Mac VS PC (για να περνάει η ώρα)

D

Deleted member 35

Guest
Για να έβαλα αυτό σημαίνει πως δεν γίνεται.
Aυτό όμως αφορά την διάθεση του λογισμικού και όχι την επεξεργαστική του ικανότητα που λέει η Dolby. Διαφορετικά πράγματα. Εγώ σε αυτό αναφέρομαι.
Κάτσε να έρθουν οι τριννοφαδες του φόρουμ να σε σιαξουν. Γιατί ο trinnov ένα απλό PC είναι και όχι τελευταίας τεχνολογίας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.335
Reaction score
79.273
O Trinnov μου δουλεύει απρόσκοπτα και χωρίς bugs, εδώ και 4 χρόνια, σαν Mac :party: :p

Και δεν τρέχει windows (φυσικά :roflmao:)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.576
Reaction score
27.908
Κάτσε να έρθουν οι τριννοφαδες του φόρουμ να σε σιαξουν. Γιατί ο trinnov ένα απλό PC είναι και όχι τελευταίας τεχνολογίας.
16 κανάλια διαχειρίζεται, και ο μεγάλος 32. Εδώ μιλάμε για εκατοντάδες κανάλια. Tι να κλάς. Έχεις δει timeline από ταινία; :)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Μα ανεβάζουν σπανακόρυζα και τραχανάδες ρε φίλε

Όσο κι αν κάποια εκλεκτά μέλη διαφωνούν με τα στερεότυπα, είναι η πιο γρήγορη μέθοδος για να "κατατάξεις" κάποιον που δεν ξέρεις. Κάνεις τσεκ σε όσα κολλάει και βλέπεις πόσο ταιριάζεις. Αυτό ισχύει κι αντίστροφα για να μην παρεξηγηθούμε.

Αν ο άλλος τρώει τραχανά και συγχρόνως σου λέει για Linux, DIY για όλα, γάτες, κάμπινγκ κι άλλα τέτοια χαριτωμένα, καλό θα είναι να τηρούνται κάποιες αποστάσεις. :biggrin:
 



D

Deleted member 35

Guest
O Trinnov μου δουλεύει απρόσκοπτα και χωρίς bugs, εδώ και 4 χρόνια, σαν Mac :party: :p

Και δεν τρέχει windows (φυσικά :roflmao:)
Αλλά είναι ένα απλό PC.
16 κανάλια διαχειρίζεται, και ο μεγάλος 32. Εδώ μιλάμε για εκατοντάδες κανάλια. Tι να κλάς. Έχεις δει timeline από ταινία; :)
Βρε άνθρωπε του Θεού, του Αλλάχ, του Βούδα, του Ζωροάστρη και του Δία. Δεκτό και κατανοητό όπως σου έχουμε γράψει.

ΑΛΛΑ πάλι δεν καταλαβαίνεις το όλο θέμα. Σε όλη την Αθήνα των 3000000 πόσοι θα το τρέξουν αυτό; 5 άτομα; 10; 100;

Εμείς αναφερόμαστε σε ταπεινές εφαρμογές που ΔΕΝ βλέπεις διαφορά. Τι την ενδιαφέρει τη θεία το Dolby Atmos και το fcpx που μας ανέβασες προχτές;

Η θεία, ο μικρός και εγώ θέλουμε ένα μηχάνημα να χαζολογαμε στο ίντερνετ, να ακούμε μουσική και να βλέπουμε τσόντες.

Στα 800 και 1000€ τα κλασικά PC δεν έχουν αντίπαλο καθώς έχουν καλύτερους αριθμούς. Αύριο μεθαύριο θα κατεβάσεις 2-3 ταινίες και πάει το γέμισες το μηχάνημα. 1-2 παιχνίδια και το ίδιο.

Έχετε κολλήσει σε πολύ συγκεκριμένα use cases και αγνοείτε το σύνολο.
 
Last edited by a moderator:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.576
Reaction score
27.908
Αλλά είναι ένα απλό PC.
Κάθε άλλο. Μόνο απλό δεν είναι. Δεν τα θυμάμαι τώρα, ας τα πει ο Dimi αν θυμάται τι έλεγε ο Tom. Όπως και να έχει, μια δουλειά έχει να κάνει σε 16 κανάλια. Και ένας i3 ή i5 τι έχει μέσα δεν θυμάμαι, φτάνει και περισσεύει.
 
Last edited:

D

Deleted member 35

Guest
Κακούργε, μόλις άνοιξα youtube για να δω τί παίζει με το gentoo!
Πες μου ότι δεν το ήξερες;

Φοβερή διανομή αν θες να ασχοληθείς. Αλλά αρκετό διάβασμα. Εμένα μου αρέσει γιατί πετάω έξω οτιδήποτε έχει σχέση με server και ενεργοποιω ότι έχει σχέση με multimedia.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.576
Reaction score
27.908
Αλλά είναι ένα απλό PC.


Βρε άνθρωπε του Θεού, του Αλλάχ, του Βούδα, του Ζωροάστρη και του Δία. Δεκτό και κατανοητό όπως σου έχουμε γράψει.

ΑΛΛΑ πάλι δεν καταλαβαίνεις το όλο θέμα. Σε όλη την Αθήνα των 3000000 πόσοι θα το τρέξουν αυτό; 5 άτομα; 10; 100;

Εμείς αναφερόμαστε σε ταπεινές εφαρμογές που ΔΕΝ βλέπεις διαφορά. Τι την ενδιαφέρει τη θεία το Dolby Atmos και το fcpx που μας ανέβασες προχτές;

Η θεία, ο μικρός και εγώ θέλουμε ένα μηχάνημα να χαζολογαμε στο ίντερνετ, να ακούμε μουσική και να βλέπουμε τσόντες.

Στα 800 και 1000€ τα κλασικά PC δεν έχουν αντίπαλο καθώς έχουν καλύτερους αριθμούς. Αύριο μεθαύριο θα κατεβάσεις 2-3 ταινίες και πάει το γέμισες το μηχάνημα. 1-2 παιχνίδια και το ίδιο.

Έχετε κολλήσει σε πολύ συγκεκριμένα use cases και αγνοείτε το σύνολο.
Για πολιτικός κάνεις εσύ, όποτε δεν σε συμφέρει τα γυρνάς και πας το θέμα εκεί που θες. :) :drinks:
Θα στα πω αύριο, πρέπει να φύγω.
 


D

Deleted member 35

Guest
Για πολιτικός κάνεις εσύ, όποτε δεν σε συμφέρει τα γυρνάς και αλλάζεις το θέμα εκεί που θες. :) :drinks:
Θα στα πω αύριο, πρέπει να φύγω.
Τι πολιτικός βρε άνθρωπε. Βρήκες τον πιο ακατάλληλο.

Δεν άλλαξα ποτέ θέμα. Εσύ έχεις κολλήσει στο ultra high end κομμάτι της αγοράς που ασχολείται 1 άτομο σε κάθε χώρα μη σου πω ήπειρο.

Το γράφω για 4η φορά. Το πρόβλημα μου όπως και αρκετών άλλων είναι ότι το μικρό Mac mini ΔΕΝ θα έπρεπε να υπάρχει καθώς είναι πολύ περιοριστικό για καθημερινή χρήση. Μετά το κλειστό υλικό που θέλει ταρίφα 200€ για αναβάθμιση την ίδια στιγμή που ο ανταγωνισμός σου δίνει την κορυφή με τα μισά χρήματα.

Η ταχύτητα είναι δεδομένη. Δεν έχω γράψει ΠΟΤΕ το αντίθετο. Αλλά δεν είναι πανάκεια. Όταν γεμίσει ο 256 τι να κάνω την ταχύτητα; Να αγοράσω επιπλέον δίσκο όταν με λιγότερα θα είχα πολύ περισσότερο χώρο; Η ταχύτητα στα προγράμματα του 99.99% των καθημερινών προγραμμάτων είναι ΜΗ μετρήσιμη. Οκ θα κάνει 1” ο Firefox αντί για 2”. Θα αλλάξει τη ζωή μου; Εννοείται πως όχι. Και μετά από ένα σημείο δεν θα σε νοιάζει κιόλας.

Εσείς από την άλλη μας λέτε για εμπειρία χρήσης, την IBM που ξοδεύει μερικά δισ το χρόνο σε έρευνα και πατέντες που μπορεί να μη δουλέψουν ποτέ και πράγματα που δεν ενδιαφέρουν κανέναν.

Πόσοι δουλεύουν επαγγελματικά το Photoshop; Στην πόλη μου είναι 2 φωτογράφοι. ΔΥΟ σε πληθυσμό 7000. Άρα τι συζητάμε; Πιο μερίδιο αγοράς; Αν τους μαζέψεις αύριο τι θα τους πεις; Αγόρασε Mac των 3000€ για να βγάζεις φωτογραφίες ταυτότητας και ένα γάμο το μήνα;
 

Μηνύματα
1.057
Reaction score
1.575
έχουμε βαρεθεί να ακούμε για κάποια μαγική εμπειρία χρήσης,
την οποία εγώ και άλλοι που χρησιμοποιούμε mac δεν την έχουμε δει
(ξαναλέω χρησιμοποιώ win, macos, linux, και όλα έχουν υπέρ και κατά)

και δεν μας δίνουν και 2-3 παραδείγματα για το ποια είναι ευτή η μαγική εμπειρία,
απλά το ότι δεν χαλάει το λειτουργικό όπως χαλάνε τα windows

και θυμούνται από τα windows millenium ή το pc που έστησε ο ανηψιός με τα σπασμένα windows από τα ρώσικα sites

εδώ σε site με mac όλοι λένε ότι η stability των windows και OSX είναι ίδια σήμερα,
ούτε ένας δεν είχε προβλήματα με windows;
μήπως αλλού είναι το πρόβλημα;

https://forums.macrumors.com/thread...-under-parallels-stable-all-the-time.2382427/
To brew είναι η μαγική εμπειρία. Το iterm2 είναι η μαγική εμπειρία. Η 10 ώρες αληθινή αυτονομία είναι η μαγική εμπειρία. Ορίστε! 8-)
xa xa xa xa

μάλλον μας κάνετε πλάκα, δεν εξηγείται αλλοιώς

δηλαδή μαγική εμπειρία ένα open source πρόγραμμα για να κάνει κάτι που δεν κάνει το λειτουργικό από μόνο του;

και ένα άλλο πρόγραμμα κονσόλα ;

αυτά είναι μαγική εμπειρία για σκληροπυρηνικούς λινουξάδες

είναι σαν το άλλο με το δημοψήφισμα
Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι.

Συμφωνώ 100%

μακάριοι όσοι πληρώνουν 250 ευρώ τα 8 gb για την καλύτερη εμπειρία που μεταφράζεται σε ένα πρόγραμμα console και ένα για εγκατάσταση εφαρμογών (γιατί δεν το κάνει καλά το μαμά λειτουργικό; )
 

D

Deleted member 35

Guest
Επίσης σύμφωνα με το Quora έχουν πουληθεί 6 εκατομμύρια άδειες Photoshop. Να πούμε 10 να είμαστε και Large.

Έτσι για αναφορά το ps5 έχει πουλήσει 32 εκατομμύρια.

Και ο opera browser που δεν υπάρχει πουθενά προεγκατεστημένος έχει μερίδιο με 350 εκατομμύρια χρήστες στο desktop.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.095
Reaction score
20.573
Όσο κι αν κάποια εκλεκτά μέλη διαφωνούν με τα στερεότυπα, είναι η πιο γρήγορη μέθοδος για να "κατατάξεις" κάποιον που δεν ξέρεις. Κάνεις τσεκ σε όσα κολλάει και βλέπεις πόσο ταιριάζεις. Αυτό ισχύει κι αντίστροφα για να μην παρεξηγηθούμε.

Αν ο άλλος τρώει τραχανά και συγχρόνως σου λέει για Linux, DIY για όλα, γάτες, κάμπινγκ κι άλλα τέτοια χαριτωμένα, καλό θα είναι να τηρούνται κάποιες αποστάσεις. :biggrin:
Δηλαδή, αν συναντήσεις vegan με Mac, θα εκπλαγείς; Έλα τώρα! :tongue:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.335
Reaction score
79.273
Δηλαδή, αν συναντήσεις vegan με Mac, θα εκπλαγείς; Έλα τώρα! :tongue:
Vegan με Mac είναι πιθανό.
Τελείως απίθανο είναι: αναρχικοί, κομμουνιστές, αντιεμβολιαστές, χριστιανοελληναράδες, βελοπουλικοί. Το πολύ 1/100.
Αυτοί είναι ανοιχτά μυαλά, ελεύθερα πνεύματα, δεν εγκλωβίζονται σε κλειστά συστήματα. .
 

D

Deleted member 35

Guest
Vegan με Mac είναι πιθανό.
Τελείως απίθανο είναι: αναρχικοί, κομμουνιστές, αντιεμβολιαστές, χριστιανοελληναράδες, βελοπουλικοί. Το πολύ 1/100.
Αυτοί είναι ανοιχτά μυαλά, ελεύθερα πνεύματα, δεν εγκλωβίζονται σε κλειστά συστήματα. .
Μάλλον δεν βγαίνεις πολύ έξω. Πρέπει να αρχίσεις να πηγαίνεις πιο συχνά σε πορείες και τα Εξάρχεια.

Η επανάσταση του ανθρώπου ενάντια στο θεό ξεκινά με το μήλο της Εδέμ.

Έτσι και τώρα. Η επανάσταση απέναντι στον καπιταλισμό θα ξεκινήσει από το δαγκωμενο μήλο της Apple. Αν δεν βγάλεις τέλειες φωτογραφίες πως θα δείξεις τη σήψη της σύγχρονης κοινωνίας; Αν δεν έχεις 5G πως θα ενημερωθούν τα συντροφια για το επερχόμενο ντου;

Εμείς οι συντηρητικοί έχουμε τα προϊόντα του κακού καπιταλισμού. Android και windows. Ότι χειρότερο. Είμαστε στο 90% της αγοράς. Κανονικά πρόβατα. Πως να γίνει επανάσταση;
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Κουβέντα να γίνεται

"Will this make Apple Silicon Macs a fully open platform?

No, Apple still controls the boot process and, for example, the firmware that runs on the Secure Enclave Processor. However, no modern device is “fully open” - no usable computer exists today with completely open software and hardware (as much as some companies want to market themselves as such). What ends up changing is where you draw the line between closed parts and open parts. The line on Apple Silicon Macs is when the alternate kernel image is booted, while SEP firmware remains closed - which is quite similar to the line on standard PCs, where the UEFI firmware boots the OS loader, while the ME/PSP firmware remains closed. In fact, mainstream x86 platforms are arguably more intrusive because the proprietary UEFI firmware is allowed to steal the main CPU from the OS at any time via SMM interrupts, which is not the case on Apple Silicon Macs. This has real performance/stability implications; it’s not just a philosophical issue."

Από εδώ
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.637
Εδώ και χρόνια υπάρχουν πηγές που όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δει πόσο κοντα σε τιμες είναι το hardware mac / wintel (σε consumer επίπεδο).

Σε επίπεδο εμπειριας το ποσο αντιγραφή του mac os είναι τα win11 επίσης δε σηκώνει συζήτηση.

Το οικοσύστημα MacBook/iphone/ipad είναι τρομακτικά καλό. Το ίδιο και το airplay.

Στη παρούσα φάση δεν έχω apple γιατί δεν το αντέχω οικονομικά (για το hardware που θέλω χρειάζομαι κάποιες δεκάδες χιλιάδες ευρώ). Πρακτικά όμως για έναν πιτσιρικά φοιτητή ή έναν απλό, όχι τεχνικά εμπειρο άνθρωπο που θέλει ένα φορητό για 5 χρόνια η επιλογή είναι no-brainer.
 

Μηνύματα
19.172
Reaction score
13.472
Μάλλον δεν βγαίνεις πολύ έξω. Πρέπει να αρχίσεις να πηγαίνεις πιο συχνά σε πορείες και τα Εξάρχεια.

Η επανάσταση του ανθρώπου ενάντια στο θεό ξεκινά με το μήλο της Εδέμ.

Έτσι και τώρα. Η επανάσταση απέναντι στον καπιταλισμό θα ξεκινήσει από το δαγκωμενο μήλο της Apple. Αν δεν βγάλεις τέλειες φωτογραφίες πως θα δείξεις τη σήψη της σύγχρονης κοινωνίας; Αν δεν έχεις 5G πως θα ενημερωθούν τα συντροφια για το επερχόμενο ντου;

Εμείς οι συντηρητικοί έχουμε τα προϊόντα του κακού καπιταλισμού. Android και windows. Ότι χειρότερο. Είμαστε στο 90% της αγοράς. Κανονικά πρόβατα. Πως να γίνει επανάσταση;
Revolution will not be televised :roflmao:

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.313
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top