Mac VS PC (για να περνάει η ώρα)

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Πήγαινε στα forums με τεχνικά προβλήματα για windows πρώτα και δες τον όγκο τους και θα καταλάβεις τι άκυρο είπες.
Φυσικά και θα βρω απείρως περισσότερα, πράγμα φυσικό, αφού και πολύ περισσότερα είναι τα συστήματα windows από τα mac, και οι δυνατότητες που δίνουν να αλλάζεις εξαρτήματα και να βάζεις χέρι, είναι απείρως περισσότερες απο αυτές (τις σχεδόν ανύπαρκτες) των mac, έτσι ασυμβατότητες και προβληματα απο τον ίδιο τον χρήστη πάντα μπορεί να παρουσιαστούν. Αλλού είναι το θέμα, ότι λιγο πολύ παρουσιάζετε το σύστημα mac σαν κάτι που ούτε προβλήματα δημιουργεί, ούτε μπελάδες στον χρήστη... ποτέ! :geek:
 

Μηνύματα
2.789
Reaction score
8.025
Αλλού είναι το θέμα, ότι λιγο πολύ παρουσιάζετε το σύστημα mac σαν κάτι που ούτε προβλήματα δημιουργεί, ούτε μπελάδες στον χρήστη
Δεν το "παρουσιάζουμε". Σαν χρήστες mac που έχουμε περάσει και από windows αναφέρουμε ότι έχουν πολύ λιγότερα προβλήματα. Αν δεν καταλαβαίνεις και αυτό τότε άστο.

Και επειδή είπες για το macrumors άστο και αυτό. Έχεις χάσει τελείως την έννοια των αριθμών. Τα μισά ποστ του macrumors είναι "Τι χρώμα να πάρω το iphone 14". Όπως λες κ εσύ είναι το μεγαλύτερο mac forum στο ιντερνετ και ο όγκος των προβλημάτων που αναφέρονται είναι ακριβώς τόσο μικρός που επιβεβαιώνει αυτό που λέμε και εδώ.
 

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Το πολυ λιγότερα αφορά την δικιά σας προσωπική χρήση. Έτσι αντίστοιχα λιγότερα ή καθόλου προβλήματα μπορεί να έχουν και χρήστες windows και PC, ενώ το παρουσιάζετε σαν κάτι δεδομένο ότι όλη την ώρα έχουν προβλήματα, και τρέχουν να κάνουν τους μηχανικούς σε συνεργεία (αντί να τα χρησιμοποιούν) ενώ οι μακάδες απολαμβάνουν την εμπειρία χρήσης, χαμογελώντας ειρωνικά βλέποντας την κατάντια των pcάδων! :geek: :roflmao:
 

Μηνύματα
2.789
Reaction score
8.025
Το πολυ λιγότερα αφορά την δικιά σας προσωπική χρήση. Έτσι αντίστοιχα λιγότερα ή καθόλου προβλήματα μπορεί να έχουν και χρήστες windows και PC, ενώ το παρουσιάζετε σαν κάτι δεδομένο ότι όλη την ώρα έχουν προβλήματα, και τρέχουν να κάνουν τους μηχανικούς σε συνεργεία (αντί να τα χρησιμοποιούν) ενώ οι μακάδες απολαμβάνουν την εμπειρία χρήσης, χαμογελώντας ειρωνικά βλέποντας την κατάντια των pcάδων! :geek: :roflmao:
Ρε φίλε για να μη λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας. Να σου πω πολύ απλά. Εγώ έχω mac & windows & linux σπίτι μου και τα συγκρίνω καθημερινά με βάση ρεαλιστικές καταστάσεις. Εσύ έχεις mac ή λες ότι σου φαίνεται ?

Γιατί αν δεν έχεις μικρή αξία έχει η γνώμμη σου δεν πα να γράφεις ότι θες...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
κλειδώστε το.... να ησυχάσουμε....

και πάτε πάρτε ότι σας βολεύει

το ότι βολεύει εσάς δεν σημαίνει πως πρέπει να τους βολέψει όλους... προς τι τόση επιμονή
 

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Ρε φίλε για να μη λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας. Να σου πω πολύ απλά. Εγώ έχω mac & windows & linux σπίτι μου και τα συγκρίνω καθημερινά με βάση ρεαλιστικές καταστάσεις. Εσύ έχεις mac ή λες ότι σου φαίνεται ?

Γιατί αν δεν έχεις μικρή αξία έχει η γνώμμη σου δεν πα να γράφεις ότι θες...
Όχι, δεν έχω mac ρε φίλε, αλλά δεν έχω και τα προβληματα που λέτε, και μια χαρά εμπειρία χρήσης έχω. Τι θα κάνουμε τώρα, με το ζόρι να έχω προβλήματα ή να παιδεύομαι επειδή το λέτε;

Όπως έχεις δει (αν έχεις δει) δεν αμφισβητώ καθόλου τις χρήσεις και τις εμπειριές των mac, άλλοι είναι που αμφισβητούν συνέχεια των άλλων τις εμπειρίες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Ναι, αλλά με όλα τα παραπάνω, πάει περίπατο το αφήγημα του μικρού υπολογιστή.
Όλα τα παραπάνω για τα extra μηχανήματα αναφέρθηκαν ως απάντηση στην "αδυναμία" επέκτασης τους. Αντίθετα αυτά τρέχουν τεράστια projects.
Αν είναι προκειμένου να έχω επιπλέον αποθηκευτικό χώρο να χρειάζεται να κουβαλάω έναν εξωτερικό δίσκο, bye bye βολικότητα.
Και για αυτό είναι μεγαλύτερα, ζεσταίνονται και κάνουν φασαρία. Εσείς επιλέγετε αυτά, εμείς πάλι όχι και είμαστε και χαρούμενοι. Όπως και εσείς, για τους δικούς σας λόγους.
Σχετικά με τη κατανάλωση ρεύματος, ναι, είναι κάτι το εντυπωσιακό. Δεν έχει μιλήσει όμως ο ανταγωνισμός και φοβάμαι ότι συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Θα είχε νόημα η σύγκριση παλαιοτέρων γεναιών επεξεργαστών της Apple με αυτούς που υπάρχουν στα υπάρχοντα pc laptops για να δούμε πόσο πιο οικονομικά είναι και αν αξίζει το υψηλότερο κόστος που παραδοσιακά είχαν και έχουν τα προϊόντα της Apple.
O Μ1 βγήκε το 2020.
 

Μηνύματα
2.789
Reaction score
8.025
κλειδώστε το.... να ησυχάσουμε....
Όπως λέει ο τίτλος (για να περνάει η ώρα).
Δεν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή στο θρεντ.

Όχι, δεν έχω mac ρε φίλε
Ε μην πας να μας πείσεις ότι έχουν προβλήματα χωρίς να έχεις εμπειρία ίδιας χρήσης.
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Όλα τα παραπάνω για τα extra μηχανήματα αναφέρθηκαν ως απάντηση στην "αδυναμία" επέκτασης τους. Αντίθετα αυτά τρέχουν τεράστια projects αν και μικρά και κλειδωμένα.
Ναι, αλλά εμείς δεν έχουμε αυτή την αδυναμία επέκτασης. Κάνουμε επέκταση εξ'ορισμού, όποτε το χρειαστούμε.
Και για αυτό είναι μεγαλύτερα, ζεσταίνονται και κάνουν φασαρία. Εσείς επιλέγετε αυτά, εμείς πάλι όχι και είμαστε και χαρούμενοι. Όπως και εσείς, για τους δικούς σας λόγους.
Είναι μεγαλύτερα κυρίως επειδή έχουν μεγαλύτερες οθόνες. Η μητρική ενός λαπτοπ είναι αρκετά μικρή, δεν βρίσκεις; Προβλήματα υπερθέρμανσης δεν έχω παρατηρήσει και απο τη στιγμή που εγκατέστησα SSD στο λαπτοπ ( γιατί, ήρθε με HDD και ομολογουμένως, σερνόταν ) δεν έχω παρατηρήσει και να ζορίζεται σε σημείο που να κάνει θόρυβο. Δεν είναι απόλυτα αθόρυβο, αλλά εκεί που χρειάζομαι αθόρυβο μηχάνημα, το έχω ( στο ηχοσύστημά μου, πάλι pc, nucάκι ).

O Μ1 βγήκε το 2020. Έχουν περάσει δυόμιση χρόνια.
Ναι, αλλά συγκρίνετε με επεξεργαστές γεναιών παλαιοτέρων αυτών. Επαναλαμβάνω, ας περιμένουμε να δούμε τί θα πει ο ανταγωνισμός. Κάποια στιγμή θα απαντήσει, που θα πάει...
Ε μην πας να μας πείσεις ότι έχουν προβλήματα χωρίς να έχεις εμπειρία ίδιας χρήσης.
Το αντίθετο. Προβάλετε ως κανόνα τα προβλήματα στα pc's, ενώ εμείς που σχολιάζουμε, δεν τα έχουμε αντιμετωπίσει. Είτε είστε πολύ power users, είτε κάτι κάνετε στραβά στα windows.
 

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Όπως λέει ο τίτλος (για να περνάει η ώρα).
Δεν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή στο θρεντ.


Ε μην πας να μας πείσεις ότι έχουν προβλήματα χωρίς να έχεις εμπειρία ίδιας χρήσης.
Δεν χρειάζεται να σε πείσω, τα όποια προβλήματα παρουσιάζονται τα βρίσκεις εκεί που σου είπα. Μπορεί εσύ να μην έχεις κανένα, κάποιοι άλλοι (λίγοι; δεν ξέρω) έχουν. Αλλιώς δεν θα υπήρχαν τέτοιες αναφορές, ούτε threads για bugs και τέτοια.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Όχι, δεν έχω mac ρε φίλε, αλλά δεν έχω και τα προβληματα που λέτε, και μια χαρά εμπειρία χρήσης έχω. Τι θα κάνουμε τώρα, με το ζόρι να έχω προβλήματα ή να παιδεύομαι επειδή το λέτε;

Όπως έχεις δει (αν έχεις δει) δεν αμφισβητώ καθόλου τις χρήσεις και τις εμπειριές των mac, άλλοι είναι που αμφισβητούν συνέχεια των άλλων τις εμπειρίες.
έχουμε βαρεθεί να ακούμε για κάποια μαγική εμπειρία χρήσης,
την οποία εγώ και άλλοι που χρησιμοποιούμε mac δεν την έχουμε δει
(ξαναλέω χρησιμοποιώ win, macos, linux, και όλα έχουν υπέρ και κατά)

και δεν μας δίνουν και 2-3 παραδείγματα για το ποια είναι ευτή η μαγική εμπειρία,
απλά το ότι δεν χαλάει το λειτουργικό όπως χαλάνε τα windows

και θυμούνται από τα windows millenium ή το pc που έστησε ο ανηψιός με τα σπασμένα windows από τα ρώσικα sites

εδώ σε site με mac όλοι λένε ότι η stability των windows και OSX είναι ίδια σήμερα,
ούτε ένας δεν είχε προβλήματα με windows;
μήπως αλλού είναι το πρόβλημα;

https://forums.macrumors.com/thread...-under-parallels-stable-all-the-time.2382427/
 

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Ε κοίτα τωρα τι θα σου πουν, ότι δεν βρισκουν προβλήματα επειδή αυτά τα windows (του thread) τρέχουν σε μηχάνημα Mac με Parallels! :roflmao: :geek:
 

Μηνύματα
2.789
Reaction score
8.025
και δεν μας δίνουν και 2-3 παραδείγματα για το ποια είναι ευτή η μαγική εμπειρία,
To brew είναι η μαγική εμπειρία. Το iterm2 είναι η μαγική εμπειρία. Η 10 ώρες αληθινή αυτονομία είναι η μαγική εμπειρία. Ορίστε! 8-)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Ναι, αλλά εμείς δεν έχουμε αυτή την αδυναμία επέκτασης. Κάνουμε επέκταση εξ'ορισμού, όποτε το χρειαστούμε.
Εμείς πάλι δεν βλέπουμε κάποια αδυναμία. Μια χαρά είναι. Η αδυναμία που βλέπετε προκύπτει επειδή έχετε συνηθίσει ή τα θέλετε αλλιώς.
Είναι μεγαλύτερα κυρίως επειδή έχουν μεγαλύτερες οθόνες
Ίδιες είναι, με μόνη εξαίρεση τα 17" των PCs.
Προβλήματα υπερθέρμανσης δεν έχω παρατηρήσει και απο τη στιγμή που εγκατέστησα SSD στο λαπτοπ ( γιατί, ήρθε με HDD και ομολογουμένως, σερνόταν ) δεν έχω παρατηρήσει και να ζορίζεται σε σημείο που να κάνει θόρυβο.
Δες τα videos που ανέβασα σε παλαιότερη ανάρτηση. Ούτε 4Κ playback δεν κάνουν χωρίς να ζεσταθούν. Άσε τη φασαρία.
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
To brew είναι η μαγική εμπειρία.
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά δεν είναι κάτι αντίστοιχο του wget απο το powershell των Windows και το apt του linux?
Η 10 ώρες αληθινή αυτονομία είναι η μαγική εμπειρία
Αυτό το δέχομαι, αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθώς εκεί που δεν έχει ηλεκτρικό ρεύμα, συνήθως βρίσκομαι για να αράξω και όχι για να εργαστώ. Και σε τέτοια σημεία, δεν θα ανάψω υπολογιστή, θα αράξω. :p
Εμείς πάλι δεν βλέπουμε κάποια αδυναμία. Μια χαρά είναι. Η αδυναμία που βλέπετε προκύπτει επειδή έχετε συνηθίσει ή τα θέλετε αλλιώς.
Εσείς. Εμείς το βλέπουμε διαφορετικά όμως και έχουμε τους λόγους μας για να το βλέπουμε διαφορετικά.
Ίδιες είναι, με μόνη εξαίρεση τα 17" των PCs.
Άντε και να το δεχτώ, πάλι δεν ψήνομαι ιδιαίτερα.
Δες τα videos που ανέβασα σε παλαιότερη ανάρτηση. Ούτε 4Κ playback δεν κάνουν χωρίς να ζεσταθούν. Άσε τη φασαρία.
Εδώ δεν μπορώ να σχολιάσω καθώς δεν έχω 4Κ οθόνη στο laptop, ούτε έχω δοκιμάσει να συνδέσω το laptop σε κάποια τηλεόραση. Θα μπορούσα να πειραματιστώ με τη 4Κ οθόνη του desktop, αλλά όχι άμεσα ( ψιλοβαριέμαι ).
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Η Apple ειχε παντα τον τροπο της τον οποιο ακολουθησε πιστα χωρις παρεκκλισεις ,απο το οτι δεν σε αφηνε να βγαλεις με κουμπι την δισκετα απο την μοναδα οπως γινοταν σε ολα τους προσωπικους υπολογιστες της εποχης με τον αντιστοιχο ηχο που συνοδευε την λανθασμενη εξοδο της απο το drive,μεχρι το οτι ηταν η πρωτη που εφερε την ιδεα οτι τα αρχεια σου δεν ειναι τοπικα σε εσενα μονον αλλα και στο clowd,για ασφαλεια. Τοτε λογο του κλειστου λειτουργικου της, και του custom πολυ προσεχτικα επιλεγμενου hardware δεν εβγαζε πολυ συχνα θεματα. Αλλα ηταν και παραμενει πανάκριβη,με την διαφορα οτι οπως ξαναεγραψα τα περισσοτερα εσοδα της προερχονται απο κινητα,ρολογια,tablet. Πλεον δεν ειναι τιποτα απο ολα αυτα που προανεφερα μπορει οποιος θελει να κανει τα ιδια πραγματα με ενα apple με λειτουργικο της αρεσκειας του, και αν θελει να εχει τα αρχεία του σε ενα clowd η σε ενα nas σπιτι του για να ειναι προσβασιμα απο παντου,χωρις φοβους και παθη. τα υπολοιπα ειναι φαντασματα του παρελθοντος . Με ολα τα μηχανακια που κυκλοφορουν μπορεις να κανεις την δουλεια σου ανετα και γρήγορα, με οποιο τροπο βολευεσαι.
 


D

Deleted member 35

Guest
To brew είναι η μαγική εμπειρία. Το iterm2 είναι η μαγική εμπειρία.
Ήρθαν τα ύστερα του κόσμου. Δηλαδή 4 δεκαετίες μετά τον macintosh ήρθες να μας πεις ότι εμπειρία χρήσης είναι η γραμμή εντολών;

Εδώ εμείς κάνουμε αμάν να βρούμε ένα σωστό γραφικό πρόγραμμα διαχείρισης και εσύ μας λες τώρα για το brew;

Θα αναστηθεί ο Jobs με αυτά που γράφεις.

Και αν το brew είναι Η εμπειρία εμείς που τρέχουμε freebsd και Gentoo που τα χτίζεις από το μηδέν τι να πούμε; Ότι έχουμε γίνει ένα με το Βούδα;
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
To brew είναι η μαγική εμπειρία. Το iterm2 είναι η μαγική εμπειρία. Η 10 ώρες αληθινή αυτονομία είναι η μαγική εμπειρία. Ορίστε! 8-)

xa xa xa xa

μάλλον μας κάνετε πλάκα, δεν εξηγείται αλλοιώς

δηλαδή μαγική εμπειρία ένα open source πρόγραμμα για να κάνει κάτι που δεν κάνει το λειτουργικό από μόνο του;

και ένα άλλο πρόγραμμα κονσόλα ;

αυτά είναι μαγική εμπειρία για σκληροπυρηνικούς λινουξάδες

είναι σαν το άλλο με το δημοψήφισμα
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top