Mac VS PC (για να περνάει η ώρα)


D

Deleted member 35

Guest
Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι.
Ποιοι οι πτωχοί τω πνεύματι; Όταν το 90 κάναμε copy paste από εφαρμογή σε εφαρμογή στο κλασικό macos το unix δεν είχε καν στάνταρ desktop με πρόχειρο.

Στα windows έπρεπε να κάνεις τεμεναδες για να ενεργοποιηθεί το ole αν θυμάμαι σωστά την ορολογία.

Και τώρα έρχεσαι να μας πεις ότι εμπειρία είναι η γραμμή εντολών;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Χθεσινό email. Bάζω και εικόνα, πριν 16 ώρες.

Screenshot_20230322_141831_TypeApp.jpg


Λέει λοιπόν ....

Additional Mac and Windows compatibility info:

MacWindows
Dolby Atmos Renderer on same computer as DAWYesNo*
Dolby Atmos Renderer on separate computer from DAWYesYes
Dolby Audio BridgeYesNo
Dolby Atmos Music Panner plug-inYesNo
Dolby Atmos Binaural Settings plug-inYesNo
LTC Generator plug-inYesNo

*Dolby Audio Bridge, which is necessary to route audio from a DAW to Dolby Atmos Renderer on a single computer, is available for macOS only. Customers running Dolby Atmos Renderer on Windows must run on a separate computer from their DAW and use a hardware solution to route audio to/from the DAW.

Και δεύτερο μηχάνημα για τον renderer και extra πολυκάναλη in/out κάρτα.

Μιλάμε για πολύ power το PC. :showingbiceps:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Κοίτα, αν είσαι τόσο άσχετος ( όπως είναι αρκετός κόσμος ) και μπαίνεις στα windows με admin λογαριασμό, ναι, θα τη πατήσεις. Εκεί έγκειται η βασική διαφορά ανάμεσα στα windows και τόσο στους mac, όσο και σε αυτούς που τρέχουν linux: δεν παίζεις με τον root λογαριασμό και δεν σε αφήνει εξ'αρχής να παίξεις με τον root. Αν θέλεις δικαιώματα root, πρέπει να του πεις "sudo". Αν αφήσεις τα windows χωρίς controlled folder access ( που εξ'ορισμού μετά την αρχική εγκατάσταση είναι απενεργοποιημένο ) ή / και ανοίγεις πόρτες στο firewall σαν να μην υπάρχει αύριο, φυσικά και θα τη πατήσεις κάποια στιγμή. Και φυσικά, αν κατεβάζεις άκριτα εφαρμογές απο οπουδήποτε βρεις στο διαδίκτυο, λογικό είναι να βάλεις malware στα windows. Αν κάποιος είναι άσχετος και πάει να κρακάρει τα windows με τα γνωστά σπαστήρια αντί να δώσει 5 ευρώ να αγοράσει ένα κλειδί, ποιος του φταίει;
Είμαι τόσο άσχετος που δεν κατάλαβα τίποτα από όσα έγραψες, και σκοπεύω να παραμείνω έτσι για πάντα. :)
και θυμούνται από τα windows millenium ή το pc που έστησε ο ανηψιός με τα σπασμένα windows από τα ρώσικα sites
Δεν χρησιμοποίησα ποτέ σπασμένα προγράμματα, και αυτό επειδή αγόραζα πάντα laptops με προεγκατεστημένα windows. Και πάντα office αγορασμένο original. Κάποτε έπαιζα και παιχνίδια, αγόραζα και πολύ ισχυρά για την εποχή τους φορητά μηχανάκια (μέχρι και alienware πριν την πάρει η dell), πανάκριβα.
Έχω ζήσει με τα windows πάνω από 15 χρόνια, μου έβαλαν την ψυχή, μετά βρήκα την ησυχία μου με τα Mac τα οποία από την πρώτη στιγμή, τότε, ήταν σταθερά και έκανα την δουλειά μου εύκολα. Και έτσι τα Windows PC με έχασαν από πελάτη για πάντα.

Ας πρόσεχαν. Δεν γυρίζω πίσω.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Χθεσινό email. Bάζω και εικόνα, πριν 16 ώρες.

View attachment 285656

Λέει λοιπόν ....

Additional Mac and Windows compatibility info:

MacWindows
Dolby Atmos Renderer on same computer as DAWYesNo*
Dolby Atmos Renderer on separate computer from DAWYesYes
Dolby Audio BridgeYesNo
Dolby Atmos Music Panner plug-inYesNo
Dolby Atmos Binaural Settings plug-inYesNo
LTC Generator plug-inYesNo

*Dolby Audio Bridge, which is necessary to route audio from a DAW to Dolby Atmos Renderer on a single computer, is available for macOS only. Customers running Dolby Atmos Renderer on Windows must run on a separate computer from their DAW and use a hardware solution to route audio to/from the DAW.

Και δεύτερο μηχάνημα για τον renderer και extra πολυκάναλη in/out κάρτα.

Μιλάμε για πολύ power το PC. :showingbiceps:
έχουμε τρελλαθεί όλοι να κάνουμε rendering atmos!!!
ευτυχώς βρήκαμε τη λύση!!!
 

Μηνύματα
2.761
Reaction score
7.967
Καράβια με Microsoft:

Καράβια με Apple:

:lol: :lol: :lol:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
έχουμε τρελλαθεί όλοι να κάνουμε rendering atmos!!!
ευτυχώς βρήκαμε τη λύση!!!
Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου τόσα χρόνια μέσα στα Post Production Houses δεν άλλαξε τίποτα, τα ίδια από τότε.

Κοιτούσες τα requirements των Pro Tools και στην Apple έλεγε "a Mac", και στα Windows είχε ένα κατεβατώ με specs. Το ίδιο και για Avid Media Composer.

Ένα παράδειγμα για τις ικανότητες. 😉
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου τόσα χρόνια μέσα στο Post Production Houses δεν άλλαξε τίποτα, τα ίδια από τότε.

Κοιτούσες τα requirements των Pro Tools και στην Apple έλεγε "a Mac", και στα Windows είχε ένα κατεβατώ με specs. Το ίδιο και για Avid Media Composer.

Ένα παράδειγμα για τις ικανότητες. 😉
Γιατί, δεν υπάρχουν ικανά ( έστω και πανάκριβα ) μηχανήματα PC? Κοντράρει δηλαδή ο Μ1 ή ο Μ2 έναν τουμπανιασμένο i9?
 

D

Deleted member 35

Guest
Χθεσινό email. Bάζω και εικόνα, πριν 16 ώρες.

View attachment 285656

Λέει λοιπόν ....

Additional Mac and Windows compatibility info:

MacWindows
Dolby Atmos Renderer on same computer as DAWYesNo*
Dolby Atmos Renderer on separate computer from DAWYesYes
Dolby Audio BridgeYesNo
Dolby Atmos Music Panner plug-inYesNo
Dolby Atmos Binaural Settings plug-inYesNo
LTC Generator plug-inYesNo

*Dolby Audio Bridge, which is necessary to route audio from a DAW to Dolby Atmos Renderer on a single computer, is available for macOS only. Customers running Dolby Atmos Renderer on Windows must run on a separate computer from their DAW and use a hardware solution to route audio to/from the DAW.

Και δεύτερο μηχάνημα για τον renderer και extra πολυκάναλη in/out κάρτα.

Μιλάμε για πολύ power το PC. :showingbiceps:
Ωραία. Μια χαρά απέδειξε ανωτερωτητα. Για βάλε μας τώρα και τα χαρακτηριστικά του Mac που θέλει το orcad με το οποίο σχεδιάζεις κυκλώματα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Γιατί, δεν υπάρχουν ικανά ( έστω και πανάκριβα ) μηχανήματα PC? Κοντράρει δηλαδή ο Μ1 ή ο Μ2 έναν τουμπανιασμένο i9?
Εύκολα, ακόμα και ο Μ1 ULTRA τον εξαφανίζει στα συγκεκριμένα tasks.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου τόσα χρόνια μέσα στα Post Production Houses δεν άλλαξε τίποτα, τα ίδια από τότε.

Κοιτούσες τα requirements των Pro Tools και στην Apple έλεγε "a Mac", και στα Windows είχε ένα κατεβατώ με specs. Το ίδιο και για Avid Media Composer.

Ένα παράδειγμα για τις ικανότητες. 😉
βρε εντάξει δε διαφωνώ αλλά είναι μια ειδική κατηγορία, αυτοί που τα έγραψαν (τα προγράμματα) είχαν τέτοιο προσανατολισμό...

αντιστοιχά θα πω και γω ... "lineage πέζνε";;; όχι :p
(ή στα πιο σοβαρά , προγράμματα για μηχανικούς)
άρα τα PC ανώτερα;;; όχι απαραίτητα, απλά τρέχουν αυτά που θέλω...

οι ειδικές κατηγορίες είναι ειδικές κατηγορίες,θα πάρεις αυτό που κάνει τη δουλειά σου....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Για βάλε μας τώρα και τα χαρακτηριστικά του Mac που θέλει το orcad με το οποίο σχεδιάζεις κυκλώματα.
MacBook Pro

Προσοχή, ανώμαλος. Τρέχει Windows σε Mac :lolsign:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.724
Reaction score
83.480
Μου αρέσει που σε άλλα fora δεν βάζουν πολιτικά για να μην τσακώνονται τα μέλη κι εδώ έχουμε τσακωθεί, για υπολογιστές, κινητά, αυτοκίνητα, καλώδια, αναλογικά, φαγητά!!! και έχει ακόμα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Έβαλα και εγώ Παράλληλα Παράθυρα δοκιμαστικά, θα το σκεφτώ αν θα τα κρατήσω. Ίσως είναι χρήσιμα για κάποιες εφαρμογές στο νοσοκομείο , οι γκάου δεν πληρώσαν άδειες για Mac
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Native. Όχι στα windows.
Για να έβαλα αυτό σημαίνει πως δεν γίνεται.
Aυτό όμως αφορά την διάθεση του λογισμικού και όχι την επεξεργαστική του ικανότητα που λέει η Dolby. Διαφορετικά πράγματα. Εγώ σε αυτό αναφέρομαι.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.738
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top