέφερα χρησιμοποιώ κινητό) . Μήπως κάτι συμβαίνει με το δικό σου?
Από το ipad, από το app δηλαδή, ίσως να είναι ελάχιστα πιο άμεσο αλλά όχι σπουδαία πράγματα και από το app δεν είναι όπως με το δικό του remote.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Πως να κάνεις τα 5 > 1!

View attachment 85377

Να πω και εγώ τις εντυπώσεις μου από το harmony elite.
Δεν θα σας ζαλίσω με τα θετικά, τα έχουν πει οι προηγούμενοι και η φωτογραφία είναι 1000 λέξεις :D

Θα πω αυτά που δεν μου αρέσουν από τη μέχρι τώρα εμπειρία.

Θα ήθελα η οθόνη (touch pad) να μην ανοίγει από μόνη της παρά μόνο αν ο χρήστης επιλέξει τα soft buttons activities - devices. Αυτό για δύο λόγους, πρώτον για να μην φωτίζει καθόλου την ώρα της προβολής (π. χ. παίρνοντας το remote στα χέρια για να αυξομειώσεις ένταση ήχου) και για να αποφεύγονται τα ακούσια πατήματα ενός activity...για το τελευταίο έχει μια ρύθμιση απόκρισης χρόνου στο πάτημα του touch pad και ψιλολύνεται έτσι το θέμα αλλά καλύτερα θα ήταν να μην ανάβει καν χωρίς να το θέλει ο χρήστης.

Θα ήθελα όταν πατάω κάποιο πλήκτρο, π.χ. της έντασης ήχου, να δίνει την εντολή και με το infrared και όχι μέσω του hub που παρατηρώ αξιοσημείωτη καθυστέρηση στην απόκριση. Αποτέλεσμα είναι να δίνω πολλές φορές την εντολή με πολλά πατήματα και αυτή να υλοποιείται αφού εγώ έχω σταματήσει να πατάω (αυξάνει η ένταση του ήχου και περιμένω να δω που θα σταματήσει >:(). Αν έδινε την εντολή (και) από το infrared και εφόσον βλέπει τον ενισχυτή στα ίσα πιστεύω ότι θα ήταν άμεση η απόκριση όπως είναι από το remote του ενισχυτή.
Θυμάμαι όταν "έστηνα" την συσκευή είχε την επιλογή αν θες οι εντολές να δίνονται μέσω hub μόνο ή και με infrared και είχα επιλέξει και τα δύο, δυστυχώς όμως δεν μπορώ να βρω από κάποιο μενού ποια επιλογή έχει κρατήσει, από το edit το συσκευών δεν βρίσκω αυτήν την επιλογή.

Επίσης, στο edit των συσκευών έχει μια επιλογή που αφορά τα power settings. Για παράδειγμα υπάρχει επιλογή να μην κλείνει ποτέ μια συσκευή παρά μόνο αν πατηθεί στο τέλος το κουμπί off στο remote. Ετσι αν για παράδειγμα αλλάξω από τη δραστηριότητα θέαση ταινίας (όπου είναι ανοικτός ο προβολέας) στη δραστηριότητα ακρόασης ραδιοφώνου, όπως είμαι τώρα, θα κλείσει τον προβολέα και θα κρατήσει τις υπόλοιπες συσκευές που συμμετέχουν ανοικτές.
Δυστυχώς αυτή την επιλογή δεν μπορώ να την αποθηκεύσω (για καμία συσκευή), δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.

Το κουμπί off μέχρι πριν την προτελευταία φορά που το χρησιμοποίησα ήθελε παρατεταμένα πάτημα για πολύ ώρα για να σβήσει το remote και μαζί με αυτό να σβήσουν και όλα τα μηχανήματα, χωρίς μάλιστα να δίνει και κάποιο feedback π.χ. με τη δόνηση ότι μπήκε σε κατάσταση off. Την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα λειτούργησε αμέσως με το πρώτο άγγιγμα :o. Θα προτιμούσα ένα απλό πάτημα να σβήνει την οθόνη άμεσα και ένα παρατεταμένο με ανάδραση να κλείνει το remote και τις συσκευές.

Οταν τρέχει κάποια δραστηριότητα το remote περνά σε κατάσταση της συσκευής που έχεις ορίσει (αν το θυμάμαι καλά ότι το ορίζεις αυτό). Ας πούμε λοιπόν ότι το remote είναι σε κατάσταση ελέγχου του oppo. Επίσης, και πολύ σωστά, σε έχει ρωτήσει από ποια συσκευή ελέγχεις την ένταση του ήχου οπότε ενώ είναι σε κατάσταση oppο ο ήχος από τα πλήκτρα +/- δίνει εντολή στον marantz.
Παράλληλα όμως μπορείς να ορίσεις κάποια 'ελεύθερα' πλήκτρα να κάνουν άλλες λειτουργίες για άλλες συσκευές. Αυτό έχει το εξής πρόβλημα, όταν ας πούμε πατήσω ένα πλήκτρο που μου δίνει μια λειτουργία του marantz αν αυτό είναι κάποια επιλογή που θα πρέπει να πατήσω τα βελάκια ή το πλήκτρο ΟΚ τότε αυτά τα πλήκτρα είναι σε mode της άλλης default συσκευής. Οπότε τα πράγματα μπερδεύουν.

Επειδή είναι wifi based όταν το wifi πέφτει (ή ακόμα και το δίκτυο προς τα έξω) παρατηρώ μπερδεμένη συμπεριφορά, στη φάση που κάνω αλλαγές από το app στο ipad ή και σε θέματα συγχρονισμού. Νομίζω θα ήταν καλύτερα αν έδιναν τη δυνατότητα και για ενσύρματη σύνδεση του hub.

Τέλος, ενώ ενσωματώνει λειτουργίες home automation (περισσότερα παρακάτω) παρατηρώ ότι αυτές, στην περίπτωση μου τουλάχιστον, δεν λειτουργούν σωστά όταν περιλαμβάνονται εντός μιας δραστηριότητας (activity), πετυχαίνει η ενεργοποίηση τους κατά τυχαίο τρόπο κάθε φορά που αρχίζει ή τελειώνει η δραστηριότητα. Ενώ ως devices είτε από το touch pad είτε από πλήκτρο που έχω ορίσει δουλεύουν κανονικά, σταθερά και πάντα.

Στη φωτογραφία βλέπετε και ένα μικρό τηλεκοντρόλ που χρησιμοποιούσα για τις πρίζες των ηχείων, ώστε να μπορώ να τα ανοίγω και να τα κλείνω από μακριά. Αυτά επειδή είναι RF based δεν υπήρχε η δυνατότητα άμεσου χειρισμού από το harmony. Υπάρχει ένα gateway της εταιρείας που αναλαμβάνει να τις εντάξει σε σύστημα IP αλλά δεν είναι compatible με το harmony (δεν το έχει συμπεριλάβει η logitech στις διαχειριζόμενες συσκευές).

Γενικά το θέμα πρίζες χειριζόμενες από το harmony είναι δύσκολο σε ότι αφορά λύσεις για ευρωπαία sockets. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στη μόνη λύση που βρήκα ότι μπορεί να παίξει και αυτή είναι ο συνδυασμός wifi πριζών της Osram Smart+ plug και το gateway της Philips Hue Bridge. Το bridge είναι συμβατό με το harmony hub και οι πρίζες της osram δουλεύουν με το bridge Philips ενώ τα αντίστοιχα φώτα της osram διαβάζω ότι παρουσιάζουν πρόβλημα συνεργασίας.
Βέβαια με παίδεψε πολύ να τα κάνω να δουλέψουν όλα αυτά γιατί οι οδηγίες που δίνουν είναι είτε άχρηστες είτε λανθασμένες και κατέφυγα σε πολύ google search για να βγάλω άκρη. Τελικά όμως επιβεβαιώνω ότι δουλεύουν και είναι μια εξαιρετική λύση που ανοίγει ορίζοντες και για άλλα παιχνίδια στο σπίτι με φώτα και άλλα στοιχεία αυτοματισμού.
Λοιπον.

1) Όσον αφορα στο volume, σιγουρα θες ρυθμιση στα delay. Αυτες οι ρυθμισεις δεν ξέρω αν υπάρχουν στο mobile app. Νομίζω μόνο στο desktop app. Eπίσης καλο ειναι να μην παιζει και απο infrared ΚΑΙ hub, γιατι μπορει να μπλεχτει.

Γενικός κανόνας των συσκευών με infrared, είναι ότι οταν στέλνουμε μια εντολη σε μια συσκευη, τοτε ΟΛΕΣ οι συσκευες που βρισκοται σε οπτικη επαφη, δεχονται την εντολη και εφόσον δεν ειναι για αυτα, την απορρίπτουν. Καθε συσκευη έχει ένα χρόνο που δεν δέχεται εντολή, αν δεν είναι για αυτη, συνηθως 100-500ms.

Καντε ενα πειραμα. Πάρτε 2 τηλεκοντρολ, ενα πχ του ενισχυτη και ένα της TV και πατατε ταυτοχρονα κουμπια.

2) Οσον αφορα το ποιες συσκευες ειναι always on, και αυτο ρυθμίζεται απο το desktop app.

3) Aν θες π.χ. όταν έχεις μια δραστηριοτητα με το Oppo και τα βελάκια ειναι στο Oppo και θες για καποιο λογο να μπεις στο setup του Marantz, τοτε απλά πας στα "devices" και επιλέγεις την συσκευη που θες. Αμεσως το χειριστηριο μπαινει στο "device mode" και γινεται το χειριστήριο της εκαστοτε συσκευης. Οταν τελειώσεις, πατας "Activities" και το χειριστήριο επανέρχεται στο activity mode. Μιλαω φυσικα για τα κουμπια "Activities/Devices" που ειναι κάτω από την οθόνη

4) Δεν θελει παρατεταμένα να κρατας το Off για να κλεισουν όλα.

5) Μπορεις να ορίσεις screen lock, αν φοβάσαι τα τυχαια πατήματα της οθόνης. Αλλα έχει ένα bug που το έχω κάνει report απο την εποχη του beta testing (μιλαμε 2 χρονια πριν) και ακομα δεν το έχουν διορθώσει. Αλλα δεν στο λέω. Μονο αν το ανακαλυψεις μόνος σου!

Πάρε με τηλεφωνο, αν θες να βοήθεια/tips
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Θα ήθελα όταν πατάω κάποιο πλήκτρο, π.χ. της έντασης ήχου, να δίνει την εντολή και με το infrared και όχι μέσω του hub που παρατηρώ αξιοσημείωτη καθυστέρηση στην απόκριση. Αποτέλεσμα είναι να δίνω πολλές φορές την εντολή με πολλά πατήματα και αυτή να υλοποιείται αφού εγώ έχω σταματήσει να πατάω (αυξάνει η ένταση του ήχου και περιμένω να δω που θα σταματήσει :(). Αν έδινε την εντολή (και) από το infrared και εφόσον βλέπει τον ενισχυτή στα ίσα πιστεύω ότι θα ήταν άμεση η απόκριση όπως είναι από το remote του ενισχυτή.
Φταίει η θέση του Hub.

Το κουμπί off μέχρι πριν την προτελευταία φορά που το χρησιμοποίησα ήθελε παρατεταμένα πάτημα για πολύ ώρα για να σβήσει το remote και μαζί με αυτό να σβήσουν και όλα τα μηχανήματα, χωρίς μάλιστα να δίνει και κάποιο feedback π.χ. με τη δόνηση ότι μπήκε σε κατάσταση off. Την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα λειτούργησε αμέσως με το πρώτο άγγιγμα :o. Θα προτιμούσα ένα απλό πάτημα να σβήνει την οθόνη άμεσα και ένα παρατεταμένο με ανάδραση να κλείνει το remote και τις συσκευές.
Μια φορά, σβήνουν τα activities. Παρατεταμένο, μα πολύ παρατεταμένο, power off του remote.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Λοιπόν έβαλα και το desktop app και τα πράγματα έσιαξαν λίγο. Στον υπολογιστή δίνουν μερικά tips παραπάνω στις κάθε επιλογές οπότε μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα, παράδειγμα η εικόνα παρακάτω που αν δεν βλέπεις το tip (στα Apps δεν φαίνεται) δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις δουλειά. :idk:
Screen Shot 2017-12-11 at 22.09.26.jpg

Οπότε έλυσα το θέμα να μένει ο προβολέας ανοικτός (εφόσον έχει ανοίξει από κάποιο activity) σε όλα τα activities ακόμα και αν δεν χρησιμοποιείται.

Επίσης πήγα και στα settings των (default) delays που είχε για τον marantz και στα repeats των εντολών και τώρα φαίνεται ότι είναι πιο άμεσο και ακριβές στην απόκριση μετά από κάθε πάτημα. Θα δω και ταινία σε λίγο και θα το τσεκάρω πιο καλά.

Ωραίο το screen lock! Μόλις το ξυπνήσεις δείχνει μόνο την ώρα και θέλει swipe στην οθόνη για να γίνει touch. Μου αρέσει πολύ έτσι, δεν έχω βρει bug μέχρι τώρα σε αυτή τη λειτουργία, βέβαια το έχω τσεκάρει μόνο 2-3 φορές, στην πορεία θα δείξει.

Και για να κλείσω όλα τα θέματα, την επιλογή που είχα βάλει κάποια στιγμή στην αρχή του setup περί infrared + hub (και δεν τη θυμάμαι ακριβώς τώρα πως ήταν) μάλλον ήταν στο αρχικό ξεκίνημα στο setup του hub γιατί δεν τη βρίσκω πλέον πουθενά. Anyway από τη στιγμή που δείχνει να αποκρίνεται καλύτερα τώρα στις εντολές ο ενισχυτής δεν το ψάχνω περαιτέρω.

Για το 3 πιο πάνω στη λίστα του Αρη, ακριβώς αυτή είναι η συμπεριφορά που δεν τη βρίσκω εργονομική. Θα προτιμούσα να καταλαβαίνει ότι από τη στιγμή που πατώ ένα custom key που αναφέρεται σε άλλη συσκευή από την τρέχουσα να αλλάζει mode από μόνο του ώστε το βασικό keypad (βελάκια, ΟΚ) να ανταποκρίνεται στη συσκευή του custom button μέχρι να κλείσει η επιλογή αυτή και μετά να επανέρχεται πάλι στη default κατάσταση.

Πάμε γερά, πάμε δυνατά, harmony elite rulezzzz! :roflmao:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Όλα τα τηλεχειριστήρια άχρηστα, στην αρχική τους συσκευασία και στο συρτάρι! Αυτό σημαίνει harmony.

Έτσι και σταματήσει αυτή η εταιρεία να παράγει προϊόντα, μας έκοψε τα χέρια! Δεν υπάρχει ανταγωνιστής! Όλοι οι άλλοι πουλάνε απλώς σαχλαμάρες και βρίσκονται έναν αιώνα πίσω από απόψεως τεχνολογίας.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
@melina: Περιέγραψέ μου ΑΚΡΙΒΩΣ τι θες να κάνεις και πως θες να συμπεριφέρεται η συσκευη, γιατι δεν έχω καταλα΄βει ακριβώς. Διαβασα το παράδειγμα σου, αλλά αδυνατώ να καταλάβω πώς θα επανέλθει αυτόματα στην λειτουργια της δραστηριότητας που έχεις ενεργοποιημένη

ΕDIT: Και για να γίνω λίγο πιο σαφής, αυτο που ζητάς ειναι να μπει στο μυαλό σου το χειριστήριο, πραγμα που δεν γίνεται, τουλάχιστον όχι με την υλοποιηση hardware που υπάρχει τώρα.

Και τι εννοώ: Το button mapping είναι ένας συνδυασμός εντολών από ΠΟΛΛΕΣ συσκευες μαζί παρέα. Αν γίνοταν αυτο που λές, τότε όταν πάταγες το volume UP, θα έπρεπε η συσκευη να "γινει" Marantz, ενω αν πατουσες Play, το remote να γίνει "oppo" κ.ο.κ. Δηλαδη όλα τα κουμπια ειναι "custom" με την έννοια που εννοεις εσυ.

Ο μονος τρόπος που μπορει να γίνει αυτο που λες, ειναι να είχε extra κουμπια οπως τα devices/activities και να ήταν quick access κουμπια σε συσκευες που θες, π.χ. device 1, 2, 3, 4, αλλά ξεφευγει πολυ από όπως το να ειναι activity based remote.

Πάντως αυτο που θες, μπορεις πολυ ευκολα να το πετυχεις, φτιαχνοντας μια δευτερη activity πανομοιότυπη και να άλλαξεις το mapping οπως θες εσυ, ετσι θα εισαι ένα click μακρυα απο αυτο που θες.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσουμε σε κάθε activity όσα πλήκτρα θέλουμε αν αυτό εννοείτε.
Πχ μπορείτε να προσθέσετε το volume όποιας συσκευής θέλετε.
20171213_204041.jpg 20171213_204113.jpg 20171213_204150.jpg

Παραπάνω βλέπετε το acivity nova cinema. Στην πρώτη εικόνα έχομε το μενού του προγράμματος. Στην δεύτερη πρόσθεσα δικές μου επιλογές. πχ Εντολές του μάραντζ για την επιλογή Mode, Όταν θέλω πχ για μουσικά αρχεία επιλέγω mode music, direct.. κλπ.
Επίσης δεξιά έχω το volume down για δύο ακόμη πηγές για να ελέγχω αν είναι κλειστές. (Πολλές φορές μπορεί να έχει μείνει ανοικτός ο ήχος της tv πχ από προηγούμενες χρήσεις από άλλα μέλη του σπιτιού, που ίσως χρησιμοποιούν το τηλεχειριστήριο των συσκευών.
Έτσι στο δεξί μέρος της εικόνας 2 βλέπετε τα αντίστοιχα volume της tv και του προενισχυτή μου.

Η τρίτη εικόνα δείχνει το μενού κατά την ρύθμισή του. Οι σταυροί είναι ελεύθερες θέσεις πλήκτρων.

Αντίστοιχα υπάρχει αυτή η δυνατότητα και στο πληκτρολόγιο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
@melina: Περιέγραψέ μου ΑΚΡΙΒΩΣ τι θες να κάνεις και πως θες να συμπεριφέρεται η συσκευη, γιατι δεν έχω καταλα΄βει ακριβώς. Διαβασα το παράδειγμα σου, αλλά αδυνατώ να καταλάβω πώς θα επανέλθει αυτόματα στην λειτουργια της δραστηριότητας που έχεις ενεργοποιημένη

ΕDIT: Και για να γίνω λίγο πιο σαφής, αυτο που ζητάς ειναι να μπει στο μυαλό σου το χειριστήριο, πραγμα που δεν γίνεται, τουλάχιστον όχι με την υλοποιηση hardware που υπάρχει τώρα.

Και τι εννοώ: Το button mapping είναι ένας συνδυασμός εντολών από ΠΟΛΛΕΣ συσκευες μαζί παρέα. Αν γίνοταν αυτο που λές, τότε όταν πάταγες το volume UP, θα έπρεπε η συσκευη να "γινει" Marantz, ενω αν πατουσες Play, το remote να γίνει "oppo" κ.ο.κ. Δηλαδη όλα τα κουμπια ειναι "custom" με την έννοια που εννοεις εσυ.

Ο μονος τρόπος που μπορει να γίνει αυτο που λες, ειναι να είχε extra κουμπια οπως τα devices/activities και να ήταν quick access κουμπια σε συσκευες που θες, π.χ. device 1, 2, 3, 4, αλλά ξεφευγει πολυ από όπως το να ειναι activity based remote.

Πάντως αυτο που θες, μπορεις πολυ ευκολα να το πετυχεις, φτιαχνοντας μια δευτερη activity πανομοιότυπη και να άλλαξεις το mapping οπως θες εσυ, ετσι θα εισαι ένα click μακρυα απο αυτο που θες.
Το παράδειγμα θα μπορούσε να είναι το εξής, όταν παίζω ταινίες το remote είναι σε default κατάσταση oppo και έχει μόνο τα πλήκτρα του ήχου για τον marantz.
Eχω ένα custom πλήκτρο που αντιστοιχεί στην εντολή του marantz option, όταν το πατάω έχω διάφορες επιλογές π.χ. να επέμβω στην ένταση του κεντρικού καναλιού. Για να το κάνω όμως αυτό πρέπει να πατήσω τα βελάκια και το OK (και για περιήγηση στις επιλογές και για επιλογή ρυθμίσεων). Δεν μπορώ όμως να το κάνω γιατί τα βελάκια και το ΟΚ είναι assigned εκείνη τη στιγμή στο oppo. Οπότε πρέπει να πατήσω devices και να αλλάξω συσκευή ελέγχου, πράγμα που είναι λίγο frustrating και ασύμβατο με τη λογική της λειτουργίας option του ενισχυτή που πρακτικά σου δίνει κάποιες γρήγορες επιλογές ανάλογα την πηγή και το περιεχόμενο που παίζει για μικροαλλαγές.
Βασικά έχεις δίκιο στο ότι με τη λογική της συσκευής δουλεύει σωστά απλά έρχεται σε αντιπαράθεση με τη δική μου συνήθεια-πρακτική-λογική.
Πάντως τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσαν να υλοποιήσουν εύκολα μια context based λογική όπου όταν πατάς ένα custom πλήκτρο που αναφέρεται σε άλλη συσκευή τότε το remote να περνά σε mode λειτουργίας εκείνης της συσκευής και να υπάρχει ένα (1) μόνο κουμπί που θα το πατάς στο τέλος των επιλογών σου για να γυρνάς στη default κατάσταση του activity που τρέχει όπως επίσης και με χρονοκαθυστέρηση (μετά από n δευτερόλεπτα που δεν έχει πατήσει επόμενο πλήκτρο να γυρνά στο default).
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Γι' αυτό η οθόνη του 900 είναι καλύτερη. :p Προγραμματίζεται με ό,τι πλήκτρο θέλεις, όχι μόνο του player του activity.
Και με τα φυσικά νούμερα μπορείς να έχεις μέχρι και δεύτερο cursor άλλης συσκευής -> 2468-5.


Πάντως συνήθισα το Elite και προσαρμόστηκα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Γι' αυτό η οθόνη του 900 είναι καλύτερη. :p Προγραμματίζεται με ό,τι πλήκτρο θέλεις, όχι μόνο του player του activity.
Και με τα φυσικά νούμερα μπορείς να έχεις μέχρι και δεύτερο cursor άλλης συσκευής -> 2468-5.


Πάντως συνήθισα το Elite και προσαρμόστηκα.
Αυτό το κάνει και το elite, στην οθόνη εντολών του κάθε activity μπορείς να βάλεις εντολή από όποια συσκευή θέλεις.
* Εχει ένα bug εδώ βέβαια, αν το κάνεις από το remote πάνε όλα καλά, αν πας από το desktop app ζορίζουν τα πράγματα, π.χ. βάζεις την εντολή info του oppo και μετά πας να βάλεις την εντολή info του marantz και δεν την παίρνει...λέει ότι της έχεις βάλει ήδη :laugh:

Επίσης είναι άσχετο από το θέμα μου. Το θέμα μου είναι ο marantz, γιατί ενώ μου δίνει σουπερ ντούπερ δυνατότητες να προσαρμόσω την οπτικοακουστική εμπειρία που ζω έρχεται το γαμοelite και "αλλοιώνει τη γεύση" :(.
Πάρτε marantz κάντε sex.
:roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Εγω εχω ενα θεματάκι
Οταν σε καθε activity πατώντας το ανοιγουν ολα σωστα εκτος υμτου προενισχυτη ο οποιος αναβει ομως οχι στο σωστο hdmi input
Παροτι τα εχω θεωρητικα φτιαξει
Εχεις κανεις καμια ιδεα?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Εγω εχω ενα θεματάκι
Οταν σε καθε activity πατώντας το ανοιγουν ολα σωστα εκτος υμτου προενισχυτη ο οποιος αναβει ομως οχι στο σωστο hdmi input
Παροτι τα εχω θεωρητικα φτιαξει
Εχεις κανεις καμια ιδεα?
πήγαινε από το help και θα σε ξανατρέξει τη ρουτίνα, αν πάλι δεν γίνει σωστά θα αρχίσει να σε ρωτάει μέχρι και αν είναι σωστή η επιλογή εισόδου.
Αν το κάνει συστηματικά τσέκαρε αν το hub (ή το blaster) βλέπει καλά τον ενισχυτή και μετά ίσως χρειαστεί να παίξεις με κάποιο delay, π.χ. πήγαινε την επιλογή εισόδου μερικά βήματα πιο κάτω από το άνοιγμα του ενισχυτή ώστε να έχει ανοίξει σίγουρα και να είναι έτοιμος να δεχτεί εντολές, ίσως εκεί να χρειαστεί να βάλεις και ένα βήμα με καθυστέρηση.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top