Mac VS PC (για να περνάει η ώρα)



Μηνύματα
19.213
Reaction score
13.491
Έλα, πλάκα κάνω! Δεν έχεις ακούσει τη φράση όταν θεωρούμε κάτι άχρηστο, και λέμε στον άλλο βάψε το μπλε και πέτα το στη θάλασσα;

Μπορεί και να έχει περάσει η μόδα της βέβαια, slang είναι... :roflmao::geek:

ΥΓ. i3 πιθανόν ίδιας γενιάς έχει και το laptop που έχω, αυτό που μόνο στην ανάγκη χρησιμοποιώ!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Έρχεται στα γιντοουζ. Από beta tester.
Υπάρχει ελπίδα να γίνει όλος ο κόσμος καλύτερος :tongue:


Για όσους συναδέλφους έχουν iPhone αλλά πρέπει για οποιοδήποτε λόγο να χρησιμοποιούν windows μηχάνημα, η εφαρμογή Phone Link της Microsoft (μέρος του λειτουργικού) στην τελευταία έκδοση (εδώ και λίγες μέρες) υποστηρίζει εκτός από android και iOS για τη σύνδεση ενός iPhone μέσω Bluetooth με το windows 11 μηχάνημα ώστε να έχουμε στην οθόνη του, ειδοποιήσεις, κλήσεις και μηνύματα με πρόσβαση στον κατάλογο επαφών του iPhone μας.
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Κάντο hackintosh :biggrin:
το είχα κάνει και αυτό σε παλαιότερο PC,
πάνε πολλά χρόνια,
αγόρασα και mac,
ενθουσιάστηκα, μετά το συνήθισα, μετά το βαρέθηκα και αυτό

πάντως για όποιον ενδιαφέρεται (εγώ όχι) υπάρχουν στο ίντερνετ οδηγίες για να τρέξει κανείς macOS σε VM σε Win ή Linux


πάντως με παρεξηγήσατε, δεν ψάχνω τι να κάνω τον υπολογιστή που με καλύπτει μια χαρά,
ψάχνω αφορμή για αναβάθμιση, αλλά δεν έχω προς το παρόν
 

Μηνύματα
234
Reaction score
403
Μετά από πολλά χρόνια με mac πλέον γύρισα σε pc. Κυρίως λόγω της ανεπάρκειας της microsoft να βγάλει μια σοβαρή έκδοση office ισάξια με εκείνη των pc.
Καλά τα vmware και τα parallels αλλά για σοβαρή δουλειά δεν κάνουν.
Πλέον μόνο dell. 5 χρόνια next business day support και έχω το κεφάλι μου ύσυχο. Και τα αναβαθμίζεις χωρίς να στα κάνει τσουρέκια η dell
Μου λείπει το mac σε κάποια θέματα αλλά that’s life. Τη δουλειά μας να κάνουμε πάνω απ’όλα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
ψάχνω αφορμή για αναβάθμιση, αλλά δεν έχω προς το παρόν
Αν αδειάσεις μέσα στο κουτί μια κανάτα νερό; Λίγο άκομψο πρόσχημα, βεβαίως. Λοιπόν, άκου!

Ανοίγεις το κουτί, αποσυνδέεις, αφαιρείς πακέτο mobo-cpu-ram και το πουλάς ένα κατομπενηντάρι στον Αλέξη. Και πες του, πάρε ρε χαμένε να στήσεις ένα μηχάνημα της προκοπής. Κι εσύ την κάνεις σούλα (από το αναβαθμισούλα)...
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
πάντως για όποιον ενδιαφέρεται (εγώ όχι) υπάρχουν στο ίντερνετ οδηγίες για να τρέξει κανείς macOS σε VM σε Win ή Linux
Και έτοιμο VM υπάρχει για το VMWARE, απο εκεί ξεκίνησα και μετά έστησα εξ'αρχής νέο σύστημα στο Proxmox.
 


Μηνύματα
19.213
Reaction score
13.491
Ωχ, μαζοχισμός! Σα να θυμάμαι την πρώτη εγκατάσταση linux που έκανα χωρίς καλά καλά να έχω εξοικειωθεί με PC και windows, το 1998 ή 1999, δεν θυμάμαι τι ήταν, red hat ή κάποιο άλλο από το cd ενός περιοδικού... μου έβγαλε την πίστη, αλλά εγκαταστάθηκε στο τέλος! :geek:
 




Μηνύματα
19.213
Reaction score
13.491
Κλασικά apple... διάβαζα πριν μερικές ημέρες ότι ναι μεν θα συμμορφωθεί στις ευρωπαϊκές νόρμες για υποχρεωτική χρήση USB-C στα νέα iphone, αλλά δεν μπορεί να κρατηθεί, λέγεται ότι θα βάλει κάποιο τσιπάκι που θα αναγνωρίζει τα καλώδια, ώστε μόνο τα δικά της να λειτουργούν στα iphone αυτά!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Κλασικά apple... διάβαζα πριν μερικές ημέρες ότι ναι μεν θα συμμορφωθεί στις ευρωπαϊκές νόρμες για υποχρεωτική χρήση USB-C στα νέα iphone, αλλά δεν μπορεί να κρατηθεί, λέγεται ότι θα βάλει κάποιο τσιπάκι που θα αναγνωρίζει τα καλώδια, ώστε μόνο τα δικά της να λειτουργούν στα iphone αυτά!
και όπως θα τους έλεγε ο Κουτσούμπας...

 

Μηνύματα
2.729
Reaction score
7.868
Ωχ, μαζοχισμός! Σα να θυμάμαι την πρώτη εγκατάσταση linux που έκανα χωρίς καλά καλά να έχω εξοικειωθεί με PC και windows, το 1998 ή 1999, δεν θυμάμαι τι ήταν, red hat ή κάποιο άλλο από το cd ενός περιοδικού... μου έβγαλε την πίστη, αλλά εγκαταστάθηκε στο τέλος
Τα έχω περάσει και εγώ αυτά. Να βρεις τα σωστά μεγέθη για τα partition. Να περάσεις drivers για τη vga με 5-6 commands στο terminal. Να το ένα, να το άλλο. Αφου τα καταφέρεις τελειωτικά μετά αισθάνεσαι υπέροχα.
Αφου ισιώσεις μετά από μερικές μέρες και βλέποντας ότι δεν υπάρχουν εφαρμογές όπως θα ήθελες και γενικά ότι το linux στο desktop δεν είναι και η καλύτερη φάση του κόσμου καταλαβαίνεις το προφανές.

Ότι το desktop linux είναι ένα ημιτελές προιόν που στο πλασάρανε έτσι γιατί δεν έχουν τα resources ή το know how για να το κάνουν ένα κανονικό προιόν με @@. Οι εταιρίες που είναι πίσω από το linux ενδιαφέρονται για το server κομμάτι. Με αποτέλεσμα η εμπειρία χρήσης του desktop να πάσχει. Όλα αυτά που κάνεις εσύ στο linux για maintenance και όλα τα θέματα που αντιμετωπίζεις, στο mac είναι λυμένα προβλήματα. Το μόνο που σε ενδιαφέρει στο mac είναι τι wallpaper θα επιλέξεις.

Αν σέβεσαι το χρόνο σου, χρησιμοποιείς το linux σαν server και το mac για desktop. Όπως δηλαδή έχει φτιαχτεί το κάθε πράγμα.
 

Μηνύματα
19.213
Reaction score
13.491
Καλά αυτά ήταν λίγο πολύ πριν κάποια χρόνια και εξαρτάται και ποια διανομή θα διαλέξεις, όπως επίσης ποια είναι η διαμόρφωση του υπολογιστή, γιατί σε κάποιες μπορει να κάτσει μια χαρά με τους driver, και σε άλλες να ψάχνεσαι γιατί δεν δουλεύει. Κάποιες διανομές είναι πλέον σχεδόν τόσο εύκολες στην εγκατάσταση όσο και τα windows (καλά δεν λέω mac, γιατί αυτά έτσι κι αλλιώς έρχονται με το μηχάνημα, μόνο οι αναβαθμίσεις μετράνε).
 

Μηνύματα
1.263
Reaction score
5.950
Εδώ, πέφτει μελέτη... Κακούργοι, πορώθηκα!!
Θυμάμαι το είχα προσπαθήσει παλιά με έναν Athlon 64 (κλασικά για την εμπειρία)... Αρκετή ώρα στο compiling όλα έδειχναν καλά, αλλά είχα κάνει μια χαζομάρα σε κάποιο flag και η εγκατάσταση πήγε στράφι :roflmao: .
Έκανα άλλη μια -άκαρπη- προσπάθεια και το παράτησα. Έτρεξα αργότερα Gentoo με το Sabayon.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
123
το είχα κάνει και αυτό σε παλαιότερο PC,
πάνε πολλά χρόνια,
αγόρασα και mac,
ενθουσιάστηκα, μετά το συνήθισα, μετά το βαρέθηκα και αυτό

πάντως για όποιον ενδιαφέρεται (εγώ όχι) υπάρχουν στο ίντερνετ οδηγίες για να τρέξει κανείς macOS σε VM σε Win ή Linux


πάντως με παρεξηγήσατε, δεν ψάχνω τι να κάνω τον υπολογιστή που με καλύπτει μια χαρά,
ψάχνω αφορμή για αναβάθμιση, αλλά δεν έχω προς το παρόν
ξεκίνα φωτογραμμετρία με drone. Δε θα σε φτάνει ΤΙΠΟΤΑ!!! 😂😂😂
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.658
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top